Acties en promotie voor het enige links-progressieve dagblad Binnenin Bilde installatie van de handlfoon Nieuw tegemoetkomingenstelsel gehandikapten De ene mag zich meer permitteren dan de andere! fl.B.V.V.-bestuur dankt militanten en leden Vakantie -Editt >riaal tplp Resolutie Buitengewoon arrondissementeel congres A.B.V.V.-Aalst van 14 Juni 1986 Reeds jaren doet de SP-fede- ratie Aalst onverdroten in spanningen om de leefbaar heid van het arrondissemente- le weekblad «Voor Allen» verder te bestendigen. Het blijft een prioritaire opdracht voor bestuursleden en mili tanten, maar deze taak mag ons ook de continue bezorgd heid voor het uitbouwen van ons ander belangrijk persor gaan, het dagblad «De Mor gen» niet uit het oog laten verliezen. Enige recente historiek Ongekende expansie Verdwijnen krotwo ningen in Aalst, pag. 2 Gepensioneerden- bond in Bambrugge- Aaigem, pag. 2 Blaffende honden te Geraardsbergen, pag. 4 Komen er golfterrei nen op het Munkbos, pag. 3 Tuur Pikuur zijn goed voor de lijn, pag. 3 Herman De Loor in de Kamer, pag. 5 Afrika, pag. 7 N Promotie Op 8 juli jl. gaf Wivina De- meester, staatssekretaris voor gehandikaptenbeleid, een in terview ten beste tijdens het radioprogramma «Van Men sen en Dingen», over het nieuw tegemoetkomingenstel sel voor gehandikapten. Waar de VFG (Vlaamse Fe deratie van Gehandikapten) spreekt van «de inkomens van de gehandikapten op de helling zetten», heeft W. De- meester het over «behoud van dezelfde middelen, behalve voor enkele categorieën». Wivina Demeester werd vrij kri tiekloos geïnterviewd, gewoon aan het woord gelaten. Ze slaagde er niet alleen in het nieuwe systeem als een verbetering voor te stellen, ze wist ook via een nieuw initiatief, «de handifoon», haar imago op te vijzelen. De VFG In het verweer Het nieuwe stelsel Uitgemergeld, doornat van het zweet, oververmoeid en moegetergd geven wij er de brui aan van 14 tot 25 juli. De kantoren zijn dan geslo ten en wij hopen van U hetzelfde. Dit blad verschynt terug op 1 augustus en gewoontege trouw verwachten wij de bijdragen van onze me deslaven ervoor, dus voor dinsdag 29 juli, 12 u. stipt. Belles vacances Nivé- rance! Herman DE LOOR V olksvertegenwoordiger Tijdens zijn zitting van 23 juni 1986 evalueerde het Ar rondissementeel A.B.V.V.- bestuur het verloop van de door het A.B.V.V. gevoerde acties in het arrondissement Aalst en de tot hiertoe bereik te resultaten. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy VTrnimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrl|dag 11 juli 1986 48' jaargang nr. 28 Weekblad van de S.P Negen maart 1985 mag wel als een cruciale datum in de nog jonge geschiedenis van «De Morgen» be schouwd worden. Met een vernieu wingsoperatie naar vorm en inhoud (rubriek Focus - een voltreffer van jewelste -), vernieuwde kritische sportberichtgeving van hoog ni veau, werd een laatste poging on dernomen om de krant te redden uit een toen schier uitzichtloze si tuatie. De ommekeer kwam er, spoedig maar niet zo onverwacht gezien het succes van de nieuwe opties, zodat 1986 zich duidelijk manifesteert als het jaar van een gestadige marktoverwinning. Sinds het formaat kleiner werd en dikker, maar vooral sinds de inhoud werd aangepast, heeft de krant voldoen de troeven om de verkoopcijfers sterk de hoogte in te jagen. Het spreekt vanzelf dat de ganse socialistische beweging hiertoe ruim kan bijdragen, vandaar dat door de beleidsverantwoordelijken in de verschillende federaties een promotietoer werd opgezet. De fe deratie Aalst was een van de eerste om in te pikken, en op de vergade ring van het arrondissementeel SP- Bestuur van 22 februari 11. te Haal- tert werd in aanwezigheid van Kd. Mare Frederix van «De Morgen» een lange en ernstige discussie ge houden. Goede voornemens wer den gemaakt, maar ook de proble men qua distributie en streek- nieuws werden van diverse zijden te berde gebracht. Begin 1985 was met nog nauwelijks 33.000 verkochte exemplaren een absoluut dieptepunt voor «De Mor gen». Vlaanderens enig links-pro gressief dagblad was dan ook met verdwijning bedreigd. Dankzij de nieuwe formule werd die jarenlan ge neerwaartse trend echter vlug omgebogen. De nieuwe formule was direct goed voor een positieve schok: 36.000 exemplaren in de Beeldscherm en opmaakscherm op de redaktie periode mei-juni 1985. In de zomer (traditioneel zwakkere maanden) bleef de verkoop toch gestabili seerd zodat het najaar zich hoopvol aandiende. Toen kwam de grote sprong voorwaarts naar een onge kende piek van 39.700 nummers in oktober van vorig jaar. De actuali teit was hieraan uiteraard niet vreemd: verkiezingen, CCC en be nde van Nijvel waren zoveel exter ne (sensationele) factoren die voor méér krantenverkoop zorgden. Maar blijkbaar werd hierdoor een tevreden publiek aangetrokken en de hoge cijfers bleven gehand haafd: 39.500 ex. in december. In maart 1986 werd de kaap van 40.000 overschreden en midden vo rige maand, allicht mede gestimu leerd door de uitstekende Mundial- verslaggeving en enige exquise co vers, werden ruim 45.000 nummers aan de man/vrouw gebracht. Een klein economisch mirakel in crisi stijd? Vooral als men bedenkt dat zware distributieproblemen een sterke rem waren op de verkoop, hebben de recente cijfers zelfs de grootste pessimisten ervan kunnen overtui gen dat «De Morgen» een bedrijf is met reële groeimogelijkheden. Drukken en distributie zijn nog niet helemaal op punt gesteld, maar ook op deze twee terreinen is een defi nitieve oplossing nabij. We schre ven het reeds, de forse verkoopstij ging was in de eerste plaats het gevolg van enkele (lukratieve) ex terne factoren (de actualiteit) ge koppeld aan de sterkte van het product. Voor zware promotie-in spanningen kan in de begroting nog steeds geen geld vrijgemaakt wor den. Een bedrag van 2,5 miljoen aan promotie-uitgaven is inderdaad belachelijk weinig, zeker in een jaar waarin men een vernieuwd product op de markt brengt en waarin men kost wat kost duizen den nieuwe lezers moet vinden. lees door pag. 6 De regeringsleden weten meer dan ooit de media te bespelen! Met de goedkeuring in de Kamer kommissie voor sociale zaken van het wetsontwerp van Staatssecreta ris Demeester is de deur opengezet om vanaf 1.1.1987 het inkomen van bijna 100.000 gehandikapten ern stig aan te tasten. De VFG heeft alles in het werk gesteld om de voortvarendheid van deze nieuwbakken staatssekretaris af te remmen. Zowel in de Nationale Hoge Raad voor Minder-Validen als in overleg met de SP-parlementairen heeft men dagen gewerkt aan alternatie ve voorstellen, die trouwens una niem door alle gehandikapten-or- ganisaties onderschreven worden. Alle argumenten ten spijt blijkt het wetsontwerp nu toch vrijwel niet meer te stuiten. Het wetsontwerp beoogt inderdaad een vereenvoudiging en de harmo nisering van het huidig stelsel. De 5 vormen van tegemoetkomin gen worden tot 2 voorzieningen gereduceerd en dit is ongetwijfeld een pluspunt. Ook de aanvangsleeftijd om een tegemoetkoming te kunnen trek ken wordt uniform voor de 2 nieu we stelsels teruggebracht op 21 jaar. Zo zullen vanaf 1.1.1987 men taal gehandikapten niet meer tot 25 jaar moeten wachten alvorens zij een tegemoetkoming kunnen aan vragen. Belangrijk is tevens dat men volle dig breekt met de percentages. Men zal voortaan een loonsvervan- gende uitkering krijgen indien men, zoals thans in de Z.I.V.-wet geving van toepassing is, 66% arbeidsongeschikt is. Een daaren boven zal men integratietegemoet komingen ontvangen een mee rkostenuitkering die zal bere kend worden op basis van het ge brek aan zelfredzaamheid dat ie mand met een handikap onder vindt. lees door pag. 6 In het parlement dat in normale omstandigheden met reces zou dienen te zijn, is het opnieuw een drukke periode geworden. Nadat de regering na de verkiezingen van 13 oktober 1985 gedurende ongeveer zes maanden binnenskamers over vol machten en besparingen gepraat en gediscusieerd heeft, is zij slechts vorige maand klaargekomen met haar begroting 1986. Dit houdt in dat Martens VI sinds 1 januari 1986 het land bestuurt met voorlopige twaalfden. Sinds begin vorige week is in de Kamer de begroting 1986 in bespreking, terwijl de Senaat de fiskale wet behandelt. Beide ontwerpen worden thans nog in kommissievergadering bediscussieerd en dienen naderhand nog in openbare zitting aan bod te komen. Het ziet er dus naar uit dat er alvast de hele julimaand en misschien nog wel een stuk in augustus zitting zal zijn zowel van de Kamer als van de Senaat. In deze hoge vergaderingen zal men er wellicht niet in slagen sommige bedoelingen van de regering te dwarsbomen. Hoe dan ook, de stakingen en betogingen van het A.B.V.V. hebben wel al het een en het ander in het Pinksterplan kunnen afzwakken. Jammer genoeg heeft de afzijdige A.C.V.-houding belet dat nog heel wat andere maatregelen in de doofpot terecht zijn gekomen. Het A.C.V. wijst nu met een opgestoken vinger naar Martens VI en dreigt er mee in september tot akties over te gaan indien bepaalde maatregelen van het spaarplan niet worden terugge schroefd. Eens te meer moeten we meemaken op welke wijze het A.C.V. de belangen van zijn leden ter harte neemt. Het is echt onbegrijpelijk hoe een vakbond erin slaagt zijn leden in de kou te laten staan en er desondanks niet de forse nadelige gevolgen van ondergaat. Hiermee wordt nogmaals bewezen dat de ene zich meer mag permiteren dan de andere. De socialistische beweging in haar geheel kan daar alleszins van meespreken. Men kan stellen dat de acties in het arrondissement Aalst hun begin kenden met de deelname van het A.B.V.V. aan de 1 meibetoging te Aalst. In de loop van mei kenden we dan nog een 24-urenstaking en een avondmanifestatie te Aalst om, op 31 mei, deel te nemen aan de overweldigende A.B.V.V.-beto ging te Brussel. Op 14 juni had de A.B.V.V.-vrou wenbetoging plaats te Aalst en op 20 juni was er de tweede 24-uren- staking met deelname aan de pro vinciale betoging te Gent. Het arrondissementeel A.B.V.V.- bestuur stelt met genoegen vast dat de verschillende betogingen een buitengewoon succes kenden. Wat de stakingen betreft dient toegege ven dat deze moeilijk verliepen. De angst voor de job, de gevolgen van de lange crisis en het feit dat het A.B.V.V. alleen de strijd voert ter verdediging van de belangen van de arbeidersklasse, zijn daaraan niet vreemd. Des te meer verheugt het Arrondissementeel A.B.V.V.-be stuur zich over het feit dat de tweede 24 urenstaking, namelijk deze van 20 juni, een groter succes kende dan de eerste. Voor de ver plaatsing naar Gent waren er auto cars tekort! Het Arrondissementeel A.B.V.V.- bestuur dankt derhalve zeer op recht alle militanten en leden die aan de ordewoorden van het A.B.V.V. gevolg gaven en bijdroe gen tot het succes van de gevoerde acties. Ook verwelkomt het Arrondisse menteel A.B.V.V.-bestuur de tal rijke arbeiders en bedienden die tijdens te voorbije periode toetra den tot het A.B.V.V. Tenslotte wijst het Arrondissemen teel A.B.V.V.-bestuur op het feit dat de regering reeds op verschil lende punten tot toegevingen werd gedwongen. Deze toegevingen zijn evenwel zeer onvoldoende en het bezuinigingsplan blijft voor het A.B.V.V. derhalve totaal onaan vaardbaar. Het Arrondissementeel A.B.V.V.- bestuur wenst zijn militanten en leden een prettige vakantie en roept hen nu reeds op zich voor te bereiden om in de herfst de strijd verder te zetten en tevens te starten met de voorbereiding van de socia le verkiezingen. Het Congres: onderstreept dat het St.-Anna-spaarplan van de regering Mar tens-Verhofstadt slechts een onderdeel is van een politiek gericht op de vestiging van een samenleving met een extreem klasseverschil tussen de arbeiders enerzijds en de kapitaalbezitters anderzijds en waarin de arbeidersklasse de rol krijgt toegewezen van potentiële arbeidskracht ter beschikking van het patronaat, dit zonder garan ties inzake inkomen en zonder sociale, juridische noch culturele rechten; feliciteert allen die met het A.B.V.V. strijden tegen deze politiek van sociale achteruitgang en algemene verarming; stelt vast dat de A.C.V.-top zijn oorspronkelijke rol blijft vervullen, namelijk de arbeidersklasse te verdelen ten bate van de kapitaalbezitters; doet een oproep tot alle A.C.V.-aangeslotenen zich te bezinnen over de houding van hun leiding die een poütiek mogelijk maakt van algemene verarming en sociale achteruitgang voor de ganse wer kende bevolking; herinnert er aan dat het A.B.V.V. bekommerd om de eenheid van alle arbeiders, reeds vele malen het A.C.V. tot samenwerking uitnodigde, maar dat het onze voorstellen steeds afwees. wijst er op dat het A.C.V., op Europees vlak, wel aangesloten is bij het overwegend socialistische Europees Vakverbond (in Europa zijn de christelijke vakbonden onbeduidend) maar dat het in Vlaanderen de verdeeldheid van de werknemers bewust in stand houdt; roept alle arbeiders, bedienden, kaderleden, personeelsleden van de openbare diensten op om, gezien de onverbeterlijke en nefaste houding van de A.C.V.-leiding, de eenheid van de gehele arbeidersklasse tot stand te brengen door zich te organiseren in en met het A.B.V.V. is op het politieke vlak van oordeel dat een overeenkomst met ingebouwde garanties tussen het A.B.V.V. en de S.P. aangewe zen is als het geschikte kanaal om aan de verzuchtingen van de zeshonderdduizend A.B.V.V.-leden in Vlaanderen in het politieke beleid gestalte te geven.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1