Gallo-Romeins museum wordt officieel archeologisch museum van Zuid-Oost-Vlaanderen Arm België Herzeels grondwater wordt ondrinkbaar Anti-TGV betoging 12 oktober - Halle BAL MARC GALLE S.P.-AALST Opening op 15 november 1986 te Zottegem BINNENIN ■N Ëditoriaal Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 Ir. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Reeds op 28 maart 1986 werd in ons blad op de frontpagina aangekondigd dat in de Eg- montstede koortsachtig wordt gewerkt aan de voltooiing van de eerste fazen van het stede lijk Archeologisch Museum van Zuid-Oost-Vlaanderen. Burgemeester Herman De Loor en schepen van Kuituur Freddy Van den Bossche konden er zich toen reeds terecht over verheugen dat dit stoutmoedig projekt, waarvan zonder overdrawing kan worden gezegd dat het haast uitsluitend door de stad Zottegem alleen wordt geschraagd, inderdaad tot een goed eind kon worden gebracht en dat dan ook vóór of na de zomerva kantie van dit jaar de openstelling ervan mocht worden verwacht. In middels zijn wij zover, dat een datum in het vooruitzicht kan wor den gesteld. Het wordt meer be paald zaterdag 15 november. Dat het allemaal zo'n vlotte vaart heeft genomen, is vanzelfsprekend te danken aan de totale inzet van een grote schare medewerkers, die zowel binnen als buiten stedelijk dienstverband elk op hun terrein hebben bijgedragen tot de finale opmaak en afwerking van de diver se modules die het nieuwe museum zal rijk zijn, en van de bijna einde loze reeks van kleine en grotere technische werken die zowel bin nen als buiten nodig waren om zover te kunnen komen. Nog vrij onlangs werd met uitslui tend stedelijk personeel een prach- Nazomerweeën in de gemeenteraad te Aalst, pag. 2 Gemeenteraad te Denderleeuw... van horen zeggen, pag. 7 Herfstfeest te Erpe- Mere, pag. 3 Wat mag het voor U zijn?.een sporthal, een cultureel centrum, een metro.pag. 6 Sint-Anna, deel 2, pag. 5 Het oude schoolhuis van Velzeke vóór de restauratie. Het nieuwe museum, vooral in de bijbehorende oude klaslokalen gehuisvest, wordt de kulturele verrassing van het najaar. tige toegang aangelegd en werd bovendien het dak van het nu volle dig opgefriste oude schoolhuis ver nieuwd. Momenteel wordt ook werk ge maakt van de integratie van een in augustus jl. door de firma R. Dan- ckaert uit Burst geschonken Ro meinse waterput in de voortuin van het museum. Dat het Archeologisch Museum van Zuid-Oost-Vlaanderen zijn deuren kan openen op het voorzie ne moment, mag des te meer als een prestatie van formaat worden beschouwd, als men bedenkt dat sinds meer dan een jaar alle aange vraagde B.T.K.-projekten terzake door de overheid naar de koelkast werden verwezen. Men moest in de Egmontstede dus maar roeien met de riemen die er waren, St.-Anna- plan of geen St.-Annaplan. Op een nieuwe leest Het nieuwe museum verruimt de funktie van zijn voorloper, het vroegere Gallo-Romeins Museum, zowel naar ruimte als tijd. De talrijke geschonken of in bruik leen afgestane verzamelingen stam men uit de hele zuidelijke helft van de provincie Oost-Vlaanderen. Bo vendien beslaan ze een periode te omschrijven als: prehistorie - Ro meinse tijd - Merovingische tijd - Karolingische tijd. Daar de oude vlag niet langer de lading zou hebben gedekt, werd dan ook uitgekeken naar een nieu- Lees door pag. 8 Vele stadsmensen ontvlucht ten de steeds onleefbaarder wordende stad om goede lucht en grond te vinden, en zo zijn er al veel stedelingen (en ook anderen) terecht ge komen op een "fermette" dat met veel moeite (en kosten) omgebouwd wordt tot een riant verblijf. Er wordt dan al eens vlug gestoeft met de groenten, gekweekt in de "lochting" en het lekkere drinkwater, afkomstig uit de eigen "steenput". Nu dat laat ste mag men stilaan vergeten: het grondwater op de buiten wordt hoe langer hoe meer vervuild en op de duur dan ondrinkbaar. Het Instituut voor Hygiëne en Epi demiologie heeft een uitgebreid on derzoek gedaan naar de kwaliteit van het water in duizenden putten in Vlaanderen. De resultaten zijn zonder meer verontrustend: 52% van de onderzochte putten hebben een te hoog gehalte aan nitraat (d.w.z. een gehalte dat hoger ligt dan 50 mg nitraat per liter). Nu klinkt dat misschien niet zo gevaar lijk, "nitraat", maar het is zo dat nitraat zich omzet tot nitriet in het menselijk spijsverteringskanaal, en nitriet is niet alleen giftig maar bepaalde verbindingen nl. nitro-sa- minen zijn kankerverwekkend. Vanwaar komt dan deze nieuwe bedreiging voor de volksgezond heid? Heel eenvoudig: van de over bemesting, zowel via kunstmest als bijv. het dumpen van drijfmest. Via deze mest dringt het nitraat in de bodem en uiteindelijk in de grond- waterlagen die de waterputten voe den. Eenmaal de grond niet meer Ja, arm België, op alle gebied. Armer worden de zwakkere groepen van dag tot dag. De koopkracht vermindert, de prijzen stijgen, de zelfstandigen hebben het lastig waar ze van die koopkracht afhangen. Arm België waar ingeleverd wordt en nog ingeleverd zal worden, terwijl de fis kale geschenken worden gegeven aan wie van zijn inkomen van zijn kapitaal kan leven. Wij zijn er voorstander van, dat de belastingen worden verminderd op arbeid en sociale vergoedingen en dat aan de andere kant de fis kale fraude opnieuw krachtig wordt bestreden. Arm België, waarin weinig ingrijpende maatregelen worden getroffen om de jeugd- en vrouwenwerkloosheid te verminderen; waarin de huurders slecht worden beschermd, waarin de ziekenzorg voor WIGW's niet kosteloos is, waarin het KB 244 nog altijd bestaat. Arm België waarin geen nieuwe overheidsinvesteringen en bestellingen gebeuren en waarin het milieu onvoldoende wordt beschermd, alsook de welzijnssector. Arm België, waarin precies dat wordt aangepakt dat een land zonder grondstoffen zó nodig heeft, nl. het onderwijs, waarin vertienvoudigde Michelin-ingrepen" talloze slachtoffers hebben gemaakt en de kwaliteit heeft aangetast. Arm België, waarin op de mesthoop die Martens ervan gemaakt heeft, nog raketten worden geplaatst. En dit alles, en nog zoveel meer, terwijl de regering Martens- Nothomb zich amuseert met rond de Happart-affaire te foefelen en de sfeer tussen de gemeenschappen te verpesten! Arm België, dat voor iedereen zo welvarend zou kunnen zijn. Marc GALLE het protest tegen de T.6.V. en roept bestuursleden en militanten dan ook op massaal aanwezig te zlln. voldoende een buffer is tegen dit nitraat krijg je problemen. Zo ook in het landelijke Herzele. In het kader van het voormelde onder zoek van het IHE, werden 28 stalen genomen in Herzele, waarvan maar liefst 24 ondrinkbaar werden be vonden. Verontrustend is wel dat de gemiddelde concentratie aan ni traat zo maar eventjes 90,2 mg. per liter bedroeg: dus bijna het dubbele van wat op Europees niveau als maximaal toegelaten wordt. Niet niks dus. De konklusie is zonneklaar: er moeten dringend maatregelen ge troffen worden tegen het overdre ven gebruik van kunstmest en het dumpen van drijfmest afkomstig van de bio-industrie. De nationale regering moet haar verantwoorde lijkheid opnemen maar ook op ge meentelijk niveau moet onderzocht worden hoe we dit probleem kun nen aanpakken door bijv. regle menteren van het uitrijden van mest. Alleszins is de ontstane situatie een bewijs dat de SP indertijd in de juiste hoek zat met zijn aktie tegen de bio-industrie. Red. <^oV - AALST op zaterdag 11 oktober 1986 in de Keizershallen-AALST ORKEST WILLY SOMMERS Vrijdag 10 oktober 1986 48* jaargang nr. 39 Weekblad van de S.P. 1 (Toegang Parkeerplein) Kaarten (120 fr.) te verkrijgen bij overschrijving op rek. 870-0408107-91 Balcomité Mare Galle - Hoogstraat 70, 9392-MELDERT

Voor Allen | 1986 | | pagina 1