Bespreking wetsontwerp herinrichting vredegerechten Binnen in K m Moeilijke tijd voor de S.P. "Problematiek dagblad 'De Morgen'" Wat met Zottegem, Herzele, Haaltert en Erpe-Mere Editoriaal w SP-STEUNFONDS "DE MORGEN" SP/CSC-Arrondissementsfederatie Aalst Arrondissemenlele open vergadering Willy Vernimmen a 35? -P lOO Reeds uitvoerig werden onze lezers ingelicht over de vroe gere plannen van minister Gol om zowel de inwoners van Groot-Zottegem als die van Erpe-Mere voor hun rechtsbedeling naar Herzele te sturen, dit tot algemeen ongenoegen. Erpe-Mere in de verdrukking De Provincie bestaat 150 jaar, de 'Voor Allen' besteedt er de binnenpagina's aan, pag. 4 en 5 Wachten op de begroting te Aalst, pag. 2 Staaf krijgt het met Werner aan de Stock te Denderleeuw, pag. 7 Tussenkomst Fons Schorr eel te Ninove, Pag. 6 Een gemeente gaat komposteren, pag. 3 Volkshuizen vandaag, een studiedag, pag. 8 Het wetsontwerp van 2 juni 1986 Een oplossing in het vooruitzicht 1 w If ,Kcrtt«rtfoat1?/S?/ \V Federaal Voorzitter Wegens tie feestdag van 11 november bleet alle kopij tee laatste maaebag vóór 12 uur ep bet sekretartaat te zijn. Zaterdag 8 november 1986 om 13.45 u. Volkshuis, Beraardsbergsestraat 119 te Ninove Spreker: Luc VAN DEN BOSSCHE (Volksvertegenwoordiger) Ingeleid door Willy VERNIMMEN (Federaal Voorzitter) Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952484-31 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: ÖOO fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 930O Aalst Vrijdag 7 november 1986 48' jaargang nr. 43 Weekblad van de S P Lange tijd zag het er inderdaad naar uit dat al wie in deze eerst genoemde gemeenten woont, zich voor het vredegerecht zou moeten verplaatsen naar Herzele. Groot was evenwel het plaatselijke verzet, vooral vanuit Zottegem. En blijk baar niet zonder sukses, want op 2 juni 1986 diende minister Gol bij de Kamer van Volksvertegenwoordi gers een wetsontwerp in dat zijn vroegere plannen precies helemaal op hun kop zette: de zetel van het nieuwe gerecht zou nu Zottegem zelf worden. Groot gejuich te Zottegem, al even grote ontstemming evenwel te Er pe-Mere, want een paragraaf van het genoemde wetsontwerp zegt letterlijk: "De gemeenten Erpe-Me re, Herzele, Sint-Lievens-Houtem en Zottegem vormen één gerechte lijk kanton, de zetel van het gerecht is gevestigd te Zottegem". Het is begrijpelijk dat in september 1985 Erpe-Mere op zijn kop stond, toen een verslag van de parlemen taire kommissie die de herinrich ting van de vredegerechten voorbe reidt, uitlekte. In de memorie van toelichting bij de plannen inzake de toekomstige herinrichting van het gerechtelijk arrondissement Oudenaarde had de raad van de gemeente Erpe- Mere nogal wat grove onjuistheden aangetroffen, die een goede rechts bedeling voor haar ingezetenen fa taal op de helling dreigde te plaatsen. De tekst van de kommissie zegt immers letterlijk: "De kommissie is van oordeel dat de fusiegemeente Erpe-Merethans be horend tot het lste kanton Aalst, zou moeten worden overgeheveld naar het gerechtelijk kanton Herze le. Het gemeentebestuur van Erpe- Mere heeft duidelijk te kennen gege ven dat deze overheveling wenselijk ware voor een goede rechtsbedeling. Indien Erpe-Mere onder de be voegdheid zou blijven van het lste kanton Aalst, zou er een derde kan ton moeten opgericht worden te Aalst, daar het eerste kanton te -U. -Vf r^J Vredegerecht te Zottegem de centrale spil? omvangrijk zou worden. Dit zou vanzelfsprekend supplementaire kosten veroorzaken. Door toevoeging van Erpe-Mere aan het gerechtelijk kanton Herzele komt de gemeente Herzele centraal te liggen, zodat de afschaffing van het kanton Zottegem zich opdringt. Het ware immers nutteloos twee af zonderlijke vredegerechten te be houden op een afstand van amper 6 km. van elkaar. Daarenboven be schikt Herzele over een nieuw en zeer degelijk gerechtsgebouw en is de vrederechter van het kanton Her zele tevens de vrederechter van het afgeschafte kanton Zottegem. Onverwijld liet het Kollege van Burgemeester en Schepenen eerste minister Martens en vice-premier Gol (tevens Justitie) dan ook weten dat het gemeentebestuur van Erpe- Mere nooit te kennen had gegeven dat het zelf stond achter een over heveling (uit het huidige gerechte lijke kanton Aalst) naar het kanton Herzele, een argument waarmee - zoals boven al bleek - de bevoeg de kommissie, blijkbaar volgaarne, maar volledig ten onrechte, had geschermd. In een schrijven van 17 juli 1985 antwoordde Gol dat het alleen "budgettaire overwegingen" waren geweest die hem tot een voorstel tot fusie met Herzele hadden doen besluiten, een voorstel waarvan hij overigens niet meer wenste af te wijken. Hij vermeldde ook dat hij hierbij de volledige steun had van de In- spektie van Financiën, van de ad ministratieve en budgettaire over heden en zelfs van de Raad van State. Het Kollege van Erpe-Mere kon het daarbij evenwel niet laten. In een brief van 25 juli 1985 hekelde dit Kollege nogmaals de laakbare verslagtechniek van de bevoegde kommissie. Wat de zogenaamde budgettaire overwegingen inzake een eventuele oprichting van een derde kanton te Aalst alsmede de bestaande infra- struktuur te Herzele betreft, stipte het genoemde Kollege verder aan dat dit geenszins het geval kon zijn, aangezien door de toevoeging van Erpe-Mere aan het eerste kanton Aalst en met aftrek van Vlierzele en verder door toevoeging van Wanzele en Smetlede het kanton Aalst dan 69.059 inwoners zou be vatten, een cijfer dat evenwel nog onder ligt bij die van vele andere kantons zoals bijvoorbeeld Den- dermonde, Brugge, Sint-Jans-Mo- lenbeek, Woluwe, Wolvertem, Leuven etc.alle plaatsen waar ook geen nieuw kanton wordt opge richt! Verder, zo zegt de brief, is de infrastruktuur van Herzele zeker ontoereikend, aangezien de gebou wen er nu al ingehuurd worden van de RTT en zouden uitgebreid moe ten worden. Indien het voorstel toch doorge drukt wordt, zou men Herzele bo vendien de status dienen te verle nen van eerste kategorie, wat een grotere invloed zou hebben op de wedden van het personeel. Wat de goedkeuring door de in- spektie van financiën, de admini stratieve en budgettaire overheden en de Raad van State betreft, meende het Kollege van Burge meester en Schepenen van Erpe- Mere trouwens ook te moeten zeg gen, dat de gehele aangelegenheid als één dossier en niet als een individueel geval mag worden be schouwd. Verder werd vanuit de hoek van Erpe-Mere aangevoerd dat bij Koninklijk Besluit van 10 maart 1977 Erpe-Mere werd toege voegd aan het kieskanton Aalst, wat nogmaals onderstreept dat Er pe-Mere, overigens een buurge meente van Aalst, ook gerechtelijk op hetzelfde kanton aangewezen is. Ook de onderscheiden rechtbanken zoals de Handelsrechtbank, de Po litierechtbank en de Arbeidsrecht bank zouden dan dienen overgehe veld te worden, zodat het moeilijk aanvaardbaar is dat men voor een inschrijving in het handelsregister bv. de ingezetenen van Erpe-Mere naar Oudenaarde (ca. 60 km. heen en terug) zou moeten sturen, waar dit momenteel in Aalst kan (ca. 15 km. heen en terug). Totaal ont stemd over de houding van de mi nister, men verweet hem "een on- demokratische handeling en een miskenning van de verzuchtingen van de plaatselijke bevolking", be sloot de gemeenteraad in openbare zitting van 10 september 1985 over te gaan tot de goedkeuring van een motie waarin gepleit werd voor het behoud van Erpe-Mere bij Aalst. Alle inspanningen van de bekom merde beleidslieden van Erpe-Me re ten spijt, kwam plots op 2 juni 1986 het algenoemde wetsontwerp, waarvan par. 104 van'artikel 1 zegt: "De gemeenten Erpe-Mere, Herze le, Sint-Lievens-Houtem en Zotte gem worden in één gerechtelijk kan ton verenigd." Uiterst hevig waren dan ook de reakties te Erpe-Mere. In september trok een delegatie van het Kollege naar Brussel, waar het tijdens een onderhoud met de sekretaris van de minister van Fi nanciën de zaak ging bepleiten. Ook werden plannen opgevat om met vertegenwoordigers van SP, PW, VU en CVP naar het minis terie van Justitie te trekken tenein de ook daar het standpunt van Erpe-Mere te verdedigen. Verder kwam er ook een verklaring van een aantal parlementsleden van het arrondissement Aalst om zich met klem te verzetten tegen een losmaking van Erpe-Mere uit het rechtsgebied Aalst, waarbij het mo menteel is ingedeeld. Die verklaring werd meer bepaald ondertekend door de volksverte genwoordigers Mare Galle, Her man De Loor, Jan Caudron en Hubert Van Wambeke en door de senatoren Paul Van der Niepen, André Geens en Maurice De Ker- pel. De verklaring werd niet onder tekend door Staatssekretaris Paula D'Hondt en evenmin door de PW- parlementairen Van Renterghem, Van Daele (burgemeester van Her zele) en staatssekretaris Waltniel. Op 23 september 1986 diende volksvertegenwoordiger Van Ren terghem op zijn eentje en zonder zijn andere kollega's in het parle- Lees door pag. 8 De dramatische ontwikkeling met "De Morgen" zorgt voor een angstwekkende en vervelende situatie binnen de S. P. Vele vrienden staan er vertwijfeld bij, het besef ook dat het verdwijnen van een krant als "De Morgen" een orgaan wegneemt dat in een eerstvolgende periode ook elektoraal kan doorwegen. Iedereen krijgt zo de indruk dat de vrienden van gisteren weieens de vijanden van vandaag of morgen kunnen zijn. De S. P. heeft - en dat was meer dan nodig - de puntjes op de i geplaatst. Het is onzinnig nog te geloven dat de partij verder kan. Sedert 1979 is de inbreng van gans onze beweging 500 miljoen frank. Belangrijk daarbij is vast te stellen dat vanaf1984 de S. P. alleen en uitsluitend de schulden moest vereffenen. In 1984 besloten zowel de Mutualiteit als het A.B.V. V. iedere financiële inbreng te stoppen, met de 168 miljoen die alsdan op tafel kwamen werd de periode "gemeenschappelijke aktie" afgesloten. Men kan er om treuren.maar dit brengt geen centiem bij; het is trouwens zeer verwonderlijk dat nu na de verdrinking sommige centrales en afdelingen precies de indruk willen verwekken van "de redders in nood". Wij zullen de laatsten zijn om aan de mutualiteit of aan de vakbond een steen te werpen, zij beter dan wie ook kennen hun financiële mogelijkheden en ook aan hun solidariteit moeten of mogen wij niet twijfelen. Dat de S. P. zelfs leningen aanging om tekorten te dekken, bewijst alleen maar dat zij boven haar werkelijke macht is gegaan. De aftocht van de S. P. stelt echter opnieuw het probleem van de opiniewaaier. Dat de Staat daarbij onder bepaalde vorm moet helpen is nogal evident, dat de Staat de rol zou moeten gaan spelen van uitgever is onaanvaardbaar. Wil men dus De Morgen verder blijven uitgeven dan is het overduidelijk dat een totale herstrukturering nodig is. Daar waar men moet blijven opteren voor een krant met een onafhankelijke redatie, is het evenzeer duidelijk dat het financieel beheer zich niet alles kan veroorloven - wat naar mijn mening tot heden het geval is geweest. Diegenen die nu de gedachte hebben zich totaal los te werken van de S. P. zouden wel veel vroeger dan zij denken tot de werkelijkheid kunnen worden teruggeroepen. Wil men inderdaad de krant laten verder bestaan - wat ik persoonlijk wens - dan zullen een paar honderden miljoenen nodig zijn en dat geld kan wellicht met alle sympathiebetuigingen niet bijeengebracht worden. Bijgevolg zal wellicht een overname onafwendbaar zijn; financiële groepen zijn echter geen liefdadigheidsinstellingen, men kan alsdan verwachten dat een minimale participatie zal geëist worden. Financiële groepen zullen alleen dan gevonden worden wanneer zij in het kader van een nieuw mediabeleid hun zegje zullen hebben in de wereld van het toekomstig televisie-beleid. Financiers hebben inderdaad minder oog voor de inhoud van een krant als zij er maar in slagen hun macht op een ander, dikwijls ook ongrijpbaar beleid door te drukken. Daarom ook zal de S. P.na een opentrekken van het financieel probleem en de informatie aan hun leden, wellicht toch de inspanning doen voor een beperkte participatie. Het dient echter gezegd te worden - en dat weet iedereen - dat met een beperkte participatie de invloed van de partij op het exploitatiebeleid ternauwernood kan spelen. Maar toch meen ik dat wij de inspanning moeten doen. Andere vrienden, met evenveel recht, menen dat een progressieve krant zelf moet bewijzen wat zij kan. Deze twee tendensen mogen nu echter niet van aard zijn dat de ene de andere zou gaan "natrappen". Wij kunnen alleen hopen dat iedereen het hoofd koel zal houden. Ook voor de S.P. is deze periode van enorm belang. Trouwens, dat diegenen die nu denken de S.P. als schietschijf te moeten nemen zich bewust zijn van hun vergissing. Laat ons nu vertrekken van de idee dat "De Morgen" moet kunnen leven. De spontane blijken van sympathie en financiële steun die op gang komen, zowel van afdelingen als van individuele militanten en sympathisanten wil de partij groeperen om de krachten ook, met het oog op de toekomst, zoveel mogelijk te bundelen. Wenst U een gift te doen, mogen wij U dan met aandrang vragen uitsluitend te storten op onderstaand rekeningnummer: 001-1763821-49 SP-STEUNFONDS "DE MORGEN" Deze info-namiddag staat open voor alle belangstellenden, dus ook niet-partjjieden welkom. Informatie en achtergronden van de problematiek. Uiteraard mag geen enkel bestuurslid en/of actieve SP-militant deze belangrijke activiteit missen!!!

Voor Allen | 1986 | | pagina 1