S Eenheid onder Denderleeuwse socialisten!! Binnen in De regering Martens VI zaait verder onheil Gezinnen non maar eens dupe.van wijziging Provinciale Milieubelasting!! "Voor Allen" en eindejaar Editoriaal Wie ooit de geschiedenis van onze partijafdeling wil schrij ven zal niet voorbij kunnen aan de algemene vergadering van maandag 22 december 1986. Niet alleen werden op deze avond de afdelingsstatu ten goedgekeurd, maar bo venal werd achter een jaren lange pijnlijke en verscheu rende scheiding binnen de be weging een punt gezet. Nieuwe statuten De moeizame weg van de eenmaking Geen kerstbestand te Aalst, een verslag van onze korrespondent ter plaatse, pag. 2 Middenstand protesteert te Geraardsbergen, pag. pag. 6 Niet alleen grote deelgemeenten zijn van tel te Zottegem, de bestuursploeg heeft ook oog en oor voor kleine fusiegemeenten, pag. 7 Europees landbouwbeleid: de patiënt onder de zuurstoftent, pag. 5 50 jaar A TB te Geraardsbergen, pag. 6 I Een evenwichtig modelkontrakt Gastsprekers De milieubelasting, die pas op 28 oktober 1986 door coa litie C.V.P. - P.V.V. werd voorgesteld en goedgekeurd, werd op de raadszitting van 23 december 1986 reeds ge wijzigd. Zoals u reeds vroeger hebt kunnen vernemen, is de mi lieubelasting voor de ge zinnen reeds van 200 fr. naar 600 fr. opgetrokken en voor de bedrijven van 1.000 fr. naar 2.500 fr. Wegens He feestdag volgende week dient de kooll voor "Voor Allen' vroeger op het sekretartaat te zlln. De kopij dient ten laatste de maandag vdór 15 uur In ons bezit te zlln. Dit geldt ook voor de Nieuwjaarswensen vla dit blad De Redaktie Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 930O Aalst vrijdag 26 december 1986 48' jaargang nr. 50 Weekblad van de S.P In zijn inleiding verwelkomde afde lingsvoorzitter Firmin Verbrugge naast de federale verantwoordelij ken Willy Vernimmen en Chris Vancoppenolle de nationale voor zitter Karei Van Miert. In een kort bestek werd ingegaan op de voor naamste punten van de statuten, die ruim op voorhand voor ieder partijlid ter inzage lagen in het Achturenhuis. Namens de onderaf deling Denderleeuw - centrum ver klaarde Mare De Zitter de statuten goed te zullen keuren, maar be treurde hij dat de politieke besluit vorming in de voorbije weken en maanden niet altijd even conform en te weinig gestruktureerd was. Namens de afdeling Welle ver klaarde Harry Knooren dat de pro cedure voor de totstandkoming van de statuten normaal verlopen was en dat het er nu vooral op aankwam de statuten als een werkinstrument te zien en te werken in een geest van verdraagzaamheid. Van zijn kant stelde Willy Cobbaert namens de afdeling Iddergem de ganse dis cussie van zeer nabij gevolgd te hebben en zich eveneens akkoord te verklaren met de statuten. Na een korte discussie over de maximumleeftijd om te kandideren werden de statuten uiteindelijk goedgekeurd. Hoofdbrok van de avond was onge twijfeld de eenmaking S.P. - SCVI. Het was een fractieleider Georges Coucke het verhaal te doen van één jaar moeizaam onderhandelen, een jaar van hoop bijwijlen wanhoop, voor al diegenen die het meege maakt hebben. Als een volleerd historicus probeerde hij het geheel toch ergens te struktureren. Een resumé van zijn uiteenzetting. Het officiële verhaal van de een wording begon op 20 december 1985 met de viering van 100 jaar SP waar Karei Van Miert een oproep deed om de eenheid binnen de partij te herstellen. Oproep die door het toen aanwezig publiek geestdriftig onthaald werd. Deze oproep was de aanzet voor een aantal besprekingen binnen de partij zelf die uiteindelijk resulteer den in een akkoord het verleden opzij te zetten en te werken rond de eenmaking. Belangrijk in dit ver band was de verklaring - geste - van Paul Van der Niegem geen aan spraak meer te zullen maken op een gemeentelijk mandaat. Volgde hierop de vergadering op het partij bureau met Van Miert, de volledige fractie en federale verantwoordelij ken waar het geheel een eerste bekrachtiging kreeg. Een tweede faze in de besprekin gen waren de concrete onderhande lingen van fractie tot fractie. Cen traal hierin was de wil tot hereni ging, de wil tot het vormen van een alternatieve meerderheid en de wil tot het formuleren van wederzijdse garanties. Deze faze resulteerde uiteindelijk in een nieuw gesprek met Karei Van Miert waar deze keer ook de fractieleider van de SCVI Raymond Van Isterdael aan wezig was en alles herbevestigd werd. Van toen af kwam alles in een stroomversnelling. Op 4 maart blie zen CVP en VU eenzijdig de coali tie op. Persmededelingen volgden elkaar in snel tempo op. Op de gemeenteraad stelde de SP-fractie zeer duidelijk geen geheim ge maakt te hebben van de onderhan delingen maar dat een coalitie- breuk voor haar geen eis of nood zaak was. Een dag later werd SLVI - schepen Emilienne Van Schande- vijl van haar bevoegdheden be roofd. Een nieuwe gemeenteraad werd hierop samengeroepen door de nieuw gevormde meerderheid waarbij de delegatie naar het Sche pencollege betreffende personeels beleid en vertegenwoordigingen in getrokken werd. De onderhandelingscommissie werd een bestuurscommissie en in de praktijk groeiden SP en SCVI naar mekaar toe. Het modelcon tract tussen SP en SCVI werd ver der op punt gezet en in juni door het partijbestuur ondertekend. Effectief de gemeente besturen was hiermee een feit. En de problemen waren en zijn niet min: de financië le situatie van de gemeente, het administratief centrum, Vlamoven, Sportpark, de Geko's.... De fractie bewees hierbij telkens - en dit in moeilijke omstandigheden punch en dossierkennis te hebben. Na de uiteenzetting van de fractie leider las voorzitter Verbrugge het 3 pagina's tellende modelkontrakt voor. De belangrijkste items zijn hier de wederzijdse garanties. Zo Willy Vernimmen: "Een meer derheid als in Denderleeuw is een luxe"... NOfftlffUW Karei Van Miert en Firmin Verbrugge samen op de foto. Voor de nationale voorzitter is de basis gelegd voor een nieuwe socialistische doorbraak in Denderleeuw. krijgt de SLVI - ex - SLVI - bij een meerderheid één schepenschap, maximum vijf plaatsen op de lijst waaronder de 2de en de 10de plaats en zijn er duidelijk afspraken naar annulatie van ambten toe. Na tussenkomsten van de voorzit ters van de onderafdelingen werd het modelkontrakt unaniem goed gekeurd. Belangrijk hierbij waren de opmerkingen dat men moet le ren uit het verleden en dat we ons niet van tegenstander mogen ver gissen. M.a.w. een pleidooi voor vertrouwen en loyaliteit. Als overgangsprocedure voor de SVLI werd voorgesteld in afwach ting dat de SLVI - leden als dusda nig tot de partij toetreden de SLVI - mandatarissen samen met vier SLVI - leden in het partijbestuur op te nemen. Tegen eind maart komt er tenslotte een nieuw afdelingsbestuur waar ook de nieuwe SP-leden deel van kunnen uitmaken. In zijn tussenkomst stelde Willy Vernimmen verheugd te zijn over de wending die alles genomen heeft «Een meerderheid als in Dender leeuw is een luxe binnen de federa tie. Bovendien is de afdeling Den derleeuw met haar vele militanten en haar opvallend aantal jonge mandatarissen bijzonder goea ge wapend om de strijd in te gaan en de gemeente te besturen «aldus de federale voorzitter». Karei Van Miert sloot zich hierbij aan en ging nog even dieper in op de gevoerde onderhandelingen. Zeer belangrijk was volgens de na tionale voorzitter - ook al zijn er nog een aantal vragen op praktisch vlak - een vertrouwensfeer te scheppen en zich rond de lijsttrek ker Georges Couck te scharen. Wat betreft de lijstvorming stelde Van Miert verder dat het beter is onder ling overeen te komen en de lijst uiteindelijk samen te stellen reke ninghoudend met de deelgemeen ten, vrouwen en jongeren. Belang rijk is te werken voor de ganse bevolking, geen achterhoedege vechten te leveren en al eens wat water bij de rode wijn te doen «aldus Van Miert», die met een knipoog al een afspraak maakte voor november 1988. Georges Couck sloot hierbij aan, dankte iedereen voor het geleverde werk van de 'voorbije maanden en legde zeer sterk de nadruk op het feit dat de nieuwe situatie, uitda ging, toekomst een resultaat is van samenwerking. Een speciaal dank woord had hij hierbij voor de ver diensten van de jonge collega's - raadsleden. Firmin Verbrugge - die de vergade ring feilloos en correct leidde - sloot na een kort dankwoord aan het adres van de sprekers en de aanwe zigen de vergadering met een op roep voor een solidariteitsbijdragi voor het Steunfonds van Di Morgen. Werner VAN DEN STOCKT Het jaar 1986 loopt ten einde maar het einde van de donkere tunnel is helaas nog niet in het zicht. Alhoewel Wilfried Martens met de Parlementsverkiezing van vorig jaar de bevolking had voorgespiegeld dat tweederden van deze tunnel of met andere woorden dat tweederden van de weg der zware inleveringen was afgelegd, blijkt dit vandaag de dag niet het geval te zijn. Integendeel. De regering Martens VI, die pas haar eerste levensjaar in alle stilte zonder enige feestviering tegen de traditie in heeft laten voorbijgaan, heeft in dit opzicht nog steeds geen of maar bitter weinig vooruitgang geboekt. Alle saneringsoperaties als gevolg van het Sint-Annaplan brachten zeker in 1986 niet de verhoopte verbetering. De botte snoeimes-politiek van vice-premier Guy Verhofstadt, waarvan al de regeringsleden, ook de zgn. kristen- demokratische ministers, bezeten zijn, zal in 1987 misschien de Staatsuitgaven enigszins terugdringen maar dit ten koste van veel ellende en miserie bij vele tienduizenden van onze landgenoten. Het is immers duidelijk dat de laatste maanden zowel de werkloosheid als de armoede in hoge mate zijn toegenomen. Dit is zonder twijfel het rechtstreeks gevolg van de neo-liberale opties van deze regering. Haar aanpak van de werkloosheid is van bij de wortels verkeerd. Inderdaad, rekening houdend met het feit dat het Bruto Nationaal Produkt (BNP) gestadig toeneemt, dat de inflatie bedwongen is, de kompetitiviteit hersteld is en de bedrijfswinsten verveelvoudigd zijn, blijft de werkloosheid maar verder groeien. Het is niet haar alternatief banenplan, dat ondermeer voorziet in de promotie van klusjeswerk, in de afschaffing van de patronale bijdragen voor aanwerving van jonge of langdurige werklozen, in de subsidiëring bij aanwerving van een tweede werkkracht, in meer middelen voor de OCMW's om kansarmen aan 't werk te stellen, in de voortzetting van de Maribeloperatie, en zelfs in de mogelijkheid om nogmaals in te grijpen in de lonen, dat de werkloosheid fundamenteel zal oplossen. Zo te zien wordt de toestand in 1987 nog erger. De nakende afdankingen bij de Posterijen, de RTT, de spoorwegen en bij de andere openbare diensten in het kader van de herstructurering en de privatisering der bedrijven laten naast de zovele duizenden afvloeiingen in de ziekenhuissektor en in het onderwijs hieraan niet de minste twijfel bestaan. Komt daarbij dat eerlang sommige Limburgse mijnen zullen moeten sluiten, waardoor nogeens duizenden gezinnen naar de werklozensteun zullen worden verwezen. Met deze gang van zaken is het einde van de tunnel verre van in het zicht. Voorwaar een allesbehalve bemoedigend Kerst- en Nieuwjaarsgeschenk van Martens VI. Paul Van der Niepen Senator Hierin werd er verandering ge bracht, maar denk nu niet dat de vooropgestelde wijziging ten goede komt aan de meesten onder ons. De deputatie (of een deel ervan) berekende opnieuw de opbrengst van de milieubelasting volgens het aangenomen reglement en kwam daarbij tot de bevinding dat deze opbrengst 23 miljoen méér zou be dragen dan de geraamde 470 miljoen. Waarom zij deze berekening niet vooraf hebben gemaakt blijkt een open vraag. De opbrengst zou als volgt zijn: 470.000 gezinnen 600 fr. 282.000.000 fr. 70.000 bedrijven 2.500 fr. 175.000.000 fr. supplement bedrijven 0,5 fr./ m2 boven de 500 m2 36.000.000 fr. Totaal: 493.000.000 fr. Daar de deputatie zich wenst te houden aan het vooropgestelde doel nl. alleen delging van 470.000.000 fr. opgelegde uitgaven stelt zij voor de aanslagvoeten aan te passen. Voor de gezinnen zou het bedrag van 600 fr. behouden blijven. Voor de bedrijven zou de aanslag voet van 2.500 fr. blijven bestaan, maar de éénpersoonsfirma's waar van de woning gevestigd is op het zelfde adres als het bedrijf, zouden 2.200 fr. dienen te betalen 600 fr. als gezin zoals voorheen. Ook zou de minimumoppervlakte voor het berekenen van het supple ment opgetrokken worden van 500 m2 naar 2.000 m2. Dit zou volgende opbrengst geven: 470.000 gezinnen 600 fr. 282.000.000 fr. 35.000 bedrijven a 2.500 fr. 87.000.000 fr. 35.000 bedrijven 2.200 fr. 77.000.000 fr. supplement boven de 2.000 m2 0,5 fr./m2 24.000.000 fr. Totaal: 470.000.000 fr. Uit deze cjjfers blijkt nogmaals dat de C.V.P. - P.V.V. coalitie de men sen uit het bedrijfsleven een cadeau doet van 23 miljoen, terwijl de klein man reeds vroegere vooropgestelde belasting dient te betalen. Hiermee wordt voor de zoveelste maal bewe zen dat hun bekommernis voor de minstbegoede alleen maar slogans zijn om de goedgelovige mensen om de tuin te leiden. Het waarom van deze wijziging bewijst nog maar eens, hoe de huidige provinciale meerderheid de kleine man in het OOTJE neemt. Nochtans had de S.P. fractie bij de bespreking van de begroting 1987 de deputatie gewaarschuwd dat het vooropgestelde reglement juridisch niet haalbaar was. De S.P. fractie diende daarbij een ander belastingsvoorstel in dat voor de gezinnen gunstig bleek. Het voorstel van de S.P. bevatte een grondige aanpak tot herverde ling van de belasting,zonder de begroting uit evenwicht te brengen (zie «Voor Allen» van 7 november laatstleden). Dit voorstel werd echter prompt afgewimpéld, want hier bleek over duidelijk dat de werkende klasse beschermd werd, en integendeel degene met de sterkste schouders de grootste lasten dienen te dragen. Helaas, de heren van huidige coali tie dachten er anders over. Hope lijk zullen de ogen van de bevolking die hun boterham moeten verdie nen door arbeid, eens tot het besef komen dat de huidige bewindvoer ders niet aan hun zijde staan, doch aan de andere kant van de barri cade. Callebaut Hubert Provincieraadslid

Voor Allen | 1986 | | pagina 1