Langs Aalsterse voetwegen en stortplaatsen U/FRU WLIilV 1 MEI 1986 Waaroi Wetsvoorstel Galle V MmJtLmJwLj Axrondissem1 entele betog>«8en ,,WUUrNiM,eNeemerdeeU^ Editoriaal Arrondissementeel Seniorenfeest Showprogramma - Totaalspektakel C.S.C. S.V. Aalst SP-Arrondissementsfederatie Aalst Vergadering Arrondissementeel SP- bestuur Europarlementslid Wily Vernimmen nodigt jong en oud uit op zijn jaarlijks arrondissementeel feest Volgens een geaktualiseerde inventaris zijn er op het grondgebied van Groot-Aalst 930 voetwegen. In een vol gende faze zal het voetwegen- beleid verder uitgewerkt wor den met vaststelling van de nodige prioriteiten. Voetwegenbestand Milieuarrest 10.00 uur: Aalst gen .A 00 uur: Ger»»» Glftprodukten Huisvuil In talrijke kranten wordt weer veel aandacht besteed aan ons wetsvoorstel dat enkele jaren geleden al werd inge diend en dat door de CVP-PW-meerderheid werd weg geduwd. Zaterdag 19 april 1986 om 14u30 Zaal Achturenhuis, Stationsstraat 37 te Denderleeuw Volksvertegenwoordiger Leona Detiège spreekt over: "ECHTSCHEIDING EN ALIMENTATIEFONDS" Maandag 28 april 1986 om 20 uur Lokaal "Bij Vettenburg", Eilandstraat 1, Sint- Lievens-Houtem Dinsdag 22 april 1986 om 14u30 Zaal "Marbol" (Volkshuis), Markt 15 te Geraardsbergen Welkomstwoord Presentatie-animatie Operetteparels Goochelaar Attraktie Willy Vernimmen Jean Monnet Maria Teil-gezelschap André Belga Miss Anita haar poedels Inkom gratis!!! Iedereen van harte welkom!!! Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 ir. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 18 april 1986 48* jaargang nr. 16 Weekblad van de S.P Onlangs vernietigde de Raad van State een besluit van de Vlaamse leefmilieuminister Lenssens inzake een Nieuwerkerkse opslagplaats in volle natuurgebied. Het illegaal stort aan de Hammestraat in Her- dersem moet binnen het jaar herbe- plant worden. De laatste twee jaar produceren de Aalstenaars meer en meer huisvuil. De Aalsterse voetwegeninventaris bevat alle bestaande en afgeschafte voetwegen. Ook de voetwegen, die geheel of gedeeltelijk werden inge nomen zonder aanvraag, werden geregistreerd. Opvallend is dat vele vroegere voetwegen volledig wer den uitgerust en verdwenen in het openbaar wegennet. Zo telt Klein- Aalst volgens de inventaris 159 voe twegen. Bij nader toezien blijkt dat er thans in klein-Aalst slechts een vijftigtal voetwegen in gebruik zijn, waarvan dan nog aanzienlijke ge deelten werden weggenomen of af geschaft. De Aalsterse bevolking wordt geraadpleegd bij de uitwer king van een prioriteitenlijst. Op informatievergaderingen in de deelgemeenten zullen de inwoners gehoord worden over het gebruik en behoud van de bestaande voet wegen. Nadien zal de ontwerplijst tijdens inspraakvergaderingen op nieuw worden voorgelegd aan de bevolking. Ook de dorpsraden van Meldert, Gijzegem en Herdersem worden betrokken bij deze uitgebreide pro cedure, die zijn beslag krijgt tegen de zomer van volgend jaar. Begin 1983 werd een illegale op slagplaats van afbraakmaterialen aangelegd in een waardevol natuur gebied nabij de grens van Nieuwer- kerken met Erpe en Mere. Volgens het gewestplan Aalst-Ninove-Ge- raardsbergen-Zottegem is de in richting gelegen in een gebied waar enkel jagers- en vissershutten mo gen gebouwd worden. Ondanks herhaaldelijke klachten van omwo nenden en verzegeling op last van de Aalsterse burgemeester verleent de Bestendige Deputatie op 6 april 1984 een tijdelijke exploitatiever gunning voor twee jaar. Na beroep door de gouverneur, de milieuvere niging Raldes en een omwonende, bevestigt gemeenschapsminister Lenssens op 13 juli 1984 de tijdelij ke vergunning. Daartegen tekent een omwonende op 16 september 1984 beroep aan bij de Raad van State. Vooreerst stelt de omwonen de dat de betrokken opslagplaats zijn woonklimaat bedreigt en ge luidshinder veroorzaakt. Daaren boven benadrukt hij dat de beslis sing van gemeenschapsminister Lenssens het gewestplan schendt. In een merkwaardig milieuarrest zet de Raad van State op 6 maart 1986 deze argumentatie kracht bij. Het administratief rechtskollege bevestigt uitdrukkelijk dat de ste- debouwwet van 29 maart 1962 voorrang heeft op het afvalstoffen- dekreet van 2 juli 1981. Bijgevolg wordt het bestreden besluit van gemeenschapsminister Lenssens vernietigd. Op een recente pers- konferentie noemde Raldes het ar rest een belangrijke overwinning voor de Vlaamse leefmilieubewe ging. Voor het eerste verklaarde het hoogste administratief rechts college van België dat de gewest plannen en de plannen van aanleg ook voor OVAM gelden. Niette min gaan de werkzaamheden in de illegale opslagplaats onverminderd voort. Op vraag naar mogelijk overheidsoptreden meende Raldes dat de burgemeester van Aalst de onmiddellijke verwijdering van de afvalstoffen kan bevelen. Ander zijds kan hij ook wachten op de vaststellingen van OVAM voor aleer eventueel over te gaan tot de i/nrnr ZEKERHEID SP sluiting en de verzegeling van de inrichting. Uiteindelijk moet nu ook gemeenschapsminister Lens sens een nieuwe beslissing nemen. Volgens Raldes blijft het dan ook de vraag of de minister de Raad van State zal volgen dan wel zijn vorige beslissing handhaven. Vooralsnog bevindt de zaak zich in een juri disch vacuum. Op de jongste perskonferentie van het stadsbestuur kwam de illegale stortplaats aan de Hammestraat in Herdersem andermaal ter sprake. Vorig jaar ontstond heel wat dei ning rond de mogelijke aanwezig heid van giftige afvalstoffen op de ze stortplaats, die gelegen is in een natuurgebied, tevens een merk waardig moerasterrein. Bovendien werden de stortingen uitgevoerd zonder enige vergun ning. Na tussenkomst van onder meer Raldes liet burgemeester Uyt- tersprot in juni 1985 de werkzaam heden stopzetten. Nadien ver klaarde OVAM zich onbevoegd het stadsbestuur de eigenaar op binnen het jaar over te gaan tot herbeplanting van het terrein met hoogstammige loofbomen, een houtwal met inheemse struiken en een haag als groenscherm. Op de vraag naar de aanwezigheid van resterende gifstoffen, bleef leefmi lieuschepen Doorns het antwoord schuldig. Volgens de schepen kon het onderzoek hieromtrent geen uitsluitsel brengen. Vorig jaar werd door de stadsdien sten in totaal 554.470 kg. papier opgehaald, weliswaar vijf ton meer dan in 1984 doch aanzienlijk min der dan in 1981 en 1982. Ddarom wil het stadsbestuur de selektieve papierophaling stimuleren via een sensibiliseringskampagne en een ruimere bekendmaking van de pa- pierophaalronden. Voorts werd vo rig jaar nagenoeg 570 ton glas in kontainers opgehaald, hetzij 11 ton meer dan in 1984. Daarentegen nam het huisvuilvolume aanzienlijk aangezien niet kon vastgesteld wor den dat er inerte of andere afval stoffen werden gestort. Daarop vroeg het provinciaal bestuur voor stedebouw het Aalsters stadsbe stuur om konkrete voorstellen inza ke de nodige herstelmaatregelen. Inmiddels werden op het verhoog de perceel fruitbomen en sierstrui- ken geplant. Aangezien deze aan plantingen niet stroken met de be stemming van natuurgebied, droeg toe in de laatste twee jaar. Deze verontrustende stijging van 41.000 m3 tot 63.000 m3 wordt toegeschre ven aan de mogelijke toevoeging van papier en glas bij het gewone huisvuil. Deze ongunstige ontwik keling wordt momenteel onder zocht en zal tijdens de aanstaande vergadering van de stedelijke ad viesraad voor leefmilieu geëva lueerd worden. (l.d.m.) De Standaard van 9 april jl. noemt het voorstel "de enige uitweg", nu het Arbitragehof het dekreet Lepaffe heeft vernietigd. Hierin stond dat het gebruik van het Frans vrij was in alle gemeenteraden. In ons wetsvoorstel staat dat niemand - hoewel door de kiezers verkozen - kan zetelen in een gemeenteraad of OCMW als hij de taal van het gebied waarin de gemeente ligt, niet kent. Sommigen vragen zich wellicht af waarom een Vlaams-sociaal democraat dit wetsvoorstel heeft ingediend. Welnu, precies omdat hij Vlaams en sociaal-democraat, dus SP-er is. Die twee elementen zijn onafscheidelijk verbonden, althans voor de socialisten in Vlaanderen. Hoe lang heeft het niet geduurd voor de mensen hun gerechtszaken hoorden behandelen in hun eigen taal? Hoe lang heeft het niet geduurd vóór de Vlaamse soldaten de bevelen van hun oversten konden verstaan? Hoe lang heeft het niet geduurd vóór de Vlamingen in het buitenland hun ambassadeur of konsul konden verstaan? En de arbeiders in de fabrieken hun bazen? Dit is nu allemaal via wetten en dekreten opgelost. Maar het is nog altijd mogelijk dat in een Vlaamse gemeente een Nederlands-onkundig burgemeester, schepen, gemeenteraads- of OCMW-raadslid worden benoemd of aangeduid, die de taal van hun gebied niet kennen. Ongelooflijk en toch waar! Is het aanneemlijk dat het volk wordt bestuurd door mensen met wie ze niet kunnen praten? Kan men zich dit in een ander land voorstellen? Eén van de "elite"-uitwassen bestaat dus nog. Met ons wetsvoorstel willen wij dit oplossen. De CVP en de PW-kranten staan er nu ten volle achter maar de parlementsleden mogen er niet voor stemmen want Gol en Nothomb zouden kunnen kwaad worden. Intussen bui gen en schrikken de pachtertjes nog voor de hereboeren en baron nen. Voor hoe lang nog? Marc Galle Inkom gratis. Een must voor alle militanten en belangstellenden Agenda: 1. Goedkeuring verslag 27.2.1986 2. Beroep G. Moens contra SP-Aalst 3. Politieke toestand (inleiding: P. Van der Niepen) 4. Voorbereiding Administratief Congres 5. Financiën 6. Verslag arrondissementele feestkommissie 7. 1 Mei 8. Allerlei-rondvraag De Voorzitter W. Vernimmen De Secretaris C. Vancoppenolle Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen, worden verzocht bovenstaande als zodanig te beschouwen.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1