VLAAMS Tweejaarlijks arromllssementeel statutair i \P- congres Bi jsturen 1 iel leii d ei n nil iUWI op ities Zottegems Rijksonderwijs als eerste onder hakbijl Martens VI Binnen in loties Aalst SP-federatie Wr- VRIJDAG 20 JUNI ALGEMENE STAKING J£j ALBRECHT DÜRER ZOU ZEKER GEKOMEN ZIJN KOMT U OOK? Milltantisme Tout van pour Ie mieux dans Ie mellleur des mondes? Nieuw stedelijk ziekenhuis krijgt zuurstof te Aalst, pag. 2 Geraardsbergen shopt, pag. 6 De gemeenten en OCMW's in het spaarplan, pag. 8 Tip voor de afdelingen C.S.C. Vormingswerk: Chambres d'amis, pag. 4 Korte historiek Hoopvolle vooruitzichten... W. VERNIMMEN Voorzitter CHR. VANCOPPENOLLE Secretarissen De steen des aanstoots Wat vooral ging Vanuit het ganse arrondissement komen alle stakers samen te Aalst aan Het Volkshuls, Houtmarkt om 9.45 u. Vertrek met autocars om 10 uur naar Gent voor de Provinciale ABVV-betoglng Terug rond 12.30 u. LLEN Vrijdag 20 juni 1986 48' jaargang nr. 25 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vorige zaterdag, 14 juni, hield de SP-Arrondissements- federatie Aalst haar tweejaar lijks administratief en statu tair congres, ditmaal in het Volkshuis te Geraardsbergen. Ongeveer een tachtigtal con gressisten werden verwel komd door uittredend fede raal SP-voorzitter Ver nimmen. In zijn inleiding onderstreepte ons Europarlementslid het belang van dit congres voor de komende twee werkingsjaren, organisatorisch-ad- ministratief maar zeker ook op po litiek vlak. Een aantal besluiten hebben immers directe weerslag op het politieke werkingsveld van het arrondissementeel SP-bestuur. In zijn toelichting bij het wer- kingsverslag over de periode 1984- 1985 beklemtoonde federaal secre taris Chris Vancoppenolle dat in dien de SP-federatie Aalst blijvend dynamisch en vernieuwend wil zijn, zich verder wil structureren en uit bouwen, het beleid regelmatig moet bijgestuurd worden. Verstar ring en immobilisme staan immers gelijk met conservatisme en dat is in een progressieve socialistische partij volledig uit den boze. De basis van een goede federale wer king is de afdelingswerking, die op haar beurt stoelt op overtuigd mili- tantisme, niet enkel met woorden maar ook met belangeloze inzet voor daden, nu meer dan ooit ge zien de SP én nationaal én in het grootste deel van de gemeenten in het arrondissement in de oppositie is gedrongen. Spijtig genoeg zijn voor dat noodzakelijk overtuigd en overtuigend militantisme al betere tijden geweest. Herbronning is dus dringend nodig. Op basis van de uitslagen van de drie laatste stembusslagen (ge meenteraad 1982, Europarlement 1984 en de wetgevende verkiezin gen van oktober 1985) zou men kunnen denken dat aangehaald ci taat van Voltaire klopt, m.a.w. dat er geen vuiltje aan de lucht m.b.t. de arrondissementele SP-werking. Het vi aagteken is echter op zijn plaats gezien de problemen waar mee de federatie geconfronteerd wordt niettegenstaande de optimis tische elektorale cijfers. De toe stand van het weekblad «Voor Al len» is geen nieuws meer, maar het zaakje dreigt uit de hand te lopen indien er geen nieuwe positieve impulsen komen, inhoudelijk en financieel; Het aantal leden loopt ondanks een nationaal en federaal opgezette wervingscampagne stil aan terug. Het arrondissement kent Martens VI zorgt ervoor dat in deze paviljoenen nog jaren verder les dient gegeven. In de loop van juli 1985 blok- letterden zowat alle Vlaamse kranten (waaronder De Mor gen op 18/7/1985) dat voor de zo lang verbiede nieuwbouw voor het rijksonderwijs, meer bepaald de R.M.S. en de Ba sisschool te Bevegem, het licht definitief op groen was gezet. De openbare aanbeste- ding van het genoemde dos sier zou meer bepaald in de cember 1985 een feit worden. Deze aanbesteding liet even wel fataal op zich wachten, zodat er terecht grote onge rustheid rees in verband met de werkelijke plannen terzake van de huidige regering. Op 25 april 1986 besloot volksver tegenwoordiger Herman DE LOOR daarom aan onderwijsmi nister COENS een parlementaire vraag te stellen. Het antwoord van COENS is in middels bekend. En dat dit ant woord een ware jobstijging is en bovendien de zoveelste kaakslag voor al degenen die het met het Rijksonderwijs (nog) menen, mag genoegzaam blijken uit de publika- tie van dat antwoord, die wij onze lezers werkelijk niet kunnen ont houden. Al in 1961 werd rond de tafel gezeten met het oog op de bouw van een wijkschool op de staatster- reinen aan de Welzijnstraat en de Lyceumstraat te Zottegem-Beve- gem. Enkele jaren later werd dan een volledig bouwprogramma voor een Rijksbasisschool en een Rijksmid denschool goedgekeurd. Tot vandaag de dag is hiervan even wel niets terechtgekomen. Wel opteerde men er bij wijze van overgangsmaatregel voor gebruik te nemen van een oude fabriek en besloot men over te gaan tot het optrekken van een aantal prefab-paviljoenen De erbarmelijke omstandigheden waarin en de gebrekkige uitrusting waarmee het rijksonderwijs dat destijds aldaar startte, het ook van daag nog moet stellen, waren voor volksvertegenwoordiger en Zotte gems burgemeester Herman DE LOOR de aanzet tot een parlemen tair offensief. Meer bepaald op 4 juni 1985 stelde hij minister COENS een aantal vragen. Die luidden als volgt. In welk stadium bevindt het bouw- dossier zich? Welke voorzieningen voor de R.B.S. en de R.M.S. zijn opgenomen? Welke fazering wordt voorzien? Welke bedragen worden in de investeringsprogramma's 1985 en de volgende jaren voorzien om het projekt te realizeren? Wanneer wordt een eerste faze aanbesteed en welke uitvoeringstermijn wordt opgelegd om een vlugge realizatie mogelijk te maken? Welke herstel lingswerken werden inmiddels nog gepland aan de bouwvallige pavil joenen gedurende de hopelijk kor te overgangsperiode? Uit het ministeriële antwoord van 2 juü 1985 konden alleen positieve gegevens gehaald worden: bijna al les kon, bijna alles mocht... Het bestaande uitvoeringsontwerp voor de eerste schijf van de nieuwbouw zou de uitbreiding van de lagere afdeling van de Rijksbasisschool met daarin drie grote en vier kleinere klaslokalen, een media- teek en verder een aantal admini stratieve en andere vertrekken om vatten. De eerste bouwschijf zou ook voor de R.B.S. en de R.M.S. gemeen schappelijke lokalen inhouden zoals een polyvalente hal, een ref ter, een keuken en bijhorige dienst- lokalen. Voor de R.M.S. zouden bovendien voorzien worden in de eerste bouwfaze: drie grote klas- lees door pag. 7 een aantal opvallende «braakgron- den» qua socialistische aanwezig heid en organisatie. De belangstel ling voor politieke en socioculturele vormingsactiviteiten is eerder ge ring, de meeste mandatarissen we ten trouwens toch alles en nog wat, nietwaar? Hoger geschetste negatieve aspec ten zijn volgens de federale secreta ris symptomatisch voor het prime ren van het denken op het doen, voor de vaststelling dat de partij als structuur, als georganiseerde instel ling achteruit dreigt te gaan; en het gevaar dat ze op termijn naar buitenuit als dusdanig enkel nog in verkiezingsperioden zal bestaan is niet zo denkbeeldig. Mutatis mu te door pag. 5 Het congres van de SP-arrondissementsfederatie Aalst, in vergadering van zaterdag 14 juni 1986: I. Roept alle progressieve organisaties en personen op om actief deel te nemen aan de studie en verwezenlijking van haar sociaal-economisch programma; het bevestigt haar wil om door een konsekwente politieke houding de belangstelling van arbeiders, bedienden en kaderleden voor haar doelstellingen te winnen; Roept alle SP-besturen en nevenorganisaties op om zich nadrukkelijk met acties te manifesteren in het gemeen schapsleven en zodoende de doelstellingen van de SP kracht bij te zetten; Beklemtoont terzake het belang van de huidige syndikale actie en feliciteert de deelnemers aan de stakingen en betogingen voor de paraatheid waarmee ze de strijd tegen de liberale politiek van de regering Martens VI voeren; Dringt aan op een grondige redactionele aanpak van het weekblad «Voor Allen» met als streefdoel een nieuw imago te geven aan zowel het inhoudelijke als het uiterlijke aspect van het partijblad; Feliciteert de federale secretaris en zijn medewerkers met de synthese en opmaak van het werkingsverslag 1984-1985 en dankt allen die in de voorbije periode hebben bijgedra gen tot de werking van de federatie. II. Neemt kennis van de gebeurtenissen te Lede naar aanlei ding van de sluiting van de tentoonstelling «Hommage aan Louis-Paul Boon Het betreurt de houding van de Burgemeester van Lede en menen dat de inhoud van de tentoonstelling geenszins pornografisch is en integendeel getuigt van een volwassen en cultuurminnende visie waarbij vrouwelijk naakt meer is dan louter sexobject. Het meent dat dit verbod getuigt van een enge visie op het maatschappelijk en cultureel erfgoed en vraagt dat de verspreiding van de culturele nalatenschap van streekge noot Louis Paul Boon meer positieve aandacht zou verdienen. Het vraagt de Burgemeester terug te komen op zijn beslissing om deze tentoonstelling te sluiten en ondersteunt het protest van de SP-ajdeling Lede tegen deze beslissing. Het Boonschandaal Men zou het niet niet voor mogelijk achten dat dit nog zou gebeuren maar in Lede kan schijnbaar alles. Lede naars verschieten dus slechts een klein beetje bij de mede deling dat de tentoonstelling Hommage aan Louis Paul Boon» gesloten werd op last van de burgemeester (Jules Hendrickx VU). De tentoonstelling «Hommage aan Louis Paul Boon» die tijdens het voorbije weekend dus normaal ge zien te Léde zou te bezichtigen zijn, bestaat uit een selektie van een veertigtal werken uit het grafisch werk (schilderijen en tekeningen) dat nog eigendom is van de familie Boon. Een tweede onderdeel van de tentoonstelling is de fenomenale feminatheek, een verzameling fo to's van erotische prenten die Boontje door de jaren heen had bijeengespaard en die per attribuut waarmee de vrouwen voorgesteld werden (bloemen, bont, frivole kle dij,...) waren gerangschikt. Ter- zelfdertijd werd de gelegenheid ge boden boeken van deze schrijver aan te kopen. Velen weten dat Boon de vrouwen een warm hart toedroeg en die vrouwen staan dan ook centraal in de tentoonstelling, de ene wat blo ter dan de andere, de ene wat intiemer voorgesteld dan de ande re. Volgens burgemeester Hen drickx en volgens schepenen Mer- tens van cultuur (VU) en schepen Minnebo (SP) waren een aantal van die werken pornografisch. De bur gemeester gaf dé organisatoren dan ook de keuze tussen ofwel tien werken verwijderen uit de tentoon stelling en aan zelfcensuur doen, ofwel sluiten van de tentoonstel ling. Deze tentoonstelling deed dit jaar al verscheidene gemeenten en ste den aan en nooit waren er proble men met het tentoongestelde werk. Nergens paste men de censuur toe. De organisatoren, de culturele cen trale, verwachtte dan ook geen moeilijkheden met de aanvraag om voor deze tentoonstelling het cultu reel centrum te mogen gebruiken. Schijnbaar waren er in het begin al bezwaren vermits deze aanvraag twee keer op het schepencollege diende voor te komen. Pas de twee de keer toen men van de culturele centrale als compromis toestond dat jongeren onder de zestien niet zouden worden toegelaten dan ten zij onder begeleiding van ouders en ten tweede, toen schepen Rene Cobbaut (SP) het voorstel ging steunen, werd de tentoonstelling toegestaan. Vanuit gemeenteüjke hoek verwachtten de organisatoren dus geen tegenwind meer... men vreesde enkel dat er misschien moeilijkheden zouden kunnen rij zen met een op Lede actieve ex treemrechtse groep, namelijk het VNJ (Vlaams Nationale Jeugd). Er werden dus afspraken gemaakt lees door pag. 3 Uitbetaling van de stakersvergoedingen in het Volkshuis te Aalst, onmiddellijk na de terugkeer uit Gent. i

Voor Allen | 1986 | | pagina 1