CSC-Vormingswerk Gewest Aalst Overzeese gebiedsdelen en de E.G. Nieuwe fase sedert 1 juli 1986 Motie Arrondissementeel SP-bestuur Aalst De tewerkstelling moet prioritair blijven Simonne en Willy nodigen uit EUROBAL WlLLY VERNIMMEN %A 21 uur. 27 september 1986 - Deuren 20 uur - Begin Zaal „Marbol", Markt, Geraardsbergen Twee Kadervormingsactiviteiten Eddy Dierickx Gastvedette Willy SOMMERS Orkest Sommerstip Presentatie Jean MONNET Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt Vrijdag 26 september 1986 48* jaargang nr. 37 Weekblad van de S.P. 9300 Aalst De Dender stinkt Ik was verbolgen toen ik via de pers vernam dat de Aalsterse burge meester de stankhinder tijdens de vakantieperiode toeschreef aan Animalia (vilbeluik) te Dender leeuw. Het lijdt geen twijfel dat kwestieus bedrijf voor heel wat stankhinder zorgt, maar in Aalst en Hofstade was het de Dender in eerste instantie die de stankhinder veroorzaakte. Het wordt hoog tijd dat de nodige inspanningen worden geleverd om de Dender te saneren onder meer door het operationeel maken van de noodzakelijke water zuiveringsstations. De bevolking vraagt zich trouwens ook af of zo'n waterzuiveringsstation geen stank kan verspreiden. In de gemeen teraad van mei 1984 interpelleerde ik hierover de burgemeester en de schepen van Milieu en stelde voor een gordel van groen aan te leggen vervuiling van de Dender en t.g.v. de Week van het .de Leefmilieu van Cultureel Centrum, A. De Brabanterstraat 1 te Denderleeuw inleidingen van: Sigfried VANNUFFEL RALDES - debat (moderator: Rudy DE LEEUW, lid gewestelijk bestuur CSC) rondom het waterzuiveringsstation te Hofstade. SP-raadslid Roger D'Hondt deed onlangs nog eens hetzelfde. De be leidsmensen maken er zich met een smoesje vanaf, o.m. dat we hoofd zakelijk zuidwestenwind hebben en dat de stank van Hofstade naar Gijzegem en Herdersem zal over waaien (daar mag het stinken). Naar verluidt zou Leefmilieuminis ter Lenssens (CVP) de aanleg van een groene gordel rondom het wa terzuiveringsstation te Hofstade ge schrapt hebben om financiële rede nen. Wat me wel opvalt is dat men wel geld vindt om het kasteel van oud-CVP'er Moyersoens te kopen voor de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij. En de Dender... hij stinkt verder, en Rendapart? Tot aan 28 februari 1990 lijkt de samenwerking tussen de Europese Gemeenschap en de overzeese gebiedsdelen van haar lidstaten erg veel op die welke de EG met de 66 landen van de Overeenkomst van Lomé bindt. Het nieuwe beleid dat op 30 juni door de ministers van de EG werd aangenomen trad reeds de volgen de dag in werking. De circa 25 grote en kleine eilanden gelegen in alle vier de hoeken van de wereld zullen hulp ter waarde van 120 miljoen Ecu* ontvangen. Deze overzeese gebiedsdelen, die ver bonden zijn met drie EG-landen nl. Frankrijk, Nederland en het Vere nigd Koninkrijk, zijn voor het over grote deel geen echte koloniën maar ook geen zelfstandige onafhankelij ke gebieden. Sommige hebben te kampen met ernstige politieke pro blemen zoals Nieuw-Caledonië en de Falkland-eilanden, andere heb ben de reputatie zonovergoten exotische paradijzen te zijn zoals Montserrat of Sint-Maarten. Tesamen hebben al deze eilanden, gelegen in de Atlantische Oceaan, de Caraïbische Zee en de Stille Zuid zee 711.000 inwoners, hetgeen on geveer net zoveel is als een stad als Antwerpen. Het merendeel van die mensen woont op de Nederlandse Antillen (196.000) Frans Polynesië (bijna 168.000) en Nieuw-Caledo nië (145.000). Evenals bij de overeenkomst met de Lomé-landen heeft de hulpver lening van de Gemeenschap be trekking op alle aspecten van het economische leven zoals landbouw, visserij, transport, handel, indus trie en energie alsmede de culturele en sociale samenwerking. Evenals in het verleden hebben de produkten van de overzeese ge biedsdelen vrije toegang tot de markten van de EG. Onder het nieuwe beleid kunnen ze ook profi teren van Stabex, een systeem waarbij de ontvangsten van geëx porteerde basislandbouwprodukten gestabiliseerd worden en ook zij in het vervolg een beroep doen op Sysmin voor de financiering van mijnbouwprodukten. Van de 120 miljoen Ecu van de financiële samenwerking werd 100 miljoen beschikbaar gesteld door het Euro pese Ontwikkelingsfonds en werd 20 miljoen geleend door de Euro pese Investeringsbank. In het kader van de ontwikkelingsprogramma's ontvangen de Franse en Nederland se gebiedsdelen elk 26,5 miljoen en de Britse 10,5 miljoen Ecu. De Gemeenschap wil van deze nieuwe etappe in de betrekkingen met de overzeese gebiedsdelen ge bruik maken om de samenwerking tussen hen en hun buren die lid zijn van de Overeenkomst van Lomé, aan te moedigen. 1 Ecu 44 BF Eurofocus 27186 Het Arrondissementeel SP-Bestuur Aalst, samengekomen op 19 september 1986, - protesteert tegen de beslissingen van de CVP-minister Coens waardoor het onderwijs in zijn geheel en het openbaar onderwijs in het bijzonder, wordt ontredderd en waardoor talrijke leerkrachten hun baan verliezen; - protesteert tegen de afschaffing van het gratis leerlingenvervoer; - volgt met grote bezorgdheid de ontwikkeling van het werklozenprobleem, waarvan de SP de prioriteit van haar beleid heeft gemaakt. Een interprofessioneel akkoord ontslaat de regering niet van haar politieke verantwoordelijkheid van de tewerkstelling. - roept haar leden en sympathisanten op tot solidariteit met de werklozen; - klaagt de dubbelzinnige houding van de Vlaamse CVP- en PW- ministers aan tijdens het Overlegcomité, waarbij ze na het wetsvoorstel-Galle tot afzetting van Happart, nu ook de eis tot benoeming van burgemeesters door de betrokken gewesten zomaar van de baan vegen; - bevestigt zijn standpunt t.a.v. de afbakening van Brussel hoofdstad en de pariteit tussen nederlandstaligen en franstaligen in het bestuur van de Brusselse agglomeratie. - zal met een uitgebreide aktie de publieke opinie van het arrondissement bewuster maken van de gevaren die ontstaan voor de Dendervervuiling. Niettegenstaande alle mooie verklaringen van de regering dujj het probleem van de werkloosheid acuut - het einde van de tunnel, waarover Martens en zijn roomsblauwe kliek zo graag spreken, is zeker nog niet in zicht: integendeel, een steeds grotere groep werklozen (thans zowat 537.000 mensen) geraakt meer en meer in een vicieuze cirkel van marginalisering en wordt struktureel werkloos. Onder het mom van de vrijheid van onderhandelen heeft de regering de verantwoordelijkheid om de werkloosheid op te vangen volledig naar de sociale gesprekspartners doorgeschoven. Hoewel, een interprofessioneel akkoord ontslaat de regering echter geenszins van haar politieke verantwoordelijkheid voor de tewerkstelling, zeker niet als de objectieven amper zo'n 7.500 nieuwe arbeidsplaatsen zouden bedragen, daar waar als resultante van de "Sint- Annamaatregelen" minstens 75.000 jobs zouden verdwijnen. Vooral de patronale houding in de problematiek is erg betwistbaar. Het is inderdaad zo dat de bedrijven op basis van toegenomen winsten en produktiviteitsstijgingen van de voorbije jaren over heel wat mogelijkheden moeten beschikken om vandaag extra-ruimte voor tewerkstelling te scheppen. Zo heeft bijv. de Nationale Bank vastgesteld dat de beschikbare kapitaalmiddelen van de bedrijven tussen 1982 en 1986 toegenomen zijn van 421 tot 675 miljard frank. Dat onder invloed van de toename van de netto-export naar het buitenland en de stijgende binnenlandse vraag. Niettegenstaande deze toegenomen middelen blijven de investeringen in de ondernemingen echter laag, en gaat de afbraak van de tewerkstelling in de industrie onverminerd verder. Het is inderdaad frappant dat in hoger geschetst kader juist de industriële sector stelselmatig arbeidsplaatsen ziet teloor gaan. De recente ontwikkelingen bijo.a. Michelin, Boelwerf, Acec,... zijn duidelijk geen alleenstaande feiten: investeringen in de nijverheid blijven vooral georiënteerd op rationalisatie en invoeren van technologische innovaties.en dus de afbouw van de tewerkstelling. Uit een recente studie van het Planbureau blijken de mogelijkheden en het belang van een verregaande herverdeling van de arbeid om tot een betere situatie te komen (cfr. de SP- v oorstellen reeds gelanceerd in het "Alternatief'). Een arbeidsduurverkorting, gespreid over vier jaar, met behoud van loon, zou de werkloosheid doen dalen met nagenoeg 130.000 eenheden. Het is duidelijk dat deze voor de SP steeds beklemtoonde prioritaire eisen, met name arbeidsduurverkorting en herverdeling van de beschikbare arbeid, de hoekstenen zijn van de strijd voor méér werkgelegenheid. Tijdens de voorbije maanden zijn deze dwingende formules van arbeidsherverdeling echter steeds op een patronaat veto gestuit, en dat, zoals hoger geaccentueerd, niettegenstaande alle financieel gunstige perspectieven en mogelijkheden. De verantwoordelijkheid van de patroons in de steeds nefaster wordende werkgelegenheidssituatie mag derhalve eens extra dik in de verf gezet worden. WlLLY VERNIMMEN Lid Europees Parlement

Voor Allen | 1986 | | pagina 1