Loat ma mor loeipen langs de stroate (Willem Vermandere) Nieuwe armoede in Vlaanderen Verzet tegen regeringsbelei groeit Em-Men Plaatselijke Openbare Bibliotheek, wegen en openbare verlichting CSC vormingswerk gewest Aalst GEWESTELIJKE KAOERVORMINGSAVOND: ARMOEDE EN NIEUWE ARMOEDE IN HET ARRONDISSEMENT AALST» Gespreksavond Werking en doelstellingen van de SV Vrl|dag 21 maart 1986 48* Jaargang nr. 12 Weekblad van de S.P Willem Vermandere zou nog al wat zien moest hij in Ge- raardsbergen door de straten lopen. Meer putten dan stra ten. Het wegennet is zelfs tot in het centrum herschapen tot een verwoesting. Oorzaak: bezuinigingen. Verantwoor delijke: Stadsbestuur. Op de gemeenteraad van vorige week werd er een eindje over doorgeboomd. Reeds bij punt twee werd de stra- tenpolitiek van de CVP-PW meer derheid gekontesteerd. Het stads bestuur vroeg de goedkeuring van de verbeteringswerken aan de Si- moenstraat en Ophemstraat, te Smeerebbe-Vloerzegem. Niemand had principiële bezwaren maar toch viel er een en ander op te merken. Hier wordt tien miljoen uitgegeven voor een straat met misschien vijf huizen terwijl drukbewoonde stra ten op hun honger blijven zitten. De prijs ligt bovendien 3 miljoen hoger dan eerder geschat werd. De Chou (SP) weet dit aan de manier van gunnen: er werd gewerkt met een beperkte aanbesteding. Dit wil zeggen dat slechts aan een paar firma's (in dit geval een tiental) gevraagd wordt hoeveel zij vragen om de werken uit te voeren. Een openbare aanbesteding brengt wel wat publiciteitskosten mee maar heeft het voordeel dat gelijk welke aannemer kan meedoen. De kans dat er hier en daar een uitschieter tussenzit die beduidend minder vraagt dan de rest is dan ook gro ter. De Troyer (CVP) beschuldigde De Chou er van een valse voorstel ling van zaken te geven en het stadsbestuur te willen verdacht ma ken. De Chou werd echter onmid dellijk bijgevallen door Borremans (VU): "bij dit werk is het duidelijk dat alle prijzen precies tussen de tien en elf miljoen liggen. Die aan nemers hebben onder elkaar afge sproken. De Troyer merkte nog op dat een groot stuk van de werken gesubsidieerd werd waarop L. Wal- raet (SP) replikeerde dat subsidies van de staat ook geld van de ge meenschap zijn. Lembosstraat Hetzelfde lolleke met de Lembos straat: de oorspronkelijke raming bedroeg 7 miljoen en is ondertus sen een dikke 9 miljoen geworden. De Troyer geloofde zijn eigen ogen niet en vroeg wanneer de eerste raming dateerde. Het antwoord was even gevat als kort: "Wie is hier Schepen van Openbare Wer ken. Lees door pag. 6 De verlichtingspaal aan het einde van de Rode Kruisstraat. Dat ge de mensen in een slechte straat steekt is nog niets, maar geef ze tenminste licht voor ze hun botten breken (foto f.d.b.) Uit een onderzoek van de Culturele Centrale van het ABW blijkt dat het aantal mensen dat leeft van een be staansminimum tussen 1980 en 1985 meer dan verdubbeld is. Ruim een derde van de OCMW-steuntrekkers is jon ger dan 35 jaar en het aantal behoeftige gezinnen neemt voortdurend toe. Ook wijst de enquête uit dat amper drie procent van de bestaansmini ma wordt teruggevorderd van de familieleden. Uit de resultaten van het onder zoek bij meer dan de helft van de Vlaamse OCMW's blijkt dat thans in Vlaanderen alleen 13.259 perso nen leven van bestaansminimum tegenover 6064 in 1980 of een ver dubbeling in vijf jaar. De stijging wordt vooral veroorzaakt door de uitsluiting uit de sociale zekerheid. Ingevolge het omstreden artikel 143 yan de werkloosheidsreglemen tering worden meer en meer men sen naar het OCMW gedreven, aldus de Culturele Centrale die dan ook de afschaffing van dit artikel eist. Inzake het KB 244 wijst het onderzoeksrapport uit dat van de 330 miljoen uitgekeerde bestaans minima in de eerste helft van 1985 amper 8 miljoen of nog geen 3 procent werd terugbetaald. Niet temin werd in de overige gevallen, waar geen terugvordering werd uit gevoerd, telkens een dossier met gemiddeld 3000 fr. administratie kosten aangelegd. Voorts wordt het KB 244 ongelijk toegepast door de verscheidene Vlaamse OCMW's wat de rechtsonzekerheid alleen maar verhoogt. Bovendien blijkt dat vele behoeftigen geen beroep meer durven doen op het OCMW- bestaansminimum om hun kinde ren of familieleden niet ten laste te zijn. Sinds 1980 steeg het aantal aanvragen voortdurend tot in 1984. Vanaf de invoering van KB 244 daalde het aantal fors om vorig jaar te stagneren. Daarom vindt de Cul turele Centrale dat het KB 244 onverwijld moet worden afge schaft. Loc Demeyere Donderdag 3 april 1986 om 20 uur Gemeentelgk Ontmoetingscentrum oud gemeen tehuis), Ratmolenstraat 13 te Erpe-Mere (Aaigem) Met o.a.: - videomontage «Nieuwe Armoede» (Kijk mensen, BRT, 1985) - uiteenzetting door Werner VAN DEN STOCKT (au teur van de recente studie over de thematiek in het arrondissement) - uitgebreid gratis dokumentatiepakket met o.a. de studie zelf, map van SEVI en brochure met vormings- tips van CSC-Vormingstips. Deze vormingsactiviteit van groot actueel en arrondissemen teel belang is een must voor alle afdelingsverantwoordeüjken en belangstellenden! fccsfl bSitnen1 te brengen ten laatste dins dagmiddag. De teksten wel ke later toekomen zullen dan de volgende week ver schijnen. Uit diverse onderzoeken blijkt dat sinds de katholieken en de liberalen aan het bewind zijn gekomen het aantal mensen dat met een bestaansminimum moet leven meer dan verdubbeld is. Vandaag de dag zijn er dat 13.259 mensen in Vlaanderen alleen. Een derde daarvan is jonger dan 35 jaar, de sterkst stijgende kategorie zijn weliswaar de gezinnen. Deze toestand is ontstaan door de zware inleveringen, welke de vorige regering aan de loontrekkenden en uitkeringsgerechtigden heeft opgelegd. Het beleid van Martens V heeft de bevolking minstens 12% koopkracht doen inboeten terwijl de werkloosheid enorm is toegenomen en het financieel tekort katastrofale afmetingen heeft bereikt. De huidige regering van Martens-Verhofstadt wil het groot tekort op de begroting thans nog drastischer dan vroeger terugschroeven. Dit zal gepaard gaan met een monster besparing. De nieuwe inleveringen zullen aan de bevolking worden opgelegd bij middel van de volmachten, die in de komende dagen in de Senaat zullen worden goedgekeurd meerderheid tegen minderheid. Deze week is immers het debat over de volmachten in de openbare zitting van de Senaat begonnen. Ondanks bepaalde meningsverschillen onder de regeringspartners heeft premier Martens aangekondigd dat een trein maatregelen klaar staat om te vertrekken van zodra deze wet zal verschenen zijn in het Staatsblad. Er bestaat geen twijfel dat na de goedkeuring op Goeie Vrijdag in de Senaat de verschijning onmiddellijk zal gebeuren. De regering zal zich niet storen aan het feit of de begroting voor 1986 al dan niet vóór Pasen zal ingediend zijn. Dat de begroting vooralsnog niet is ingediend is voor ons, Vlaamse Socialisten, een grof schandaal. Om haar politieke moeilijkheden te verdoezelen gaat de regering voort het land te besturen met voorlopige twaalfden. Fraktieleider Tobback heeft een spoedinterpellatie bij de Kamer ingediend om deze gang van zaken aan de kaak te stellen en de regering op haar demokratische plichten te wijzen. Welke volmachtmaatregelen ook uit de bus zullen komen, zeker is dat de sociale ongelijkheid nog verder zal vergroten en dat de fis kale cadeaus aan de vermogenden nog zullen toenemen, nu deze regering de bijzondere belastingsinspektie wil aan banden leggen. Gelukkig komt het ACV hiertegen ook in verzet. Voorts leeft de vrees dat de openbare diensten verder zullen worden geprivatiseerd en afgebouwd. De jongeren zullen in het amalgaam van maatregelen zeker niet minder worden getroffen. Bemoedigend is dat zij reeds een nationale kampagne lanceren tegen een mogelijke verlenging van de legerdienst en de verdubbeling van de wachttijd. Mogelijks komt kortelings ook de syndikale beweging in aktie tegen de nefaste plannen en maatregelen van Martens VI, zodat een breed front van getroffenen het regeringsbeleid zal bekampen. In deze komende strijd zullen wij, Vlaamse socialisten, voortaan op de barricades staan. Paul Van der Nieren Senator Tijdens een korte zitting be handelde de Gemeenteraad 16 punten, die nagenoeg una niem werden goedgekeurd. Slechts op 2 punten, beide in verband met de gemeentelijke bibliotheek, onthield de op positie zich. Plaatselijke Openbare Bibliotheek De laatste tijd wordt in de biblio theek meer en meer gevraagd naar de mogelijkheid tot het maken van fotokopies uit leeszaalwerken, die niet mogen meegenomen worden. Om aan die vraag te voldoen werd een fotokopieermachine geplaatst. Tijdens de jongste gemeenteraad werd de prijs bepaald op 3 fr. per fotokopie, zijnde ongeveer de kost prijs. Vanuit de oppositie werd geopperd dat deze beslissing moet genomen worden in het beheersor gaan. Kuituurschepen Jeff Van den Steen was het hiermee echter niet eens: vermits de prijszetting finan ciële implikaties met zich mee brengt voor de gemeente, is de gemeenteraad verantwoordelijk. De oppositie onthield zich. Bij de beslissing tot aankoop van een elektrische schrijfmachine met geheugen voor de bibliotheek was de reaktie dezelfde. Beide punten werden bijgevolg meerderheid te gen minderheid goedgekeurd. De gemeenteraadsbeslissing van 17 de cember 1985 waarbij de h. De Meerleer Valère aangesteld werd tot bibliothecaris van de gemeen telijke bibliotheek werd door de gouverneur geschorst. De gemeen teraad nam hiervan kennis en trok unaniem deze beslissing in. Onmiddellijk werd echter betrok kene opnieuw aangesteld, nu ech ter op een andere rechtsgrond. Ook deze beslissing werd unaniem geno men. Deze administratieve proble men verhinderen echter niet dat de Plaatselijke Openbare Bibliotheek op volle toeren draait: vooral op woensdagnamiddag worden regel matig 80 tot 100 bezoekers geteld, terwijl het aantal lezers reeds het 1000-tal benadert. Wegen en verlichting Er werd beslist verbeteringswerken uit te voeren aan de Achterstraat en de Oude Broekstraat te Mere: het wegdek zal vernieuwd worden en de riolering aangepast. De wer ken worden op ongeveer 3,5 mil joen geraamd, er zijn geen onteige ningen nodig. Deze werken zijn voorzien in het investeringspro gramma evenals de verbeterings werken aan de Wilgendreef te Burst. Hier zijn echter wel onteigeningen nodig zodat onmiddellijke machti ging tot gerechtelijke onteigening goedgekeurd werd. Eveneens te Burst zal de openbare verlichting verbeterd worden langs het Molen- veld, zodat de ingang van de ge meentelijke basisschool beter ver licht wordt, en langs de Oude- naardsesteenweg tussen de Gentse straat en de Akkerstraat. Hier wor den 10 nieuwe palen met dito lam pen geplaatst (raming 412.000 fr.) zodat de leidingen, zoals trouwens reeds in fiet centrum van Mere, ondergronds komen. Onderhoud Over de openbare verlichting wa ren er deze winter trouwens veel vuldige klachten. Het gemeentebe stuur heeft daarom met Intercom een kontrakt afgesloten waarbj maandelijks een euratieve onder houdsbeurt zal gehouden worden. Zo werden bijvoorbeeld de onder houdsbeurt van februari 105 lam pen vervangen. Voor het onder houd van het gemeentelijk wegen net staat de technische dienst van de gemeente zelf in. Met dit doel werd beslist tot aankoop van asfalt- produkten voor een bedrag van ongeveer 500.000 fr., 1650 m2 be- tontegels en 575 m2 betonklinkers, eveneens voor ongeveer 500.000 fr. en een tiental verkeersspiegels. Dit alles zal gebeuren door middel van een beperkte offerteaanvraag. Maandag 24 maart 1986 om 19u30 Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove Inleiding: Martine LEMONNIER (nationaal sekretaris SV) Lieve DE RO voorzitter SV-federatie Aalst) N.B.: Houd alvast onderstaande datum vr(j! Zaterdag 19 april om 15 uur, Achturenhuis Denderleeuw, volksvertegenwoordiger Leona Detiège over "Alimentatiefonds en Echtscheiding" Beide aktiviteiten z(jn een must voor alle vrouwelijke militanten! Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst «i J.V.M.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1