Wat met de door de EEG-Kommissie vooropgestelde steun voor de Belgische slachthuizen Geen kortzichtig beleid nieuwe socialistische meerderheid voor SP/CSC Federatie Aalst «C ZONDAG 31 AUGUSTUS 1986 MICHEUN Denderleeuw I.s.m. alle SP/C.S Domein "Bevegemse Vijvers' (Zwembad) Ie Strenge controle op vivisectie pende Re Doorlo De multinational trapt het af... met mooie prtfc» netundwnW^ Het valt niet te ontkennen dat de Belgische slachthuizen het steeds moeilijker krijgen om dat zij sterk verouderd zijn en niet meer de vereiste ekono- mische en hygiënische garan ties bieden om te mogen blij ven uitvoeren naar andere Lid-staten. Arbeiders bezetten hun fabriek Het zal niemand verwonde ren dat de komende twee ja ren een moeilijke periode zul len worden voor de nieuwe socialistische meerderheid om de gemeente op een efficiënte wijze te kunnen besturen. Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt Vrijdag 22 augustus 1986 48' jaargang nr. 32 Weekblad van de S.P 9300 Aalst Kortom, een barslechte situatie die nauw samenhangt met het feit dat men in België, in tegenstelling tot de andere Europese landen, zeer veel en zeer kleine slachthuizen heeft die bovendien nog verdeeld zijn tussen de openbare- en de partikuliere sektor. Als bijdrage tot een oplossing van dit probleem werd door de EEG- Kommissie vooropgesteld om een gemeenschappelijke aktie in te stel len door toewijzing van een extra bedrag van 900 miljoen Bfr. voor de sanering van de Belgische slacht huizen. Een EEG-voorstel dat onmiddel lijk de goedkeuring kon wegdragen van de EEG-Raad. Alvorens zich definitief te kunnen uitspreken over deze materie diende er even wel een advies te komen van het Europese Parlement. Tijdens de plenaire sessie van 'het Europese Parlement - juli 1986 - betoogde Beate Weber (Westduitse socialiste) - als rapporteur voor het betrokken onderwerp - dat de par lementaire Kommissie voor Leef milieu noch een behoorlijk dossier, noch enige financiële planning had gekregen. Ze zei dan ook enkel en alleen bereid te zijn eventuele steun goed te keuren, indien er desbetreffende door de Belgische regering gezorgd wordt voor een gestoffeerd dossier. Tijdens het gevoerde debat terza ke, pleitte Willy Vernimmen voor de aanvaarding van het steunplan waarbij hij duidelijk stelde dat er nog heel wat te doen is in de Belgische slachthuizen. Eerst en vooral werd gewezen op het niet te ontkennen verschijnsel dat bepaalde hygiënevoorschriften in de Belgische slachthuizen onvol doende zijn. Vooral de kleine openbare slachthuizen hebben de laatste jaren te weinig middelen gekregen en te weinig geïnvesteerd om daar een antwoord op te geven. Willy Vernimmen vroeg dan ook aan de EEG-Kommissie om bij de beoordeling van deze zaak naar een zeker evenwicht te streven tussen de steun aan openbare- en partiku liere slachthuizen. Dit evenwel zon der daarvoor een apothekersweeg schaal te moeten gebruiken. Verder wees Willy Vernimmen op de noodzaak aan een evenredige verdeling van steun aan slachthui zen over de diverse gewesten in België. Tot slot maakte Willy Vernimmen duidelijk helemaal niet akkoord te gaan met het verslag van Beate Weber omdat het schromelijk over drijft en alleen ingaat op de steun en niet ingaat op het inleiden van een rationalisatieproces dat wij in België nodig hebben. Niettegenstaande de talrijke inter venties die pleitten voor de aan vaarding van het steunplan, werd het voorstel van de EEG-Kommis- sie verworpen met een kleine meer derheid van 103 stemmen tegen 96. De gehele zaak werd dan onmid dellijk terug verwezen naar de par lementaire Kommissie voor Leef milieu waar het hele dossier vastge roest raakte. Een steunkomitee is opgericht die de eisen en de strijd van de arbeiders van Michelin onder steunt. Het bestaat uit een reeks syndikale delegees van ABVV en ACV. Tel. 02/377.20.10. So lidariteitsfonds: 001-1689025-40 4L31 Inderdaad, het is zo dat, ondanks een voldoende numerieke meerder heid binnen de gemeenteraad - het wetgevend orgaan van de gemeen te -, er op het uitvoerend vlak, nl. Vijfde Gezinsfeest "Voor Allen" in het college van Burgemeester en Schepenen, een serieuze remmen de werking, laat staan een afbou wende activiteit aan de gang is. Alhoewel dit nu eenmaal behoort tot het politieke spel, toch moeten de leden van het college beseffen dat zij verkozen zijn en aangesteld om de gemeente te besturen in het belang van de gehele bevolking en dat het de taak van het schepencol lege is de beslissingen van de ge meenteraad uit te voeren, ook al worden die al dan niet tegen de zin van bepaalde personen of groepen getroffen, voor zover deze uiter aard de wettelijke of reglementaire beschikkingen niet te buiten gaan. Het zal van onze fractieleider en onze bestuursactieve raadsleden een meer dan gewone inspanning vergen om dit vooropgestelde be leid op een ernstige en doeltreffen de wijze te kunnen realiseren. Na een inloopperiode, die om aller hande redenen beperkt diende te worden tot de courante zaken en de vervangende aanstellingen, wordt het stilaan tijd om het beleid voor de komende twee jaren uit te stip pelen. Hierbij mag men zich niet langer beperken tot een aantal losse mis schien wel noodzakelijke beslissin gen - maar moet alles zoveel moge lijk kaderen in een globaal voorop gesteld planmatig bestuur: de eer is nu aan onze jonge gemeenteraads leden om te bewijzen wat zij waard zijn op beleidsvlak, nadat zij'tot voor kort briljant waren in hun oppositierol: ieder kan dat op zijn manier bewijzen, op zijn geprivili- geerd domein en los van elk uit zijn context gehaald voorstel. Zij moeten nu hun examen afleg gen en na hun proeftijd zal blijken tot welke inbreng zij in staat zijn in de periode volgend op de komende gemeenteraadsverkiezingen Het mag geen excuus zijn zich inza ke prestaties te vergelijken met een aantal leden van het huidig college. Hier bestaat mr eenmaal geen beleid. Indien men de bedoeling heeft het bestuur op een ernstige, efficiënte en maatschappijvriendelijke wijze aan te pakken, dan moet men véél beter doen, alle omstandigheden uiteraard in acht genomen. Een ronderenner of een klassiek renner wordt toch ook niet vergele ken met een kermiseoureur en men moet nu binnen de socialistische fractie eens en voorgoed - beter laat dan nooit - gaan beseffen en ook in de praktijk tonen, dat net zoals in de wielrennerij de catego rie van de «onafhankelijken» tot het verleden behoort. En om in hetzelfde jargon verder te gaan: is het niet wenselijk onze jonge mandatarissen, zowel huidige als toekomstige, het volgende mee te geven: wat is men ermee op een bepaald moment een kermiskoers te winnen, zelfs tot «koning der kermiskoersen» te worden gelau werd, indien men een tijdje nadien op de keien kan komen te staan. Is het niet beter - indien zij het aan kunnen - dat zij zich op werk van een ander niveau toeleggen? Een overwinning of ereplaats in een klassieker of ronde werpt immers gedurende jaren zijn vruchten af, niet enkel voor de betrokkene, maar ook voor zijn ploegmaats. Laten wij dus vooraf het serieuze werk aanvatten en meer dan ooit een half-lange en lange-termijnstra- tegie uitstippelen: dit alleen is een optie op een betere toekomst én voor de bevolking én voor onze socialistische beweging. Mare DE ZITTER Het gebruik van proefdieren is no dig om de gezondheid van mensen en hun leefmilieu te beschermen, aldus de Europese Commissie. Maar om te voorkomen dat die dieren onnodig lijden en ook om minder dieren voor die proeven te gebruiken, is het nodig om binnen de Gemeenschap te komen tot een reglementering voor het gebruik van proefdieren. Dit zijn de voornaamste doelstellin gen van een ontwerp-richtlijn die door de Commissie aan de Europe se Ministerraad ter goedkeuring is voorgelegd. De Commissie wil een overzicht krijgen van de proeven die thans op de dieren worden uitgevoerd teneinde daaruit die proeven te selekteren waarbij min der dieren en minder pijnlijke tech nieken worden gebruikt. Om te bereiken dat minder dieren worden gebruikt roept de Commis sie op tot het afschaffen van proe ven voor onbenullige zaken en het voorkomen van dubbel werk bij proeven. Ook wenst ze dat, waar mogelijk, dieren van een lagere orde worden gebruikt. De richtlijn verbiedt het gebruik van in het wild levende dieren én bedreigde dier soorten en staat alleen maar experi menten op apen toe wanneer dit strikt noodzakelijk is. Onder de nieuwe richtlijn moet er voor elke proef op dieren officiële toestemming worden gegeven. Over die proeven moeten gedetail leerde gegevens worden bijgehou den die elke drie jaar aan de com missie moeten worden overge maakt. Het is momenteel onmoge lijk een juiste schatting te maken van het aantal dieren dat in de EG voor proeven wordt gebruikt. De ontwerprichtlijn is een aanvul ling op de nieuwe conventie aan gaande de bescherming van proef dieren die door de uit 21 landen bestaande Raad van Europa werd aangenomen. De Commissie wenst dat zowel de Ministerraad als alle lidstaten de conventie zo spoedig mogelijk ondertekenen. EUROFOCUS li 86

Voor Allen | 1986 | | pagina 1