Het onderwijs, schandalig, abominabel, onhoudbaar Het Gezinsfeest "Voor Allen" het jaarlijks succesnummer van de SP/CSC-Federatie Aalst Actie: SM Achturenhuis: «Dak boven ons hoofd!» Nog méér aanwezigen dan vorig jaar Hi Nationale tombola Emile Vandervelde Instituut Trekking op 20 september 1986 Open brie! uit Denderleeuw aan bevriende organisaties CENTRALE \3 'dtj «tra< 17]g> Niet verkochte boekles loten Inleveren UITERLIJK op maandag 15 september 1986 om 16 uur op het Federaal SP-sekretarlaat, Houtmarkt 1 (kelderverdieping) te Aalst. Afrekenen op rekeningen 878-6001036-26 van C.S.C. Vormingswerk, Houtmarkt 1 te Aalst Niet tijdig ingeleverde boekjes dienen integraal betaald te werden. Gezien de afwezigheid wegens een welverdiende vakantietrip van editorialist van dienst, volksvertegenwoordiger Mare Galle, en rekening gehouden met het zeer aktualiteitsgebonden onderwijsthema, leest U vandaag een speciale gelegenheidsbijdrage van Kd. Jean-Luc Franchet, leraar K.A. Ninove, lid van het Arrondissementeel SP-Bestuur en voorzitter van SP-Groot-Ninove. Bovenstaande woorden van een vooraanstaand onderwijsverantwoordelijke zijn werkelijk niet in het minst overdreven. Wat wij thans meemaken onder het bewind van CVP-minister Coens neemt ware onvoorstelbare afmetingen aan. Tot en met vorige zondag deed Coens nog erg optimistische verklaringen over de weerslag van zijn maatregelen op de tewerkstelling. Zou er immers niet vooral "op bakstenen worden bespaard? Bij het ter perse gaan van dit nummer van "Voor Allen" werd in alle scholen nog druk gecijfers, maar niettemin tekende zich reeds duidelijk een algemene tendens af: de meest pessimistische verwachtingen worden overtroffen Enkele voorlopige cijfers uit ons arrondissement: - R.M.S. Ninove: min 100 lesuren per weekof een verlies van bijna 5 voltijdse betrekkingen 15%). - K.A. Aalst: min 150 lestijden, wat neerkomt op ca. 8 betrekkingen - K.L. Aalst: min 135 lestijden (25%), of een verlies van bijna 7 betrekkingen (ongeveer 115 van het totaal!) - Rijksscholengemeenschap Aalst: in totaal verdwijnen zo'n 120 (honderdtwintig!) betrekkingen. Via een uiterst machiavellistisch uitgedokterd systeem van berekeningen (in het Algemeen Secundair mag men nog max. 94% van de uren van 1985 inrichten, in het Technisch nog 96% en in het Beroeps nog 98%), gedwongen fusies, sluitingen van scholen en internaten, afbouw van afdelingen en opties, optrekken van de normen, krijgt de tewerkstelling in - vooral - het Rijksonderwijs een fatale klap. Een verlies van ca. 15% van alle betrekkingen blijkt nu al een realistische schatting te zijn! Maar er is meer! Met de stilzwijgende medeplichtigheid van de P.V.V. dreigt het Rijksonderwijs, zeker in Vlaanderen, a.h.w. gemarginaliseerd te worden. Wij durven niet veronderstellen dat een leegloop van het ene en een koers richting andere, lees vrije, niet hierbij als bedoeling vooropstond. Enkele eerste conclusies dringen zich werkelijk op: 1. Nooit voordien verliep het begin van een schooljaar zo chaotisch en onzeker (voor alle betrokkenen!) 2. De vrije schoolkeuze, een grondwettelijk gegarandeerd recht, dreigt een holle slogan te worden. 3. De kwaliteit van ons onderwijs, een sterke Belgische economische troef, wordt dramatisch aangetast. 4. De oprichting van een Autonome Raad, die vobr het Rijksonderwijs als inrichtende macht moet optreden, wordt meer dan een dwingende noodzaak: een laatste reddingsboei! Jean-Luc Franchet Daar waar de vooruitzichten in de loop van vorige zater dag bij de organisatoren nog al twijfelachtig waren - de ul tieme voorbereidingen wer den nogal gehypothekeerd door druilregen en lage tem peraturen -, keerde de stem ming zondag reeds van in de vroege ochtend. Een stralend zonnetje liet inderdaad het beste verhopen en hetgeen en kel de stoutmoedigste en meest optimistische geesten voorspelden werd waarheid: een succes als nooit voor heen. Feit was wel dat de feestleiding de zaterdag beslist had niets aan het toeval over te laten en de eetlusti- gen in het cafetaria van het Beve- gemse zwembad te bedienen. Ook een aantal andere traditionele de- gustatiestanden zoals die van koffie annex mattetaarten en een lekkere innovatie op het feest (Dender- leeuwse pannekoeken, wis en wa rempel gesponsord door mandata rissen van aldaar) werden strate gisch op en rond het terras onder gebracht. De boogschutters zouden aan de slag gaan in de kelder en aangezien diezelfde kelderruimte het ideale oord voor een wijnstand is, kon ook op dat vlak niets fout gaan. En verder ging het op wieltjes zoals trouwens telkenjare onder het al ziend blikveld van feestleider Her man De Loor en de coördinatoren Guido Breynaert, Freddy Van den Bossche en Chris Vancoppenolle. De bestuursploeg van de afdeling Zottegem deed het werk voortref felijk, en ook verantwoordelijken van de andere afdelingen knapten keurig hun respektievelijke stand of speciale taak op. En toen kon het beginnen. Wieler toeristen van in de vroege ochtend op de fiets de ronde van Zottegem aan het afhaspelen en het sein van de eerste wedstrijd in het voetbal- tornooi omstreeks halftien. En niettegenstaande het spijtige forfait in extremis van de ploeg van Sint- Lievens-Houtem bleek de intro- duktie van dergelijk voetbaltornooi in het feestgebeuren een gelukkige vondst. De verschillende infostanden wer den in de hal van het complex of op Lees door pag. 4 De barbecue: steeds een succesnummer. Oplating ballon gesponsord door CODEP Op de beheerraadszitting van de S.M. Achturenhuis van 28 augustus 11. werd besloten een schrijven te richten aan alle bevriende en aanverwante or ganisaties, met het doel, zo spoedig mogelijk over te gaan tot de reparatie van het dak, om zodoende onze verenigin gen veilig te stellen wat betreft het gebruik van de zaal. Hierbij de integrale tekst van het schrijven. Geachte Voorzitter, Betreft: actie «Een dak boven ons hoofd». Als aan de zaal van het Achturen huis, meer bepaald aan het dak, geen aanzienlijke herstellingswerk en worden uitgevoerd, dan wordt deze totaal onbruikbaar. Dit zou betekenen dat heel wat verenigin gen, voor hun activiteiten geen on derdak meer zouden vinden. Daar wil de coöperatieve, S.M. Acht urenhuis wat aan doen. De Raad van Beheer gaf de op dracht te starten met een steun- actie, bij bevriende organisaties, al dan niet lid van de gemeenschappe lijke actie. De zegswijze: «Een dak boven ons hoofd» is voor deze actie allicht een veelzeggend en passend motto. We hopen van harte dat ook uw vereniging zich met deze campagne nauw verwant voelt! Zoals U weet, hebben de achturen- huizen een belangrijke symbolische waarde in de strijd voor de achtu- rendag van de internationale arbei dersbeweging. Het zijn sprekende bewijzen van de opgang van de socialistische bewe ging in de jaren 20. Sinds 1923 is het Achturenhuis het centrum van het socialisme in Denderleeuw! Niemand, die de wereld van de arbeid diep in zijn hart draagt, ontsnapt aan de verantwoordelijk heid om dit huis, onze thuis, te beh<5ftden van de ondergang! Om te weten wat er ons te doen staat, kunnen we best even de stand van zaken beschrijven. 1) In juni 1984 hebben we een eerste oproep naar alle bevriende verenigingen en militanten gericht. Met deze actie die 101.500 fr. op bracht en met de steun van de coöperatief werd de noodzakelijke herstelling aan het dak van het café uitgevoerd. Bovendien werd een stuk van 5 meter op 13 meter van het dak van de zaal, met een waar borg van 10 jaar op de werken, hersteld. 2) Wat de vernieuwing van het le veringscontract met de brouwerij betreft evolueren de zaken in guns tige zin. De financiering van de noodzakelijke vernieuwing van het café zal zeer zeker door de brouwe rij gedragen worden. 3) De coöperatief besliste tevens om de werken aan het sanitair in eigen regie te doen. We rekenen hiervoor op de «stille» maar steeds parate vrijwillige medewerkers. We denken daarbij aan de vroegere werken aan de keuken, waarvoor we nog steeds de vinkeniers dank baar zijn. 4) In haar zitting van 28 augustus 11. besliste de raad van Beheer om op korte termijn het dak van de 'zaal te herstellen, zodat ze voor verenigingen, wiens lokaal in het Achturenhuis gevestigd is, alleszins bruikbaar blijft. Maar ook willen we een definitieve oplossing voor het dak uitdokteren. Dit kan echter niet zonder ons aller inzet! De reparatiekosten aan het dak worden immers geraamd op een totaal van 837.400 fr. Deze werken omvatten: houtwerk, roofing, dak goten en aflopen. Symbolisch zou je kunnen zeggen-dat elke vierkan te meter dak 2.000 fr. kost. In de eerste fase moet het voorste gedeelte van de zaal gerepareerd worden. De kosten hiervan alleen al belopen 330.000 fr. Dit geld moet in het najaar zeker bijeen gebracht worden. Voor de financiering van al onze werken hebben we tot nu toe geen beroep gedaan op geleend geld. We willen dit principe zo lang mogelijk blijven huldigen. Evenmin hebben we in het verle den willen aandelen uitgeven die fiscaal aftrekbaar waren. We willen niet het risico lopen dat grote be leggers na 5 jaar hun geld opvragen en ons verplichten tot verkoop over te gaan wanneer zou blijken dat hun aandelen in reële waarde zou den gedaald zijn. We houden het lot liefst in eigen handen. Hoe dan eigenlijk de eerste fase financieren? In de eerste plaats bindt de coöpe ratief er zich in principe toe de noodzakelijke werken uit te voeren! Hoe meer steun de verenigingen geven, des te verder de herstellin gen kunnen reiken! Daarom vragen we U deze kwestie in uw organisatie te bespreken en ons uw beslissing hieromtrent mede te delen. Uw bijdragen kunt u stor ten op de A.S.L.K.-rekening 035- 0582420-73 van het bouwfonds Achturenhuis, 9470 Denderleeuw. Per schijf van 2.000 fr. wordt U symbolisch eigenaar van 1 vierkan te meter dak. Wij van onze kant staan verder open voor elke gewenste inlichting en voor elke geuite suggestie. We willen, met U en door U dat onze actie «Een dak boven ons hoofd» slaagt! Laten we alvast van de eerste ronde een succes maken! Namens de S.M. Achturenhuis Rudy De Leeuw If Vrijdag 5 september 1986 48' jaargang nr. 34 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952404-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst

Voor Allen | 1986 | | pagina 1