Vaarwel Emiel De Nauw Socialistisch Vrouwen Front bij Miet Binnenin: Het maneuver van Oostmarsum De muntherschikking en de Amerikaanse druk... 12-4-'86 K.S. 9.30u. Ëditoriaal -A.B.V Willy Vernimmen ABW-Gewest Aalst De vier socialistische vrouwenorganisaties (Socia listische Vrouwen, ABW- Vrouwen, Socialistische Vooruitziende Vrouwen en Koöperatieve-Vrouwen) ver enigd in het Socialistisch Vrouwen Front, werden op hun verzoek ontvangen door Staatssecretaris voor Maat schappelijke Emancipatie, mevrouw Miet Smet, op 12 maart 1986. Tijdens het voorbije weekend werd er in het Nederlandse Oostmarsum beslist door de Europese ministers van Fi nanciën de Franse franc met drie procent te devalueren. De Duitse mark en de Neder landse gulden worden met drie procent opgewaardeerd terwijl de Belgische munt een stijging met een procent toe bedeeld werd. ZjF=TT WlLLY VERNIMMEN Europee? Parlementslid - mi j nimm a 1] VOOR LIMBURG BEHOUD MEER WERK, MINDER DOP Betuig uw solidariteit met de mijnwerkers van de bedreigde Kempense Steenkoolmijnen!!! Neem deel aan de provinciale betoging te Hasselt op 12 april 1986. Vanuit het ABVV-Gewest Aalst wordt er een bus ingelegd. Vertrek op de Houtmarkt: 08.00 u. Terug: 17.30 u. Geen afdankingen Geen mijnsluitingen Een nieuwe toekomst voor de Kempense Steenkoolmijnen!! Inlichtingen en inschrijvingen: Hopmarkt 45 9300 AALST Tel.: 053/78.32.71 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt Vrijdag 11 april 1986 48' jaargang nr. 15 Weekblad van de S.P 9300 Aalst A Toen wij iets meer dan een paar weken geleden het jaarlijks banket van onze Bond van de Derde Leef tijd hielden, bleef aan de eretafel één stoel onbezet. Een meer dan ongewone gebeurtenis. Vriend Emiel, U was er altijd en één afwe zigheid van U riep vragen op. Wij troostten ons wel met de gedachte "dat wellicht een andere verplich ting U voor éénmaal weghield uit Geraardsbergen en van de U vele trouwe kameraden". Niemand heeft wellicht gedacht dat wij U nooit meer zouden kunnen begroeten. U waart - zonder dat U het zelf gewild heeft - de man naar wie zo velen konden opzien. De zoon van oud-burgemeester en Senator Guillaume De Nauw, de integere en nederige ambtenaar die steeds ten dienste stond van iedereen, de raad gever voor velen van ons en vooral voor mij, want U kende Geraards bergen en haar bevolking beter dan wie ook. U hebt wellicht alles mee gemaakt in het politieke leven van deze stad. Als kind van een manda taris was U direkt betrokken bij al wat de socialistische beweging in hield: party, jonge wacht, coöpera tieve, arbeiderssport, bibliotheek. Over alles kon U de geschiedenis schry ven. U waart, alhoewel dit niet altyd te bemerken was, sterk maar dan ook sterk ingenomen met de sociale ellende die Geraardsbergen - uw stad - in een recent verleden heeft gekend. Bewijzen daarvan zyn uw gewaardeerde artikelen in ons weekblad "Voor Allen", bewyzen ook uw recent boek over de sigaren- nijverheid in Geraardsbergen. De algemene strijd van de arbei- Emiel De Nauw zoals de meeste militanten uit de federatie Aalst en uit de afdeling Geraardsber gen hem zullen herinneren: be kwaam, dynamisch, aktief steeds aanwezig op de aktivitei- ten van de socialistische bewe ging in de ruimste betekenis, maar tevens, en dat sierde hem allicht nog het meest, ondanks zijn welgevulde carrière, een en al bescheidenheid. Zoals hier op de foto meestappend op de twee de rij ter gelegenheid van de huldiging van Willy Vernimmen bij diens herverkiezing tot Euro parlementslid in juni 1984 te Ge raardsbergen. dersbeweging was voor U een ideaal. Ik herinner het my alsof het gisteren gebeurde, hoe U verbolgen reageerde toen de party aan split sing toe was. U kon niet begrypen dat een beweging met internationale roeping, zich liet verdelen over de ons bekende "taaltwisten". Daarenboven was de ontwikkeling van het socialisme in deze streek zo gebonden aan Wallonië, dat deze scheiding voor U dubbel hard aankwam. Trouwens, by de viering van het honderdjarig bestaan van de partij, deed U mij het voorstel om Waalse en Vlaamse arbeiders broederlyk te verenigen. Na het feest gaf U mij, bijna tot tranen toe, een handdruk met de woorden: "Bedankt Kame raad, dit is voor my een niet te vergeten gebeurtenis." Trouwens, ook aan de onvergetelij ke tentoonstelling in 1982 hebt U meegewerkt zoals alleen edele men sen dit kunnen. Ons beider verwon dering was trouwens groot, nooit hadden wy kunnen vermoeden dat het archief van de socialistische be weging zo enorm groot was, wy konden door dit archief de sociale stryd zo prachtig ontleden, dat wij beiden een brochure konden samen stellen. Een brochure, die ongetwy- feld voor de verdere geschiedschrij vers van het socialisme in deze streek heel nuttig zal zijn. Het was trouwens ook op uw initiatief, Emiel, dat ik dit archief zou over handigen aan het AMSAB te Gent. U wilde dat de streek van Geraards bergen, de stryd van uw vader en zyn vrienden steeds bekend zouden blyven in onze socialistische ge meenschap. Vandaar ook uw stryd voor het behoud van het Volkshuis, dikwyls tot vervelens toe vroeg U mij naar de evolutie van de financië le toestand. Toen deze werkelyk uitzichtloos geworden was, trok U met my naar Gent om in deze byna hopeloze situatie nog een lening aan lage interest los te krygen. Na vele jaren ran intensief werk, met de hulp van vele bekenden en onbeken den, zyn wy er inderdaad in ge slaagd uw geliefd "Volkshuis" te behouden. En toen ik U een viertal maanden geleden kon mededelen dat alle schulden weg waren en uw tempel terug integraal de eigendom was van de socialisten, zei U met ontroering: "Bedankt Willy, ik heb het nooit durven denken". Deze dankwoorden van U, Emiel, maak ten mij gelukkig, een geluk dat wellicht groter was dan by elektora- le suksessen. Vriend Emiel, wij hebben tesamen een werk vervuld dat door uw vader werd ingezet. Een vader waar U steeds met eerbied en ontzag hebt over gesproken en geschreven. Maar dit alles, Emiel, is nu vervlo gen tyd, wij zullen missen, het weekblad "Voor Allen" verliest een trouwe medewerker, de derde leef- tyd verliest hun verdediger en ka meraad, de coöperatieve "De Ver broedering" treurt om uw heen gaan, en wy allen zullen uw vriend schap en raadgevingen missen. Misschien moeten wy ons ook - zy het misschien iets te laat - wel ver ontschuldigen. Hebben wy allen te- samen het werk van Emiel De Nauw niet ondergewaardeerd, ik meen persoonlyk van wel. Aan uw echtgenote, kinderen en familie dank voor al de vriendschap en genegenheid die wy ook van hen mochten ontvangen. Emiel was trouwens voor ons allen een Vader van Goedheid en Kameraadschap. Vaarwel Emiel, uw kameraden van Geraardsbergen rouwen nu, maar vergeten U nooit. Het Socialistisch Vrouwen Front is ten zeerste bekommerd over de vrouw-onvriendelijke maatregelen in het Regeerakkoord van Martens VI. In een nota, die aan Staatssekreta- ris Miet Smet, werd overhandigd werden een aantal voorstellen ge formuleerd op het terrein van te werkstelling, sociale zekerheid, fis- kaliteit en gezinsbeleid. Het Socialistisch Vrouwen Front stelt vast dat in het Regeerakkoord geen enkele maatregel is voorzien tot opslorping van de hoge vrou wenwerkloosheid. Deze regering is niet bekommerd over het kreëren van jobs voor vrouwen. Integendeel, steeds meer vrouwen worden uitgesloten uit de werkloosheidsuitkeringen Bovendien dreigt de Regering on der het mom van de "gezinsgericht heid" de werkloosheidsuitkeringen voor vrouwen eens te meer te ver minderen en zelfs te beperken in tijd. Het Socialistisch Vrouwen Front kan hiermee in geen enkel geval akkoord gaan. In de voorbije vier jaar hebben de SP wil prioriteiten voor wegenwerken te Aalst, pag. 2 Veilig Herdersem pag. 3 Roekendekoe.pag. 7 Een dinst voor onthaalmoeders te Herzele, pag. 8 Zottegemse Helden viering doorgelicht, pag. 5 werklozen, en de vrouwelijke werklozen in het bijzonder, 33 pro cent ingeleverd. Het Socialistisch Vrouwen Front vraagt dat de koopkracht de werk lozen wordt hersteld en een eerste stap daartoe is het optrekken van de uitkeringen voor alleenstaanden en samenwonenden. Het Socialistisch Vrouwen Front heeft bij Miet Smet aangedrongen opdat zij zich zou verzetten tegen de regeringsmaatregelen die de werkloosheidsuitkering voor vrou wen opnieuw zouden aantasten. Het Socialistisch Vrouwen Front heeft er tevens ook op aangedron gen dat staatssekretaris Miet Smet initiatieven zou nemen voor een specifiek tewerkstellingsplan voor vrouwen. De Regering wil de vrouwenarbeid verder ontmoedigen door gezinnen waar men met twee werkt, fiskaal te straffen. Het Socialistisch Vrouwen Front is van oordeel dat de inkomens afzon derlijk belast moeten worden tot 1.500.000 fr. (optrekken decumul- plafond). Het Socialistisch Vrouwen Front stelt vast dat onder Martens V de gezinnen met kinderen zwaar heb ben moeten inleveren. Het Socialistisch Vrouwen Front eist het onmiddellijk herstel van de kinderbijslag, dit wil zeggen de on middellijke afschaffing van de for faitaire aftrek van 375 fr. per maand. De kinderbijslag dekt im mers op dit ogenblik in geen geval de werkelijke kost van kinderen. Alleenstaanden met kinderen moe ten eveneens verhoogde kinderbij slag krijgen. Het Socialistisch Vrouwen Front dringt aan op een spoedige goed keuring in het Parlement van het wetsontwerp i.v.m. de afstamming en de adoptie. Het Socialistisch Vrouwen Front wil een volledige gelijkheid van alle kinderen. Staatssecretaris Miet Smet heeft akte genomen van deze voorstellen en toegezegd dat ze met veel aan dacht deze voorstellen wenst te on derzoeken. Tot haar spijt stelt het Socialistisch Vrouwen Front vast dat zij van Miet Smet geen enkele waarborg heeft gekregen voor de aangehaal de punten. Het Socialistisch Vrouwen Front verwacht van Staatssekretaris Miet Smet dat zij er toch zal in slagen de fundamentele negatieve maatrege len tegen de vrouwen in het Regeerakkoord om te buigen. Terwijl de 1%-opwaardering van onze frank nogal onverwacht is en weinig opportuun voorkomt, is het anders gesteld met de devaluatie van de Franse franc. Deze 3%- devaluatie is voor onze zuiderburen immers minder groot dan zij in wezen wel gewenst hadden. Gelet op de revaluatie van de Mark en de Gulden met 3% is er plots een koersverschil van supplementair 6%, waar de nieuwe Franse rege ring Chirac op toch negen procent gerekend had. Door deze waarde vermindering ontstaat eT immers meer ruimte voor de (rechtse) Franse regering voor het aanzwen gelen van de betalingsbalans en de ekonomie in het algemeen, ten ge volge van de goedkopere uitvoer naar de belangrijkste Europese lan den, Frankrijk grootste handels partners. De Franse apen hiermee in feite de Belgische regering Martens V na die begin 1982, bij de aanvang van haar legislatuur, tot eenzelfde dras tische ingreep besliste. Net als in 1982 bij de Belgische devaluatie is de motivering voor de Franse even summier als politiek goedkoop: de devaluatie is een rechtstreeks ge volg van het totaal mislukte beleid van de vorige regering, toevallig zowel in Frankrijk als in België een regering met socialistische inbreng. De truuk is doorzichtig: door het natrappen naar de politieke tegen stander probeert men de eigen ver antwoordelijkheid af te wentelen en tegelijkertijd schept men zich ruimte voor het voeren van een (gemakkelijker dan zonder deva luatie) beleid van sanering van 's lands economie en financiën. Dat men met de waarheid een - dras tisch - loopje neemt is voor velen onduidelijk. Zonder politieke voor ingenomenheid wordt door de be langrijkste ekonomen inderdaad toegegeven dat de socialisten door hun beleid in Frankrijk weer vaart brachten in de ekonomie en zich tot goede staatsmanagers ontpopten. De schuld in hun schoenen schui ven is dan ook een eerste ongeloof waardig en plomp maneuver van de Chirac-ploeg. Tegelijkertijd kunnen echter ook vraagtekens geplaatst worden bij de "revaluatie" van de Belgische frank. Onmiddellijk dient de eufo rie van Martens en consoorten ge temperd met de vaststelling dat de revaluatie een feitelijke devaluatie is met 2% t.o.v. de Mark en de Gulden, toch de belangrijkste richt- munten voor de aanwijzing van een gezonde ekonomie. Het is echter bovenal duidelijk dat datgene wat de regering Martens VI "ambi tieus" noemt in feite "zelfover schatting" is. Het lijdt geen twijfel dat de Belgische ekonomie er niet beter voorstaat dan begin 1982. Een werkloosheidscijfer van 550.000, een begrotingstekort van 600 700 miljard Frank: is dit de fundering van Martens en Eyskens' triomfantelijk gedoe over de "op waardering" van de Belgische frank? De ware fundering voor de opwaar dering moet gezocht worden in een ruggesteuntje van Europees Rechts voor het verarmingsbeleid van Martens VI. Het schijnmaneuver dat de Belgische regering het voor bije weekend heeft opgevoerd, zal een karige troost wezen voor ge handicapten, werklozen, arbeiders, bedienden enz. die de komende maanden tot droogvallens toe zul len uitgemolken worden... Dirk De Pauw Premier W. Martens triomfeert.premier W. Martens dirigeert. Premier Martens tracht nu de grote slag te leveren en de Belgen liefst zo'n 15 tot 20% armer te maken. De herschikking heeft inderdaad meer weg van een politieke koehandel dan van een objektief gegeven. Trouwens, deze herschikking heeft geen enkel gevolg indien de markt niet gunstig reageert, maar deze herschikking past nu wonderwel in de strategie van Martens. Het ging trouwens zo ver dat hij een regeringsmededeling liet aankondigen met muziek, hem zelf voorstellende als de onmisbare dirigent. Sommige diktatoren in een recent verleden deden hetzelfde. Wat hij zo direkt kon mededelen: nu moet iedereen (dit wil zeggen de gewone mens inbegrepen) maar eens extra meewerken. Dit wil zeggen inleveren om zo nodig de gulden en de Duitse mark bij te benen. Dat een dergelijke houding een pokerspel is van de grofste soort, laat geen twijfel: indien het nu voor de zoveelste keer mis loopt, kan Martens eenvoudig opstappen. Trouwens, opmerkelijk is ook de regeringsbevriende pers, die zich tamelijk afzijdig opstelt ten overstaan van de jubelkreten van de regering. De recente cijfers omtrent onze uitvoer worden bedenkelijk; Duitsland en Nederland hebben blijkbaar nu reeds en wellicht ook voor de toekomst de Belgische ekonomie gemeten en te licht bevonden. Of een herwaardering met l iets kan opleveren, is dus zeer twijfelachtig, daarbij komt dat men wellicht veel meer dan België het Groothertogdom Luxemburg heeft willen plezieren. De vorige maal konden zij devalueren zonder dat het echt nodig was. Wij zullen bijgevolg wel enkele weken geduld moeten opbrengen om een "juiste" beoordeling van de feiten te kunnen analyseren. Bijna gelijktijdig, maar al even ondoorzichtig, zijn de aangekondigde Amerikaanse akties ten overstaan van de Europese Gemeenschap. De uitbreiding van de E.E.G. heeft inderdaad voor gevolg dat de Amerikanen hun export vooral landbouwprodukten) gevoelig zien dalen. Vooral de Spaanse markt lijkt een doorn in het oog te zijn, zelfs al was Gonzales zo vriendelijk Spanje binnen de NATO te laten, laat dit de Amerikaanse big boss onberoerd. De dreiging van de vermindering van andere industriële goederen is een gevaarlijke weg en een zekere provokatie. Het zal dan ook nodig zijn dat gans het Europese politiek bestel een dialoog zal aanvatten; de vraag is echter wat de Amerikanen onder "dialoog" willen begrijpen. Wanneer wij bij dit alles nog de Zaïrese chantage ten overstaan van ons land moeten ondergaan, ja dan stellen zich enorm veel vragen over de toekomst. Of Martens met zijn rechtse kliek dat allemaal kan overleven wordt een open vraag.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1