I Verbouwingswerken Egmontkasteel officieel gestart Binnen in Meer bos, Meer groen, Een goede keuze Boeiend en hoogstaand Nationaal Congres legt SP- krachtlijnen vast Zottegem Editoriaal Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement Op maandag 20 oktober 11. werd de officiële start gegeven voor de verbouwingswerken aan het Egmontkasteel. In aanwezigheid van de heer R. Strybol, adjunkt-kabinets- chef van kuituurminister De Wael, en vele notabelen uit onze stad, werd na de gebrui kelijke toespraken de eerste "poclain-steek" gehouden door de heer Strybol en bur gemeester De Loor. Schepen Van den Bossche aan het woord De Denderstreek en extreem-rechtse bewegingen, pag. 4 Werkloos zijn en verder studeren, pag. 4 Nadert nieuw postkantoor zijn voltooiing, pag. 3 Geraardsbergen, Schone Assepoester, Pag. 2 Herfstliteratuur, pag. 5 feJi fH 3 Subsidiëringsnormen Een der meest attraktieve SP- congressen van het laatste de cennium, dat was de onver deelde mening van de talrijke aanwezigen vorige zaterdag op de nationale bijeenkomst rond de politieke actualiteit. Zowel qua decor, het enig mooie oude socialistisch feestpaleis "Vooruit", als qua inhoud met diverse hoog staande interventies en een ge fundeerde unaniem goedge keurde resolutie met de voor naamste krachtlijnen voor de parltijpolitieke opstelling van de SP in de eerstkomende jaren. Karei Van Miert pragmatisch én geloofwaardig Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 003/70.51.51 Postrekeningnr000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fir. - Jaarabonnement: 60O fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 31 oktober 1986 48* jaargang nr. 42 Weekblad van de S.P Op die wijze werd gestart met de eerste fase van de omvorming en inrichting van het Egmontkasteel tot centrale openbare bibliotheek. Na jarenlange CV-obstruktie ener zijds en jarenlange socialistische aktie voor een degelijk gestruktu- reerd bibliotheekwezen anderzijds, wordt aldus een van de meest be langrijke socialistische aktiepunten gerealiseerd. In hun toespraken konden zowel burgemeester Herman De Loor als schepen Freddy Van den Bossche hun voldoening en fierheid dan ook terecht tot uiting brengen. In hun toespraken - die we hierna publice ren - citeerden zij de beleidsmatige benadering die in deze en andere kuituur-investeringen centraal staan. Het is uiteraard met genoegen dat ik U in naam van het Zottegemse stadsbestuur mag verwelkomen bij de officiële start van de funktionele restauratie van het Egmontkasteel. Het zal voor geen enkele Zotte- gemnaar een geheim zijn dat het restauratiedossier op zich reeds een lange voorgeschiedenis kent. Reeds in 1971 werd immers officieel aan de heren architekten De Vos-'t Kint opdracht gegeven een restau ratiedossier voor te bereiden. Met uitzondering van de opmaak van opmetingsplannen bleef iedere verdere konkretisatie echter ach terwege. In 1980 kwam het bundel wel op nieuw in de belangstelling naar aan leiding van de diskussie voor de uitbouw van een kultureel centrum waarin het Egmontkasteel een cen trale rol diende te spelen. Te over dadige opties in een periode van grote financiële tekorten doorkrui sten echter deze plannen. Half 1982 kreeg het Egmontkasteel er wel een funktie bij: naast de huisvesting van de stedelijke Teke- nakademie, kreeg ook de centrale stedelijke openbare bibliotheek er een plaats. AAL? De eerste steek door de heer Strybol en burgemeester De Loor. Gelet op enerzijds de dringende nood aan restauratie van een snel aftakelend Egmontkasteel en an derzijds de nood aan een eigentijd se huisvesting voor Tekenakademie en Bibliotheek, stond de nieuwe bestuursmeerderheid in 1983 voor een belangrijke keuze. Na lange diskussies in de respektie- velijke stedelijke advieskommissies en na voorbereidende gesprekken met de betrokken overheidsadmini straties werd beslist om enerzijds de Tekenakademie een nieuwe huisvesting te bezorgen in het ATC (operatie die inmiddels suksesvol werd beëindigd) en anderzijds het Egmontkasteel functioneel te res taureren ten behoeve van de stede lijke openbare bibliotheek. Teneinde tot vlugge resultaten te komen werd een technische bege leidingscommissie samengebracht waarin naast het stadsbestuur en de ontwerpers ook de diverse betrok ken administraties werden uitgeno digd. Ik wil hier in het bijzonder al deze ambtenaren danken die in deze werkgroep hebben meegedacht en meegewerkt aan de konkrete uit bouw van het concept van het te restaureren Egmontkasteel. Zonder hun bereidheid om in de vele samenkomsten te zoeken naar een kompromis tussen de restaura tie-opdracht van een geklasseerd monument enerzijds en de integra tie van een centrale bibliotheek anderzijds, zouden we ongetwijfeld niet zo vlot uit de discussies zijn geraakt. Gelet op de vigerende subsidië ringsnormen inzake bibliotheek huisvesting bleek immers vlug dat de bestaande ruimten in het kasteel onvoldoende mogelijkheden bo den, zodat een beperkte nieuw bouw absoluut noodzakelijk was. Het zoeken naar een aanvaardbaar architectonisch compromis was ze ker geen eenvoudige zaak. Dat niet iedereen het uiteindelijke resultaat even geslaagd vindt, kunnen wij aanvaarden. Het restaureren van historische gebouwen is immers nog steeds een van de meest con troversiële uitdagingen. Wij hopen dat het uiteindelijke eindresultaat ook de meest verstokte sceptici zal overtuigen. Wat de uitvoering van de eerste fase betreft - in casu de nieuw bouw - danken we in het bijzonder de heren Gemeenschapsministers voor de vlugge subsidiëringstoezeg ging- Dit zowel aan de heer Poma die ons eind 85 een eerste vaste belofte van toelage gaf van 4.435.000 fr. voor de grondwerken en de gevels, als de heer Gemeenschapsminister De- wael die ons op 17 september laatstleden berichtte van de vaste belofte ten bedrage van 5.340.000 fr. voor de afwerking van de ruwbouw. Ter info weze vermeld dat de glo bale kostprijs van de functionele restauratie door de ontwerpers ge- shat wordt op ongeveer 53 miljoen frank (BTW inbegrepen). Daarvan is een bedrag van ongeveer 25 mil joen (zonder BTW) voorzien in de nieuwbouw. De eerste fase van de nieuwbouw werd inmiddels toegewezen aan de Onderneming Vincent-Robijns voor een bedrag van 6.975.828 fr. (zonder BTW). De tweede fase van de nieuwbouw, die eerstdaags wordt aanbesteed, wordt geraamd op 8.756.894 fr. (zonder BTW). De kosten voor de "speciale tech nieken" worden als volgt geraamd: - elektrische installatie: 3.146.000 fr. (zonder BTW) - centrale verwarming: 1.500.000 fr. (zonder BTW) We hopen dat ook de dossiers "spe ciale technieken" een vlugge subsi diëringsbeslissing zullen krijgen zo dat de nieuwbouw tegen eind vol gend jaar kan ingenomen worden door de bibliotheek. Eens het huidige kasteel ontruimd, kan immers de eigenlijke restaura tie aanvangen van het Egmontka steel zelf. Inmiddels dient de biblio theekwerking in de voorliggende lokaalomstandighedenverder te gaan. We hopen dat een rondgang in de bibliotheek U mag overtuigen dat het gebouw waarvoor wij vandaag officieel de bouwfase starten, een dringende noodzaak vormt. Zonder in te gaan op de explosieve bloei en groei van onze stedelijke bibliotheek wil ik hier alleen aange ven dat vandaag meer dan 15 perso neelsleden een boekenbestand ver zorgen van meer dan 50.000 boe ken en ongeveer 2.500 fonoplaten ten behoeve van ongeveer 4.500 leners. Zowel de boekencollectie als het lezersaantal en de uitlenin gen groeit inmiddels steeds verder. Enkel een degelijke huisvesting kan deze bibliotheekwerking opti maal laten ontwikkelen. Lees door pag. 3 OlEllli Het bos alsdusdanig vormt vandaag de dag één vant knelpunten die vragen om een grondige aanpak. Daar waar het bos ooit 67% van het aardoppervlak bedekte, is het Europees bosareaal ondertussen geslonken tot 29% van het totale aardoppervlak. In België drukt de zorg om het bos zich alsmaar scherper uit. Vooral dan in Vlaanderen waar, mede door verstedelijking en industrialisatie, een nijpend tekort aan grond is ontstaan. Uitgaande van de noodzaak aan nieuwe perspektieven voor de bosbouwsektor werd op 2 januari jl. door de EEG-Kommissie "een diskussiestuk over kommunautaire maatregelen in de sektor bosbouw" gepubliceerd. Namens de Parlementaire Kommissie Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening werd door de heer Georgios Romeos (Grieks Socialistisch Euro-parlementslid) "het verslag over maatregelen van de Gemeenschap in de sektor bosbouw" opgesteld en werd dit tijdens de voorbije plenaire sessie (20-24 oktober jl.) van het EP te Straatsburg behandeld. In het debat terzake betuigden wij onze steun aan de verslaggever wegens het positieve voor de bosbouw. Zo waren er a.m.: - de noodzaak om het Europees bowbouwbeleid te benaderen vanuit de bosbouwproblematiek zelf. Het bos vormt immers een komplexe levensgemeenschap dat vraagt om een beleid, gericht op een harmonisch samengaan van de diverse funkties van het bos: met name ekonomisch, ekologisch, sociaal en rekreatief. - binnen de alternatieven van de landbouwheroriëntatie dient niet alleen gedacht te worden aan het planmatig uit de produktie nemen van marginale landbouwgronden. Ook de verbetering van reeds bestaande bosbestanden verdient de nodige aandacht, temeer dat er vandaag de dag nog heel wat bos onproduktief gebruikt wordt. - wat betreft de houtteelt die deel uitmaakt van het landbouwkundig gebeuren, vormt hout na brandstof de buitenlandse handelspost van de EEG met het grootste tekort. Geopteerd wordt dan ook voor een stimulering van de bebossing waardoor dan ook meteen bijgedragen wordt tot een betere grondstof voorziening voor papierfabrieken en andere houtverwerkende industrieën waardoor dan ook meteen de Europese handelsbalans verbeterd wordt. - gezien de stijgende bossterfte (zure regens, bosbrand.pleit men voor een gekoördineerd Europees onderzoeks- en maatregelenpakket om dit in de toekomst te voorkomen. Het is immers al te gemakkelijk om de bossterfte gewoonweg toe te schrijven aan de luchtvervuiling en daarvoor industrie en verkeer schuldig te verklaren. - het bepleiten van een onafhankelijk op zichzelf staand Gemeenschappelijk landbouwbeleid waarbij de nodige werkmiddelen moeten worden voorzien. Rendabiliteit van het bos staat immers in funktie van de subsidiepolitiek terzake. Men moet er zich ten stelligste voor hoeden dat het bosbouwbeleid opgeslokt geraakt in het alomvattende landbouwbeleid. Immers, daar waar de Gemeenschap op landbouwgebied een reus is, is zij op bouwbouwgebied slechts een dwerg. Onder de minstens 800 aanwezigen (een ruwe en allicht zelfs te lage schatting) eveneens een kleine vijf tig militanten uit onze federatie, en die zullen zich de verplaatsing ze ker niet beklaagd hebben. Na de traditionele verwelkoming door de congresvoorzitter, in casu het Gentse Kamerlid Gilbert Temmer man, kon nationaal SP-voorzitter Karei Van Miert van wal steken met de toelichting van de resolutie tekst. Na bespreking van het oor spronkelijke ontwerp in de diverse afdelingen en federaties (zie ons artikel in "Voor Allen" van vorige week), filtering van de talrijke amendementen in de nationaal sa mengestelde resolutiecommissie (een nachtelijke marathonzitting) en de uiteindelijke verwerking er van, bleek de op het congres voor gestelde resolutie trouwens in om vang verdubbeld. Niettegenstaande we bij herhaling beklemtoonden dat de SP-stand- punten in se niet gewijzigd waren verwachtten een aantal aanwezigen allicht toch een duidelijke visie van de partijvoorzitter. En die kwam er ook, in een goed pleidooi, voor een meer pragmatische en efficiëntere opstelling van de SP. Lees door pag. 7 Een weliswaar tamelijk duister, maar toch, zicht op de bomvolle zaal "Vooruit". Zelfs tot in de nok dienden noodgedwongen de deelnemers versast te worden. Ongetwijfeld één der suksesvolste nationale congressen der laatste jaren.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1