Aalst OCMW voert koelkastpolitiek Ninove Stadsbegroi ting '87 De SP-federatie Aalst in de bres voor "De Morgen" Ar r ondi s sement eel Eetfestijn Eten voor "De Morgen" Blijvend in de bres voor "De Morgen "Te weinig geld voor wetenschappelijk onderzoek" Interpellatie Mare Binnen in Zaterdag 13 december 1986 van 18 tot 1.30 u. Zondag 14 december 1986 van 11.30 tot 15 u. Zaal "De Redding" (Volkshuis), Geraardsbergsestraat 119 te Ninove Naar keuze rondstong met champignons of gegarneerde kip, beide met frietjes Editoriaal teuwjaarswensen in Voor Allen" Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Tijdens de jongste gemeen teraad leverde Roger D'Hondt scherpe /commen taar bij de bespreking van de OCMW-begroting. Hij ver weet de CVP-PW-meerder- heid een 'koelkastpolitiek' te voeren. Wij stellen vast dat er weinig licht schijnt aan de OCMW-horizon. De voorstellen voortvloeiend uit het Aalsters Sociaal Overleg (ASO) voor het inrichten van een sociaal verhuurkantoor, beschut wonen en het woonwagenpark blijven eens te meer onbesproken in deze begro ting. De meerderheid voert in dit verband klaarblijkelijk een "koel kastpolitiek", aldus het raadslid. Een SP-voorstel (E. Dierickx) om zitdagen van de sociale dienst te organiseren in de dienstencentra van de gemeenten wordt evenmin uitgevoerd zodat de drempel van het OCMW voor vele mensen blijft bestaan. Het beleid schiet duidelijk te kort in haar doelstellingen. Sinds twee jaar worden miljoenen uitgegeven aan automatisatie van de diensten maar heel wat pro gramma's zijn nog niet operatio neel. De receptiekosten blijven stij gen met 100.000 fr. Ook de sociale tegemoetkomingen stijgen maar dan slechts in deze mate dat ze een aanpassing van de levensduurte in houden. Rustoorden Door een begrotingswijziging werd de dagprijs in de rustoorden met 75 fr. voor alleenstaanden en 200 fr. voor echtparen opgetrokken. Ook in het verleden hebben wij dergelij ke verhogingen afgekeurd omdat ze onvoldoende garanties bieden aan de ingezetenen dat de meerinkom- sten aan hen wordt besteed. Wraakroepend is daarbij het voor beeld van twee dokters die om beurten van bed tot bed routine consultaties verrichten in Sint-Lie ven en daarvoor per maand elk ca. 70.000 fr. opstrijken naast hun an dere privé-praktijk. De vrije keuze van geneesheren voor de ingezete nen lijkt ons hier onvoldoende ge waarborgd temeer daar de nodige richtlijnen terzake ontbreken op de plek van het gebeuren, zo stelde R. D'Hondt. De SP staat achter de oprichting van het nieuw rustoord op de stads- gronden aan de kerk van Mijlbeek. Wij pleiten ervoor de noodzakelij ke prioriteiten te verlenen en net zoals voor het ziekenhuis is de SP bereid de nodige stappen te doen bij de overheid. "Tijdens een vorige raadszitting heb ik opgeroepen een architek- tuurwedstrijd te organiseren voor de oprichting van een nieuw rust huis op de wijk Mijlbeek. Dit hield een konkreet voorstel in voor depo- litizering van overheidsopdrach ten", beklemtoonde hij. Belangenvermenging In verband met dit laatste wees hij op de wet aangaande de familiale verbanden tussen opdrachtgever en uitvoerder. Deze wet bepaalde op 14 juli 1976 dat: "Onverminderd de toepassing van andere wettelijke verordenende of statutaire ver bodsbepalingen, is het ieder ambte naar, openbare gezagsdrager of ie der ander persoon belast met een openbare dienst, verboden op wel ke wijze ook, hetzij rechtstreeks of onrechtstreeks, tussen te komen bij de gunning van en het toezicht op de uitvoering, van een overheids opdracht zodra hij persoonlijk of via een tussenpersoon belangen heeft in een van de inschrijvende ondernemingen. Dit belang wordt vermoed te be staan: zodra de ambtenaar, de openbare gezagsdrager of ieder an der persoon belast met een openba re dienst, bloed- of aanverwant is in de rechte lijn tot de derde graad en in de zijlijn tot de vierde graad, met een der inschrijvers of met ieder ander persoon die voor rekening van een van hen een directie- of beheersbevoegdheid uitoefent." Ik weet niet of dit gegeven voldoen de is onderzocht voor het OCMW- lid mevr. Blanckaert (CVP) dat familiebanden onderhoudt met de architekt. Dit kan tot verstrekken de gevolgen leiden bij eventuele klachten van derden, zo besloot Roger D'Hoondt. De burgemees ter beloofte een onderzoek in te stellen. Meer dan 70 punten op de dagorde en een stapel papier van circa 15 cm. dikte kregen de gemeenteraadsleden te ver werken tijdens de zittingen van vorige week donderdag 4 en vrijdag 5 december. Op deze dagorde stonden o.a. Rekening OCMW en Stedelijke Kliniek 1985, Be groting OCMW en Kliniek 1987 en Stadsbegroting 1987. Hieronder de beschouwingen van fractieleider Urbain Ver ekens omtrent dit laatste punt. Begroting 1987 Waar wij de vorige jaren telkens dienden te zeggen dat het nadelig saldo voor het eigen dienstjaar nog was gestegen, moeten wij thans in de eerste plaats vaststellen dat dit saldo licht is gedaald ten aanzien van 1986, nl. van 18.746.722 naar 16.136.655 fr. Uiteraard vloeit dit resultaat voo/t uit beperkingen die uw beleid zich zelf oplegt onder druk van politieke omstandigheden tussen de meer derheidsfracties, terwijl bovendien moet rekening gehouden worden met matigingen U opgedrongen door de adepten van Sint-Anna (cfr. tussenkomst M. Schorreel in zitting van 23.10) en door andere plannen van uw politieke vrienden in de Wetstraat (zeer recent nog de plannen van Cultuurminister De- wael om de crisisbesluiten m.b.t. de uitvoering van het bibliotheekde creet nog te verscherpen. Als deze plannen geconcretiseerd worden zal uw begroting daaronder lijden). Andere oorzaken voor het gunstig effect op het nadelig saldo zijn ook als volgt te onderkennen: 1. de werkingskosten worden be vroren ingevolge de onderrich tingen van de hogere toezicht houdende overheid; 2. de schuldenlast wordt lichter ge maakt door de rentedaling die wij de jongste maanden mee maakten en door de tegemoet komingen die door het Gemeen tekrediet van België ten voorde le van de gemeenten werden uitgewerkt; 3. zelfs al werden de meeste en voornaamste belastingen niet verhoogd, dan werden niettemin toch matige verhogingen inge voerd voor bepaalde retributies en belastingen, denken we aan de parkeermeters en de ter rassen; 4. door een beperking van de in vesteringsuitgaven in het recen te verleden, hebt U geen nieuwe hoge leninglasten te verwerken gekregen en uiteraard heeft dat geen ingrijpende impact op uw gewone dienst gehad. Dit laatste is natuurlijk een objectieve theoretische benadering van dit gegeven; politiek moet men zich de vraag stellen of het immobi lisme van hgrootste deel van het college niet aan de basis ligt van voormeld gunstig effect op het nadelig saldo (van het eigen dienstjaar in de gewone dienst van 1987). Daarenboven zal ook de bedekte obstructiepolitiek van de ene fractie tegenover de andere daar wel niet vreemd aan zijn, één voorbeeld: de polyva lente zaal. Het zal U vermoedelijk niet ver wonderen dat onze fractie meent dat het antwoord op de daarnet gestelde vraag bevestigend is. Daling overschot Een tweede vaststelling is de daling van het overschot van de voorgaan de jaren. De reserves worden stil aan "opgesoupeerd" zoals dat heet in het jargon. Al met al heeft déze daling van het nadelig saldo eigen dienstjaar voor gevolg dat het batig saldo van de begroting 1987 een goeie 270.000 fr. hoger ligt dan het batig saldo dat men voor 1986 verwachtte. Dit laatste saldo (van 1.586.456 fr.) Lees door pag. 7 Deelname: 250 fr. (kindermenu: 150 fr.) 35 f 99 Vorig weekend, ter gelegenheid van het ABVV-congres, lanceerde nationaal voorzitter André Van den Broucke een formele oproep tot iedereen binnen de socialistische beweging om rond de tafel te gaan zitten teneinde het "De Morgen"-probleem effectief aan te pakken en op te lossen. De ABW-voorzitter heeft volkomen gelijk: alle inspanningen zijn nodig om "De Morgen" in leven te houden, juist omdat die krant nog de enige bestaande dagelijkse weerspiegeling is van het linkse Vlaanderen. Wij hebben er in deze kolommen trouwens al voldoende op gewezen. Het ligt geenszins in onze bedoeling een polemiek met onze syndicale vrienden uit te lokken, maar het is echter een feit dat hetgeen thans geformuleerd door het ABVV al jaren bepleit wordt door de SP. Sinds meer dan twee jaar, tot aan het faillissement, droeg de partij enkel en alleen de volledige financiële lasten op de schouders, zoals gebleken een onmogelijke zaak met alle nefaste repercussies en onterechte kritiek vandien. De voordien aangenomen houdingen mogen nu echter geen hinderpaal zijn voor hernieuwd overleg en engagement terzake, en na afloop van het partijbureau van vorige maandag was SP-voorzitter Karei Van Miert formeel: de SP zal met geestdrift deelnemen aan een Rond-de-tafel- gesprek in het kader van de reddingsoperatie van "De Morgen". We kunnen enkel verheugd zijn over de ommekeer van het ABVV. Socialistische Gemeenschappelijke Actie is allicht toch niet zo irreëel als vaak voorgesteld. De samenwerking kan trouwens, zeker wat betreft de federatie Aalst, best een verlengstuk krijgen in het kader van de sociale verkiezingen in de lente van volgend jaar. Het dient m.b.t. "De Morgen" nogmaals duidelijk gesteld dat de SP weliswaar boven haar financiële mogelijkheden is gegaan, maar dat de bereidheid blijft tot participatie in een nieuw geheel dat het blad zal uitgeven. Van de aan gang zijnde onderhandelingen lekken - begrijpelijk - bijzonder weinig details uit, maar ze worden effectief verder gevoerd met een ernstige kans tot slagen. Op het moment dat de definitieve overname van de krant konkrete vorm aanneemt zal de SP bijkomend een nieuwe steuncampagne organiseren meer toegespitst op lezerswerving als blijvende financieringsbron. Nu wordt echter werk gemaakt van het SP-steunfonds teneinde de partij-participatie mogelijk te maken. Dat de federatie Aalst niet bij de pakken blijft zitten bewijst het tweedaags eetfestijn van dit weekend (zie aankondiging elders op deze pagina), waarvan de winst integraal het federale steunfonds zal spijzen. De SP-afdeling Geraardsbergen organiseert van haar kant in januari een speciale benefiet-avond. Onze parlementairen alsook de SP- afdeling Zottegem zorgden van hun kant voor een belangrijke financiële steun. Wie volgt dit goede voorbeeld? Wij laten "De Morgen" niet los! Indien U ook deze mening bijtreedt, wordt U uiteraard verwacht zaterdag of zondag in het Ninoofse Volkshuis. Smullen voor Morgen. Chris Vancoppenolle Federaal secretaris Nieuwjaarswensen via de "Voor Allen" kan. Voor 500 fr. of 1.000 fr. krijgt U een kader van 2 kolommen op 5 cm of 2 kolommen op 10 cm. Breng de maandag uw wensen binnen en de vrijdag daarop verschijnen ze. Inlichtingen "Voor Allen", 1 te 9300 Aalst, telefoon 053170.51.51. mm België blijft één van de meest achtergebleven gebieden wat betreft wetenschappelijk on derzoek, zo meent Mare Gal- le, die daarover de ministers Verhofstadt wetenschapsbe leid) en Coens (onderwijs) zal interpelleren. Waar door de regering werd voor opgesteld dat ook in België het bedrag voor onderzoek 2 pet. van het BNP zou moeten bereiken, blijft dit steken op ca. 0,66 pet., aldus Galle. Op basis van de aange kondigde maatregelen - de fiskale ontheffing voor bedragen van on dernemingen die in wetenschappe lijk onderzoek investeren - is er volgens Mare Galle weinig aanwij zing dat dit in België echt kan. Tot op heden zijn er terzake geen KB's. De Vlaamse achteruitstelling blijft echter aanhouden: er is de volks verhouding (60 N-40 F), de verhou ding van de universitair gediplo meerden (58 N-42 F) en de sinds lang uitgedokterde politieke sleutel (55 N-45 F). Mare Galle vindt dat de Vlamingen hier op een ongepa ste wijze inleveren. Tuur Pikuur is terug, samen met Marcel Becquerel,pag. 5 Agent 007 is ook gesignaleerd, alom verbazing, pag. 3 Belastings vermindering, zegt PVV te Geraardsbergen, pag. 6 Het Zottegemse tewerkstellingsbeleid onder de loupe, pag. 7 l Vrijdag 12 december 1986 48* jaargang nr. 48 Weekblad van de S.P ft*»*.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1