CSC-Studiedag "De toekomst van de socialistische beweging" op hoogstaand niveau n Gemeentelijke Autonomie of Provinciale Bureaucratie? GEZONDHEIDSZORG NU Binnenin VOORDRACHT Y tfïïïïl Een zestigtal SP-CSC-militan- ten uit het hele arrondissement Aalst waren zaterdag 11. afge zakt naar het Ninoofse Volks huis voor de gewestelijke stu diedag rond de toekomst van de socialistische beweging, de komende noodzakelijke poli tieke aktie en strategie en een grondige analyse van de ver kiezingsuitslagen zowel op nationaal als op arrondisse menteel vlak. De zaken rond de federale struk- tuur werden om een aantal uiteenlo pende redenen (o.a. de nabijheid van het tweejaarlijks administratief SP/CSC-kongres, de nieuwe SGA- voorstellen inzake het weekblad "Voor Allen", de vraag van partij voorzitter Karei Van Miert om ein de mei-begin juni in de schoot van het federaal bestuur van gedachten te wisselen over de meeste aspekten van de federale struktuur en de relatie tot de SP-nationaal, de pro blemen, enz.) naar een komende gelegenheid verschoven, maar dat was zeker geen verzwakking van de inhoudelijke waarde van de kader- vormings- en studiedag. Integen deel, misschien een pluspunt gezien het elkaar aanvullende van de twee andere thema's en de erop aanslui tende slottoespraak van minister van State Willy Claes in de late na middag. In zijn welkomstwoord schetste ar rondissementeel SP/CSC-voorzitter Willy Vernimmen de redenen tot het houden van een dergelijke stu diedag, voornamelijk het gevolg van een beslissing van het federaal bestuur genomen onmiddellijk na de verkiezingen van 13 oktober 1985, het feit dat een specifieke studiedag diepgaander werk ver richt dan een bijeenkomst van het arrondissementeel bestuur (weinig tijd voor échte politieke diskussies gezien de praktische punten op de agenda) en ook de grotere betrok kenheid en gewaardeerde inbreng van een aantal militanten die daar om niet noodzakelijk lid van het federaal bestuur hoeven te zijn. Het is dan ook essentieel de taak van CSC-Vormingswerk dergelijke be langstellenden, met de bestuursle den uiteraard, samen rond de tafel te brengen. Federaal sekretaris Chris Vancop- penolle gaf nog enkele praktische toelichtingen bij het werkschema van de dag, waarna de aanwezigen opgesplitst werden in twee verschil lende werkgroepen. Werkgroep 1 onder leiding van volksvertegen woordiger Mare Galle wijdde zich aan de analyse van de verkiezingen met erop inpikkend aan diverse aspekten van propaganda en aan de opstelling van de beweging naar de toekomst toe. Werkgroep 2 onder leiding van volksvertegenwoordiger Herman De Loor boog zich onmid- Vervolg op p. 5 Scholierenbetoging te Geraardsbergen, p. 6 Dossier Burgerdienst, p. 4 Tentoonstelling '60-61, p. 5 Lucky Denderleeuw, een geslaagd karnaval, p. 7 De aanwezigen konden zich opwarmen aan een niet minder dan twee uur durende slottoespraak van minister van State en volksvertegenwoordiger Willy Claes. In een effenaf schitterend referaat bracht hij een grondige analyse van de huidige politieke situatie, de perspektieven en de wenselijke opstelling van de SP, de problemen waarmee de regering Martens VI te kampen heeft, en dat zonder de eigen interne problematiek over het hoofd te zien. Eersterangsvorming voor de militanten, met andere woorden. Zoals we in ons vorig num mer aankondigden, kwam de gemeenteraad vorige week maandag opnieuw bijeen. Aan de agenda stond slechts één artikel, nl. stadsfinanciën. Meer bepaald dienden behan deld: - gemeentebegroting 1986: beslissing Bestendige De putatie van 24.01.1986 - opcentiemen op de onroe rende voorheffing: schor singsbesluit Gouverneur van 30.01.1986. Op uitzondering van raadslid Stautemas was de raad vol tallig. Vooraleer deze punten te behande len, vroeg het nieuwe C.V.P.- raadslid Van Wambeke het woord, waarbij hij een rechtstreekse aanval richtte tot «een coalitiegezinde krant», die hij verweet geen objec tieve berichtgeving gebracht te heb ben over de gemeenteraadszitting van 10 februari 11. Ook beweerde hij dat het niet aan de C.V.P. te wijten is dat er een tweede raadszit ting dient gehouden te worden om deze punten i.v.m. de stadsfinan ciën te behandelen. Burgemeester De Loor diende hem prompt van antwoord en zei dat iedere korrespondent het verslag van de raadszitting verslaat zoals hij dit ervaart. Het is zeker niet aan om het even wie een diktaat aan de pers op te leggen. Wij leven gelukkiglijk toch nog in een demokratie. Wat deze nieuwe raadszitting be treft, zei Herman De Loor dat de S.P./V.O.P. - coalitie zeker geen lesjes te ontvangen heeft van ie mand die pas zijn intrede gedaan heeft in de gemeenteraad. Indien de C.V.P. inderdaad niet obstinaat had geweigerd dit punt betreffende de stadsfinanciën te be handelen tijdens de vorige raadszit ting, dan had deze gemeenteraad er niet moeten komen. Raadslid Van Wambeke had blijk baar zo geen harde taal van onze burgemeester verwacht, hij was er echt door aangeslagen en liet zich verder niet meer horen. Zijn frank was gevallen! Beslissing van de Bestendige Deputatie In zitting van 24 januari 1986 beslis te de Bestendige Deputatie de be groting 1986 terug aan ons stadsbe stuur over te maken. Als reden gaf de Bestendige Depu tatie op dat de overboeking van bijna 61.500.000 fr. uit de gewone dienst naar de buitengewone dienst en naar een reservefonds in strijd is met de ministeriële onderrichtingen, artikel 180 van «Het Algemeen Reglement betreffende de Compta biliteit» en het saneringsplan dat ons stadsbestuur een 3-tal jaren geleden opmaakte, nadat ons door de toen malige Gemeenschapsminister Gal le een saneringslening van 33.000.000 fr. was toegekend. De geplande investeringen, zoals begroot in 1986, zijn volgens de Bestendige Deputatie evenmin in overeenstemming met dit plan. Beslissing van de fiouvemeur Ingevolge bovenvermelde beslis sing van de Bestendige Deputatie was de Gouverneur genoodzaakt de heffing van 2500 opcentiemen op de onroerende voorheffing voor 1986 te schorsen. De Gouverneur argumenteerde zijn beslissing als volgt: - «Sinds enkele jaren werd, in het kader van de verplichte sanering, op de fiscaliteit drastisch ingegre pen (opcentiemen op de onroe rende voorheffing van 1.875 naar 2.500 en aanvullende gemeen tebelasting op de personenbelas ting van 6% naar 8%); - In 1985 werd de aanvullende ge meentebelasting op de personen belasting teruggebracht tot 7%; - Voor 1986 blijven beide heffin gen ongewijzigd, alhoewel de fi nanciële toestand van de stad zeer gunstig is geëvolueerd; - De begroting voor 1986 geeft, wat de gewone dienst betreft, een groot overschot, nl. bijna 62.000.000 fr., waarvan 43.435.299 fr. wordt overgeboekt naar de buitengewone dienst voor investeringen met eigen middelen en 18 miljoen naar een reserve fonds; - De bevoegde Gemeenschapsmi nister in zijn onderrichting dd. 27 juni 1984, betreffende de ge meentebegroting voor 1985, schrijft het volgende: «De ge meenten waarvan de financiële toestand ingevolge de uitvoering van een saneringsplan of ingevol ge andere faktoren zodanig ver betert dat er een merkelijk alge meen overschot ontstaat in hun gewone dienst, dienen in de eer ste plaats de belastingsdruk te ver minderen. Het lijkt mij onverant woord dergelijk overschot, zon der enige belastingsverlaging, te gebruiken om bestaande uitgaven te verhogen of nieuwe uitgaven te scheppen in de gewone of buiten gewone dienst. Het overschot van de gewone dienst mag niet wor den afgeroomd door overboekin gen naar de buitengewone dienst zolang de fiscaliteit buitensporig hoog is»; De ministeriële omzendbrief dd. 10 juli 1985, betreffende gemeen tebegrotingen voor 1986, beves tigt deze richtlijn en voegt er aan toe dat de bevolking het gunstig herstel in de eerste plaats moet aanvoelen in een verlaging van de belastingsdruk; Meer algemeen, en vanuit so- ciaal-ekonomisch standpunt be keken, is het in crisistijd niet opportuun hoge belastingsvoeten in te voeren oif aan te houden; Artikel 180 van het Regentsbe- sluit dd. 10 februari 1945 schrijft voor dat overboekingen van de gewone naar de buitengewone dienst slechts geoorloofd zijn voor zover de fiscaliteit gematigd is, hetgeen ten deze bezwaarlijk het geval is; Het behoud van 2.500 opcentie men op de onroerende voorhef fing is in concreto niet ingegeven door een financiële noodwendig heid en is niet vereist voor een bestendiging van het hertelbeleid; De opcentiemen zouden gerust met b.v. 300 eenheden kunnen verminderd worden, hetgeen een Vervolg op p. 8 'CENT** Katte«raai Elders op deze pagina verwijzen wij reeds uitgebreid naar het verloop van de geslaagde arrondissementele studiedag van zaterdag jl. rond de toekomst van de socialistische beweging, meer specifiek de strategie en te voeren actie, met als uitgangspunt de verkiezingsuitslagen en de vorming van de roomsblauwe regering Martens VI. Niettegenstaande het binnen het korte bestek van het wekelijks editoriaal onmogelijk is diepgaand te schrijven over de belangrijke vaststellingen zowelm.b.t. de werkgroepen als tot het referaat van Willy Claes (we komen er in "Voor Allen" van volgende week uitgebreid op terug), lijkt het ons toch essentieel een aantal stellingen van de Limburgse SP-parlementair nu reeds onze lezers voor te schotelen. Zo stelde hij o.m. in zijn inleidende analyse van de verkiezingen vast dat Vlaanderen nog niet rijp is voor een echte polarisatie en dat een centrumrechtse herklerikaliserende beweging opnieuw de kop opsteekt. Denken we maar aan de etische problemen, het onderwijs, enz. waar de liberale vrijzinnige tendens meer en meer toegevingen doet. Volgens Claes is anderzijds de PAKS-operatie in de SP duidelijk op een sisser af gelopen en heeft misschien de overhaastheid duidelijk in de kaart van de CVP gespeeld: het ACV verzamelde zich immers opnieuw massaal achter het CVP-banier. Niettegenstaande de dialoog met een aantal progressieve kristenen geenszins mag stopgezet worden, dienen er toch de nodige konsekwenties getrokken. M.b.t. de toekomst van de regeringsploeg zag Willy Claes een vijftal spanningsvelden. Zo is er in de eerste plaats de discrepantie tussen de regering en het parlement enkel reeds door het opnieuw 'vragen van een volmachtenpakket. Spanning heerst er anderzijds binnen de regering zelf door een uiteenlopende visie van liberalen- katholieken en Vlamingen-Walen t.a.v. knelpunten als de Kempense Steenkoolmijnen, Cockerill-Sambre, Boel- Scheepswerven, de betwisting van de RTT-kontrakten enz. Een derde spanningsveld vindt oorzaak in de reeds traditionele opstelling tussen de arbeidersvleugel en de burgerlijke vleugel binnen de regeringsmeerderheid. Claes refereerde daarvoor naar het eisenpakket van de ACV-raad van 6 februari jegens de onaanvaardbaarheid van enkele regeringsmaatregelen, meer specifiek qua een aantal verworvenheden op syndikaal vlak (o.a. de verlengde wachttijd voor jongeren, de ingrepen in de werkloosheidsreglementering, enz.). Bijkomende spanning wordt uiteraard nog veroorzaakt door de budgettaire problematiek: de bittere pil van het steeds toenemend begrotingstekort, waarvan niemand weet hoe het verschil bij te passen. Tenslotte zijn er nog supplementaire moeilijkheden te verwachten rond de instelling van de Autonome Raad voor het Rijksonderwijs. Uit het voorgaande kan opgemaakt worden dat een uitgebreide waaier van oppositiemogelijkheden en -terreinen aanwezig is. Nochtans moeten we ons hoeden voor overdreven haast. Devies moet zijn "Penser clair, parler vrai, agir juste" (cfr. citaat van Michel Rocard van de PS). De hele opinie dient gewaarschuwd dat de SP geen toverformules bezit om de erge situatie drastisch om te gooien. Er is slechts een kleine maneuvreerruimte en een verbetering van de sociaal- ekonomische toestand zal ontegensprekelijk offers van iedereen vergen, maar de opties uit het Alternatief blijven onze garantie voor beterschap. Voorlopig is het trouwens beter het stille interne verrottingsproces van de regering verder te laten gaan in plaats van directe agitatie. Hoe dan ook, de regering zal door de eigen verrotting waarschijnlijk een vroegtijdig einde kennen. Anderzijds dient de SP intern de mogelijke ontmoediging en zinloze rivaliteiten de kop in te drukken. Volgende week, na de eerste evaluatie door het federaal SP- bestuur komen we op een aantal andere inhoudelijke accenten uitgebreid terug. Chris Vancoppenolle Federaal Sekretaris Willy CLAES, Minister van Staat, over Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt Vrijdag 28 februari 1986 48' jaargang nr. 9 Weekblad van de S.P. 9300 Aalst De les van Willy Claes CULTURELE VERENIGING C.S.C. DE RANK - AALST Op dinsdag 11 maart 1986 om 20 uur in Zaal Madeion, Grote Markt - Aalst De voorzitter, Toegang gratis Mare GALLE

Voor Allen | 1986 | | pagina 1