Malaise bij de Posterijen Een raar volkje... Actiedag postpersoneel ndermon Dit staat Aalst eveneens te wachten ost» maakt he Binnen in S.P. - A.C.O.D. Post - V.V.S.P. Arrondissementsfederatie Aalst Bijzondere vergadering: Actievormen in hei gewest ACTIEDAG POST PERSONEEL "Voor Allen" en eindeiaar Editoriaal IHffi 351 I f Na de stakingen van het voor jaar 1986 bleef het ook in de Regie der Posterijen, net zoals in zovele andere getei sterde openbare diensten trouwens, geruime tijd eerder stil. Hoewel, nu begint het er stilletjes aan te rommelen. Er wordt met acties gedreigd en vorige week werd in Aalst door de postbodes een aantal dagen effectief gestaakt. Alle vakbonden gaan in de clinch met «Paula Post». Bezuinigingen... ol wat dacht U anders? Tussenkomst SP- fraktieleider Edgard Hooghuysyop de gemeenteraad te Aalst, pag. 2 Meerderheid tegen minderheid werd de begroting van 1987 goedgekeurd in Zottegem, pag. 7 C.S. C.-Voorde en het tiende Sinterklaasfeest, pag. 7 Sportsprokkels te Geraardsbergen, pag. 6 Federale ontmoetingsdag, pag. 8 Vlieg er eens uit. 'Den Blekkaard' verwacht U, pag. 8 V ff/ Een greep uil Paula's truukendoos Team-Consult: Reorganisatie ten bate van de prlvé-sector De SP In de bres Dinsdag 23 december 1986 om 19u.30 Achturenhuis, Stationsstraat 37 Alle militanten worden verwacht! De malaise bij het postperso neel en de onvrede bij het kliënteel ervaart u in uw werkkring elke dag. Elkeen beseft nu op welke vernietigende wijze de hakbijl van Verhofstadt en Paula D'Hondt de Post aan het toe takelen is. Dit heeft niks meer te maken met besparingen; dit is ronduit sabotage. Men wil gewoon de Post en vooral de renderende aktiviteiten kapot. De ACOD - sector Post heeft ge tracht met de zomerakties het post personeel te mobiliseren tegen de regeringsplannen. Dit is niet ge lukt: CVCC en VSOA wilden niet mee. Zij protesteerden wel met de Volgens de conceptie voorop gesteld in het plan «Post 90» werd door de Staatssecretaris van P.T.T., P. D'Hondt, mei de bedoeling voornoemd plan in de praktijk om te zetten, het postkantoor Dendermon de als proefkantoor aange duid. Het postkantoor Dendermon de 1 zou als hoofdkantoor fungeren voor 26 andere kan toren. Geen enkele! Open actiedag voor het Postpersoneel Deze gaat door op zaterdag 20 december 1986 van 10 u. tot 12u.30 in het Bondsgebouw, Ommeganckstraat 47-49, 2018 Antwerpen. Deze bijeenkomst wordt voor gezeten door Freddy Willockx. Toespraken worden gehouden door Roger De Clippeleire (voorzitter WSP), Eric Derljcke (volksvertegenwoordiger SP) en Willy Seeuws (SP-senator). Karei Van Miert zal deze aktie- dag besluiten. Wegens de feestdagen de volgende twee weken dient de kopij voor "Voor Allen vroeger op het sekretariaat te zijn. Be kopij dient ten laatste de maandag vóór 15 uur In ons bezit te zijn. Dit geldt ook voor de Nieuwjaarswensen vla dit blad De Bedakjie Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 083/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 19 december 1986 48* jaargang nr. 49 Weekblad van de S.P Er wordt het postpersoneel bespa ringen in de nek geschoven, vaak tot in het absurde toe. Grosso mo- do betreffen de draconische bezui nigingsmaatregelen voor de perio de 1986-1987 van Staatssecretaris voor PTT Paula D'Hondt een zoge naamd 'saneringsplan' van zo'n slordige 5 miljoen werkuren. Con creet betekent dit een teloorgang van 2.600 betrekkingen. Niet te vergeten dat er sinds de roomblau- we regeringsploeg van Martens in 1981 het politieke roer in handen nam, al 4.000 banen kwijtgespeeld werden. Van oorspronkelijk 51.063 jobs zakte de personeelssterkte bij de PTT tot minder dan 47.000. En zeggen dat ook de postmannen een solidariteitsbijdrage betalen «om de tewerkstelling te bevorderen». Cynischer kan het niet. Het zou zelfs de bedoeling van 'tante Pau la', met allicht de bemoeienissen van begrotingsgoeroe Verhofstadt op de inspirerende achtergrond, zijn, tegen 1990 het personeelsbe stand naar ca. 40.000 terug te brengen. Vijf jaar inleveringen (solidariteits bijdrage, het niet herzien van de barema's, blokkering van het va kantiegeld, eindejaarspremies, P0STÖ0Df«... EEH BEROEP HET loEKOMST nez pm/LO ■c PAS oP joon o'homi y met daarenboven loodzware stru cturele volmachtsbesluiten (verla ging exploitatierekeningen, inkrim ping loonmassa's en vermindering der dotaties,) hebben de mogelijk heden van de Regie der Posterijen fel aangetast. De misnoegdheid wordt daarenboven aangewakkerd door het vaak absurde karakter van de besparingen. Op de dienstorganisatie van post mannen-uitreikers moet thans ge middeld 7,28% worden bezuinigd. Hoe moet dat in de praktijk? Men kan toch niet enkel bvb. één kant van de straat bedienen. Nee hoor, de truuk van de Staatssecretaris bestaat uit nieuwe normen, een grandioos woord voor «seconden- vitterij». Een paar leuke voor beeldjes ter illustratie. Zo moet men nu een pensioen aan huis uit betalen in 2 min. 15 sec. in plaats van in 3 minuutjes zoals tot nog toe. Een wissel of ontvangkaart moet men incasseren in 1 min. 39 sec. (voorheen eveneens 3 min.). Enzoverder, enzoverder. Dat uiter aard het kliënteel hiermede het slachtoffer van wordt, ligt voor de hand. En dan maar opnieuw gaan beweren dat deze openbare dienst niet efficiënt en commercieel ge noeg is. Het typische voorbeeld van de vicieuze cirkel? Ook de sorteercentra werden vanaf augustus te grazen genomen. In een tijd van arbeidsduurverkorting al om moet de halve nacht nu 7.36 uur werken i.p.v. 7 uur, de nachtploeg 7 uur i.p.v. 6.36 uur. Daarenboven is er nog steeds geen oplossing gevonden voor het pran gende probleem van de berg aan niet opgenomen vakantiedagen en overuren. Men vraagt zich trou wens ernstig af, hoe dit met de voortdurende inkrimping van het personeel nog ooit zal opgelost geraken. Zelfs voor de meest geduldige post man is de situatie onhoudbaar ge worden. Allicht zal niemand betwijfelen dat een en ander binnen de PTT aan vernieuwing toe was. Optrekken van de tarieven zonder toename van de dienstverlening is wraakroe pend. De inspanningen van toen malig minister van PTT Freddy Willockx om van de PTT een mo dern en eigentijds bedrijf te maken, liggen ons nog vers in het geheu gen. Thans worden deze echter vol ledig teniet gedaan. Wat Paula D'Hondt uitricht is geen vernieu wing maar de volledige ontmante ling van deze openbare dienst. De Staatssecretaris liet een privaat on derzoeksbureau Team-Consult, een reorganisatieplan uitwerken en zij is dan ook van plan om het huiswerk van dit clubje neo-liberale Verhofstadt-adepten (bon chic bon genre jonge managers) uit te voe ren, incluis het schrappen van 11.000 betrekkingen. Beweert Pau la anderzijds niet tot de ACW- vleugel binnen het christelijk-poli- tieke standenpatroon te behoren? Er was eens, ja, wellicht in die tijd, ettelijke jaren in het verleden, ver dedigde zij ooit eens de belangen van de christelijke werknemers, mutatis mutandis die van de post mannen. Hoe dan ook zijn de postmannen het gedweep rond het fameuze rap port van Team-Consult kotsbeu. Waarover gaat dit? In grote trek ken komt het erop neer dat er ongeveer 400 uitreikingskantoren moeten verdwijnen. Er wordt slechts één uitreikingskantoor per gefusioneerde gemeente behouden. Ook worden 12 van de 17 sorteer centra opgedoekt. Deze ingreep zal vanzelfsprekend echte volksverhui zingen onder het personeel teweeg brengen, met alle voor de hand liggende nefaste sociale gevolgen vandien. Daarbij gebeurt heel deze ingreep echt lomp (in drie jaar tijd moet alles rond zijn, daar waar men er in Nederland voor een ongeveer identieke operatie ongeveer twintig jaar over deed) en zonder enig ernstig sociaal overleg. ACOD en WSP hebben daartegen al langer geprotesteerd maar alle argumen ten werden van tafel geveegd. En wat blijkt? De pilootprojecten (o.a. Dendermonde, cfr. afzonderlijk in- zetstuk) kunnen nauwelijks gereali seerd worden wegens gebrek aan behoorlijke infrastructuur. De reorganisatie der diensten verloopt in de grootste verwarring. Over Team-Consult mag echter geen on vertogen woord gezegd worden door de postambtenaren. Begrijpe wie kan. De SP betreurt ten stelligste het opzettelijk ontmantelen van een voor de gemeenschap zo belangrij ke dienst als de PTT. Onder het mom van besparingen vertikken CVP en PW het eens te meer van nieuwe kansen te scheppen. In tegendeel, onder de liberale rege- ringsdruk laat men nieuwe markt- producten in die sector verdwijnen naar de privé. Dat juist ene Paula D'Hondt, parlementair voor de ar rondissementen Aalst en Oude- naarde-Ronse, mede-inspirator en instrument is van dergelijk wanbe leid, maakt de zaak voor ons des te erger. De SP zal de postmannen echter met alle mogelijke middelen steunen. Interpellaties, konkrete acties en een grote sensibiliserings- campagne, ook op arrondissemen teel vlak, worden in het vooruit zicht gesteld. Het belooft voor de nieuwjaarsdagen: we zullen het D'Hondt niet gemakkelijk maken! Chris Vancoppenolle, Federaal Secretaris SP. (Met dank voor een aantal gege vens aan V.A. Zuid- en Midden- West-Vlaanderen) Hoe dikwijls wordt niet gezegd, dat de enige "grondstof' die de Belgen nog hebben om te kunnen wedijveren met het buitenland, de zogenaamde "grijze stofis, m.a.w. de geestelijke vorming die zich o.m. kan uiten in toegepaste en andere wetenschappen. Om tot die vorming te komen moet ons middelbaar en hoger onderwijs als prioritair worden beschouwd, en voor wat de uitvoering betreft het middelbaar en hoger beroepsonderwijs. Zoals dat in België nogal eens gebeurt, wou men plotseling van het "goede" te veel: er werd in elke provincie een universiteit opgericht en in sommige meerdere. Hebben wij zovele uitstekende professoren om les te geven? Hebben we zoveel geld om al die dure gebouwen op te richten en te onderhouden, om moderne laboratoria in te richten, enz. Terwijl de laboratoria van beroemde universiteiten zoals de Rijksuniversiteit van Gent, door de tijd zijn achterhaald. Een raar volkje.En dan de studenten! Coens en Cie hebben ervoor gezorgd dat aan de werkelijkheid niets wordt gedaan. De mensen moeten zeer diep in hun spaarpot tasten om hun kind(eren) te laten studeren. En dan - na al die inspanningen - vernemen de afgestudeerden dat ze geen job krijgen.Maar intussen, terwijl ze studeren, moeten ze alsmaar meer betalen en worden de studieleningen maar niet geïndexeerd. Een raar volkje... En dan het wetenschappelijk onderzoek dat verband houdt met die "grijze stof': de Vlamingen zijn hier nog altijd benadeeld. Miljarden, ja miljarden, worden hun ontnomen en gegeven aan franstalige universiteiten. En dit allemaal om dit land recht te houden. En daar wou ik toekomen: is federalisme wel mogelijk als je maar met z'n tweeën bent? Zal de ene niet altijd de gegijzelde zijn van de andere? Zouden onze afdelingen van Partij en CSC niet daarover discussiëren? De toekomst van ons land is toch ook de toekomst van onze mensen, dus van ons allen? Marc GALLE Volksvertegenwoordiger Per 1 december 1986 werden de bediendendiensten van voornoem de kantoren aangepast in functie van een gewijzigde openstelling van de loketten. Men zou deze maatregel kunnen toejuichen wanneer men vaststelt dat het postkantoor Dendermonde zijn deuren voor het publiek zonder onderbreking openstelt van 7u.45 tot 18u.30 en in de andere kantoren van 9 u. tot 18 u. Dit zou kunnen laten veronderstel len dat dit dienstbetoon aanleiding zou kunnen geven tot een verhoog de tewerkstelling en ruimere per spectieven opent naar de kliënteel toe. Groot was dan ook de ontgooche ling van het betrokken bedienden- personeel toen zij met de werke lijkheid werden geconfronteerd. In de reeds opgesomde postkanto ren vond Mevrouw D'Hondt het niet beter, teneinde haar prestige project toch te laten invoeren, om de hulpdiensten van de postkanto ren Baasrode, Buggenhout, Ham- me 1 en Zele af te schaffen. Be dienden van andere kantoren (o.a. Dendermonde 2, Grembergen, Schoonaarde, enz.) waarvan som migen met meer dan 30 jaar dienst, zagen hun volledige bezoldiging van de ene dag op de andere verlo ren gaan. In andere gevallen (w.o. Dender monde 3, Oudegem, Buggenhout 3, Denderbelle,...) werd de presta- tieduur van de onvolledig bezoldig de bedienden gevoelig verminderd waardoor de betrokken personeels leden op een hongerloon terug vielen. Teneinde haar, te allen kanten, verkondigde prestigeproject te kunnen uitvoeren, heeft Mevrouw D'Hondt het nodig geoordeeld de service aan de kliënteel te moeten laten uitbreiden met een presta tievermindering van meer dan 10.000 uren op de rug van het bediendenpersoneel Men stelt zich terecht de vraag welke sociale begeleidingsmaatre gelen Mevrouw D'Hondt, Staatsse cretaris van P.T.T., voorzien heeft voor die postbedienden? Per 1 december verliezen negentien bedienden duizenden franken. Sommige van deze personeelsleden bereiken de pensioengerechtigde leeftijd. Zij zullen dus slechts een ouderdomspensioen kunnen genie ten op basis van het gemiddeld inkomen van de laatste 5 jaar. Bedankt Mevrouw D'Hondt voor dit nieuwjaarsgeschenk! U bekomt uw prestigeproject. Een groot deel van het postperso neel bekomt een minder inkomen, anderen een kleiner pensioen. Verder ligt het in de bedoeling van Mevrouw D'Hondt haar «droom»- project verder door te voeren door voor dezelfde kantoren eveneens de diensten van de facteurs op 1 februari 1987 «aan te passen». Ook hier zullen zich sociale dra ma's afspelen die Mevrouw D'Hondt zeker niet zullen raken, maar waarbij de malaise bij het postpersoneel en de onvrede bij de kliënteel alsmaar zal toenemen. Nog deze week heeft het postperso neel van Aalst gemeend zijn onge noegen te moeten uiten door het werk neer te leggen. Daarom wenst de S.P. en de Vrien denkring van het Socialistisch Post personeel de klanten en het perso neel te informeren wat er aan het gebeuren is bij de Post. Een grootse campagne wordt hier voor opgezet. Om deze campagne te bespreken en te organiseren, nodigen wij u daarom uit op de: Deze gaat door op zaterdag 20 december 1986 van 10 u. tot 12u.30 in het Bondsgebouw, Ommeganck- straat 47-49 te 2018 Antwerpen. lippen, maar wilden niet doorzet ten. Hun politieke vriendjes moch ten niet te zeer worden belaagd. Vandaag ervaart het postpersoneel welke reusachtige verantwoorde lijkheid zij hierbij dragen. In overleg met de ACOD-sector Post wil de SP en de Vriendenkring van Socialistisch Postpersoneel het kliënteel en het personeel over een en ander informeren. Een grootse campagne wordt hiervoor opgezet. Om deze campagne te bespreken en te organiseren, nodigen wij U daarom uit.

Voor Allen | 1986 | | pagina 1