VLAAMS Van Place Cochez tot Mr. Verdood iint kan anders! Doe mee 1 MEI 1986 Het regeringsconclaaf... een ramp voor het volk Mare Galle en Herman De Loor willen nazicht van loods en cellen Na 13 jaar terug scholierenbetoging in Aalst cd CODEP Gemeenteraad Denderleeuw Binnenin Verblijfs vergunning in de EEG Na aanhouding van manifestanten te Arrondissementele betogingen Eddie Quintens SPAARBANK C.V. Straffe koffie Hoe katholiek Is De Bie? 100 jaar Aalster se pers, pag. 2 Nieuw schoolgebouw zonder meubelen, pag. 2 Het is vijf vóór acht, pag. 5 Chemisch afval in containerpark, pag. 6 Gemeenteschuld in stijgende lijn in Herzele, pag. 8 Opgravingen in park Egmont kasteel, pag. 8 Columbaria 10.00 uur: Aalst 14.00 uur: 6eraardsbergen 17.30 uur: Nlnove *£cru Nothomb's antwoord Mare Galle en Herman De Loor willen nazicht doen Daar Het donderdag 1 mei feest van de .arbeid Is voor ledereen, zal de drukberlj dicht zijn. Gelieve er rekening mee te houden dat alle kepll binnen Is ten laatste eg maandag 28 april om 12 u stipt. Dezelfde regeling geldt voer de week nadien wegens een feestdag ep 8 mei. We rekenen ten stelligste ep lullle mede werking Dank bij voorbaat. De Redaktie LLEN Vrijdag 25 april 1986 48* jaargang nr. 17 Weekblad van de S.P. De Denderleeuwse raadsle den maakten van de laatste gemeenteraadszitting - al thans naar Denderleeuwse normen - een rustige zitting. De diskussies verliepen vrij gemoedelijk zij het soms op het saaie af. Geen voer dus voor sensatiejagers of hoog oplopende diskussies in de belendende cafés achteraf. Kortom, een gemeenteraad zonder geschiedenis. Twee keer werd de meligheid en de doordeweeksheid dan toch door broken: een eerste keer toen raads lid Coppens het in zijn situering van de Jozef Sonckstraat had over de "Place Cochez", een tweede keer toen burgemeester De Backer CVP-raadslid De Mesmaeker twee maal tereke aansprak met "Mr. Verdood". Frans Coppens zal in zijn onderbewustzijn wellicht bezig geweest zijn met "le changement" maar waar Staaf met zijn gedachten zat is vooralsnog niet duidelijk. Het was raadslid Van den Stockt die de diskussie opende. Hij wenste meer uitleg over een bericht dat dezelfde ochtend in Het Volk ver scheen over munitieproblemen bij de Denderleeuwse politie. Het be richt haalde de voorpagina. Vol gens deze krant waren er voor de schietoefeningen van de politie blijkbaar geen kogels voorhanden. Ten einde raad zou de politie de prijs van de op dienst gedronken koffie opgetrokken hebben om met deze "koffiepenning" kogels aan te kopen. Het interpellerende raads lid vond de zaak blamerend voor de gemeente en wenste het fijne ervan te weten. Burgemeester De Backer stelde verbaasd en verontwaardigd ge weest te zijn over het bericht dat volgens hem op niets berustte. Om een en ander recht te zetten had hij gewoonlijk al kontakt opgenomen met de hoofdredakteur van Het Volk en zou hij de herkomst van het bericht nagaan. Het kwaad was ondertussen al geschied. Een dag later haalde het sneuïge bericht De Morgen en de overige nationale pers. Schepen Van der Poorten was naar verluid in alle staten en zag het zoveelste komplot. Tot wat koffiebonen leiden kunnen. Na dit intermezzo adviseerde de raad in snel tempo de dienstjaarre keningen van de diverse kerkfa brieken. Aangezien deze telkens met een boni sluiten, was hier nau welijks diskussie. Meer vragen wa- ren er over de door de kerkfabriek Sint-Pietersbanden gevraagde tus senkomst (raming 1.415.000 fr.) voor het uitvoeren van herstellings werken aan de pastorij en het aan stellen van een ontwerper. Raads lid Coppens, die het dossier gron dig voorbereid had, stelde voor een aantal werken in eigen beheer te laten uitvoeren teneinde de kost prijs te drukken. "Een aantal kleinere werkjes hadden allang door het gemeentepersoneel ge daan kunnen worden. Tenslotte is het beter te voorkomen dan te genezen", aldus Coppens. Raadslid De Bie pikte hier op in door de problematiek van de pastorij van Iddergem te stellen en te wijzen op de dringende werken, die er moe ten uitgevoerd worden. "Niet dat ik zo'n fanatiek katholiek ben, maar we moeten denken aan ons patrimonium", aldus De Bie. Raadslid Van Isterdael stelde het probleem tenslotte in een ruimere kontekst en pleitte tevens voor het heraanleggen van de voetpaden voor de pastorie. Traditioneel brachten een aantal socialistische raadsleden bijkomen de punten op de dagorde. Zo wees SP-fraktieleider óeorges Couck op het feit dat een aantal inwoners uit Welle en Iddergem hem wezen op het niet-aanwezig zijn van een strooiweide en een columbarium in deze deelgemeenten. Schepen Van der Poorten wees van zijn kant op de geringe bezettingsgraad van het columbarium in Denderleeuw en stelde dat er op de begroting voor het gevraagde geen kredieten wa ren voorzien. De raadsleden De Leeuw en Van der Niepen replikeerden dat dit geen bezwaar kon zijn gezien de geringe kost voor het aanleggen van een aantal nissen en dat het voorstel van Georges Couck direkt konkreet diende uitgewerkt te wor den. Raadslid Van Isterdael wees ook op het menselijke aspekt van de zaak: "De mensen van Iddergem en Welle wensen op het eigen kerk hof te liggen. Bovendien zal het aantal krematies met de ingebruik name van het crematorium van Lochristi gevoelig toenemen. Hierna spitste de diskussie zich toe op de wijk Bakergem, problema tiek waar we later op terugkomen. Stock (wordt vervolgd) De autoriteiten van een lidstaat van de Europese Gemeenschap mogen een werknemer die uit een andere lidstaat komt niet weigeren een verblijfsvergunning te verstrekken maar zij kunnen wel van hem eisen dat hij elke vijf jaar een nieuwe verblijfsvergunning aanvraagt. Een en ander blijkt uit het antwoord van de Europese Commissie op een schriftelijke vraag van vier Duitse Europarlementariërs De vier Duitsers stelden de vraag naar aanleiding van het geval van de Italiaan Adolfo Ghiani die se dert 1960 in Neurenberg werkt. De autoriteiten van die stad hadden zijn verblijfsvergunning van onbe perkte duur ingetrokken omdat hij aktief lid was van een vereniging van Italiaanse immigranten die be kend staat om haar bindingen met de Italiaanse communistische par tij. De Commissie betreurt deze maatregel maar volgens haar heb ben de Duitse autoriteiten het recht van de heer Ghiani om in Duitsland te wonen onder de door de Europe se reglementering bepaalde voor waarden niet aangetast. Eurofocus 12/86 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst WERK VREDE ZEKERHEID N.v J CENTRALE ti l Kattoatrod 17 Er is de voorbije dagen veel te doen geweest rond hel uitlekken van de geheime nota van Minister Olivier in verband met de besprekingen op het begrotingsconclaaf. De bevolking, nog niet bekomen van de eerste inleveringstrein die door de Regering kort voor Pasen op het spoor werd gezet, met een lading ter waarde van 25 miljard, weet meteen aan welke raid zij in de komende weken zal worden blootgesteld. De Morgen spreekt van een waar begrotingsterrorisme, waarvan de werknemers en de sociaal verzekerden in het bijzonder weldra het slachtoffer zullen worden. Zo te zien zit de regering Martens-Verhofstadt volledig in de voetsporen van het Groot-Patronaat. Deze laatste, stelt via het Vlaams Economisch Verbond, immers voorop dat alle niet essentiële uitgaven moeten worden in vraag gesteld. Niet alleen de loonmassa van de overheidsdiensten en aanverwante moet drastisch worden verminderd, maar ook de subsidies aan bedrijven moeten op hun economische efficiëntie worden getoetst en de toelagen aan overheidsbedrijven moeten drastisch worden verlaagd. Inzonderheid de transferten naar de Sociale Zekerheid moeten volgens het V.E. V. sterk verminderen, door een grotere selectiviteit in de uitgaven. Het saneringsbeleid van Martens VI treft ook de Zelfstandigen en de Kleine Middelgrote ondernemingen. Zij vinden trouwens dat de wil om het funeste loonmatigingsbeleid voort te zetten DE grote dramatische, en anti-ekonomische vergissing van het nieuwe kabinet is. In de vorige legislatuur was het gevolg dat de binnenlandse consumptie in zijn geheel afnam, wat een van de belangrijkste faktoren was van de niet-heropleving. De zelfstandigen en de K. M. O. 's waren, zoals elkeen weet, de eerste slachtoffers van de daling van de koopkracht van hun klanten. Zij stellen dat alleen het herstel van het binnenlands verbruik, samen met een nieuwe concurrentiekracht op de buitenlandse markt voor een echte heropbloei kan zorgen en aldus ook nieuwe banen kan scheppen. De enige oplossing bestaat volgens hen in het vrijmaken van het indexcijfer, dat opnieuw zijn normale spilwerking moet krijgen. Martens VI zit dus ook voor de zelfstandigen op een verkeerd spoor. Worden deze burgers weldra de bondgenoten van de kleine man in zijn strijd tegen het nefaste inleveringsbeleid van Martens-Verhofstadt? Hoopgevend terzake is de aktie van de mijnwerkers in Limburg, waarbij de zelfstandigen hun solidariteit daadwerkelijk demonstreren. Eens wordt het zo in gans het land!! P. Van der Niepen Senator Vorige week woensdag inter pelleerde Volksvertegenwoor diger Pepermans van Agalev, een gewezen politieman, Mi nister Nothomb van Buiten landse Zaken in verband met de feiten die zich op 15 maart op de militaire basis te Flo- rennes waar de 16 kruisraket ten sinds vorig jaar staan op gesteld, hebben voorgedaan. Op die zaterdag hebben naar aan leiding van de eerste verjaardag van de installatie van de raketten een 200-tal vredesmilitanten sym bolische akties gevoerd aan de poorten van dit legerkamp. De ak tie aan het wachtlokaal La Clairiè- re, werd ondanks het vreedzame en ludieke karakter, door de rijks wacht snel en vrij brutaal ongedaan gemaakt. Volgens de interpellant zou daarbij zelfs iemand vrij ernstig zijn ge kwetst en werden er 137 personen aangehouden en opgesloten. De 86 mannen moesten in een vuile on verwarmde loods, terwijl het buiten vroor, de nacht doorbrengen. De 51 vrouwen werden opgesloten in te kleine cellen van de lucht machtbasis zelf. Ook hier ontbrak verwarming en was er evenmin sa nitair voorhanden. Het brutale optreden van de rijks wacht en het gebrek van een mini mum aan humanitaire accomodatie stelde de heer Pepermans fel aan de kaak. 's Anderendaags werden de manifestanten in de vroege ochtend vrijgelaten. Minister Nothomb antwoordde dat het optreden van de rijkswacht ge beurde op basis van het samenscho lingsverbod dat te Florennes van toepassing is en de aanhoudingen hadden hoofdzakelijk tot doel de orde te herstellen. Aangezien de manifestanten hun zitaktie aan het wachtlokaal La Clairière niet wilden stopzetten, werden ze aangehouden, zei Nothomb. Hij vond dat het optreden van de rijkswacht ten aanzien van de paci fisten niet kan beschouwd worden als zijnde in wanverhouding tot de ordeverstoringen door deze laat- sten veroorzaakt (nvdr.: ge moet maar durven!) Hij bevestigde dat de 86 mannen ondergebracht werden in een loods met een oppervlakte van 240 m2 en de 51 vrouwen in de cellen van de luchtmachtbasis zelf. Hij beweerde dat er voldoende ver luchting en verlichting aanwezig was maar inderdaad geen verwar ming. Volgens hem is het niet aan de Rijkswacht om zich uit te spre ken over de medische kwaliteit van de hangar en van de cellen. No thomb beweerde dat deze vertrek ken, hoe eng ze ook zijn om zoveel mensen in onder te brengen, wel proper waren. Aangezien mag worden verwacht dat er ook in de toekomst nog heel wat vredesakties te Florennes zul len gehouden worden en het sa menscholingsverbod verder van toepassing zal blijven, hebben onze volksvertegenwoordigers Mare Galle en Herman De Loor, leden van de kommissie Binnenlandse Zaken, aan Gilbert Temmerman, voorzitter van deze kommissie, ge vraagd met de kommissie een be zoek te kunnen brengen aan de lokalen die gebruikt worden voor het onderbrengen van personen die administratief worden aange houden. Op die manier willen de leden van de kommissie Binnenlandse Zaken zich er persoonlijk van vergewissen of deze loods en de cellen enigszins beantwoorden aan het doel waat- voor ze reeds gebruikt werden en in de toekomst wellicht nog zullen gebruikt worden. De kommissievoorzitter heeft deze vraag thans overgemaakt aan Ka mervoorzitter Defraigne. Wij zijn benieuwd hoe deze laatste hierop zal reageren. Vrijdag 18 april 11. kende Aalst sinds lang nog eens een scholierenbetoging. De im puls tot het initiatief werd ge geven door de ABW-jonge- ren, Jongsocialisten, Jong- kommunisten en Humanisti sche Jeugd. De eigenlijke or ganisator van de scholieren staking was het scholierenco mité Aalst dat begin maart werd opgericht. Aan hen die dachten dat de huidige scholieren laks en a-politiek waren, in hun eigen toestand berusten, moet gezegd worden dat deze scho lierenbetoging het omgekeerde be wezen heeft. De opkomst was zeer hoog, meer dan 800 scholieren uit verschillende scholen van diverse strekkingen na men deel aan de betoging. Een betoging die gericht was tegen de aangekondigde regeringsmaat regelen, o.a. verlenging wachttijd, verlenging legerdienst, verlenging leerplicht. De betoging verliep vrij vlot en zonder incidenten, wel onder gezel schap van B.O.B. en politie. Op het einde van de betoging was er op de Grote Markt nog een toespraak met o.a. een groep voor de nationale scholierenstaking op 6 mei. Plaatselijk was er een oproep voor de e.k. vergadering van het scholierenkomitee die doorgaat op zaterdag 26 april om 14 uur in HAK, Sint-Martensplein te Aalst.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1