Geen geld voor veiliger wegen, wel voor legeraankopen Na ver beter ings werken Kloosterstraat en Smissenhoek, nu Erwetegemse spoorwegviadukt naar vergeethoek verwezen Roger Otte is niet meer Solidariteit voor "De Morgen" SP-STEUNFONDS DE MORGEN Zottegem Alle partijleden en sympathisanten SP-Amndissementsfederatie Aalst sementeel SP-bestuur Editoriaal I JU worden verzocht mogelijke giften te storten op het nummer 001-1763821-49 van Sint-Annaplan snijdt in Zottegemse wegen Binnen in Herman Van Gijseghem legt andermaal het gebrek aan een coherent leefmilieu-beleid te Aalst bloot op pag. 2 Het Archeologisch Museum van Zuidoost- Vlaanderen te Velzeke opent zaterdag officieel de deuren; meer over de ongemeen rijke collectie, de pedagogische benadering enz., op pag 4 Nieuw: onze Europarlementair Willy Vernimmen krijgt vanaf heden wekelijks een vast "Europees hoekje", zie pag-4 Denderleeuwse SP-fraktie zet eerste stap naar oplossing Vlamoven- problematiek: een uitvoerige bijdrage van W. Van den Stockt oppag.5 Bier, brouwerijen en de nieuw opgerichte WV voor het voetlicht te Geraardsbergen, lees pag. 6 Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 03OO AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 14 november 1986 48* jaargang nr. 44 Weekblad van de S.P In ons blad van 26 september 1986 dienden wij tot onze grote spijt mee te delen dat, ondanks het principieel ak koord dat de minister van Openbare Werken had ver leend om in 1986 de zo nood zakelijke verbeteringswerken aan de Kloosterstraat en de Smissenhoek te Erwetegem (Zottegem) aan te vatten vóór 1988 van het kwestieu ze projekt alvast niets zou in huis komen. Een ongeluk komt echter niet al leen, zegt het spreekwoord: uit een brief van 4 novcember jl. blijkt nu immers dat ook de verbeterings werken aan de brug te Erwetegem, op de genoemde weg gelegen, voor 1987 mogen worden vergeten. Dit alles ten gevolge van het beruchte Sint-Annaplan van Martens VI, dat niets of niemand lijkt te sparen. Vele Zottegemnaren herinneren zich de slagzin "Geen riolering, geen stem" waarmee de bewoners en de gebruikers van de rijksweg nr. 62, meer bepaald van het vak ter hoogte van de Kloosterstraat en de Smissenhoek te Erwetegem, de Zottegemse gemeentelijke politici op de vooravond van de verkiezin gen van 10 oktober 1982 met de neus op de feiten drukte. En terecht, want de ongemakken die de aktievoerders aan de kaak wensten te stellen, waren immers niet plots op dat ogenblik opgedo ken! Reeds tientallen jaren bevindt het Hoelang nog moeten de omwonenden en weggebruikers dit verdragen? wegdek er zich immers in een er barmelijke staat. Het verkeer is er daarenboven zeer druk. Bovendien deden zich reeds tal van ernstige ongevallen voor in de do- denbocht ter hoogte van de Smis senhoek. Van bij de start van de nieuwe S.P.- V.O.P.-koalitie begin 1983 nam het Zottegemse gemeentebestuur het dossier van rijksweg nr. 62, meer bepaald het vak ter hoogte van de Kloosterstraat en de Smissenhoek (Erwetegem), volop ter harte. Op 17 november 1983 werd een belangrijke koördinatievergade- ring belegd waarop aanwezig wa ren: het Ministerie van Openbare Werken (Bestuur der Wegen), de ontwerper zijnde het N.V. Studie bureau voor Wegen en Kunst werken en de stad Zottegem zelf. Op deze vergadering werd o.a. be slist de Minister van Openbare Werken te verzoeken de nodige herstruktureringswerken zo snel mogelijk te doen uitvoeren. Sinds dien werd er heel wat briefwisseling ^evoerd en op 17 februari 1984 liet minister Olivier de Zottegemse burgemeester het volgende gunsti ge antwoord geworden. In principe verklaarde minister Oli vier zich bereid de nodige herstruk tureringswerken aan het bewuste vak van de rijksweg te laten uit voeren. Vervolg op pag. 8 Vorige week vrijdag overleed Roger Otte, algemeen sekre- taris van Bond Moyson, aan een ongeneeslijke ziekte. Met hem verdwijnt een toon aangevend militant uit onze socialistische beweging, die zowel op het plaatselijke, kantonnale als federale vlak gedurende verscheidene de cennia - en dit sinds de twee de wereldoorlog - een voor aanstaande rol heeft gespeeld. Roger Otte werd geboren op 14 mei 1922, in een socialistisch arbei dersgezin. Zijn vader was meubel maker en werd in de jaren dertig bode van de vakbond en de mutua liteit. Tijdens de oorlog werd hij door de Duitsers gearresteerd en stierf hij in een Duits koncentratie- kamp. Bij het uitbreken van de oorlog was de toen 18-jarige Roger sekretaris van het toenmalige B.W.P.-bestuur te Zottegem. Na de bevrijding trad Roger Otte in dienst bij Bond Moyson; in 1958 werd hij direkteur van de v.z.w. Poliklinieken en op 1 april 1976 klom hij op tot de hoogste funktie, deze van sekretaris-generaal van de Federatie van Socialistische Mutua liteiten der arrondissementen Aalst en Oudenaarde. Hij bleef dit tot aan zijn overlijden op 7 november. Roger Otte was een veelzijdig man. Op het vlak van de Zottegemse gemeentepolitiek wist hij zich vlug te profileren tot een bekwaam leider. Hij werd voor het eerst verkozen tot gemeenteraadslid in 1952. Ook vervulde hij gedurende vele jaren de funktie van partijvoorzit ter. Bij de fusie van Groot-Zotte- gem in 1971 was hij de B.S.P.- lijsttrekker bij de gemeenteraads verkiezingen en bleef dit ook bij deze van oktober 1976. Toen de socialisten na deze verkiezingen een koalitie aangingen met de C.V.P. werd Roger Otte eerste schepen, en kreeg hij de bevoegd heid over "Kuituur en Financiën". Hij slaagde erin een nieuw elan te geven aan de dienst Financiën, en onder zijn impuls kwam de Teken en Muziekakademie tot volle ont plooiing. Hij riep de gemeentelijke prijzen in het leven voor schilder kunst, letterkunde, beeldhouwen en muziek. Om gezondheids- en familiale rede nen (ziekte van zijn vrouw) diende hij echter op 1 oktober 1979, na een nog geen drie jaar durende vrucht bare ambtstermijn, ontslag te ne men als schepen. Hij bleef wel nog gemeenteraadslid tot 31 december 1982. Van Roger Otte wordt algemeen erkend dat hij een talentvol, be kwaam en bedreven politicus was, en daarenboven een geducht debat ter en handig onderhandelaar. Naast zijn zware beroepsfunktie en zijn gemeentelijk mandaat besteed de Roger Otte veel aandacht aan de koöperatieve "Werkerswelzijn", de eigenares van het Zottegemse Volkshuis, daar hij ervan uitging dat de socialistische organisaties over hun eigen gebouwen en loka len dienden te beschikken, tenein de ongehinderd hun vele aktivitei- ten te laten plaatshebben en hun opdrachten te vervullen. Ook had hij oog voor het verlangen dat in vele arbeidersgezinnen leeft om een eigen huisje te verwerven. In 1958 was hij dan ook één van de stichters van de socialistische kre dietmaatschappij '-oor sociale wo ningbouw te Zottegem. Roger Otte werd er later de voor zitter van, een funktie die hij nog steeds waarnam op de dag van zijn overlijden. Ook op het federale vlak had Ro ger Otte gedurende tientallen jaren een grote invloed in de S.P. Hij was lange tijd lid van het dage lijks en federaal bestuur. Bij de parlementsverkiezingen fun geerde hij meer dan eens op de Kamer- en Senaatslijsten, en de partij duidde hem enkele keren aan als eerste plaatsvervanger. Zijn tussenkomsten in het dagelijks en federaal bestuur werden steeds met volle aandacht beluisterd. Hij had trouwens en groot sprekersta lent. Op meetings kon hij zijn toe hoorders enorm begeesteren, voor al wanneer hij terugblikte op de harde en moeizame strijd van de socialistische pioniers. Met Roger Otte verdwijnt in Zotte gem één van de uitbouwers van de socialistische arbeidersbeweging; in de federatie Aalst één van de grote voorstanders van een goedwerken- de socialistische gemeenschappelij ke aktie. De redaktie van ons blad, waarin Roger Otte heel veel artikels publi ceerde, zegt hem, samen met alle socialistische militanten en kamera den, dank voor zijn grote inzet voor de socialistische beweging in haar geheel. Roger Otte wordt aanstaande za terdag, 15 november, om 11 uur begraven te Zottegem. Er is gelegenheid tot groeten in de kantoren van Bond Moyson, op de Markt, van 9.30 uur af. Ontelbare kameraden zullen hem ongetwijfeld nog een laatste af scheidsgroet willen brengen. ln deze kolommen werd reeds meermaals gewezen op het belang van "De Morgen" voor de socialistische arbeidersbeweging en de gehele linkerzijde. De massale steunbetuigingen van de lezers bevestigen ten overvloede de sociale en politieke rol van hei medium. We hoeven echter niet te ontkennen dat de verwarring groot was in de eerste dagen na het neerleggen van de balansen (zo waren er bvb. de verschillende berbale opstellingen, de onterechte aantijgingen aan het adres van de SP - de paritij betaalde zich nochtans jaren blauw voor de uitgave van de krant -, de diverse steunnummers). Hoe dan ook, hoofdredacteur Paul Goossens heeft nadien toch voor duidelijkheid gezorgd qua politieke lijn van de krant, links en progressief, onafhankelijk en kritisch, maar zeker niet tégen de S. P. Hij heeft zich daarbij trouwens duidelijk afgezet tegen de PvdA-infiltratie, die al onmiddellijk van het vacuum gebruik wou maken om een en ander politiek door te drukken. De uitlatingen van Kris Merckx, de dégoutante inhoud van in extremis tegengehouden affiches, ja, zelfs artikelen van Jef Turf wezen duidelijk in die richting. Anderzijds moet het ook voor onze SP-militanten duidelijk zijn dat verdere kritiek aan het adres van Goossens en de redaktie weinig bijdraagt tot de uiteindelijke redding van het dagblad. Er zijn inderdaad fouten gemaakt, er werden inderdaad wonden geslagen in de socialistische arbeidersbeweging, maar het is nu hoogtijd om er zich overheen te zetten. Wat nodig is, is zorgen dat er linkerzijde een krant als "De Morgen" verder kan uitgegeven worden, zonder nostalgische herinneringen (van SP-zijde dan) aan "Volksgazet" en "Vooruit". Wantrouwen, negativisme en verdeeldheid zijn dus uit den boze voor het veilig stellen van de toekomst. Dit neemt echter geenszins weg dat we er als partijverantwoordelijken moeten blijven op hameren dat de SP geen Moord" heeft gepleegd, maar dat er nu eenmaal financiële grenzen waren aan de kapitaalsinjecties. Niettemin draagt de SP, als grootste politieke kracht van de linkerzijde, een aanzienlijke verantwoordelijkheid in het voortbestaan van "De Morgen". Een minimale participatie van de SP in het consortium dat zal instaan voor de uitgave (onderhandelingen met financiële groepen schieten goed op maar uiteraard is het hier noch het moment noch de geschikte plaats om nu reeds met namen voor de pinnen te komen) dient veilig gesteld. Vandaar dan ook de oproepen én in "De Morgen" én in ons weekblad aan onze SP-afdelingen en -militanten om hun steentje bij te dragen via het speciaal ingerichte SP-steunfonds. Dat is wat men noemt de Partijsolidariteit"Trouwens, de federatie zal allicht nog een of andere aktiviteit organiseren om geld in het bakje te brengen. Dit brengt ons tot de talrijke benefietavonden, ook in ons arrondissement, en de giften van individuen en diverse linkse groeperingen, ook vaak van de afzonderlijke socialistische militanten, ter ondersteuning van de financiële campagne opgezet door de redactie. Hier speelt de zgn. "produktsolidariteit"Als democraten, en in het kader van een grootscheepse reddingsaktie van "De Morgen" hebben we in het geheel niets tegen deze actievormen. De krant moet blijven, daarmee basta. Maar het dient nogmaals beklemtoond dat de eerste bekommernis van de SP moet gaan naar het veilig stellen van de eigen participatie. Ook bij de redaktie van "De Morgen" zal men allicht beseffen dat de linkerzijde hoofdzakelijk de SP is, en dat zonder de SP een links- progressieve krant onverkoopbaar is. Nieuwe geldschieters zijn ook niet van gisteren, en vermits er zeker ca. 60.000 exemplaren per dag dienen verkocht om leefbaar te zijn... Chris Vancoppenolle Federaal Secretaris Vrydag21 Café "Forum' om 20 uur 12 te Erembodegem AGENDA 1. Goedkeuring verslag 19.9.1986 2. Verslag Uitvoerend Bestuur 3. Politieke toestand (inleiding: P. Van der Niepen) 4. Provincieraad: bijdragen arrond. SP-mandatarissen 5. Financiën: voorstel jaarkaart SP/Voor ALIen, evaluatie feest "Voor Allen" 6. Dagblad "De Morgen" 7. Goedkeuring statuten SP-afdeling Aalst 8. Allerlei - rondvraag De Voorzitter Willy Vi Leden die uitnodiging De Secretaris Chris Vancoppenolle een of andere omstandigheid geen ontvangen worden verzocht bovenstaande aanzien.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1