Binnen in En de trein stond even stil Parkings worden opgeofferd te Ninove Na de kernrampen in Rusland en elders ALLEN BRUSSEL mm gebeurt Motie S.V.V.- Aalst MANIFESTATIE 25 mei '86 ANTWERPEN werk Afgang Beheersplan "N Ter nagedachtenis aan Richard Amant, pag. 2 De SP-fraktie in de provincie, pag. 4 Zottegem wacht op vaste belofte van toelage voor nieuwe begraafplaatsen, pag. 5 Hoorzitting Herzeelse Sportinfrastruktuur: zwakke opkomst, pag. 5 Stad breekt belofte, pag. 2 Niet tegen H. Hartinstltuut Gebrekkig samengesteld dossier «II zieft*™** Marc GALLE Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt Vrijdag 16 mei 1986 48* Jaargang nr. 20 Weekblad van de S.P 9300 Valst Toekomst voor Dendervallei De Dendervallei tussen Ge- raardsbergen en Ninove is een nog gaaf bewaard natuur gebied en staat als dusdanig ook op het gewestplan en de biologische waarderingskaart opgetekend. Op een geza menlijke perskonferentie brachten Leefmilieu Ge- raardsbergen (LMG) en deze Werkgroep Leefmilieu Nino ve (WLN) een aantal voor stellen aan die de kans voor een zinvolle streekontwikke- ling optimaal wil uitbouwen. Het beschreven stuk is het natuur gebied dat zich over een breedte van plus minus 1 km. naast de Dender uitstrekt. Het situeert zich dus tussen de in 1855 aangelegde spoorwegbedding en de oude weg Geraardsbergen-Zandbergen-Ni- nove. De centrale as van dit gebied is uiteraard de kronkelende Den- derloop, 13,5 km. lang. Door de invloed van de verschillende sluizen biedt het een afwisselend uitzicht met weilanden en vochtige bossen. In het begin van deze eeuw zochten wandelaars, tot vanuit de Brusselse agglomeratie de streek op om er te kunnen genieten. Zij waren de sti mulans van de toen bloeiende ho- telsektor in beide steden. De afgang van dit soort toerisme begon na 1950. De vervuiling van het water, de afkalving van de Den- deroevers en de verwildering ervan brachten vervreemding teweeg tus sen mens en natuur. Het gebied werd verwaarloosd, mensen kwa men er niet meer in, met uitzonde ring van een paar natuurwandelaars of minnende koppels. Na Ninove draagt de vallei de sporen van deze ontwikkeling. Het landschap is te loorgegaan en bijwijlen zwaar ver minkt. Alleen tussen Ninove en Geraardsbergen is er nog een lange intakte strook. Het recente herstel van de Denderoevers met schans korven en de heraanleg van een voldoende breed jaagpad tussen beide steden hebben het publiek de Dender terug doen ontdekken. Het aantal wandelaars stijgt, de interes se groeit. Belangstelling voor de natuur is steeds een tweesnijdend zwaard. De bevolking leert de natuur ken nen en brengt er meer respekt voor op, raakt bewust: de positieve kant van de zaak. De negatieve kant: men laat al eens een papiertje val len, maakt lawaai, verjaagt het die- renbestand enz... Zo klaagt men erover dat het Neigembos, na de openstelling van grote delen ervan voor het publiek, bijna al zijn wild zag verdwijnen. Het recente herstel van de Denderoevers met schanskorven en de heraanleg van een voldoende breed jaagpad (foto FDB) De milieugroepen kiezen voor wat betreft de Dendervallei voor een tussenoplossing: de Denderoevers kunnen opengesteld worden voor publiek, men wil zelfs het publiek stimuleren er naartoe te komen, maar dan moet een stevig beheers plan opgesteld worden met be schermende maatregelen. LMG en WLN: "De openstelling van het jaagpad kan een banale ontsluiting van dit natuurgebied tot gevolg hebben, met alle gevolgen vandien. De openstelling biedt echter ook de kans de verbroken band met de natuurlijke rijkdom en schoonheid van onze streek te herstellen. De kans bestaat dat een breder publiek de rust van een landschap zonder auto zal herkennen. De stadsbestu ren van Geraardsbergen en Ninove wordt een unieke kans geboden om via het vernieuwd jaagpad een ei gen visie op zinvolle streekontwik- keling uit te werken." Om dit mogelijk te maken moet een beheersplan worden opgesteld. Dit plan moet konkrete aanbevelin gen bevatten voor publieke en pri vate gronden inzake aanplantingen, bermbeheer, maaien, ruimen van beken enz... De twee stadsbesturen zouden hiervoor initiatieven kun nen nemen en een bevoegde instel ling met de opdracht belasten. Mis schien is dit zinvol werk voor de DAC'ers die men kreeg om milieu problemen te bestrijden. Met een paar aanwervingen erbij, nl. van experten terzake, zouden die men sen dan eindelijk eens het werk kunnen doen waarvoor ze aange steld werden. Het beheersplan moet tevens een verbod op lawaai- bronnen (brommers, radio's, enz...) in het gebied omvatten en Lees door pag. 4 >8HHM Op maandagavond 5 mei om 22 u. werd in de openbare diensten het werk stilgelegd voor 24 uur. Hier op de foto het station van Denderleeuw... slechts lege treinstellen, zonder personeel, zonder reizigers. Hetzelfde scenario was ook deze week te zien. Jacques Timmermans formu leerde als volgt de SP-weige- ring om het Ministerie van Openbare Werken te ontlas ten van de aanleg van 67 openbare parkingplaatsen in het Polderkwartier: "In de voorbereidende commissie van openbare werken en ruimtelij ke ordening hebben wij reeds een intense discussie gevoerd over het ons ter goedkeuring voorgelegd voorstel tot verkoop van een per ceel grond, groot 70 a 33 ca, gele gen aan de Onderwijslaan, aan de v.z.w. Zusters der HH. Harten te Ninove, ter uitbreiding van hun schooldomein. Vooreerst wil ik namens de SP- fraktie onderstrepen dat wij princi pieel niet tegen de uitbreiding van het betrokken schooldomein zijn, omdat wij aannemen dat deze uit breiding aan een noodzakelijkheid beantwoordt. Ik zeg wel "aannemen", omdat in het ons voorgelegde dossier, geen konkreet uitbreidingsplan van (les lokalen en/of andere infrastruk- tuur of enige soortgelijke duidelij ke motivering, aanwezig is. Zelfs een originele aanvraag - het begin van het dossier - ontbreekt. Zo kom ik tot de dossiervorming zelf. Onderzocht moet worden welke vi gerende reglementen van besluiten van toepassing zijn en tevens welke elementen de beslissing be ïnvloeden. Zó zijn bepalende elementen in het dossier: - het B.P.A. Polderkwartier - de vergunde stadsverkaveling voor bedoelde eigendom; - de vrijwaringszone's langsheen de Dender, opgelegd door het Be stuur der Waterwegen; - de bouwvergunning voor het Rijksadministratief Centrum de verslagen van de voorbereidende vergaderingen waarop de noodza kelijkheid van eigen parkings werd behandeld; Lees door pag. 6 tCatt«itr6 We worden nu plotseling overspoeld met berichten over rampen op het gebied van kernenergie enz.Eerst zijn er de ondergrondse kemontploffingen van de VS en van Frankrijk. De gevolgen ervan voor al wat nog leeft, blijken eigenlijk nog niet onderzocht te zijn. Nu staat de wereld in rep en roer over de ramp in Rusland, en terecht. "Onze" regering zei eerst, dat er voor België geen gevaar bestond en enkele dagen nadien mag men, als men dat wil, de koeien binnenhouden en zijn groenten nog wat beter wassen. terwijl in serieuze landen, zoals Nederland, ook serieuze voorlichting wordt gegeven. Vergelijk dit met de radiomededeling van de "bevelhebber" van de Civiele Bescherming die zegt dat men zal gewaarschuwd worden als men moet binnenblijven.Komischer kan niet. Op een avond moest ik voor de SP in Zelzate gaan spreken. Daar ik geen uitzonderlijk automobilist ben, nam ik natuurlijk een verkeerde weg en reed ik langs de verkeerde kant van het Kanaal Gent-Temeuzen. Als u één van de meest hallucinerende schouwspelen wil zien, moet u dat ook maar eens doen. Als daar wat misloopt, worden wij allemaal geïntoxineerd. Om van de kerncentrales in Doel te zwijgen. Toen ik als minister in de Nationale Regering de milieubescherming in Vlaanderen onder mijn bevoegdheid had, heb ik voor een maand de fabriek Phillips Petroleum gesloten omdat daar mercaptanen waren ontsnapt. De Amerikaanse bedrijfsleider, die speciaal uit de VS naar België kwam om met mij te discussiëren, stemde erin toe een apparaat aan te brengen waardoor die luchtbezoedeling zou worden verminderd. Kostprijs: 1 miljoen. Waarom had men dit apparaat niet vroeger aangebracht? Moet er altijd gewacht worden tot er wat misloopt? Heeft men dan werkelijk geen oog of oor voor de beveiliging van de bevolking? En in hoeverre kunnen de technologische innovaties nog op hun maatschappelijke weerslag worden getoetst? Een regering die het algemeen belang plaatst boven dat van enkelen, moet NU handelen. Maar wil deze regering dit werkelijk doen? Wij wel! Op donderdag 8 mei 11. waren de Socialistische Vooruitziende Vrou wen ter gelegenheid van Moeder dag in feestzitting bijeen in de zaal De Nieuwe Madeion te Aalst. Na het pleidooi voor vrede en tegen bewapening, op een subüeme wijze naar voor gebracht door Dr. De Loof, voorzitter van de Vlaamse Afdeling van Artsen tegen Atoom wapens, onderschrijven zij zijn op roep en eisen de stopzetting van de waanzinnige bewapeningswedloop. Zij willen zich büjven inzetten op dat de totale wereldvrede zou be werkstelligd worden. Hiervoor doen zij beroep op alle politieke partijen om deze eis kracht bij te zetten. Zij geloven dat met vereende krachten oorlogen kunnen verme den worden en een duurzame vrede onder alle volkeren bewerkstelligd. initiatief van YAKS i.s.m. de Bond Beter Leerameti

Voor Allen | 1986 | | pagina 1