Willy Vernimmen in de bres voor Europese steun aan ons arrondissement!! De ontgoocheling van Reykjavik Regeringskrisis onvermijdelijk Gemeenteschool bij PMS- Denderleeuw Binnen in Arrondissementci De politieke actualitei itoriaai Inleiding: Karei Van Miert (nationaal Werner Van den Stockt Mislukking Nutteloos Eenzijdig Zondag Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst vrijdag 17 oktober 1986 48* jaargang nr. 40 Weekblad van de S.P In een vorig nummer van «Voor Allen» berichtten wij reeds dat de arrondissemen ten Aalst en Oudenaarde, in het raam van een door de Belgische regering opgesteld programma ter stimulering van de economische activiteit, via de E.F.R.O. Europees Fonds voor Regionale Ont wikkeling) steun verkrijgen om de plaatselijke industrie nieuw leven in te blazen. Met recht en reden zette ons Euro parlementslid Willy Vernim men zich ten volle achter dit project, aangezien beide ar rondissementen, zwaar ge troffen door de crisis in de textiel- en kledingindustrie, enkel in deze sector reeds tus sen 1974 en 1983 meer dan 11.000 jobs verloren. Een fi nanciële injectie was uiteraard meer dan welkom. Recentelijk nog stelde Willy Ver nimmen nog een aantal pertinente vragen m.b.t. de steunmodaliteiten en dat meer specifiek rond volgen de punten: - in welke context deze Europese steunverlening via het EFRO zich situeert? (Betreft het hier de onder steuning van een programma hors quota?) - Op welke basis (specifieke crite ria) is de Commissie gekomen tot de beslissing om over te gaan tot steunverlening via het EFRO? - Hoeveel bedraagt de globale EFRO-steun? Dient deze steun ge spreid te worden over verscheidene jaren en zo ja, hoe zal deze dan worden opgedeeld? - Welke concrete projecten wor den er in het kader van het door de Belgische regering opgestelde pro gramma voorgesteld om de econo mische activiteit te stimuleren en ten belope van welk specifiek be drag (per project)? - Hoe zit het met het actuele te- werkstellingspotentieel in de tex tiel- en kledingindustrie voor de twee arrondissementen en in welke mate zal het geproclameerde pro gramma ter stimulering van de plaatselijke industrie bijdragen tot het behoud (of eventueel de toena me) van de werkgelegenheid ter zake? Op 6 oktober 11. werd hem terzake door de heer Pfeiffer namens de EEG-Commissie antwoord ver strekt. Uit het ruime, vaak ook technische, antwoord distilleerden we voor de lezers de bijzonderste aspecten. De voorziene EFRO-bijdrage aan het 5-jarig speciaal programma voor de tenuitvoerlegging van deze specifieke actie in de arrondisse menten Aalst en Oudenaarde be draagt 5.600.000 ECU. De geraam de spreiding van deze steun over de duur van het programma is ais volgt: 198* 169.500; 1986: 178.200; 1987: 1.932.000; 1988: 1.382.000; 1989: 834.500. Totaal: 5.600.000. Bovenstaande cijfers dienen x 43 vermenigvuldigd te worden (1 ECU 43 Belgische frank). Zoals reeds hiervoor gesteld vindt de steunverlening niet plaats op basis van projekten maar als bijdra ge aan een speciaal programma. Het is daarom dan ook niet moge lijk voor de Commissie om het geachte Parlementslid een totaal overzicht van de projekten die een bijdrage vanuit het EFRO ontvan gen te verstrekken. Het is evenwel de bedoeling om onder het pro gramma de volgende type van acti viteiten te ondersteunen: - sanering van een aantal in verval geraakte industrieterreinen en -ge bouwen; - uitvoering van een aantal secto- riële studies; - het opzetten van een dienst voor de stimulering van nieuwe econo mische activiteiten; - adviesverlening m.b.t. beheer en organisatie aan KMO's; - oprichting van een aantal ge meenschappelijke diensten; - het opzetten van een T-dienst voor het verzamelen en verspreiden van informatie i.v.m. technologie en innovatie ten behoeve van KMO's; - stimulering van de toepassing van innovaties door KMO's; y - vergemakkelijken van de toe gang tot risicodragend kapitaal voor KMO's. In het jaar 1984 waren ongeveer 14.600 personen tewerkgesteld in de textiel- en kledingindustrie in de arrondissementen Aalst en Oude naarde. Deze tewerkstelling be droeg 39% van de totale industriële tewerkstelling in de twee arrondis sementen. Het voornoemde specia le programma heeft tot doel bij te dragen tot de ontwikkeling van nieuwe economische activiteiten ter bevordering van de werkgelegen heid buiten de textiel- en kleding- sector zelf. Het draagt dan ook niet direct bij tot behoud of toename van de werkgelegenheid in deze sector. In ieder geval blijft onze Europar lementair deze zaak van erg nabij volgen. Tijdens het vorig weekend werd te Reykjavik druk ver gaderd. De ontmoeting tussen Gorbatsjov en Reagan groei de eerst uit van een mini- ontmoeting tot een maxi-top en zakte later in mekaar als een pudding. De waanzinnige ruimteoorlog van Reagan was andermaal het struikelblok. Van deze top werd aanvankelijk weinig verwacht. Hij zou alleen maar dienen om de agendapunten van een latere grote ontmoeting vast te stellen. Naderhand bleek echter meer gewicht schuil te gaan achter de ontmoeting. De Russen bleven immers alsmaar met voor stellen voor de dag komen. Zij toonden zich bereid inspektie toe te laten, voor het eerst wilden zij de Britse en Franse kernwapens (die toch deels op Rusland gericht zijn) gewoon buiten beschouwing laten. De tijd dringt ook. Rusland gaat ekonomisch bergaf en heeft last van lage olieprijzen. Pogingen van de respektievelijke geheime diensten om, ondermeer via de zaak van de Amerikaanse journalist Daniloff, Rustoorden en bejaardenbeleid: een ramp, pag. 2 Gas, Denderen Facisme, pag. 6 Nieuwe Zottegemse OCMW-vleugel: een gebouw dat eigenlijk een andere bestemming had, pag. 8 Asbest: elke vezel is er één te veel, pag. 7 Sint-Anna: deel 3, pag. 5 roet in het eten te gooien en het vertrouwensklimaat te doorbreken, mislukten. De ontmoeting ging door onder een gunstig gesternte. De wereld leek te herademen en zelfs in de vredesbeweging, waar traditioneel een groot wantrouwen bestaat, rekte men de hals om te zien wat er in Reykjavik gebeurde. Zondagavond kwam dan de klap. Er was een beetje vooruitgang ge boekt. Daarop had Gorbatsjov een alomvattend voorstel op tafel ge legd. Het omvatte toegevingen i.v.m. Star Wars, een halvering van de strategische kernwapens (dat zijn diegenen waarmee de beide grootmachten elkaar vanop het ei gen grondgebied rechtstreeks kun nen bereiken) en een kompromis over de Euroraketten (cruises en pershing's). Reagan hield het been stijf om zijn Star Wars projekt volledig te kunnen uitvoeren. Rea gan nam de verantwoordelijkheid op zich het aantal kernwapens op deze wereld niet met de helft te willen verminderen omwille van een Sterrekrijgprojekt dat enkel tot doel heeft een aantal belangrijke wapenfabrikanten in Amerika te plezieren. Omwille van één van de meest gevaarlijke projekten uit de geschiedenis, ontstaan in de ex treem-rechtse lobby's, dat Amerika er toe in staat moet stellen zelf raketten af te vuren zonder een terugslag te ondervinden. Het oude Amerika moet terug in staat zijn de eerste klap uit te delen zonder zelf schade te ondervinden. Dit oude Amerika heeft zich op deze manier opgewerkt tot vijand van de We reldbevolking en vijand van de Eu ropeanen die met hun raketten blij ven zitten. Zelfs dit kon er niet vanaf. De raketten waarvan Kissinger zelf on langs vertelde dat ze militair nutte loos zijn, moeten blijven staan. Waarom? Omdat Europa geen po litici heeft met haar op de tanden. Wij worden vertegenwoordigd door een samenraapsel van mod derfiguren die hun leven liever in handen leggen van een zeventigja rige machtswellusteling dan er zelf over te beslissen. De manier waar op de raketten hier binnen gesluisd werden getuigt ervan. Denk maar aan de ganse kalender-affaire die in het boek van Standaard-journalist De Ridder - een onverdachte bron - nog eens uit de doeken gedaan wordt. Denk aan een premier die in zijn mémoires ruiterlijk toegeeft zelf om de raketten gevraagd te hebben. Modderfiguren die niet in staat zijn de bevolking, door wie ze verkozen zijn, te verdedigen. Zij plaatsen wapentuigen met het idee in het hoofd (Geloven ze het zelf?) ze nadien terug weg te kunnen onderhandelen. Een drukkingsmid- del, noemen ze dat. De harde reali teit van Reykjavik was terug een slag in het. gezicht voor deze naïeve Reaganlopers. Ook nu weer zullen ze deemoedig de andere kant van het gezicht aanbieden. Reykjavik heeft bewezen dat Euro pa moet gaan denken aan éénzijdi ge stappen. Aan een gebaar van goede wil, zoals het terugsturen van de raketten, aan een zelfstandige opstelling die ons uit de klauwen van deze bewapeningsspiraal haalt. Daar kunnen we tesamen voor vechten. Een beweging die méér volk op straat gebracht heeft dan welke ook in deze eeuw, moet resultaten halen. Het wordt tijd dat we terug uit onze zetel stappen en EU YIEVT 0)ftVVEk/ gp p/M/ HéIWV „0(5 W/ET OITB*. - - nist van "De Zo zag de huiscartoonist van Morgen" het gebeuren. Gorbatsjov rechtop gaan staan. Dat we lessen trekken uit onze nederlagen in het verleden en terug ééndrachtig in de rij gaan staan om die 32 volgende raketten buiten te houden en die zestien bestaande onmiddellijk bui ten te zetten. Met de kracht van het aantal en de morele juistheid van onze standpunten in het achter hoofd zullen we dit keer verder moeten gaan dan betogen alleen. We zullen in 1987 moeten bereid ■zijn de raketten effektief buiten te zetten. Er staat teveel op het spel. Filip De Bodt was Terwijl de ganse wereld met verstomming werd geslagen door het mislukken van de mini-top van vorig weekend in de IJslandse hoofdstad Reykjavik tussen Reagan en Gorbatsjov, de kopstukken van de twee grootmachten, beleven de Belgen ondertussen de gekste politieke vaudeville rond de afzetting van de Voerense burgemeester door de Raad van State. Het communautair stekelvarkentje, dat de voorbije weken en maanden voor de regering Martens-Verhofstadt wellicht een welkom voorwendsel was om de publieke opinie af te leiden van haar nefaste regeringsmaatregelen, heeft dinsdag laatstleden als een dodelijke boemerang gewerkt. De verdeeldheid in het regeringskamp, en inzonderheid bij de kristen-demokratische familie, was en is zo groot over het feit hoe deze zaak verder haar beslag moet krijgen, dat een regeringskrisis onvermijdelijk zou worden. Het feit dat vorige week donderdag premier Martens niet in staat was om op de aangekondigde interpellaties in de Kamer tijdig met een zinnig en eensgezind antwoord klaar te komen, waardoor de debatten werden verschoven naar de door de grondwet voorziene datum van de opening van het nieuw parlementair jaar, namelijk op dinsdag 14 oktober, wees trouwens reeds in die richting. Het respijt dat de Premier aldus werd gegund, moest hem nog de gelegenheid geven om met zijn regeringspartners naar een akkoord te zoeken. Daarin is hij dus niet gelukt. De recente verklaringen in de media van diverse verantwoordelijke woordvoerders van de uittredende koalitie hebben immers de diametraal tegenovergestelde standpunten niet dichter bij mekaar gebracht. Integendeel. Door het eigengereid optreden van de minister van Binnenlandse Zaken, bij name Ferdinand Nothomb, werd de verwijdering nog groter. De perscommuniqués van de kristelijke partij-instanties na hun bureauzitting van vorige maandag, konden deze onenigheid niet beter illustreren dan door hun eigen standpunten nog eens sterk in de verf te zetten, hierbij duidend dat een oplossing niet direkt in het verschit zou liggen. Dat is ook zo gebleken. Premier Martens is na de ultieme kabinetsraad van dinsdag niet bij machte geweest zijn PSC- broeders tot andere inzichten te brengen, waardoor hij noodgedwongen het ontslag van zijn regering aan de Koning heeft apngeboden. De Koning houdt dit ontslag in beraad en is met zijn raadplegingen begonnen. Inmiddels zullen de regeringspartijen, die deze Happartkwestie zgz. geen regeringskrisis waard achten, proberen om zo rap mogelijk de gebroken potten te lijmen, al ware het maar om hun nefaste saneringsplannen verder door te drukken. Of dit zo gemakkelijk zal gaan, is vooralsnog niet duidelijk, als men ziet welke troebels er zijn geweest rond de verkiezing van de Kamervoorzitter Defraigne naar aanleiding van zijn verklaringen in Le Soir. De kloof tussen Vlamingen en Walen wordt steeds breder... zodat het mettertijd moeilijk zal worden om in de communautaire kwesties een eerbaar vergelijk te vinden, waarachter de drie taalgemeenschappen zich kunnen scharen. De communautaire tweespalt steekt dus opnieuw onheilspellend zijn kop op waardoor in de komende dagen verrassingen niet uitgesloten zijn. Het zou eens kunnen dat inplaats van een opgelapte katolieke- liberale regeringsploeg terug te krijgen er kortelings naar vervroegde verkiezingen wordt gegaan. Bij het verschijnen van dit edito, wanneer de Voerense gemeenteraad zijn schepenen zal hebben verkozen, zullen wij misschien reeds meer weten. Laten wij ons in elk geval op alles voorbereiden. Paul Van der Niepen Senator Dit congres wordt georganiseerd ter voorher congres van zaterdag 25 oktober 1986 in zaal 10 uur) Binnen de vigerende wetge ving is iedere school verplicht voor het medisch toezicht een P.M.S. aan te duiden. Tot de dag van vandaag was dit voor het gemeentelijk onderwijs van onze gemeente het Vrij P.M.S. van Aalst. Pikant detail hierbij is dat de ge meenteraad bij deze keuze voor heen nooit betrokken werd. Burge meester De Backer dreef het zelfs zover zonder medeweten van het Schepenkollege en de gemeen teraad een paar maand geleden het gemeentelijk onderwijs opnieuw voor een periode van vijf jaar toe te wijzen aan het vrij P.M.S. van Aalst. Dat hij hierbij zijn boekje meer dan te buiten ging is duide lijk. Onbegrijpelijk was dan ook de reaktie van de CVP toen SP-frak- tieleider Georges Couck voorstelde het medisch toezicht op het ge meentelijke onderwijs voortaan toe te wijzen aan het in Denderleeuw gelegen rijks-PMS. In een zeer emotionele reaktie stelde CVP- fraktieleider De Mesmaeker dat De Backer wellicht wel een onwettelij ke beslissing heeft genomen, maar dat Welle een katolieke gemeente is en de gemeentelijke jongens school om die reden dan ook aan het vrij PMS toegewezen moest worden. Als gezagsargument haal de hij hierbij zelfs de pastoor aan, die hem in 1976 er nog zo voor gewaarschuwd had "de gemeen teschool niet te laten verworden tot een rijksschool". Na een turbulente diskussie waarin fraktieleider Couck steeds zakelijk bleef drukte de nieuwe meerderheid er uiteinde lijk haar voorstel door. Oud-sche pen Wachtelaer uit Welle werd hierbij na herhaaldelijk storen van de vergadering manu militari uit de raadszaal gezet. Frappant bij de ganse diskussie was dat de CVP er blijkbaar niet bij kan dat het de logica zelf is dat een pluralistisch initiatief, dat een gemeenteraad tenslotte toch is, het best gediend wordt door een pluralistisch P.M.S. dat bovendien nog in de eigen ge meente gelegen is. Het getuigt van een grote onver draagzaamheid en vooringenomen heid zomaar te stellen dat het vrij P.M.S. beter is dan het rijks- P.M.S. en dat de gemeentelijke jongensschool tout court een kato lieke school is. Dinsdagavond 23 september waan den we ons heel even in de midde leeuwen.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1