Algemene ledenvergadering S.P. dringt aan op belastingsverlaging Ook gemeentebesturen kunnen fiskale fraude bestrijden steun <*ki fW1 Erne-Mere Editoriaal Het dure Denemarken en het goedkope Portugal Zottegem geeft het voorbeeld Binnen in De SP-federatie Aalst in de bres voor "De Morgen" SP-Airondissementsfederatie Aalst Vergadering Arrondissementeel SP-Bestuur Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement 5 5? P k>o De SP-afdeling Erpe-Mere in algemene vergadering samen gekomen op vrijdag 28 no vember te Mere, heeft zich ernstig bezonnen over het verleden en de toekomst van de partij. Dagelijks bestuur Bijzondere afgevaardigden Bestuursleden Vanaf het ogenblik dat de huidige bewindsploeg, de S.P.-V. O. P. -koalitie, het roer in onze Egmontstede be gin 1983 in handen nam, was zij genoodzaakt een aantal financiële maatregelen te tref fen, die verre van populair waren. Hoger belastingen Karnaval in Aalst in gevaar, pag. 2 De huisvuildienst onnodig in opspraak te Geraardsbergen, pag. 6 Boekenbeurs opnieuw grandioos succes te Zottegem, pag. 7 Centrumlaan 100 te Ninove: parkeren duurder, pag. 6 Sociale huur wordt duurder, pag. 5 Hoe sommige burgers zich hieraan trachten te onttrekken Dat mag toch niet! Konklusie Een suggestie zie blz. 8 Zaterdag 6 december 1986 om 9.30 u. Achturenhuis, Stationsstraat 37 te Denderleeuw Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 0OO fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1» 9300 Aalst Vrijdag 5 december 1986 48* jaargang nr. 47 Weekblad van de S.P. Vooreerst maakte schepen Van den Steen een bilan op van de voorbije vier jaar. Hij vergeleek het pro gramma, zoals dat bij de verkiezin gen aan de kiezer werd voorgelegd, met de realisaties, die onder impuls van de SP in de koalitie konden worden gerealiseerd. Daarna kwam schepen De Wolf aan de beurt die op zijn beurt de financiële toestand van de gemeen te doorlichtte. De vergadering heeft zich beraden over de resultaten van de gemeen- tefinanciën en drong sterk aan bij hun mandatarissen om over te gaan tot een belastingsverlaging. Tenein de zo veel mogelijk inwoners van de gemeente van deze belas tingsverlaging te laten profiteren, opteerde de vergadering voor een spreiding van deze belastingsverla ging over enerzijds de aanvullende belastingen op de personenbelas ting, die nu 7% bedraagt, en de onroerende voorheffing, heden 1800 opcentiemen. Verder werd ook uitvoerig aan dacht besteed aan het tewerkstel lingsbeleid van de gemeente. De vergadering vroeg dan ook aan de mandatarissen hun invloed aan te wenden om in de koalitie te beko men dat de minst betaalde katego- rieën, de zgn. half-geschoolden, tot een inkomen kunnen komen dat hoger ligt dan het bestaansmi nimum. Ook zou het personeel de nodige faciliteiten moeten krijgen om zich te vervolmaken, en daarvoor dan ook financieel beloond worden. Omdat de vrije tijd, waarover het grootste deel van de bevolking be schikt, in de komende jaren niet zal verminderen meent de SP-Erpe- Mere dat de gemeente de verplich ting heeft om voor de bevolking de nodige infrastruktuur te kreëren om deze vrije tijd zinvol te kunnen doorbrengen. Zo werden in het verleden reeds 3 gemeentelijke ontmoetingscentra operationeel (Aaigem, Eronde- gem, Mere) en nadert het buurthuis Meyerskouter (Burst) zijn af werking. Op sportief vlak is de sporthal Me re reeds sedert verschillende jaren in werking. Een nieuwe sporthal wordt gepland op de terreinen van Steenberg, waarvan het dossier reeds in een vergevorderd stadium verkeert. Verder meent de vergadering dat het belastingssysteem in ons land fundamenteel oneerlijk is. Hoewel deze materie deze van de gemeen telijke bevoegdheden overschrijdt, meent de vergadering toch dat ook op dit vlak de afdeling SP haar stem moet laten horen. Nadat deze fundamentele en voor de nabije toekomst belangrijke op ties unaniem werden goedgekeurd, vervolgde uittredend voorzitter Ca- miel Goessens met een aantal meer administratieve punten. Zo werden de aangepaste statuten goedgekeurd en werd het hoofdbe stuur dat de afdeling gedurende de eerstvolgende twee jaren zal lei den, door de Algemene Vergade ring unaniem bekrachtigd. Voorzitter: Johan De Wolf Ondervoorzitter: Jozef Van den Steen Sekretaris: Eric Ghijsens Politiek sekretaris: Camiel Goessens Schatbewaarder: Pierre Van der Maelen Moderator Voorzitter vergade ringen: Colette Leger Commissarissen: Danny De Meu, Paul Eeckhout Afgevaardigde federatie: Hubert Callebaut Afgevaardigde Gem. Aktie: Petrus De Maertelaere Camilla Van de Velde, Jacqueline Meuleman, Alfons Govaerts, Oscar Redant, Mare De Clercq, Patrick Van Cauter, Etienne De Maertelaere, Norbert Uyttersprot, Pierre Van den Steen. Wie kan er nog in geloven Al degenen die zondagvoormiddag "Confrontatie" i.v.m. de financiering van de gewesten hebben gevolgd, zullen er wellicht niet veel wijzer van geworden zijn. Deze zoveelste hinderpaal en de daarop steeds volgende compromis tonen duidelijk aan dat wij nog zeer veraf zijn van een eigentijdse en eenvoudige federalisering en dat in de wet van 1980 zoveel onnauwkeurigheden zijn geslopen dat men naar hartelust kan interpreteren met natuurlijk alle gevolgen vandien. Opmerkelijk daarbij is dat de CVP alles opnieuw voorstelt alsof zij als de grote overwinnaar uit de strijd komt. Via staaltjes van vindingrijkheid gepaard gaand met de nodige hypocrisie, moet de brave bevolking nu gaan geloven dat "Vlaanderen zijn eigen lot in handen heeft". Welke taal voor een partij die zichzelf uitroept tot de meest verantwoordelijke politieke groepering van het land! Een staaltje van "spitstechnologie" is ongetwijfeld het overbrengen naar de Vlaamse bevoegdheid van het Kerncentrum Mol. Iedereen beseft het belang van wetenschappelijke research, iedereen weet ook dat binnen de grenzen van Europa een zeer sterke centralisatie zich opdringt opdat de honderden miljoenen investering van enig nut zouden kunnen zijn. De CVP doet het echter omgekeerd en is er nog fier op ook. Precies alsof de Vlaamse betiteling méér resultaat zal opleveren en dit terwijl zij zich op hun laatste kongres totaal in tegenovergestelde zin hebben uitgesproken. Maar ja, de CVP mag in dit land blijkbaar alles en de PW, zij knikte voort. Denemarken is nog steeds het duurste land van de Europese Ge meenschap en Portugal het goed koopste. Dit blijkt uit de laatste prijsniveau-aanduidingen die zo juist door Eurostat, het bureau voor de statistiek van de Europese Gemeenschap, werden gepubli ceerd. Blijkens die cijfers, die de toestand van de maand september weerspie gelen, blijven de prijsverschillen tussen de verschillende lidstaten groot. Zo zijn de kosten van levens onderhoud in Denemarken meer dan het dubbele van die in Portu gal. Om eenzelfde boodschappen tas met identieke consumptiearti kelen te vullen moet men in Grie kenland 10% meer betalen dan in Portugal. Maar in Spanje moet men ongeveer 25% meer betalen en in Italië en het Verenigd Koninkrijk 45% en in Luxemburg 50% meer. Maar dat zijn dan nog de relatief goedkope landen want voor diezelf de tas met boodschappen betaalt men in Ierland en België 60 tot 65% meer, in Nederland 70%, in Frankrijk 75% en in Duitsland zelfs 90% meer. Het Amerikaanse prijsniveau ligt ongeveer op dezelfde hoogte als het Franse, terwijl de Japanse prijzen nog hoger liggen dan in EG-rekord- houder Denemarken. Elke Zottegemnaar weet immers dat de financiële krater, die de vorige koalities onder CVP-stempel hadden nagelaten, bij prioriteit diende gevuld te worden. Het gros van de gemeentelijke in komsten wordt geleverd door de aanvullende personenbelasting en door de belasting op de onroerende goederen. De andere belastingen die gelegd worden op het ophalen van het huisvuil, op de frietkramen, op de bankfilialen, op het parkeren, enz... zijn slechts een aanvulling van die twee grote inkomsten bronnen. In 1983 was de huidige koalitie noodgedwongen verplicht de belas ting op de onroerende goederen (woningen, appartementen, andere gebouwen en gronden) op te trek ken tot 2.500 opcentiemen. In be grijpbare taal uitgedrukt betekent dit dat de stad 31,25% belasting heft op het kadastraal inkomen. Als voorbeeld geven we een kada straal inkomen van 40.000 fr. waar voor per jaar bijgevolg 12.500 fr. als gemeentelijk aandeel dient be taald te worden als belasting op de onroerende goederen. De aanvullende personenbelasting op haar beurt werd verhoogd van 6% in 1982 tot 8% op de inkomsten van 1983 en sinds 1984 opnieuw verlaagd tot 7%. Dit betekent dat iemand die bij voorbeeld aan de staat 500.000 fr. belasting moet betalen op zijn in komen, aan de stad nóg 40.000 fr. (in 1983) en 35.000 fr. (sinds 1984) dient neer te tellen. Dit zijn dus twee rechtvaardige be lastingsaanslagen, want elkeen be taalt hetzij volgens de grootte van zijn woning(en) die hij bezit op het Zottegems grondgebied, hetzij op basis van zijn inkomen. Wie veel verdient betaalt veel, wie weinig verdient, betaalt ook weinig. Dit is uit socialistisch oogpunt - wij herhalen het - een rechtvaardige belasting, want elkeen betaalt vol gens zijn vermogen. Hoewel we inzake aanvullende personenbelas ting er toch moeten aan toevoegen dat de grote fraudeurs hier ook ontsnappen aan de normale belas ting die zij zouden dienen te beta len, maar dit laten we in dit artikel even terzijde en buiten beschou wing. Geen enkel rechtgeaard burger en vooral de gewone zeker niet tracht trukken uit te halen om aan zijn gemeentelij ke belastingsverplich- ting te ontsnappen. Als beleidslie- den van Zottegem beschouwen we het als onze plicht en ons recht het reilen en zeilen van onze bevolking van zo dichtbij mogelijk te volgen, hoewel we moeten toegeven dat dit op een inwonersaantal van circa 25.000 mensen wel niet meer zo gemakkelijk is. Tot onze verbijstering hebben wij echter moeten vaststellen dat een handvol (totnogtoe ons bekend, er zijn er wellicht nog meer) gezinnen flagrant getuigenis afleggen van anti-burgerzin. Zij hebben er inder daad niets beters op gevonden dan hun hoofdverblijfplaats over te plaatsen naar een stad of gemeente aan de kust, waar er geen aanvul lende personenbelasting op het in komen dient betaald te worden. Deze kuststeden en -gemeenten hebben deze belasting immers niet nodig, daar zij over voldoende in komsten beschikken uit hun toeris tische taksen (bv. op caravans). Dit handvol gezinnen beschikt over villa('s) of appartement(en) aan de kust, alwaar het zich in de bevol kingsregisters aldaar heeft laten in schrijven. Deze kwestieuze ge zinnen beschikken stuk voor stuk over een inkomen dat per jaar netto meer dan 2 2,5 miljoen frank beloopt. Aldus ontstelen zij elk aan de Zottegemse stadskas ongeveer 100.000 fr. belasting per jaar, terwijl de gewone man die geen villa('s) en appartement(en) heeft aan de kust, tot de laatste frank dient neer te tellen. Wanneer men rekening houdt met een jaarlijks inkomen van 2 a 2,5 miljoen frank netto, hoeven we u niet te zeggen dat het om geen metsers, schrijnwerkers, postman nen, klerken of opstellers gaat. Ie dereen zal al hebben begrepen dat het om geen gewone beroepen gaat, maar om topfunkties in grote privébedrijven en beoefenaars van vrije beroepen. Terwijl deze gezinnen jaar in jaar uit gebruik maken van ondermeer het Zottegemse wegennet, waar voor het Zottegemse stadsbestuur uiteraard moet instaan voor het onderhoud ervan, en verder van allerhande andere stedelijke infra struktuur (sportzalen, tennisvel den, want die mensen zijn sportief aangelegd) onttrekken ze zich met dergelijke oneerlijke praktijken aan hun solidaire belastingsbijdra- ge die zij normaal aan de Zotte gemse stadskas zouden dienen te leveren. Dat stuit ons tegen onze socialisti sche borst en daarom hebben we niet nagelaten de inspektiediensten van het Ministerie van Financiën in te schakelen om orde op zaken te stellen. Jammer genoeg hebben we hierbij moeten ervaren dat sommige kust- burgemeesters (niet van socialisti sche strekking) de hand houden boven het hoofd van dergelijke be lastingsfraudeurs, zodat de inspek tiediensten nogal eens geremd wor den in hun onderzoek. Wij willen dan ook de onfaire hou ding van deze burgemeester(s) ten zeerste aan de kaak stellen. Desondanks werden inmiddels reeds twee gevallen opgelost en werden deze gezinnen van ambts wege opnieuw in de Zottegemse bevolkingsregisters ingeschreven, daar uit het ingestelde onderzoek overduidelijk was gebleken dat zij hun effektief hoofdverblijf in Zot tegem hebben en niet aan de kust. Voortaan zullen zij dus opnieuw verplicht zijn hun rechtvaardig be lastingsaandeel in de Zottegemse pot te storten. Zij zijn er jammer genoeg in geslaagd gedurende een drietal jaren op een onrechtmatige wijze daaraan te ontsnappen. Uit deze bedroevenswaardige erva ringen willen we als S.P.-beleidslie- den twee konklusies trekken. De eerste, dat wij als socialisten op alles en nog wat moeten letten, dus ook op het gemeentelijke vlak op dat men ons en de gemeenschap niet zou bedotten. Wij moeten steeds als wakkere beleidsmensen alles op de voet volgen willen we dat elkeen zijn steentje bijdraagt. De tweede, dat het alweer zeer intellektuele en kapitaalkrachtige mensen zijn die, over grote in komsten beschikkend, trachten aan hun verplichtingen te ontsnappen en dit op de rug van de gewone en eerlijke burgers. Deze vorm van belastingontduiking is slechts een zeer klein onderdeeltje van de meer dan 200 miljard fiskale fraude die jaarlijks in ons land wordt ge pleegd. Het ware goed daar eens grote aandacht aan te besteden als de socialisten nog eens aan een regering deelnemen. De andere partijen zijn toch niet bereid om er aan te raken. Zij zouden immers hun kiezers treffen! Wat zich te Zottegem voordoet zijn zeker geen alleenstaande gevallen. Ontegensprekelijk doen dergelijke feiten zich ook in andere steden en gemeenten voor. Het ware dus goed dat de gemeentebestuurders daar aandacht zouden aan be steden. Mag de aktie van de Zottegemse SP-beleidsmensen dan ook als voorbeeld gelden opdat zou ge tracht worden elke vorm van fraude in ons land in de kiem te smoren. Mocht men daar in slagen dan zou den de belastingsvoeten inderdaad gevoelig kunnen worden verlaagd en daarvan zou in de eerste plaats de gewone man voordeel kunnen halen. Wij hopen dat Zottegem daartoe het signaal zal gegeven hebben. orgen Agenda: 1. Voorstel reorganisatie SP-lidmaatschap/Voor Allen 2. Taakverdeling federaal eetfestijn t.v. v. de Morgen De Secretaris C. Vancoppenolle De Voorzitter W. Vernimmen Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen worden verzocht bovenstaande als dusdanig te beschouwen.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1