Provincie andermaal dupe van regeringsmaatregelen Sombere gedachten Editoriaal ËG?ittGELfcVEKQ lEXTIEtSOHO De opeenvolgende bespa- ringsgolven van Martens V troffen in de periode 1981- 1985 herhaaldelijk de onder geschikte besturen. De gevol gen lieten ook niet op zich wachten. De budgettaire toe stand van de meeste OCMW's is gewoon katastrofaal. De toestand van de gemeentefinan- ciën lijkt op het eerste zich iets rooskleuriger maar bij nader toe zien is dit enkel ten gevolge van verhoogde belastingen die niet steeds te verantwoorden blijven. Ook de provincies ontsnapten niet aan de hakbijl van de CVP-PW- regering en moesten dientegevolge overgaan tot nieuwe belastingen en/of minder dienstverlening. Zo besliste in 1984 de deputatie (CVP- PW), uiteraard gesteund door de roomsblauwe bestuursmeerderheid van de provincie Oost-Vlaanderen tot nieuwe en verhoogde belas tingen ten bedrage van 300 miljoen. De nieuwe maatregelen van de re gering Martens VI dreigen thans andermaal de ondergeschikte be sturen zwaar te treffen. Slachtoffer worden opnieuw de OCMW's, de ziekenhuizen en de gemeenten. Maar ook de provincies zullen heel wat moeten inleveren. Over dat laatste werd een en ander duidelijk tijdens de zitting van de provincie raad van 12 juni 11. Het Fonds der Provinciën Dit fonds kwam in 1949 tot stand bij de afschaffing en de gelijkscha keling van allerlei provinciale be lastingen. Voortaan was het de pro vincies slechts toegelaten in be perkte mate een eigen fiscaliteit te voeren. In ruil werd een deel van de staatsbelastingen via het fonds verdeeld. Aanvankelijk dekte dit ruim 39% van de gewone begroting van de provincie. De wet van 17 maart 1965 legde een eerste maal nieuwe verdelingscriteria vast. Als gevolg hiervan zou tot 1980 het aandeel van het fonds in de provin ciale begroting nog behoorlijk bo ven de 30% blijven. Sindsdien heb ben de drastische besnoeiingen op het fonds een gevoelige verminder ing van het financieringspercentage voor gevolg gehad. In de begroting 1984 bereikte het aandeel in Oost- Vlaanderen nog amper 24,64%. Sinds de begroting 1985 geldt een nieuwe regeling, op basis van KB 263, waarbij het jaarlijks stijgings percentage van het fonds wordt gekoppeld aan de evolutie van de lopende staatsuitgaven, met uitzon dering van de uitgaven betreffende de openbare schuld. In de praktijk komt het erop neer dat al de be snoeiingen van de staat automa tisch een verminderend effect heb' ben op de dotatie van o.m. het provinciefonds. Het is dus overdui delijk dat het Sint-Annaplan van Martens VI ook voor de provincies op financieel vlak rampzalige ge volgen zal hebben. Nieuwe belastingen? In de reeds voormelde zitting van de Oostvlaamse Provincieraad wer den op deze nefaste gevolgen enke le (voorlopige) cijfers geplakt. Zo voorzag de oorspronkelijke begro ting 1986 een bedrag van 955.478.000 frank als aandeel van de provincie in het fonds. De be grotingswijziging, zoals die toen werd voorgelegd, stelde reeds een afslanking met 25 miljoen, maar deze raming blijkt door het nieuwe spaarplan onvoldoende hoog. In totaal dient voor 1986 gerekend op een vermindering van 71 miljoen!!! En volgend jaar zou slechts 828 miljoen worden toegekend, m.a.w. 127 miljoen minder dan normaal in 1986, zonder dan nog rekening te houden met de indexatie, enz. De gewone begroting van de provincie wordt voor 90% gedekt door drie belangrijke inkomstenbronnen: het provinciefonds, de wedde- en wer kingstoelagen van de staat voor het provinciaal onderwijs en de belas tingen. Vermits naast de vermin dering van het fonds, ook de twee de bron op last van CVP'er Coens zal worden aangepakt (juiste cijfers op heden nog onbekend), is het zonneklaar dat nog enkel één mid del overblijft: opnieuw verhoogde belastingen. En Martens-Verhof- stadt maar lullen over belas tingsvermindering. De brave beta ler zal het volgend jaar wel onder vinden en... hopelijk bij de volgen de verkiezingen niet meer ver geten. Freddy De Chou Provincieraadslid Talrijke voetballiefhebbers leven in euforie. België heeft het in Mexico goed gedaan. Ook ik ben hierover geestdriftig. En toch duiken achter die geestdrift sombere gedachten op, zowel over Mexico als over ons land. Problemen die je niet oplost met een strafschop tegen te houden. In Mexico is er een bittere armoede. Miljoenen ouders weten dat hun kinderen in hongersnood hun levenspart zullen moeten nemen. Maar daartegenover staan uiterst rijke families te gokken op de beurs en elders en amuseren ze zich mateloos. Die tegenstellingen behoren bij ons weliswaar tot het verleden, maar Martens-Vërhofstadt doen al wat mogelijk 5s om de kleine rijke bevolkingsgroep in België nog te verrijken, zonder tegenprestatie. Wel was er beloofd dat er meer tewerkstelling zou komen. Hebt U dat al gezien? En mag men niet verwachten, als de bedrijven samen miljarden winst maken, dat ze dan goed investeren in die bedrijven? Ook hier is er een ruim verschil met de omliggende lapden. En dan voegt Verhofstadt eraan toe, dat er «minder Staat» en «meer privé» moet zijn. De ervaring op wereldvlak en in de geschiedenis heeft ons geleerd, dat dan de afstand tussen rijk en de anderen groter wordt. De gegoeden zullen zich in luxe-ziekenhuizen kunnen laten verzorgen, de anderen zullen geld moeten bijeenschrapen (voor zover dat er is!) voor elementair onderzoek en zeer gewone geneesmidddlen.Enzovoort, het verhaal wordt een tonig en de problemen zijn talrijk. En tenslotte de schuldenlast van tussen de 5000 en 6000 miljard! Wordt het hier niet zoals in Mexico (zover van God en zo dicht bij de Verenigde Staten, zei Porfirio Diaz) dat door zijn enorme schuldenlast tot lijfeigene is geworden van de banken en andere staten... Daarom ja: ook ik houd van sport. Maar het is toch goed behalve de sportrubrieken ook het nieuws over binnen- en buitenland te lezen, om ons verweer scherp te houden en in het verweer te komen zodra de toestand het noodzakelijk maakt. En dat is NU het geval. Mare Galle SP-ARRONDISSEMENTSFEDERATIE AALST Zaterdag 5 juli 1986 om 9.30 u. Lokaal «Germinal», Markt 12 te Herzele VERGADERING ARRONDISSEMEN TEEL SP-BESTUUR Agenda: 1. Goedkeuring verslag 8.06.1986 2. Politieke toestand (inleiding: M. Galle) 3. HeraansteUen federale penningmeester Aanstelling Uitvoerend Bestuur Rangorde ondervoorzitters 4. Taakomschrijving ondervoorzitters 5. Actie «De Morgen wint» 6. Feest «Voor Allen» 7. AUerlei-rondvraag Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen, worden verzocht bovenstaande als zodanig te beschouwen. De Voorzitter De Secretaris, W. Vernimmen C. Vancoppenolle eé*ms V .'<■0 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vemimnien, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 27 juni 1986 48* jaargang nr. 26 Weekblad van de S.P 1| f,

Voor Allen | 1986 | | pagina 1