tl** Een nieuwe lente voor het ABW Federaal Seniorenfeest Fiskale fraude bedankt Martens-Gol Goede vormgeving verkoopt 15 AL VAN HERMAN DE LOOR burgemeester, volksvertegenwoordiger EN MANDATARISSEN Zaterdag 5 april 1986 - aanvang 21 u. Cafetaria Bevegemse vijvers te Zottegem Orkest: THE FRIENDS COLLECTION Prijsvraag 1 mei Toegang: 100 fr. - Voorverkoop: 80 fr. Vrijdag 4 april 1986 48* jaargang nr. 14 Weekblad van de S.P Vorige vrijdagavond hield het ABVV Arrondissement Aalst in de stampvolle Aalsterse stadsfeestzaal een entoesiaste militantenbijeenkomst als start van een informatie-, sen- sibilisatie- en mobilisatiekam- pagne in het teken van de komende nationale ABW- betoging in Brussel. Geen regeringsinmenging Uitgangspunten op 22 april om 14u30 te Geraardsbergen Wllly Vernimmen nodigt long en oud uit og zijn leerlllks lederaal feest In zeel marbol, merkt te Bereerdsbergen. Geringe kansen Sociale aktle Nieuwe lente Chris Vancoppenolh Federaal Secretaris Redaktk - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vooraf verwelkomde René Stabel de honderden aanwezigen, waaron der volksvertegenwoordiger Her man De Loor en talrijke plaatselij ke en federale SP-mandatarissen, met verontschuldiging van federaal SP-voorzitter Europarlementslid Willy Vernimmen, oud-minister Mare Galle, vakbondssekretaris Frans Torremans en wegens ziekte vakbondssekretaris Ronny De Smet en Roger Otte, algemeen se- kretaris Bond Moyson. De voorzit ter van de militantenconcentratie dankte ook het stadsbestuur van Aalst voor de unieke ter beschik kingstelling van de stedelijke feest zaal. In zijn openingstoespraak ver oordeelde René Stabel scherp de politiek van de opeenvolgende re geringen Martens, waarbij de hui dige bewjndsploeg nog meer libe raal geïnspireerd is dan de vorige. Hij benadrukte het belang van het sociaal overleg en van de interpro fessionele onderhandelingen zon der inmenging van de regering. Aansluitend daarop ontleedde Ed die Monsieur, gewestelijk secreta ris van de Algemene Centrale, de uitgangspunten voor een interpro fessioneel akkoord. Hij kantte zich tegen de eenzijdige toepassing van de kompetitienorm, die onder de vorige regering geleid heeft tot zware inleveringen, afbraak van de sociale rechten en forse daling van de koopkracht. Daarentegen ver dubbelde de openbare schuld op 4 jaar tijd en verscherpte de werk loosheid. Volgens Eddie Monsieur voert de rechterzijde niet alleen een anti-sociale politiek, doch zij wil ook een ander maatschappij mo del, waarbij de solidariteit volledig wordt verloochend en de wet van de sterkste en het egoïsme hoogtij vieren. Hij beklemtoonde dat het ABW voorstander blijft van een interprofessioneel akkoord door vrije onderhandelingen. Het so ciaal overleg moet voor de socialis tische vakbond betrekking hebben op de bevordering van de werkgele genheid, herstel van de koop kracht, vrijwaring van de sociale zekerheid, de rol van de openbare diensten en de vakbondsrechters. De spreker nam het tewerkstel lingsbeleid van de regering fel op de korrel. Aan de tienduizend nep- statuten moet onverwijld een einde komen door een volwaardig sta tuut. Bij de zgn. opslorpingspro gramma's moet naast de jeugd werkloosheid prioritair aandacht worden besteed aan de ruim 55% vrouwelijke werklozen. De enige oplossing voor de werkloosheid is, volgens de spreker, een economi sche groei, liefst in Europa ver band. Voorts wil de socialistische vakbond de veralgemening van de 38-uren week en rekonversie van verouderde industriesektoren. De sinds 1981 ingeleverde miljarden moeten dringend omgezet worden in investeringen en werkgelegen heid. De derde indexsprong van 2% mag volgens het ABW in 1986 niet meer naar de nationale schat kist gaan, maar moet volledig uitge keerd worden aan de arbeidersklas se, die de voorbije vier jaar reeds 450 miljard koopkracht verlies heeft geleden. Anderzijds blijft de sociale zekerheid voor het ABW gesteund op solidariteit en recht vaardigheid. Bij de nieuwe onder handelingen zullen de sociaal ver zekerden dan ook verder worden verdedigd door de socialistische vakbond. Ook komt het ABW op voor herwaardering en uitbreiding van de openbare diensten, die vooral niet geprivatiseerd mogen worden. Tenslotte waarschuwde Eddie Monsieur voor een verdere SHOWPROGRAMMA Presentatie-animatie: Jean Monnet Operettezangeres: Maria Teil en haar gezelschap Goochelaar: André Belga Attraktie: Miss Anita en haar poedels Welkomstwoord: Willy Vernimmen, Europees parlementslid. Gratis inkom, ledereen is van harte welkom. uitholling en aantasting van de vak bondsrechten door felexibiliteit, deregulering, verplichte deeltijdse arbeid en vermindering van de syn dicale vertegenwoordiging in kleine en middelgrote bedrijven. De kansen op een interprofessio neel akkoord zijn volgens de spre ker eerder gering. Daarbij zijn de regering en de werkgevers aller minst bondgenoten. De houding van het ACV noemde hij twijfel achtig. Niettegenstaande de studie dienst van het ACV nieuwe inleve ringen afwijst, blijft de vraag of deo ACV-raad de besluiten van haar studiedienst zal onderschrijven of andermaal een les in regerings vriendelijkheid van Houthuys zal aanvaarden. Hij pleitte derhalve voor het bewustmaken en mobilise ren van de ACV-basis. Als de ACV-aangeslotenen voldoende overtuigd worden, kunnen zij sa men met de ABW-leden deze anti-werkersregering doen vallen. Op het jongste nationaal ABW- kongres meende voorzitter André Vanden Broucke dat ais alle arbei ders niet bewust worden, er bij «het einde van de tunnel» wellicht niets meer zal overblijven van de sociale zekerheid. Dat voorkomen is onze opdracht, besloot Eddie Monsieur. Gewestelijk ABW-voorzitter Her man Van Herzeele belichtte de ko mende akties in het historische ka der van de arbeidersstriid. Hij be klemtoonde dat het kapitalisme verantwoordelijk is voor de huidige krisis. De arbeiders en de sociaal verzekerden hebben de werkloos heid niet veroorzaakt doch wel de kapitalistische produktiewijze. On danks de overvloedige produktie- middelen heerst in de wereld hon gersnood en armoede. Daarom heeft het ABW steeds geijverd voor struktuurhervormingen. Hij verwees naar de vorige grote eko- nomische krisis in de dertiger jaren en de Tweede Wereldoorlog. Net als toen wordt nu ook weer massaal geïnvesteerd in wapenproduktie. Na de Tweede Wereldoorlog werd on der druk van de arbeidersbeweging het stelsel van de sociale zekerheid tot stand gebracht. Nadien kwamen de arbeiders verder op voor lotsver betering en uitbreiding van hun rechten. De laatste jaren wil de rechtse regering de sociale verwor venheden terugschroeven met vol machten en anti-demokratische loondiktaten. Overal in Vlaande ren groeit de nieuwe armoede, ter wijl de schandalige belastingsont duiking en kapitaalvlucht nog toe nemen. Het is dan ook hoog tijd dat de arbeidersbeweging in het verweer komt. Alhoewel Herman Van Herzeele voorstander blijft van het gemeenschappelijk vak bondsfront, is de houding van de ACV-leiding volgens hem weinig hoopvol. Bijgevolg moeten de indi viduele ACV-leden door het ABW gesensibiliseerd worden. Slechts een massaal ledenverloop kan de leidng van de kristelijke arbeidersbeweging overtuigen tot een politieke koerswijziging. An derzijds verwacht het ABW voor al steun van de socialistische ge meenschappelijke aktie. Tevens re kent de socialistische vakbeweging op alle progressieve krachten in VTede-, milieu- en andere sociale en politieke bewegingen en partijen om gezamenlijk de strijd te organi seren tegen de regering, alsook te gen het patronaat teneinde de poli tieke krachtsverhoudingen in Bel gië te wijzigen. Tenslotte onderstreepte René Sta bel het belang van de politieke bewustwording van de ACV-aange slotenen, die welkom zijn in de rangen van het ABW. Hij riep de aanwezige ABW-militanten op tot massale deelname aan de komende 1 mei-betoging in Aalst en de ABW-manifestatie in mei of juni. Het ABW-Aalst verwacht zeker tweeduizend betogers vanuit het arrondissement in Brussel. In zijn slotwoord beschouwde René Stabel deze geestdriftige militantencon centratie als het teken van een nieuwe lente voor het ABW, met een hoopvolle start naar een warme zomer en een hete sociale herfst. Luc Demeyere De S. P. heeft steeds zeer veel belang gehecht aan een juiste inning van de belastingen. Deze juiste inning moet echter ook geplaatst worden binnen het kader van een minder bureaucratische opvatting van de fiskaliteit. De principes van behoorlijk bestuur die door de S. P. worden verdedigd moeten dus zeker ook op het fiskale terrein worden toegepast. De regering Martens-Gol van haar kant plande op dit terrein een aantal stappen binnen het aangekondigde "Charter van de belastingsplichtige"Maar opgepast lezers. Achter de enkele aarzelende positieve maatregelen vervat in het plan gaat in werkelijkheid heel wat anders schuil. Inderdaad, de dieperliggende bedoeling van de regering bestaat erin de strijd tegen de grote fiskale fraude af te zwakken. Vandaar dat een aantal bepalingen uiteindelijk enkel tot doel hebben de bijzondere belastingsinspektie en de parketten aan banden te leggen en hun gezamenlijk optreden tegen de grote fiskale fraude, waarvan de Kirschen-Beelen-affaire recent een typisch exponent is, te bemoeilijken. Een hele reeks maatregelen van de SP en de toenmalige minister van financiën Henrion, die in de periode 1979-1981 inderdaad konkrete resultaten opleverden in de strijd tegen de fraude, worden systematisch teruggeschroefd. De belastingontwijking en de fiskale fraude hebben in ons land trouwens een indrukwekkende omvang aangenomen. Professor Max Franck sprak in 1979 reeds van een 200 miljard. Het grootste gedeelte hiervan komt ten goede aan een relatief beperkte groep zeer welstellende figuren, waardoor de inkomensverdeling op een flagrant onrechtvaardige wijze wordt scheefgetrokken. Vastgesteld werd dat tevens al te veel energie werd gestopt in akties tegen kleine ontwijking, maar dat tegelijk de echte grote fraudeurs buiten schot bleven. We gaan niet de technische details uit de verschillende vroegere wetten, KB's en huidige ontwerpen aanhalen. Eén ding is echter zeker: gezien in het licht van de Kirschen-affaire wordt de nieuwe wetgeving een ware provokatie. Het is schandelijk te moeten vaststellen dat de regering op een ogenblik dat nieuwe zware inleveringen voor de brede lagen van de bevolking voor de deur staan, de grote fraudeurs een hand boven het hoofd wil houden. De SP is wel verheugd over de reaktie van de K. W. B.die duidelijk op dezelfde golflengte zit en de ACW-parlementairen dan ook reeds bezworen heeft de zgn. "Wet Beelen" niet te aanvaarden. Maar wat doen de andere christendemokratische parlementsleden? Ons inziens kunnen deze niet enkel om redenen van elementaire rechtvaardigheid, maar ook op moreel-etische gronden een kategoriek njet uitspreken. Hoewel, gezien de eerdere discrepantie tussen woord en daad van deze "makkers"... Indien het toch in het parlement tot een goedkeuring komt van het fameuze charter dreigt de gewone man in de straat er elk rechtsbesef bij te verliezen. Indien weer eens zou bevestigd worden dat wetten slechts gelden voor wie zich niet kan vrijkopen, dan vrezen we voor de waarde die de burger uiteindelijk nog zal hechten aan het functioneren van onze parlementaire demokratie, die al zo door het volmachtenbeleid van de regering Martens-Gol wordt aangetast. Het is niet voldoende om een nieu we en beter werkende muizeval uit te vinden zonder daarbij aandacht te schenken aan de vormgeving. Want zonder een aantrekkelijke vorm is het ding veroordeeld een 'winkel dochter' te worden. Een produkt mag dan nog zo goed zijn, als het niet esthetisch en technisch goed in elkaar zit zal het in de met nieuwe produkten overladen markten van vandaag geen kopers vinden. De Europese Commissie meent dat, hoewel er geen tekort aan talent en ervaring in de Gemeenschap is, het belang van goede vormgeving van nieuwe produkten vaak wordt on derschat. Daarom heeft de Com missie besloten een serie projekten te lanceren bedoeld om de Euro peanen aan te moedigen hun in spanningen op het gebied van vormgeving te bundelen. Onder de projekten is een serie publikaties in verschillende talen met titels als de op vormgeving gebaseerde onderneming, Vormge- vingmanagement in de praktijk en Gezamenlijk vormgevingsprogram- ma. De Commissie is eveneens van plan ten behoeve van kleine en middelgrote ondernemingen een handboek over de grondbeginselen van vormgeving uit te geven alsme de conferenties en een reizende tentoonstelling over vormgevingma- nagement te organiseren. Euro focus 6/86 Op initiatief van Mare Galle wordt een prijsvraag - 1 mei 1986 - ingesteld. Er wordt aan de deelnemers gevraagd een tekst te schrijven van maximum 3 bladzijden over het onderwerp: "Wat is voor U het hedendaags socialisme en wat verwacht U ervan in de toekomst?". De deelnemers moeten woonachtig zijn in het arrondissement Aalst. De antwoorden moeten vóór 25 april 1986 worden bezorgd op het adres: Mare GALLE - Volksvertegenwoordiger Houtmarkt 1 9300 AALST. Een deskundige jury zal zich uitspreken vóór 30 april 1986. Het best ingezonden stuk zal worden gepubliceerd in "Voor Allen" en de schrijver ervan zal een mooie prijs ontvangen.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1