Socialisten verenigd Intercommunales... wel en wee Denderleeuwsebestuursmeerderheid gebroken Binnen in De gevaren van het verbruikerskrediet Senator en Mevrouw P. Van der Niepen en de SP nodigen U en uw familie uit op het Op zaterdag 15 maart 1986 in de feestzaal AchturenhuisStationsstraat 37 te Denderleeuw Orkest "Vocation" centrale 3 ZxrO Wie ooit de politieke geschie denis van Denderleeuw zal schrijven, zal zeker niet voor bij kunnen aan de gemeen teraad van dinsdag 4 maart 1986. Op deze memorabele raadszitting blies de CVP de huidige coalitie op. Een di- rekt gevolg hiervan is dat de socialisten na 10 jaar schei ding opnieuw de rangen slui ten en samen met de PW een nieuwe meerderheid zullen vormen. Barsten In de coalitie Het is al langer bekend dat het in de Denderleeuwse coalitie, ge vormd door de CVP, de SLVI en de VU niet meer boterde. Zo wa ren er tussen de CVP en de VU een aantal geschillen omtrent een aan tal aanstellingen en waren er na de escapade van huidig burgemeester De Backer (De Backer slaagde er in november 1982 in niet minder dan 3 keer zijn handtekening onder een bestuursakkoord te zetten) na de vorige gemeenteraadsverkiezin gen binnen de CVP heel wat con- fliktsituaties. Ook op bestuurlijk vlak waren er tussen de CVP en de VU enerzijds en de SLVI (Sociale Tweede belforthappening te Aalst, pag. 2 F.R.O.S., pag. 8 Kirschen of het rechtse dictaat, pag. 5 De Volkstuinen te Borsbeke, pag. 8 Milieupolitiek in de kijker te Zottegem, pag. 3 2 miljoen om interieur op te frissen, pag. 6 Lijst van Isterdaal) een aantal be langrijke geschilpunten. Zo hield Van Isterdael er omtrent de ver- haalbelasting op Ene-Bakergem een heel andere mening op na dan zijn coalitiepartners en bedong hij samen met de SP een meer recht vaardige regeling voor de inwoners van deze achteruitgestoken wijk. Wat betreft de gelijkberechtiging van de verschillende onderwij snet- ten en de uitbreiding van de cultu rele infrastructuur in de gemeente stond de fraktieleider van de SLVI eveneens zeer dicht bij de S.P. Bekend was ook dat er sinds gerui me tijd onderhandelingen waren tussen SP en SLVI. De uiteindelij ke bedoeling van deze gesprekken die zowel door de nationale als federale verantwoordelijken van zeer nabij gevolgd werden was tot een socialistische eenheidslijst te komen tegen de volgende ge meenteraadsverkiezingen. SP- voorzitter Karei Van Miert deed in het Achturenhuis hiertoe openlijk een oproep n.a.v. het feest van 100 jaar socialistische beweging. CVP klapt dicht Een en ander leidde bij de CVP tot een paniekreactie. Een uur voor de gemeenteraadszitting van dinsdag 11. besliste de CVP haar geplande schepenwissel niet te laten door gaan. Hierdoor vervielen de eerste drie punten van de agenda van de gemeenteraad, blijft schepen Van Eeckhout in zijn zetel zitten en kan CVP-fraktie voorzitter Jan De Vocht zijn illusies op een schepen schap opbergen. Op vraag van de SP wat het sche penkollege tot deze handelswijze aanzette legde schepen Van der Poorten namens de CVP een uitge breide verklaring af, waarin hij na mens de CVP alle verantwoorde lijkheid voor de gemeentelijke kri- sissituatie afwees en zeer hard uit haalde naar de SLVI. «Mijn fraktie zal daaruit morgen de nodige kon- klusies trekken, erbij waarschu wend, wie met vuur speelt, moet op de blaren zitten», aldus Van der Poorten. De reactie van SLVI-fractieleider Van Isterdael was kort en bondig: «Men beteugelt ons hier als woord brekers. Tot op heden gebeurde dit nooit. Als schepen Van der Poor ten meent dat de gemeente onbe stuurbaar gemaakt wordt dan moet hij die bewering voor zichzelf nemen». Een dag na de feiten voegden CVP, VU en Adrien De Vreese de daad bij het woord en ontnamen SLVI- schepen Van Schandevijl al haar bevoegdheden. Ondertussen volgden de persmede- lingen elkaar in snel tempo op. CVP en VU schuiven de verant woordelijkheid voor de breuk vol ledig in de schoenen van Van Ister dael en laten zich o.a. in Het Volk verleiden tot een ware haatcam pagne. Persconferentie Van Isterdael Op zijn perskonferentie wees Van Isterdael de CVP die inzake personeelsproblemen gechanteerd werd door de VU als de grote schuldige aan voor de huidige cri sissituatie. Zeer zwaar tilde hij aan het feit dat schepen Van der Poor ten zelfs voor er iets onherroepe lijks gebeurd was, voor er überhaupt gestemd was, in openbare zitting de coalitie opblies. Hierbij stelt hij zich de vraag gezien de bewuste verklaring pas net voor de zitting geschreven werd of deze de mening weergeeft van de ganse CVP-fraktie en het CVP-bestuur als dusdanig. Wat betreft de toe komst stelde Van Isterdael dat de onder de druk van de omstandighe den gegroeide nieuwe meerderheid haar verantwoordelijkheid zal op nemen en de gemeente geenszins onbestuurbaar zal gemaakt wor den. «Met de nieuwe meerderheid zal één gezamenlijke politiek ge vormd worden. Voortaan zal er ook maar één socialistische fractie meer zijn. Binnen de SP zal er geen plaats meer zijn voor Adrien De Vreese. Mensen,- die van partij ver anderen zoals ze van hemd veran deren, horen bij ons niet thuis» aldus Van Isterdael. De nieuwe meerderheid gaf onder tussen al een direkt antwoord op het ontnemen van de bevoegdhe den van Emilienne Van Schandevijl door het schepencollege. Gisteren riep de nieuwe meerderheid een gemeenteraad samen met als enig punt op de agenda het ontnemen van de delegatie aan het schepen college inzake aanstellingen en be noemingen van tijdelijk personeel. Een socialistische toekomst Opvallend is dat net als bij de gesprekken tussen SP en SLVI het samensmelten van beide fracties door de bevolking zeer goed ont haald wordt. «Het werd tijd» is de reactie van de doorsnee-militant en sympathisant. Sceptisme en rancunes moeten daarom opzij gezet worden om een drachtig en met open vizier de strijd met onze politieke tegenstre vers aan te gaan. De bevolking verwacht dit van ons, we zijn dit verplicht aan al die militanten, die in het verleden de grondslag gelegd hebben voor het socialisme in Den derleeuw. Werner VAN DEN STOCKT De wet van 1 maart 1922 is de belangrijkste wet tot nog toe betreffende de intercommunales, dit zijn «tussengemeentelij- ke» verenigingen om gemeenschappelijke zaken te beheren. Bij die werking van de gemeenten mogen ook niet-gemeentelij- ke instanties worden betrokken. In het eerste geval spreken we van «zuivere» intercommunales, in het tweede over «gemeng de», over het verschil tussen beide zal ik het nu niet hebben. Wél over de betrokkenheid, het inzicht en de inspraak van de bevolking en haar vertegenwoordigers in de gemeenteraad. In de meeste gemeenten is het zo, dat de coalitiepartners de mandaten in de intercommunales onder elkaar verdelen. Dat is dan een soort compensatie voor degenen die geen burgemees ter, schepen of voorzitter van het OCMW zijn kunnen worden. Want... er zijn vergoedingen aan verbonden, en dat is maar juist ook. De omvang van die vergoedingen is soms een ander paar mouwen, maar dat is voor een andere keer ook. Laten we ons nu beperken tot inspraak door inzicht en laten we ons meteen de vraag stellen wie weet wat in de intercommu nales gebeurt. Dit wil zeker niet zeggen dat we ervan uitgaan dat we de zaak bij voorbaat negatief moeten bekijken, neen, maar heeft de bevolking via haar verkozen vertegenwoordigers het recht niet te weten wat met haar geld gebeurt, welke plannen worden gemaakt en welke uitvoering eraan wordt gegeven? In normale draaiende gemeenten is dit geen probleem: de gemeenteraadsleden brengen verslag uit en er kan van gedach ten worden gewisseld over welke houding ze het best aanne men. In gemeenten die dit niet doen, mag men er niet over verwonderd staan dat wrevel ontstaat, ja zelfs argwaan. Daarom alvast een dubbele conclusie: 1. onze gemeenteraadsleden kunnen het schepencollege om uitleg vragen indien die niet vanzelf gegeven wordt, 2. in onze S. P. -arrondissementele structuren kunnen geregeld intercommunale problemen aan bod komen en worden bestudeerd. Dit alles in het teken van de democratie, van de voorzichtig heid en de controle, van dat wat voor ons in de politiek alles moet beheersen: de zorg voor het algemeen belang. Merc GALLE Naar aanleiding van de Wel- zijnsbeurs in Aalst tot 17 maart lanceert het Aalsters Coördinatiekomité voor Wel zijnsbeleid in samenwerking met zeven plaatselijke OCMW's en welzijnswerkers een preventie-campagne "ver bruikerskrediet" om de be volking te wijzen op de geva ren van het verbruikerskre diet. Anderzijds startte het Aalsters OCMW onlangs met een budgettendienst voor in dividuele hulpverlening en begeleiding. Preventie en Informetle De jongste jaren komen meer en meer mensen om sociaal-ekonomi- sche redenen in afbetalingsmoei lijkheden bij verbruikskrediet (ko pen op afbetaling) en schuldfinan ciering (leningen). Momenteel zijn er in België dagelijks zesduizend leningsaanvragen. Het bedrag van de achterstallige afbetalingen is ge stegen tot 4,5 miljard. Volgens re cente statistieken staan 73.000 ge zinnen achterop met de afbetaling van leningen. Alhoewel geen cijfers beschikbaar zijn over de omgang van het verbruikskredietprobleem in het Aalsterse, blijkt uit een re cent ASO-onderzoek dat de OCMW's in het arrondissement Aalst steeds meer worden gekon- fronteerd met gezinnen en perso nen die hun schulden niet meer kunnen afbetalen. De onvolledige reglementering op het verbruikerskrediet leidt tot mis bruiken en wantoestanden. Vooral on- en laaggeschoolden laten zich gemakkelijk misleiden door aan lokkelijke kredietvoorwaarden en dubieuze reklame (geld in 24 uur, wij betalen al uw schulden). Daar om willen de initiatiefnemers met een preventiekampagne die loopt tot eind juni van dit jaar via diverse middelen (affiches, brochures, vrije radio's, advertenties) de burgers waarschuwen tegen de maffiaprak tijken op de kredietmarkt. Daartoe zal de werkgroep 'verbruikskrediet' de bevolking informeren over bud getteren, lenen en kopen op krediet als tegengewicht voor de misleiden de publiciteit en verkoopstechnie ken. Bij de preventiekampagne zul len ook de beleidsverantwoordelij ken van gemeentebesturen en OCMW's en hulpverleners betrok ken worden. De aktie wordt ge- koördineerd door een werkgroep "verbruikskrediet" met leden van ASO (Aalsters Sociaal Overleg) en tewerkgestelde werklozen van de dienst "Budgettering" die door het Ministerie van Sociale Voorzorg ter beschikking worden gesteld van de OCMW's van Aalst, Lede, Den derleeuw en Herzele. De preven tiecampagne krijgt logistieke en fi nanciële steun van de OCMW's van Aalst, Erpe-Mere, Haaltert, Den derleeuw, Geraardsbergen en Gal maarden tea belope van 30 centie men per inwoner. Individuele hulpverlening Nadat het Aalsters Coördinatieco mité voor Welzijnsbeleid aanvan kelijk had geopteerd voor een ste delijke dienst voor verbruikerskre diet, startte het Aalsters OCMW onlangs met een budgetterings- dienst. Deze vorm van individuele hulpverlening wil personen met schuldproblemen via planning en dagelijks beheer begeleiden in de besteding van hun budget. Strukturele maatregelen Naast preventie en individuele hulpverlening zijn dringend ingrij pende wetswijzigingen vereist voor een betere bescherming van de kre dietverbruiker. Elke vorm van agressieve reklame moet verboden worden. De reglementering inzake lenen en kopen op krediet moet onverwijld hervormd worden. De eenzijdige verhoging van de intres ten bij hypothecaire leningen moet worden afgeschaft. De Vlaamse so cialisten hebben terzake reeds een aantal wetsvoorstellen ingediend en andere zullen eerlang volgen. Te vens moeten de oorzaken van de nieuwe armoede ten gronde wor den aangepakt door een globale beleidsstrategie gericht op een ak- tieve tewerkstellingspolitiek en een verder doorgedreven demokratise- ring van het onderwijs. Luc Demeyere Deuren 20u30 Kaarten op voorhand 100 fr. Eerste dans 21 u. Kassa 125fr. r^Katteitroot <4 L 8A Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekenlngnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 14 maart 1986 48' jaargang nr. 11 Weekblad van de S.P

Voor Allen | 1986 | | pagina 1