Dramatische afbouw bedreigt het Rijksonderwijs Amerika-Libië... en de Europeanen in hun blootje uk Coens speelt met vuur 1 Mei-boodschap Werk, vrede, zekerheid CVP en PW laten het masker vallen I Korrespondenten opgelet Motie SP-Arrondisseme ntsf ederatie Aalst 7-mei Aktie aan doplokaal van Aalst Willy Vernimmen Europees Parlementslid Tijdens de verkiezingsperiode werd de bevolking voorge houden dat "het einde van de tunnel in zicht was", dat "ne gen tienden van de weg was afgelegd". Blijkbaar zijn hier heel wat mensen ingetrapt, maar een goed half jaar lui den de klokken reeds heel wat anders. Wegens een vakantiedag op 8 mol dient alle kopij één dag vroeger op ons kantoor te zijn, uiterlijk tegen maandag 5 mei véér 12 uur. Officiële scholen krijgen 9,1 miljard fr. minder In 1986 voor hun gebouwen Wie nu een regelmatige lezer is van het dagblad "De Stand aard" zal verleden week wel eens nagedacht hebben over de ernst van de berichtgeving. Schreef De Standaard niet "dankzij" een harde Europe se aanpak zal een militair optreden kunnen vermeden worden? Dat was een mede deling van onze "koerier" mi nister Tindemans himself. Op hetzelfde ogenblik dat de Eu ropese ministers van Buiten landse Zaken "dikke-nek- taal" praten, wordt in Ameri ka beslist nog diezelfde avond Tripoli en Benghazi te bom barderen. Het enveloppesysteem: het toekennen van globale bedragen voor werkings- en uitrustingstoelagen De ABVV-Werklozenwerk- ing zal op woensdag 7 mei a.s. een sensibiliseringsaktie houden aan het doplokaal van Aalst. - Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt Vrijdag 2 mei 1986 48' jaargang nr. 18 Weekblad van de S.P 9300 Aalst Meer en meer wordt het duidelijk dat opnieuw reusachtige besparin gen op komst zijn in de Sociale Zekerheid, in de Openbare Dien sten, in de Nationale Economische sektoren (scheepsbouw, steen kool...) en niet in het minst in het Onderwijs. Dat laatste staat dan wel in zeer schrille tegenstelling tot verklaringen die minister van On derwijs Daniël Coens (CVP) hier nog einde 1985 over aflegde. Toen luidde het immers "verdere bezuini gingen in het onderwijs kunnen niet meer" en zelfs, in het Radiomagazi- ne Aktueel: "Bij een volgende inle veringsronde moet het onderwijs worden overgeslagen. Voor wie hier geloof aan hechtte, is ook op dit terrein de ontnuchtering wel erg vlug gekomen. Net vóór Pasen kwam er reeds een eerste pakket volmachtenbesluiten met be sparingen in het onderwijs (totaal 11 miljard); bovendien is er nóg 't één en 't ander op komst! Tot groot ongenoegen van de regering, lekte trouwens verleden week een werk- dokument uit. In een volgende inle veringsronde zou het onderwijs nog eens minstens 20 miljard minder krijgen! Deze problematiek was het onder werp van een erg verhelderende uitzending tijdens "Confrontatie" op BRT 1 (zondag 20 april). Een eerste besluit dat via de fameu ze volmachtenwet - waarbij het parlement zo goed als buitenspel staat - reeds werd getroffen, voor ziet een erg drastische inkrimping van de dotaties voor officiële school gebouwen. Zo worden de dotaties (geld door de centrale regering ter beschikking gesteld) voor het Ge bouwenfonds voor de Rijksscholen met 5,8 miljard verminderd, het Fonds voor Provinciale en Ge meentelijke Schoolgebouwen zal in 1986 over 3,3 miljard minder kun nen beschikken. Volksvertegenwoordiger Eddy Bal- dewijns (SP) legde hier dadelijk de vinger op de wonde. In Vlaanderen zou er zodoende nog een 300 mil joen per provinciale dienst overblij ven, na aftrek van de vast'e uitgaven (personeel, huur...). Hiermee moet niet alleen de afwerking van aan de gang zijnde werken gebeuren, maar ook alle onderhoudskosten. Conclusie: ruimte voor verdere wegwerking van de ACHTER STAND die vooral het RIJKSON DERWIJS in Vlaanderen nog heeft, blijft er helemaal niet meer! En dit, wetende dat er in Vlaande ren nog minstens 160 rijksscholen met zware problemen zitten. Op veel plaaltsen wordt er nog letter lijk "gehokt" in echte "barakken". Kan men nog harder aantonen dat Reagan zich eigenlijk niet bekom mert om wat de Europeanen eigen lijk denken over "zijn" politiek? Gaan wij nu eindelijk eens inzien dat president Reagan - wanneer het morgen in zijn kraam past - ook de kruisraketten gestationeerd in Europa lustig kan gebruiken? Alle internationale wetten ten spijt is het nu wel duidelijk dat bij een volgende interventie Europa inder daad het slagveld kan worden. Dit vaststellende, zou het nochtans ver keerd zijn ook geen oog te hebben voor wat er zo al in de Arabische wereld gebeurt. Men kan inder daad ook niet een "staatsterroris- me" naast zich neerleggen. Daarom dragen ook de EEG-ministers van Buitenlandse Zaken een enorme verantwoordelijkheid. Sedert 1984 zijn een zestal resoluties in het Europese Parlement aangenomen, die de ministers aanzetten werke lijk iets te doen tegen de golf van terrorisme. Maar Europa produ ceert blijkbaar veel woorden... en weinig daden. Daarenboven dur ven blijkbaar weinigen de waarheid zeggen: heel wat Europese landen behoren tot de grote leveranciers van wapens aan de zo gehate Kad- hafi. En daar behoort zeker België bijhoe klein wij ook op de wereld kaart zijn... toch behoren wij tot de grote makers en handelaars van wapens. In deze geest heeft het Europees Parlement - en ook de Vlaamse socialisten - een resolutie doen stemmen en goedgekeurd, die zo wel Kadhafi als Amerika veroor deelt. Deze resolutie kreeg trou wens de steun van alle linkse par tijen, christen-demokraten kozen opnieuw en zonder blikken of blo zen de "rechtse" kant. Het is voor hen wellicht nog niet duidelijk dat deze Amerikaanse houding tot een escalatie kan leiden, die op zich de weg vrijmaakt voor een nieuwe wereldoorlog. Het is trouwens op merkelijk dat Reagan met zijn ak- tie eerder het Arabische blok heeft versterkt dan verdeeld, en dat de fundamentele moslims nu wellicht steeds harder zullen gaan huilen en ageren. En dat is zeker geen hoop vol vooruitzicht. In de marge van al dit gebeuren kan men zich ook wel eens de vraag stellen: "Hoe het komt dat in die zelfde periode onze reizende Paus een bezoek brengt aan een joodse synagoge"? Mogen wij misschien eerlang ook door het Vaticaan de herkenning van de staat "Israël" verwachten? Een toeval, of een politiek gebaar? Het bestuur van de SP-Arrondissementsfederatie Aalst, in vergade ring van 28.4.1986 te Sint-Lievens-Houtem, na bespreking van de politieke toestand: - neemt akte van de groeiende sociale onrust b(j de personeelsleden van de Openbare Diensten als gevolg van de aangekondigde saneringsmaatregelen en de afbraakpoiitiek van de regering; - betuigt zjjn solidariteit met de strijd van de Limburgse mijnwer kers voor het behoud van hun werk; - protesteert met klem tegen de handelwijze van de onderwijsminis ters die de Schoolpactkommissie willen buiten spel zetten; aange zien de schoolvrede wordt bedreigd door de politiek van CVP-PW die via volmachten allerlei maatregelen doordrukken die de VRIJE SCHOOLKEUZE ernstig in het gedrang brengt, vraagt zij de onmiddellijke intrekking van alle uitvoeringsbesluiten die de keuze voor het Rijksonderwijs verder bemoeilijken; - verwerpt kategoriek de eerste volmachtsbesluiten die eens temeer de Sociale Zekerheid aantasten; - veroordeelt zowel het internationaal terrorisme als het militair vergeldingsoptreden van de Verenigde Staten; - veroordeelt het optreden van de Zaïrese president Mobutu om een proces in te spannen tegen het dagblad "De Morgen", zich aldus inmengend in de Belgische binnenlandse aangelegenheden met betrekking tot de persvrijheid; - wijst op de verslechterde economische toestand en op de dalende tewerkstelling in het arrondissement Aalst; - roept alle militanten en sympathisanten op deel te nemen aan de grote syndikale protestmanifestaties van 6 mei en 31 mei e.k. te Brussel. Via een tweede volmachtenbesluit, zal in het vervolg aan iedere school een totaal bedrag per jaar worden toegekend. Dit zal bestaan uit een vast bedrag per school, aangevuld door een forfaitair bedrag per leer ling. Cijfers kon minister Coens hier nog niet bij geven: dit zou afhangen van "het onderzoek dat aan de gang is" (het fameuze rap port Mac Kinsey). Hier dringt toch een allereerste, uiterst verontrustende conclusie zich op: het schoolpad, en dus de in België zo moeizaam verwezenlijkte schoolvrede, wordt hier compleet op de helling gezet. In de Wet van 29 mei 1959 (de "Schoolpactwet") tot stand gekomen als uitvoering van het door de drie nationale par tijen gesloten schoolpad, is immers duidelijk bepaald: de staat richt onderwijs in waar er behoefte aan bestaat. Het Rijksonderwijs wordt dus bekostigd "naar behoefte", iets dat trouwens in 1973 bevestigd werd, nu ook door de Volksunie (art. 3 van deze Wet). Erg opvallend was hier bovendien de stelling van de PW: Volksverte genwoordiger Beysen zegde letter lijk: "financiering van het Rijkson derwijs kan niet meer volgens de behoeften" Eén van de belangrijkste basisprin cipes van het Schoolpad wordt dus niet langer door de CVP, maar evenmin door de PW gerespek- teerd. Wie stuurt er dan aan op een schooloorlog? Lees door pag. 4 Het doel van deze aktie is tweeër lei: enerzijds willen we de werklo zen informeren over de inleverings maatregelen aan het adres van de werklozen die de regering Martens VI aan het bekokstoven is tijdens het lopende begrotingskonklaaf, anderzijds willen we de werklozen oproepen om zich tegen deze nefas te plannen daadwerkelijk te verzet ten door het ondertekenen van een petitie waarop het eisenplatform van de ABVV-Werklozenwerking geformuleerd staat. Tevens zullen we de werklozen op roepen om massaal deel te nemen aan de nationale betoging die het ABW gepland heeft op zaterdag 31 mei. De nodige ambiance zal erin ge houden worden met muziek, mega foon, en animatie. We roepen iedere werkloze op om aan deze aktie mee te doen. Neem kontakt op met ons op telefoon nummer 053/78.32.71 Dat het in de schoolpaktkommissie sinds geruime tijd niet meer boterde, was een publiek geheim. Vooral de SP had sinds enige tijd haar ongenoegen laten blijken over de gang van zaken in de onderwijssektor, en meer in het bijzonder in die van het rijksonderwijs. De recente veelvuldige schendingen door de CVP en PW van het schoolpakt, dat in 1958 een einde stelde aan de schooloorlog die ons land toen kende, lagen de socialisten zwaar op de maag. De besparingen die Mariens VI thans wil doorvoeren op de schoolgebouwen en de werkingskredieten, alsook de afschaffing van het gratis leerlingenvervoer en dit zonder enig overleg, waren de druppel die de emmer deed overlopen. Vandaar dat de SP-leden in de schoolpaktkommissie vorige week donderdag de vergadering hebben verlaten. Zij zijn het moe voor voldongen feiten te worden geplaatst, en zijn het beu geen inspraak te hebben in de volmachtbesluiten die de meerderheid tegen heug en meug wil doordrukken. Van enig overleg en het streven naar een vergelijk, één van de fundamenten van de schoolpaktwet, is er in het geheel geen sprake meer. Ons land komt bijgevolg in een gevaarlijke situatie terecht en onderwijsminister Coens zou moeten beseffen dat hij met vuur speelt. Gezien de ernst van de toestand heeft SP-voorzitter Van Miert een audiëntie gevraagd bij de Koning, omdat hij van oordeel is dat het Staatshoofd over de juiste toedracht van de feiten dient ingelicht te worden. De wijzigingen die de regering thans aan de schoolpaktwet wenst aan te brengen, zijn trouwens even fundamenteel als deze die in 1973 werden aangebracht, nadat het protocol van 4 april 1973 door de partijen werd ondertekend. Vandaar dat de SP de zaak zeer ernstig neemt en vreest dat, zo er niet vlug een consensus wordt bereikt, de gevolgen thans nog niet kunnen worden overzien. Coens zou er bijgevolg goed aan doen het hoofd koel te houden in het besef dat ons land op het huidige ogenblik een nieuwe schooloorlog best kan missen. Herman De Loor Volksvertegenwoordiger Als een dag van strijd en solidariteit is 1 MEI ontstaan nu bijna 100 jaar geleden. Strijd om een menswaardiger bestaan, vrijheid en eerbied ook voor de gewone man en vrouw, gelijke kansen op individuele ontplooiing, bescherming tegen de onzekerheden van het leven, inzet voor de vrede. Door solidariteit kreeg de massa van haast rechteloze arbeiders geleidelijk aan meer macht. Via de strijd voor het algemeen stemrecht volgde invloed op de politieke besluitvorming. Gaandeweg kwam er meer democratie, werd de sociale zekerheid uitgebouwd, kreeg iedereen recht op onderwijs en zelfontplooiing en nam de welvaart toe. Aldus werd 1 MEI geleidelijk aan vooral een dag van dankbaarheid en fierheid. Dankbaarheid ten aanzien van de pioniers van de sociale strijd die in uiterst moeilijke omstandigheden de moed hebben gehad op te tornen tegen een systeem van uitbuiting en onderdrukking. Fierheid omdat in de loop der jaren, ondanks alles, veel kon worden bereikt en dat het onze bevolking een levensstandaard heeft gebracht, die tot de hoogste in de wereld behoort. Fierheid ook omdat we behoren tot de beweging die precies deze grootste ontvoogdings strijd aller tijden heeft mogelijk gemaakt en doorgevoerd. De laatste jaren werd 1 MEI gaandeweg ook weer een dag van strijd. Immers essentiële veroveringen van de arbeidersbeweging worden steeds meer bedreigd. Onder het mom van de crisisbestrij- ding, worden de fundamenten zelf van de sociale zekerheid aange tast. In plaats van de werkloosheid worden de werklozen bestreden. De armoede neemt opnieuw met rasse schreden toe. Een averechtse herverdeling zorgt ervoor dat het gewicht van de krisis vrijwel volledig op de schouders terechtkomt van de werkende bevolking en van hen die van vervangingsinkomens moeten leven. En de rijken, zij worden inderdaad rijker, ondanks de krisis. Het is ook niet toevallig dat de fraude welig tiert. Onder de vleugels van het neoliberalisme heeft zich een enorm profitariaat ontwik keld. Onder het mom van de vrijheid worden de mazen van het net alsmaar groter gemaakt vooral voor wie reeds macht en geld heeft. Daartegenover staan de systematische aanvallen tegen de georgani seerde arbeidersbeweging omdat zij de enige is die een echt tegengewicht vormt ten aanzien van de neoliberale beeldstormers. De wereld is er de laatste tijd beslist niet veiliger op geworden. Naast de gevaarijke confrontatiepolitiek tussen de grootmachten, neemt het aantal conflicthaarden toe: Nicaragua, El Salvador, Afghanistan, Libanon, Cambodja, Tsjaad en nu ook Libië. Boven dien wordt het terrorisme een veralgemeend kankergezwel dat het gevoel van onveiligheid alleen maar doet toenemen. Religieus en politiek fanatisme steken steeds meer de kop op. Wat er wel floreert is de wapenhandel en de bewapeningswedloop tot in de complete krankzinnigheid toe. Ook tegen deze achtergrond krijgt 1 MEI opnieuw zijn oorspronkelijke betekenis: deze van een consequente inzet voor vrede en veiligheid. Om deze negatieve tendenzen te keren is meer dan ooit een sterke demokratische socialistische beweging noodzakelijk. In de geest van Olof Palme en Willy Brandt, zullen de Vlaamse Socialisten zich consequent blijven inzetten voor vrede en een evenwichtige ontwa pening en voor een zinvolle Noord-Zuid-dialoog. Enkel dan zullen conflicthaarden worden uitgebannen en het terrorisme aan de wortel zelf bestreden. Binnen enkele maanden gaan we naar een beslissende strijd tussen het neo-liberale geweld en zij die hen vanuit het ACW hand- en spandiensten verlenen en al diegenen die ervan overtuigd zijn dat er wel een ommekeer dient te komen. Daarvoor is opnieuw macht en dus ook solidariteit nodig. De SP bewees terug in opmars te zijn; de krachten moeten opnieuw gebundeld worden. Wijzelf moeten aktief zoeken naar nieuwe bondgenoten en bijge volg het beleid van openheid en doorbraak consequent voortzetten. Gedaan met kleinzielige en kortzichtige houdingen. Het is verzamelen geblazen: dat is anno 1986 de 1 MEI-boodschap. Karel Van Miert

Voor Allen | 1986 | | pagina 1