De C.V.P. en de parlementaire demokratie Waarom kiezen ouders een rijksschool? èr «O V Neen!... ...aan de verlenging leger- en burgerdienst ...aan de vermindering vrijlatingen Financiële steunverlening EEG aan arrondissement Aalst Binnenkort cheques en bankrekeningen zonder beperkingen? Binnen in 3X f L*° Onder de titel «Zielig schouwspel» publiceert het blad van de zogezegde arbei- dembeweging een artikel dat tot nadenken stemt en de geestesgesteldheid van een be langrijk deel van de CVP weergeeft. De schrijver is in derdaad van mening dat de S.P. en vooral fraktieleider L. Tobback een «gevaar» be tekenen voor de parlementai re demokratie. Van lef en lafheid gesproken! Dit kan tellen! Ouders stellen zich vaak de vraag: «Welk soort onderwijs en welke school kan mijn kin deren het best opvangen en zal zich volledig inzetten om ze een goede opvoeding te geven?» In onze hedendaagse maatschappij is deze keuze meer dan ooit bepalend voor de toekomst. Waarom kiezen voor een rijksschool? Willy VERNIMMEN Uitgerekend op het einde van het Jaar van de Jeugd kwam de regering Martens VI op de proppen met een aantal anti- jeugdmaatregelen. Daarmee werd 1986 uitgeroepen als het Jaar tegen de Jeugd. Verdere steunverlening Veel Europeanen zouden graag in de gelegenheid zijn om zonder beperkingen fi nanciële transacties te kunnen verrichten in de gehele Euro pese Gemeenschap. Stadsherwaardering in Hofstade dorp, pag. 3 Boerenmarkt te Erpe- Mere, pag. 3 Schepen De Mol streelt zichzelf, pag. 3 De Chou over de Gavers, pag. 2 Aalstberm blijft, pag. 4 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt Vrijdag 1 augustus 1986 48' jaargang nr. 29 Weekblad van de S.P. 9300 Valst Eén enkel citaat volstaat: «Het schouwspel dat hierdoor aan het publiek werd geboden, was van het allerlaagste waartoe een parle ment zich mag lenen: het algemeen belang opzij schuiven om zich over te leveren aan wraakoefeningen, waarvan bovendien sterk vermoe den bestaat dat zij van persoonlijke aard zijn. Dat laatste zou men on der meer kunnen afleiden uit het platvloerse scheldinterview dat Louis Tobback aan De Morgen weggaf en waarin hij vanop het allerlaagste niveau zijn giftige maar vooral stinkende pijlen afvuurde op premier Martens. Als een heel slechte verliezer heeft Tobback hierin al zijn afkeer voor Martens uitgebraakt, afkeer die slechts is ingegeven door onmacht en naijver.-> Pardoes, daar hebben wij het dan; aanval is de beste verdediging denkt men en op een 'smeerlappe rij' min of meer komt het toch niet aan. De waarheid ziet er inderdaad an ders uit. Sedert het bestaan van de regeringen «Martens» is het «imaT go» van het parlement waarover men zo graag spreekt totaal uitge hold. De opeenvolgende financie- De rijksschool is de school voor alle kinderen van alle rangen, standen, intelligentie of nationaliteit, inte resse of aanleg. De rijksschool sluit geen kinderen uit omdat ze van een vreemde nationaliteit zijn, omdat ze te «lastig» zijn, omdat ze niet «slim» genoeg zijn. Een school voor alle ouders, zowel Belgen of Turken, arm of rijk, werkman of universitair, liberaal, socialist of katholiek, gelovig of niet. Het rijksonderwijs is niet-dogma- tisch. Men kan er niet-konfessione- le zedenleer volgen, maar ook kie zen uit verschillende godsdiensten: katholiek, protestants, Joods of Is lamitisch. De rijksschool was de eerste om migrantenkinderen op te vangen en hun eigen kuituur en godsdienst te respekteren. De ka tholieke school kan dat niet eens, want daar kan je alleen katholieke godsdienst volgen. Het rijksonder wijs in Brussel beet de spits af door de vernederlandsing van het onder wijs. Het rijksonderwijs is niet-elitair: het bereidt niet alleen voor op hogere diploma's en een universi taire carrière; iedereen is er wel kom en het is ook een smeltkroes van standen, rassen, nationalitei ten, godsdiensten en opinies. Kort om: ze bereidt het best voor op de samenleving, die ook zo'n smelt kroes is. Jongens en meisjes wor den er samen opgevoed, zoals dat in het normale leven ook het geval is. Er bestaan geen fabrieken of kantoren voor uitsluitend jongens of uitsluitend meisjes! In de rijks school hoor je alle opinies die je in het latere leven ook zal ontmoeten. Je leert er luisteren naar andermans opvattingen. In plaats van enkel binnen een katholiek stramien te worden opgevoed leert men in het rijksonderwijs wat demokratie is. De leerlingen worden er opgevoed tot kritische, zelfstandige en vrij denkende burgers. De leraar in het rijksonderwijs is «neutraal»: hij mag zijn mening verkondigen maar hij kan ze nooit opdringen. Verbo den boeken bestaan er niet: het is niet aan de school om censuur uit te oefenen of lektuur in de ban te slaan. Alle diploma's en politieke overtuigingen zijn welkom in het rijksonderwijs. De leraar wordt er niet ontslagen omdat hij hertrouwt of uit de echt scheidt. Hij kan vrijelijk zijn vakbond kiezen en buiten de schoolmuren hoeft hij geen rekenschap af te leggen over zijn persoonlijk, moreel of politiek gedrag. Binnen de schoolmuren kiest hij de vakbond van zijn keuze en in het rijksonderwijs bestaat ook een kristelijke vakbond! Het is geen toeval dat de meeste vernieuwingen starten of uitgetest worden in het rijksonderwijs, of dat nu gaat om het VSO of de opvang van migranten. De rijksschool is open genoeg om deze vernieuwing uit te proberen. Aan de leerlingen wordt gevraagd niet te werken met vooroordelen en subjektieve ideeën. Men zet ze aan tot de vorming van een persoonlijk, maar doordacht en gedokumenteerd oor deel. Waarden worden besproken en vergeleken. Aan de leerling wordt geleerd om vrij en zelfstan dig zijn keuze te maken, zijn eigen lot in handen te nemen, de konse- kwenties van zijn keuze te over zien. De rijksschool is echt de weerspie geling van een pluralistische maat schappij, met haar veelheid aan ideeën, politieke tendenzen, gedra gingen, godsdiensten, waardeoor delen. Enkel een pluralistische sa menleving kan zich demokratisch noemen. Wie niet katholiek is, heeft in Vlaanderen maar één keu zemogelijkheid: het officieel neu traal onderwijs in het algemeen en de rijksschool in het bijzonder. Vrijzinnigen zijn niet zo fanatiek dat ze overal eng vrijzinnige scho len eisen: zij willen hun kinderen pluralistisch en demokratisch op voeden. De officieel neutrale school is hun enige uitweg. Deze school beknotten betekent de vrije keuze, de demokratie en het plura lisme inperken. De bedreiging van de rijksschool is aldus een bedrei ging voor een pluralistischer, ope ner, verdraagzamer en demokrati- scher samenleving. Haar slagwoor den zijn: openheid, verdraagzaam heid, respekt voor andermans me ning, demokratie, niet-elitair, niet dogmatisch, pluralistisch, bescher ming van de minderheden. Alfons Laridon, Volksvertegenwoordiger. wetten, met daaraan verbonden volmachten, maken van de parle mentsleden parade-soldaatjes. Komt daar bovenop dat gelijk welk probleem, hetzij sociaal, ekono- misch, of struktureel niet meer ter diskussie komt in het parlement, maar in zovele top-bijeenkomsten die niemand met de beste wil ter wereld nog kan volgen. Martens, is bezig en zelfs misschien ongewild de bevolking aan het op jagen tegen het parlement, tegen de partijen en bijgevolg ook tegen de demokratie. Met oneindige en wel overwogen machtsstrukturen gelukt de CVP er dan steeds weer in de bevolking te doen geloven dat zij de bewakers zijn van onze de mokratie. En wat waar is voor België, is eveneens waar in onze lokale besturen en toont veel gelij kenis met de Europese en interna tionale politiek. Een voorbeeld dat mij steeds heeft doen nadenken: toen de socialist Allende werd ver moord was hun houding eerder slapjes, wanneer een katholiek lei der in een ander land eventjes moeilijkheden krijgt (bv. El Salva dor), dan is hij doodgewoon een 'martelaar' voor de Vrede. En mis schien zouden wij er eventjes Polen kunnen bijhalen, hoe onsympa thiek dit misschien ook wel over komt, ook daar gaat het niet om demokratie maar om macht, en het ten onrechte gebruik van machts misbruik weliswaar ten overstaan van het leger, maar zeker niet om de demokratie met grote «D» te redden. De «hypokrisie» is een gewoonte recht geworden voor deze bewegin gen, niet alleen in België maar over gans de wereld. Eén van deze maatregelen is de verlenging van de legerdienst met 2 maanden en daarbij automatisch ook de burgerdienst. Hieraan gekoppeld zullen het aantal vrijlatingen omwille van sociale en familiale redenen met de helft verminderd worden. Met deze maatregelen kamde regering fiks besparen in het budget van het leger en in dat van de werkloosheidsuitkeringen In het leger zullen 4.200 beroepsvrijwilligers vervangen worden door 6.300 miliciens, die zevenmaal goedkoper zijn dan een beroepssoldaat. Bovendien zullen jaarlijks 400 dienstplichtigen ingedeeld worden bij de Rijkswacht. Volgens de regering zijn deze besparingen noodzakelijk omdat het leger haar fakturen voor de aangekochte vliegtuigen, jeeps, kanonnen.niet meer kan betalen. De wapenindustrie strijkt de vette winsten op terwijl de jongeren mogen opdraaien voor een onbezonnen aankooppolitiek van de vorige regering. De minister van Landsverdediging de Donnea heeft wel beloofd de legerdienst te herwaarderen. Hij wil bijvoorbeeld de soldij verhogen met 50%. De soldij is het laatst verhoogd in 1972, ondertussen is de levensduurte gestegen met 300%. De aangekondigde soldijverhoging is dus niets meer dan zand in de ogen strooien. De maatregelen in verband met de dienstplicht zullen tevens tot gevolg hebben dat ruim 10.000 jongeren uit de werkloosheidsstatieken zullen verdwijnen. Al jaren wees SOLAC, de socialistische jeugdienst voor dienstplichtigen, op de slechte toestand van de dienstplichtigen in leger- en burgerdienst. Het dreigt nu van kwaad tot erger te worden. Het is nu de tijd om als jongeren samen krachtdadig te reageren. Omdat vele jongeren op vakantie gaan is het onmogelijk op korte tijd grote akties op touw te zetten. Daarom organiseert SOLAC een petitieaktie. Met hernieuwde kracht! Tijdens de jongste maanden hebben we in het Parlement gewerkt om toch te proberen de wetsontwerpen Rijksmiddelen en fiskaliteit tegen te houden ofte wijzigen. Het zal niet baten en zelfs de beste argumenten, verwerkt in talloze amendementen, werden niet aanvaard door de voor mensengroepen die ons lief zijn meedogenloze CVP-PVV meerderheid. «Versagen» behoort echter niet tot onze gewoonten. Misschien zullen we deze regering niet ten val kunnen brengen en opnieuw rechtvaardigheid doen heersen. Maar met nieuwe krachten moeten wij ons voorbereiden op - misschien vervroegde -parlementsverkiezingen en ook nu al op de gemeenteraadsverkiezingen van 1988. De tijd vliegt en de voorbereiding moet nu beginnen! Terwijl onze mandatarissen plichtsgetrouw hun politiek werk doen, moeten de federatie en de afdelingen zich verder organiseren. In contact blijven met onze leden en nieuwe leden werven, dat is nu hun eerste plicht. Organisatie en voorlichting, onophoudelijk, en dit in een kameraadschappelijke geest. Want verdeling werkt in het voordeel van de tegenstrever. In onze afdelingen en op het federale vlak moet eensgezindheid onze leuze zijn. Hierbij dient rekening gehouden te worden met ieders opvatting over de middelen die we dienen te gebruiken om ons doel te bereiken, maar eens dat een belissing is getroffen, moet iedereen zich inzetten voor de uitvoering ervan. Het is de plicht van onze door de basis verkozen leiders hierop nauwlettend toe te zien en desnoods krachtdadig op te treden tegen elk ondermijnend mollenwerk of enige gemakzucht. Als één blok moeten wij ons voorbereiden om opnieuw een grote overwinning te behalen. Onze partij heeft de wind in de zeilen. Iedereen moet zich meer dan ooit inzetten voor ons heilig ideaal: het socialisme! Mare Galle Naar aanleiding van een schriftelij ke vraag van Willy Vernimmen heeft de EEG-Kommissie medege deeld dat in het afgelopen jaar via het Europees oriëntatie- en garan tiefonds (EOGFL) - afdeling Oriëntatie - in totaal voor 402,4 miljoen Bfr. steun werd toegekend aan Vlaanderen. Van dit bedrag werd 39,30 miljoen Bfr. uitgetrok ken voor Aalst. In konkreto ging de steun naar volgende 4 projekten: - Rationalisatie van een export slachthuis te Zottegem (O. VI.): 10.750.000 Bfr. - Uitbreiding en modernisering van een zeugenvleesversnijderij te Oordegem (O. VI.): 3.357.903 Bfr. - Modernisering en rationalisatie van een zeugenslachthuis en zeugenuitsnijderij te Bavegem (O. VI.): 11.673.564 Bfr. - Rationalisatie van een bloemen veiling te Aalst (O. VI.): 6.514.300 Bfr. In het raam van een door de Belgi sche regering opgesteld programma ter stimulering van de ekonomische aktiviteit heeft de EEG-Kommissie te kennen gegeven dat het arrondis sement Aalst (naast het arrondisse ment Oudenaarde) steun krijgt van het EFRO (Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling) teneinde de plaatselijke industrie nieuw le ven in te blazen. Willy Vernimmen heeft dan ook niet nagelaten om de EEG-Kom missie terzake te ondervragen over volgende punten: hoeveel bedraagt de globale EF RO steun? welke konkrete projekten wer den vooropgesteld? in welke mate zal het geprokla- meerde programma ter stimulering van de plaatselijke industrie bijdra gen tot het behoud (of eventueel toename) van de werkgelegenheid? Bij financiële transacties bedoelen ze dan het gebruiken van cheques of bankkaart, het openen van een bankrekening en het beleggen van geld in alle lidstaten ongeacht of men daar ingezetene is of niet. Dit alles kan werkelijkheid worden in dien de lidstaten het programma voor het vrije verkeer van kapitaal goedkeuren dat de voorzitter van de Europese Commissie, Delors, heeft voorgesteld. De Europese Commissie is bezig van de huidige Europese Gemeen schap een echte gemeenschappelij ke markt te maken. Dit programma moet eind 1992 zijn voltooid. Een en ander houdt in dat personen en goederen vrij kunnen circuleren binnen het hele grondgebied van de Gemeenschap. En dit geldt ook voor kapitaal. Nu kan een nationale overheid be perkingen opleggen bij het openen van een bankrekening. Daarnaast bestaan nog tal van financiële ope raties waarvoor uitsluitend nationa le en geen Europese regels gelden. Wat betreft de aankoop van aande len die op de beurs genoteerd staan, handelskredieten en inves teringen is de toestand iets beter omdat de lidstaten niet het recht hebben dit soort operaties te ver bieden. Zij kunnen echter niet- ingezetenen discrimineren ten op zichte van de eigen onderdanen. Daarnaast heeft de helft van de lidstaten te weten Frankrijk, Italië, Ierland, Griekenland, Span je en Portugal de mogelijkheid in speciale gevallen een serie restricties te hanteren die van land tot land verschillen. In het jargon van de Gemeenschap noemt men dit de «veiligheidsclausules». De Europese Commissie heeft thans de vrijmaking van het kapi taalverkeer voorgesteld die volgens haar in drie etappes moet verlopen. In de loop van deze maand schaft Frankrijk alle bijzondere beperkin gen af en Italië laat er een gedeelte van vallen. De tweede etappe die gelijktijdig plaats heeft voorziet in het opheffen van belemmeringen inzake het vrije verkeer van aande len, al of niet op de beurs geno teerd. De derde etappe die voor het begin van het volgend jaar is voor zien moet de bankdepositos van particulieren, bankkaarten, Euro- cheques en het krediet aan particu lieren en ondernemingen geheel «Europees» maken. Eurofocus 20186

Voor Allen | 1986 | | pagina 1