Binnen in Socialistische Gemeenschappelijke Aktie harde taal en gebalde vuisten tegen Martens VI VOOR WERK KOOPKR GEEN SOCIALE AFBRAAK STOP INLEVEREN Het sukses van de 1 Mei-aktiviteiten vooral in het arrondissement ligt nog vers in het geheugen. Zonder al te veel voorbeelden aan te halen of diep in het verleden terug te graven, kan men gerust stellen dat 1 Mei steeds een strijddag is geweest, waarbij de historisch gegroeide politieke, sociale, ekonomische maar zeker ook de kulturele ontvoogdingsstrijd van de arbeidersklasse steeds opnieuw geprojekteerd wordt op de aktuele situatie. Het huidige politieke leven wordt meer en meer gekenmerkt dooreen verregaande (en gevaarlijke) onverschilligheid en apathie. Niettegenstaande de massale opkomst voor de betogingen, het respons op de ACOD-aktie van dinsdag laatstleden en de grootscheepse mobilisatie voor de ABW - koncentratie van 31 mei e.k., zien nog steeds het overgrote deel der mensen niet in tot wat het "beleid" van Martens en zijn bende zal leiden. Met de recente nefaste sociaal- ekonomische en politieke toestand voor ogen moet de SP streven naar een taktische en inhoudelijke vernieuwing om de basis, maar ook de mensen uit de "zwijgende meerderheid", opnieuw aan te spreken en voor de socialistische visie te winnen. Het vormingswerk kan daarbij zeker een voorname rol spelen. Politieke werking is immers nog iets anders dan het jaarlijkse bal van de mandataris, de show met (politieke) vedettes op de vooravond van 1 mei, de kaartavond of het dineetje. Dergelijke aktiviteiten moeten geenszins afgeschreven worden, maar daarnaast moet van die gelegenheden efficiënt gebruik gemaakt worden om een brok ideologische en politieke vorming mee te geven. En uiteraard mogen we het basiswerk, het politieke veldwerk, niet over het hoofd zien. Belangrijk in het geheel is dat de vormingssekties uit de diverse socialistische organisaties (CSC-Vormingswerk, Culturele Centrale, SV en SW o.a.) de handen in elkaar slaan. Ook dit is een aspekt van een behoorlijk funktionerende Socialistische Gemeenschappelijke Aktie. Het is niet zo eenvoudig de gewone mensen wegwijs te maken in de bestaansredenen van de socialistische beweging (partij, vakbond, mutualiteit) waarbij zij om een of andere reden zijn toegetreden, noch hen bewust te maken in welke zin, langs welke weg en waarom wij naar een nieuw samenlevingsmodel streven. De mogelijkheden om de aktieve socialistische militanten te bereiken zijn reëel, dat hebben onze talrijke vormingsaktiviteiten in de loop der jaren al voldoende bewezen. De krisis in het kapitalistisch systeem, de onaanvaardbaarheid van de huidige verdeling van inkomen, macht, kennis en leefbare milieu-omstandigheden met daarbij - niet te miskennen - de nucleaire dreiging, zullen daartoe zeker nog bijdragen. Maar de overgrote meerderheid van minder sociaal-geëngageerden zal niet zo gemakkelijk door politiek vormingswerk in zijn vrije tijd overtuigd kunnen worden van de noodzaak ook hun invloed aan te wenden in de politieke strijd. In die optiek kan het vormingswerk onmogelijk slagen zonder democratisering en politisering, en kan enkel geïnterpreteerd worden als een onderdeel van een meer omvattende arbeidersbeweging met aandacht voor alle takken die daarvan deel uitmaken. Het wordt ons inziens hoog tijd dat de partij, vakbond en vormingswerk elkaar gaan (her) ontdekken als aanvullende en onmisbare schakels in het omvormingsproces van de maatschappij in demokratische, socialistische zin. Indien men inderdaad naar verandering in de maatschappij streeft moet men trachten door een betere vorming van de leden, politiek en ekonomisch, maar ook socio-kultureel, tot een realisatie van de beleidsopties te komen. Zonder vorming zal men moeilijker tot een bewuste socialistische keuze komen en zal het gevaar voor nog méér rechtse manipulatie en indoctrinatie via pers, TV, enz. toenemen. Tot wat dat kan leiden heeft men reeds herhaaldelijk, sommigen aan den lijve, ondervonden. Chris Vancoppenolle Federaal Sekretaris Een massa volk op de been, gespierde taal op de speeches en een forse dosis militantis- me. Op de rode strijddag werd ook in het arrondisse ment Aalst, net zoals in gans het land trouwens, het licht op groen gezet voor een groot mei-offensief tegen de rege- ringspolitiek. De drie traditionele optochten in het gewest (Aalst, Geraardsbergen en Ninove) kenden een merkwaar dig sukses, maar ongetwijfeld werd Aalst het klapstuk van de dag. De stad beleefde immers zijn grootste en succesrijkste betoging sinds vele jaren. Vele duizenden partij-, vak- bonds- en mutualiteitsmilitanten defileerden geruime tijd door de wijken van de stad. Inderdaad, mi litanten en verantwoordelijken uit de drie socialistische organisaties want de betogingen stonden dit jaar extra in het teken van de Socialisti sche Gemeenschappelijke Aktie. Er werd dan ook voor de drie betogingen massaal gemobliseerd en dat, mede door het besef dat er een einde moet komen aan de bru tale maatregelen die de arbeids klasse zonder mededogen treffen, en, het mag ook wel gezegd, het ideale weertje, lieten ze uitgroeien tot veelbetekende waarschuwings- akties aan het adres van de rege ring. De inbreng van de drie SGA- takken op organisatorisch vlak weerspiegelde zich ook in de mee gedragen slogans. De SP voerde de slogans "Werk-vrede-zekerheid" en "Met de SP kan het anders" vooraan mee, jongeren eisten een toekomst en diverse kinderen droe gen kleinere pancardes met het dwingende verzoek aan minister Coens om van hun school af te blijven. Het ABW droeg spandoe ken per vakcentrale met daarachter steeds een hele resem militanten van de betrokken centrale. Achter af werd ook in Geraardsbergen en Ninove een ABW-slogan in de betoging meegedragen. Bond Moy- son was in elke optocht aanwezig met een uitgebreide estafette van haar thuisverplegingsdiensten. Uiteraard ontbraken de vlaggen, de arrondissementele socialistische muziekkorpsen "Hand aan Hand" Aalst, "De Verbroedering" Ge raardsbergen en "De Voorwacht" Ninove, de trommelkorpsen niet op het appel. Speciale akties waren er van de SV-federale stuurgroep die de vrouwen trachtten aan te tonen 1 meiverslagen zie pag. 2,6,7 De Kernramp in Tsjernobyl pag. 4 Milieureeks (slot) pag. 4 Vuurtorenprojekt in Marathonzitting pag. 2 De vergeten straten van Denderleeuw pag. 8 dat "ze ook rechten hebben" en van jongeren die verkleed met een wit te plastic zak de toekijkende me nigte benadrukte dat ze op de ar beidsmarkt tot de kategorie "weg werp- of witte produkten" behoren. Radikalere elementen droegen spandoeken met "Algemene Sta king" en "Mars op Brussel". Ook Aalsterse ACOD'ers drongen aan op een bredere stakingsgolf wegens de stelselmatige afbouw van de openbare sektor. Van enkele mei avondfeesten en van de drie arron dissementele optochten werd door de SP-federatie Aalst anderzijds gebruik gemaakt om een promotie- aktie voor het dagblad "De Mor gen" en het weekblad "Voor Al len" te voeren, met een uiterst bevredigende respons. Hopelijk konkretiseert deze gelegenheidsak- tie zich in een belangrijke aangroei van vaste abonnementen. In Aalst waren er trouw aan het SGA-opzet van 1 Mei 1986 dan ook drie gelegenheidstoespraken. Chri- stiane Roelandt, voorzitster van de SW, verkondigde namens Bond Moyson dat de mutualiteit zich blij vend zal verzetten tegen de privati sering van de Sociale Zekerheid. Gewestelijk ABW Voorzitter Herman Van Herzeele riep op tot strijdbaarheid. Hij beklemtoonde dat de tijd van klagen en jammeren voorbij is. "Er wordt niet meer onderhandeld, wij krijgen dictaten voor onze neus. De tijd van aktie en strijd is aangebroken. We bele ven nu een nieuwe syndikale lente en moeten vooruit naar een hete herfst. De regering Martens VI moet verjaagd worden." Hij her haalde zijn harde taal t.a.v. de roomsblauwe regering 's namiddags vanop het balkon van het Ge- raardsbergse Volkshuis met even eens een oproep tot aktieve solida riteit met de stakende Limburgse mijnwerkers. Op het fel geslaagd mei-avondfeest te Geraardsbergen had Euro-parlementslid Willy Ver- nimmen zich ook al in erg kritische bewoordingen uitgelaten over de politieke keuzes van de huidige bewindsploeg. Volksvertegenwoor diger Marc Galle van zijn kant zei in een goed gestruktureerde toe spraak dat er zwarte rook opstijgt uit de schouw van de priorij van Stuyvenberg waar de regering in konklaaf nieuwe pijnlijke inleve- rings- en besparingsmaatregelen uitdoktert, het merendeel natuur lijk ten koste van de arbeiders, bedienden en ambtenaren. Hij noemde de maatregelen van minis ter Coens een rechtstreekse aanslag op het officieel onderwijs. Galle oogstte ook belangstelling met uit latingen als "Democratie is de macht van het volk, maar de mond van het parlement wordt konstant door de meerderheid gesnoerd" en met de onthulling dat de Belgische ambassadeur bij de NAVO er reeds in heeft toegestemd om chemische wapens te laten plaatsen in ons land. In verband met de atoomramp in Tsjernobyl zei de gewezen minister dat nu de Sovjetunie met de vinger wordt gewezen, terwijl onze eigen kerncentrales (Doel en Tihange) allesbehalve veilig zijn en een ram penplan totaal ontbreekt. Tenslotte zei hij de steun van de Aalsterse partijfederatie toe aan de staking in de Openbare Diensten van 6 mei en aan de ABW-koncentratie te Brussel op 31 mei e.k. Vermelden we nog dat te Ninove de betoging opnieuw, hoewel geor ganiseerd door de SP, opengetrok ken werd naar alle geïnteresseerde progressieven. Vanuit georgani seerd klein-links werd enkel gerea geerd door een aantal militanten van de S.A.P. De K.P. bleef mani fest afwezig omdat er zogezegd niet langer meer op gemeenschappelij ke voet werd georganiseerd. Ten slotte ook nog een woord van dank aan allen die op een of andere manier hun belangstelling voor het 1 Mei-gebeuren uitten, met een extra vermelding voor de moedigen die de drie arrondissementele beto gingen afhaspelden, voor de jonge (en minder jonge) keurturners van "Rust Roest" welke de optocht te Geraardsbergen een supplemen tair, ludiek en kleurig tintje gaven, en niet te vergeten voor het karreke van de inter-regionale pankardes- koerier Guido Breynaert. Volgen de afspraak voor een geslaagde ar rondissementele massa-aktie op za terdag 31 mei: meer details daar over volgende week. cvImva/fdb Politieke vormingeen noodzaak Vrijdag 9 mei 1986 48' jaargang nr. 19 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst - r e i 4. irr E1-

Voor Allen | 1986 | | pagina 1