POl itieg eweld li n gemeenteraad Heropbouw Volkshuis Aalst nadert voltooiing Zuid-Afrika Stop de ravage van Martens VI! De Andere Markt Aalst SP-bestuur -1"cXr^VLt \1 Huurreglementerlng Politiegeweld Jaarbeurs Gezocht: twee '.3 2 5 S SP-Arrondissementsfederatle Aalst "CA Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 Ir. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 12 september 1986 48' jaargang nr. 35 Weekblad van de S.P. Op de eerste Aalsterse ge meenteraadszitting na de va kantie werd uitvoerig gedeba- teerd over de veiligheid van de burger en het omstreden politieoptreden tijdens de voorbije zomermaanden. Daarnaast werd bijna tradi tiegetrouw op de eerste dins dag van september nog nage kaart over de jaarbeurs. Vooreerst kantte Eddie Monsieur zich tegen de verwijzing van zijn interpellatie over de weerslag van het Sint-Annaplan op de tewerk stelling van gemeentepersoneel in nepstatuten naar de geheime zit ting. De burgemeester replikeerde met de dooddoener dat personeels aangelegenheden gebruikelijk in besloten raadszitting worden afge handeld. Nadien stemde de ge meenteraad unaniem in met een pakket leningen voor een totaal bedrag van 14.385.000 fr. Meer animo kwam er bij de bespreking van de nieuwe voorwaarden tot verhuring van een lokaal in het stedelijk rekreatiecentrum Beuken hof aan de Aalsterse toneelvereni ging «Hoger Op» voor 1.000 fr. per jaar, terwijl het Aalsters Karnaval- verbond het voormalig fabrieks pand aan de Schoolstraat gebruikt voor een symbolische frank. Daar tegenover vond Dolores Baïta dat de tarieven voor occasioneel ge bruik niet evenredig zijn. Aldus bedraagt de huurprijs voor het ge bruik van de stedelijke trouwzaal voor een avond 1.000 fr. Bovendien geeft de huidige reglementering, waarbij het schepenkollege vrijstel ling kan verlenen, aanleiding tot willekeur en misbruiken. De be voegde schepen ontkende de lacu nes van de stedelijke huurregle- menten niet. Hij stelde dat in de huurprijzen voor occasioneel ge bruik ook de kosten van onderhoud begrepen zijn, terwijl de perma nente gebruiken zelf instaan voor het dagelijks onderhoud van de lokalen. Bovendien meende de schepen, blijkbaar niet gehinderd door enig gebrek aan feitenkennis, dat de Aalsterse verenigingen gratis kunnen gebruik maken van vele particuliere zalen. Het schepenkol- lege stelde ook een herziening van het huurkontrakt van de parking aan de Kattestraat voor. De nieuwe huurovereenkomst vanaf 1 januari 1987 wordt aangegaan voor een periode van negen jaar met een opzegtermijn van 3 maand, mits een geïndexeerde huurprijs van 50.000 fr. per maand. Op vraag van Roger D'Hondt vernam de ge meenteraad dat de parkeerauto maat in 1985 ruim 800.000 fr. op bracht. Tijdens de voorbije zomermaanden kreeg de reputatie van het Aalsters politiekorps een felle deuk door onbesuisd optreden bij een markt- rockavond, waarbij het slotoptre- den bruusk werd afgebroken door de Aalsterse politie. VU-fraktielei- der J. Caudron tilde zwaar aan de klacht van een stadsgenoot wegens machtsmisbruik door de Aalsterse politie in de nacht van 26 op 27 juli jl. Deze feiten kregen nationale bekendheid door publicatie van le- zersbrieven in Humo, De Morgen en een Aalsters maandblad voor uithuizigen. Zowel Patrick De Smedt (zie ook blz. 2) als Jan Caudron stelden het omstreden po litioneel optreden fel aan de kaak. Daarbij drongen de oppositieleden ook aan op een onderzoek en op strenge maatregelen voor de be trokken agenten. Volgens burge meester Uyttersprot steunen de in terpellaties op lezersbrieven in een sensatieblad (sic). Weliswaar er kende hij het ergerlijk optreden van de politie bij de zomermarkt- animatie. Ook de burgemeester vond het bruusk afbreken van het rockconcert door het uittrekken van de stekker van het goede te veel. Voorts werd een gerechtelijk onderzoek ingesteld over de feiten van 26 op 27 juli jl. De burgemees ter wil de resultaten van het stra fonderzoek kennen vooraleer disci plinair op te treden. Tenslotte ver klaarde hij duidelijk misnoegd alle vragen omtrent politioneel optre den taboe voor een openbare zit ting. Aansluitend daarop beklem toonde Van Mossevelde evenwel de rol van de politie voor de veilig heid van de inwoners. Verwijzend 'naar de recente baldadigheden in het Horebekeveld en in de Aalster se uitgaansbuurt rond de Korte Nieuwstraat, drong hij aan op ge- koördineerde akties van rijkswacht en politie om de gewelddadigheid te bestrijden. Nadat de burgemees ter enige toelichting gaf bij de inci denten tijdens de beruchte punka vond, verklaarde hij dat er de jong ste tijd relatief weinig klachten wer den ingediend. Voorts vermeldde hij dat er geen razzia's werden gehouden wegens onderbezetting. Bijna traditiegetrouw, het negende opeenvolgende jaar, werd terugge blikt op de voorbije jaarbeurs. Dit jaar staken Gracienne Van Nieu- wenborgh en Roger D'Hondt het lont aan het vuur met een ludieke interpellatie in parlandostijl. Daar bij namen zij vooral het reservatie systeem, de laattijdige uitnodigin gen en de organisatie van de jaar beurs op de korrel. Ook de stief moederlijke behandeling van het gastland Italië werd benadrukt. Daarop kwam ook Dolores Baïta in het Italiaans tussen tot groot jolijt van de raad en de toehoor ders. Het SP-raadslid verheugde zich over het succes van de voorbije jaarbeurs en drong aan op een spoedige oplossing voor de huidige impasse binnen het stedelijk feest- komitee. De burgemeester ontken de de malaise en stelde dat er enkel een soort moeheid was ontstaan bij een groep van feestkomiteeleden zonder evenwel nader in te gaan op de oorzaken van het ongenoegen. (LDM) In de nacht van 28 op 29 april 1984 had de aanslag plaats op het Volkshuis te Aalst. Deze misdaad tegen de socialistiche beweging wekte woede en verstomming bij de Aalsterse socialisten. De socialistische building is juri disch het eigendom van de v.z.w. «Het Huis der Socialisten». Dit is een vereniging waarbinnen de so cialistische mutualiteit en vakbond hun inspanningen bundelden om de socialistische beweging in het Aal sterse voor de noodzakelijke infra- struktuur te zorgen. Na de vernieling van het Volkshuis stelde zich voor A.B.V.V. en Bond Moyson het probleem van de even tuele wederopbouw. Zowel bij Bond Moyson als bij A.B.V.V. was men vast besloten: het Volkshuis van Aalst zou her bouwd worden. 'N 7 Deze wederopbouw is een reuze werk geworden. De vaststelling van de schade, het onderzoeken van welke gedeelten nog soliede waren en welke niet meer veilig en uiteindelijk het be palen van het schadebedrag was een werk van vele maanden. Het past hier de verzekeringsmaat schappij de Sociale Voorzorg te danken voor haar houding. Eens de schaderegeling achter de rug moesten nieuwe plannen wor den ontworpen. De structuur van het gebouw werd gewijzigd. Zo werd de feestzaal in de kelder - die zo een geschikte zaal was - omge bouwd tot vergaderzalen en kan toorruimten en komt er een prach tige congres- en feestzaal op de tweede verdieping. Met de socialistische spaarbank CODEP kwam een overeenkomst tot stand. Er komt in het Volkshuis een CODEP-kantoor. Deze verrui ming van aktiviteiten is zeker een winstpunt voor het Volkshuis en voor gans de socialistische bewe ging in het Aalsterse. Natuurlijk, dit alles realiseren kost veel tijd en de inplanting van een CODEP-kantoor heeft voor gevolg dat de heropening van het Volks huis nog wat langer op zich zal doen wachten. De Beheerraad is zich bewust van de hinder en de ongemakken die de bouwwerken aan het Volkshuis meebrengen voor de talrijke socia listische verenigingen. Hier vraagt de Beheerraad aan de militanten van de verschillende groeperingen begrip en geduld. Door de Beheerraad, door de inge- nieur-architekt Hugo De Moor en door de ondernemers wordt echt een bestendige inspanning gedaan om de werken in de kortst mogelij ke tijd uit te voeren. Nu al kan gezegd worden dat tegen eind november alle diensten van de vakbond terug op de Houtmarkt zullen ondergebracht zijn. Bijzon dere aandacht gaat ook naar de mogelijkheid om één of meerdere vergaderzalen ter beschikking te stellen en naar het café... Nog wat geduld kameraden, weldra beschikken de Aalsterse socialisten over één van de schoonste volks huizen in Vlaanderen. Herman Van Herzeele. Zo'n tweetal jaar geleden, op 3 september 1984, brak in de Vaal- driehoek, in de buurt van Johan nesburg de opstand uit. De aktie was een protest tegen sterke huur prijsverhogingen, die door de zwar te marionettenburgemeesters van de townships aan de bevolking wer den opgelegd. Tijdens deze onrusti ge dagen kwam burgemeester Dia mini om het leven, het was alge meen geweten dat deze net als andere marionettenburgemeesters, het geld van de huurprijsverhoging in eigen zak stak. Op 13 september 1985 werden 6 inwoners van Shar- peville ter dood veroordeeld op beschuldiging van moord op de burgemeester en lidmaatschap van de verboden verzetsorganisatie PAC (Pan African Congress). Twee anderen kregen acht jaar op sluiting. Op 20 september eerstko mend komt het beroep van deze zes ter dood veroordeelden voor. We houden je vast en zeker op de hoogte maar vragen je alvast een briefje te schrijven naar: Francis Mokgesi (28), Duma Khu- malo (26), Moses Diniso (30). Re ginald Sefatsa (30) en Reid Mokoe- na (22) - deze vijf mannen zitten in het Pretoria Maximum Prison, Pre toria 0001, South Africa. Theresa Ramashemola (24) is op gesloten in het Female Section, Pretoria Maximum Prison, Pretoria 0001, South Africa. Voor degenen die minder begaafd zijn wat de Engelse taal betreft, drukken we hierna een modelbrief af. Dear Friends, I wish to say you and your family that you are not alone in the strugg le of your country. We are all concerned about the Sharpville Six and all the other people in jail. We hear a lot about what is going on in South Africa and can only hope that a solution will be reached soon. De politieke bedrijvigheid is terug hervat na een korte vakan tieperiode. Alhoewel het Parlement pas begin'oktober zijn werkzaamheden herneemt, zijn alle politici in staat van paraatheid, gezien de crisissfeer. Ook de Regering is terug aan de slag en wordt meteen geconfronteerd met de malaise, die ontstaan is door haar botte volmachtsbesluiten als uitvoering van het St.-Anna-Plan. Zoals eerder voorspeld snijden de maatregelen van Martens VI diep in het vlees van de meeste medeburgers. Wat niet voor mogelijk werd geacht, is toch gebeurd. Niemand werd ontzien, tenzij de kapitaalkrachtigen en meest begoeden, die zelfs nog veel profijt maken op de miserie van de gewone man. De sociale sector, de openbare dienst en het onderwijs worden zeer zwaar getroffen. Nu de maatregelen werden getroffen, begint men de nefaste weerslag ervan pas goed te beseffen. De sociaal verzekerden worden van hun levensnodige inkomsten beroofd, de openbare diensten worden afgeschaft, ontmanteld of geprivatiseerd waardoor duizenden arbeidsplaatsen verlo ren gaan, terwijl het onderwijs een aderlating krijgt, waarvan het zich nog moeilijk zal herstellen. Onderwijsminister Coens heeft daarbij het Rijksonderwijs bijzonder zwaar gecounterd om aldus het vrij onderwijs zoveel mogelijk te sparen. Dit heeft tot gevolg dat duizenden leer krachten, zowel tijdelijken, stagiairs als vast benoemden met één pennetrek op straat worden gezet. Wat gebeurt in het onderwijs, doet zich ook voor bij de posterijen, de Postchecks, bij de spoorwegen en vele andere overheidsdiensten. De rechtszekerheid van duizenden perso neelsleden wordt vernietigd door de verkrachting van de statutaire regels. Enorme menselijke drama's spelen zich dan ook momenteel af in duizenden gezinnen. Wilfried Martens heeft schoon te verklaren tijdens de TV- confrontatie van zondag jl. dat hij deze draconische maatrege len niet voor zijn plezier neemt maar uit noodzaak om de Staatsuitgaven te saneren... Maar of dit het menselijk leed kan helen, dat her en der wordt geleden, zou ik ten sterkste betwijfelen. Naar verluidt zijn de onderwijsmensen echter niet van plan om deze genadeklop zonder meer te incasseren. Gans de onder- wijsgemeenschap roept op tot verzet. Hopelijk zullen de andere getroffenen zich bij dit verzet aansluiten. Niets laat immers voorzien dat de Regeringsmaatregelen enige baat zullen bijbrengen. Wilfried Martens en Guy Verhofstadt zullen zich misschien wel kunnen verheugen over een tijdelijke verbetering van de Staatsuitgaven maar dan ten koste van een enorme stijging van het werklozenleger en ten koste van een nog grotere armoede. Hun roep om de tewerkstelling van de jongeren te bevorderen en de werkloosheid terug te dringen... klinkt bijgevolg uiter mate vals en ongeloofwaardig. Zij hopen dat het sociaal overleg, dat in de komende dagen zijn beslag moet krijgen, hen een reddende hand zal toesteken. Anders dreigt het regeringsbeleid van Martens VI regelrecht op een fiasco uit te draaien. Hoe kan het anders na al wat beide Gentse armoezaaiers aan ontreddering, afbraak en chaos hebben teweeggebracht. Het wordt hoogtijd dat deze Regering van het toneel verdwijnt. Laten wij ons hiervoor allen onverdroten blijven inzetten! Paul VAN DER NIEPEN, Senator. Op vrijdag 26 september or ganiseert Geraardsbergen De Andere Markt. Het gaat hier om een volledig nieuw initia tief dat tevens kan doorgaan als nationale primeur. Acht verenigingen, de Culturele Centrale, CSC-Vormings- werk, Humanistisch Ver bond, Anders Gaan Leven, VAKA, Derde-Wereld-Wer- king en Leefmilieu Geraards bergen staan in voor de orga nisatie van het geheel. De Andere Markt is een stemmige avondmarkt. Er is feestverlichting voorzien, attrakties zoals een spookkot, volksspelen en versnape ringen. Kortom, een gezellige boel. Wat is er dan anders aan? Wel dit wordt nu eens een markt waar geen handelaars te bespeuren zijn maar allerhande organisaties uit de zach te sektor: welzijnsbewegingen, ak- tiegroepen enz... Een dertigtal standen zullen er aanwezig zijn. VAKA is present met een smijt- kraam en infobrochures. De Cultu rele Centrale brengt naar Ge raardsbergen een primeur en lan ceert er zijn aktie 'Knoop solidari teit aan met Nicaragua'. Het NCOS belicht in een tentoonstelling de aankomende 11.11.11.-aktie. Art sen Zonder Grenzen presenteren hun werking. De Waalse vredesbe weging is evenzeer present, net als de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO en Chileense vluchtelin gen. Vuile Mong brengt zijn St.- Annapriorij mee en OIT (oorlogs tegenstanders) brengt videoversla gen van de vredesakties in Floren- nes. Milieuorganisaties worden ver tegenwoordigd door de nationale koepel Bond Beter Leefmilieu en de plaatselijke afdeling Leefmilieu Geraardsbergen. Net als de Jeugd bond voor Natuurstudie en Milieu behoud die maar liefst tien meter info- en beeldmateriaal meebrengt. Verder zijn er losse straattheater- stukjes met Gustaaf De Meersman en hebben reeds een aantal straat zangers toegezegd. Zelfs de ATB maakt weer furore met zijn opge blazen balonnetjes. Er is meer te zien dan je kan geloven dus. Kom maar af. Hoofd moot van de avond is een optreden van Vuile Mong en De Vieze Gas ten. Zij brengen een parodie op het stuk van Molière 'l'Amour Médec- in' in een tent op de verkeersvrije Markt. De inkom voor de Markt is gratis en de inkom voor Vuile Mong bedraagt 120 frank in voor verkoop en 170 frank op de avond zelf. De Markt start vanaf 17 uur, Vuile Mong vanaf 20 u. FDB Vrydag 19 september 1986 om 20 uur Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te AGENDA: 1. Goedkeuring verslag vergadering dd. 05/07/1986. 2. Politieke toestand (inleiding: M. GALLE). 3. Voorbereiding politiek actualiteitscongres dd. 25/10/1986 te Gent. 4. Evaluatie feest «Voor AUen». 5. Reorganisatie SP-lidmaatschap. 6. DendervervuUing: federale SP-actie. 7. Allerlei-rondvraag. De Voorzitter, De Secretaris, W. VERNIMMEN C. VANCOPPENOLLE Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen, worden verzocht bovenstaande als zodanig te beschouwen. N.B.: Federaal Congres: zondag 19 oktober in het Markt 8 te Zottegem om 9.30 u.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1