Terugblik op het vierde jaar SP- VOP-beleid De regering Martens- Verhofstadt is aan de uitverkoop van de post begonnen Ons beleidsprogramma Het Belgisch voorzitterschap van de E.G. hoop of wanhoop Federatie Aalst en "Voor Allen DeS wensen alle leden, lezers en s een Editoriaal Een beleid van openheid, openbaarheid en inspraak Relance en strijd tegen de werkloosheid Financiering van de Europese Gemeenschap Gemeenschappelijk Landbouwbeleid 1987: Jaar van het Milieu 5 5 ~f I "P 2oO Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmaxkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 2 januari 1987 49' jaargang nr. 1 Weekblad van de S.P. Reeds vier jaar zijn verstre ken en bijna iedereen herin nert het zich nog alsof het gisteren was: op 10 januari 1983 vond in de Egmontstede de installatie van een nieuwe gemeenteraad plaats. Het werd een feit zonder voor gaande in de geschiedenis van Zottegem, want meteen trad er voor het eerst een socialisti sche burgervader aan: op 13 januari 1983 werd volks vertegenwoordiger Herman De Loor tot nieuwe burge meester benoemd en op 18 januari 1983 kon hij plechtig de eed afleggen. Sindsdien ijveren samen met hem, buiten de VOP-koalitiepartner, nog drie SP-schepenen (Laurent Stalpaert, Freddy Van den Bossche en Sylvain Franceus), 4 gemeen teraadsleden (Roger Van Cauwen- berghe, Roger Serbruyns, Jean Fi- nel en Christ De Borle) en 3 OCMW-leden (Roger Serbruyns, Germain Van Audenhove en Nor- bert Petrus) om in Zottegem een andere wind te doen waaien. februari, 17 februari, 10 maalrt, 12 mei, 8 juli, 16 september, 13 okto ber, 10 november, 9 december en 29 december 1986. En opnieuw kwam ook de Zotte- gemse bewindsploeg met het door haar gevoerde beleid naar de bevol- het besluit dat vooral voorafgaand exhaustief onderzoek de beste op tie aan het licht kan brengen. De hoorzitting van 24 maart was evenwel geen alleenstaand voor beeld! Nog tal van andere inspraak vergaderingen vonden plaats, zo In afwachting van een N.M.B.S.-parking werd een tijdelijke pendel parking aangeled aan de Broeder Marèslaan (foto genomen op zaterdag) o.a. een drietal diskussieavonden waarop de betrokken inwoners van de Leeuwergemstraat, de Wassen- hovestraat en de Sint-Amandusweg (alle te ex-Leeuwergem) zich kon den uitspreken over de nieuwe straatnamen die aan bepaalde de len van deze straten moesten wor den gegeven. Zoals men immers weet, werden deze straten door de nieuwe rijks weg Gent-Geraardsbergen als het ware in tweeën gesneden, zodat vooral om signalisatieredenen hier een oplossing niet langer op zich kon laten wachten. Welnu, na tal van geanimeerde dis- kussies kwam ook uit deze hoorzit tingen een oplossing uit de bus: de voorstellen van de plenaire verga dering werden dan ook door de gemeenteraad bij de provinciale advieskommissie als valabele oplos singen ingediend. Onnodig verder te zeggen dat het trimestrieel verschijnend stedelijk infoblad, de stedelijke kuituurka lender en de stedelijke infozuil ook in 1986 alweer uitstekende diensten ■,e..^en op hef stuk van de infor matieverspreiding lees door pag. 6-7 In ons land nemen openbare bedrijven een niet onbelangrijke plaats in en daarenboven hebben verscheidene onder hen een sociale opdracht te vervullen. Sinds jaar en dag werken een aantal van die bedrijven, zoals de NMBS, de Post e.a. met verlies, precies omwille van die sociale taak die ze te vervullen hebben. In krisistijd wordt het beheer van dergelijke openbare instellingen nog moeilijker, doordat ze geremd en beknot worden in hun autonoom bestaan en zij onder strenge voogdij komen van de overheid. Hierbij spelen dan niet enkel budgettaire redenen een rol, doch ook ideologische facetten komen dan flink om de hoek kijken. Zo maken we thans bij de Regie der Posterijen mee dat er een ware ravage wordt aangericht, ingevolge de regeringsmaatregelen en de lakse uitvoering ervan gepaard gaande met de kapitulatie van Staatssekretaris Paula D'Hondt. Op een ogenblik dat de bankinstellingen hemel en aarde bewegen om de gunst van het kliënteel te winnen, hinkt de Post achterop met zijn service. De vrienden-bankiers binnen de PW zorgen er dus wel voor dat deze financieel machtige bankbedrijven geen konkurrentie dienen te vrezen van de Regie der Posterijen. Precies daarom wordt de Regie zwaar aangepakt en zelfs verminkt door de ploeg Martens- Verhofstadt. Hiervoor aarzelde zij zelfs niet een beroep te doen op diverse volmachtsbesluiten, zodat evenmin van het parlement iets te vrezen viel, daar het aldus buiten spel werd gezet. De gevolgen zijn biezonder zwaar; gaande van een forse stijging van de posttarieven (tijdens de regering Martens V en VI met 44,4% voor het briefport en met 50% voor het drukwerk), over een gevoelige vermindering van het tewerkgesteld personeel, tot een sterk gereduceerde dienstverlening. Inmiddels moet het voor eenieder duidelijk geworden zijn dat de huidige regering aan de uitverkoop van de Post begonnen is. Als deze CVP-PW-ploeg op die manier nog enige jaren verder doet, dan zal de aangerichte schade niet meer te overzien zijn. Dan zal ook het vertrouwen zowel bij het kliënteel als bij het personeel meer dan een onherstelbare deuk gekregen hebben. Het is gewoon een schande te noemen dat een openbare instelling die weleer zoveel aanzien genoot, aldus ten gronde wordt gericht. Herman De Loor V olks vertegen woordiger Centraal in het beleidsprogramma van de nieuwe Zottegemse be windsploeg stonden: het saneren van de gemeentelijke financiën, het voeren van een beleid van openheid en openbaarheid met inspraak van de totale bevolking, het voeren van een aktieve tewerkstellingspolitiek, een betere en meer toereikende tege moetkoming aan de noden van de minstbedeelden en sociaal zwakke ren en ten slotte ruime aandacht voor kleinschalige en arbeidsinten sieve projekten, zoveel mogelijk dan nog in eigen beheer en met eigen stedelijk personeel. Vier jaar beleid zit er inmiddels op: reeds twee derden van de ambtspe riode SP-VOP ligt achter de rug. Wat een vlugge en, zoals hieronder andermaal zal mogen blijken, suk- sesvolle vaart heeft het allemaal genomen! Een spreekwoord zegt dat men zich nooit verveelt als men maar weet wat gedaan. En tijdens het voorbije jaar was dat in de Egmontstede voorzeker alweer het geval. Zoals wij eind 1983, 1984 en 1985 terugblikten op het gevoerde beleid tijdens het voorbije jaar, is dus nu ook zeker het ogenblik aangebro ken om hetzelfde te doen voor het vierde jaar SP-VOP-beleid te Zotte gem. Een jaarbalans dus van 1986! Het vooropgestelde beleid van openheid en openbaarheid ging ook in 1986 onvermijdelijk door. Ten eerste waren er de gemeen teraadszittingen van 21 januari, 10 king toe. Dat gebeurde o.a. op maandag 24 maart 1986 in de cafe taria van de Bevegemse Vijvers. Het werd een alleszins kwalitatief hoogstaande hoorzitting, waarbij het tijdens de eerste drie jaar ge voerde SP-VOP-beleid werd door gelicht. Verder werd van gedachten gewisseld over ruimtelijke ordening en groenbeleid, over de nieuwe parkeermeters in het centrum, waarvan het financieel bato inmid dels kan worden bevestigd en ver der over het domein Breivelde, het A.T.C. Last but not least werd de tewerkstelling in de stedelijke openbare diensten aangesneden, een diskussiepunt waaruit duidelijk bleek dat alle kansen werden benut om op alle vlakken zoveel mogelijk personeelskrachten aan te werven. Voor de tewerkgestelde werklozen werden met het Ministerie van Ar beid en Tewerkstelling zlefs kon trakten afgesloten, waarbij een staatstussenkomst van 70% (in plaats van 60%) kon worden be dongen (wat de gelegenheid biedt meer mensen aan een job te hel pen). Ook werd zoveel mogelijk gebruik gemaakt van BTK-projek- ten, hoewel de overheid voor 1986 de kraan hiervoor haast volledig heeft dichtgedraaid. Een laatste reeks vragen betrof Openbare Werken, waarop wij be neden terugkeren. Tot slot stelde het Zottegemse kollege de aanwe zigen de vraag hoe gedacht wordt over de centralisatie van de stede lijke diensten. Uit de geopperde mogelijkheden (ATC, het huidige stadhuis, nieuw centrum op even tueel aan te werven gronden, bijv. tussen het OCMW en het Vredege recht) bleek vooral geen enkele 100% optimaal en kwam men tot Op een SP-perskonferentie van 23 december 1986 heb ben Willy Vernimmen en Karei Van Miert de stand punten en prioriteiten van de partij t.o.v. het Belgisch Voorzitterschap van de Eu ropese Gemeenschap ken baar gemaakt. Het Belgisch Voorzitter schap zal volgens Willy Ver nimmen meer moeten zijn dan een met veel allure opge voerd shownummer. Het is namelijk het eerste voorzit terschap na de recente wijzi ging van het Verdrag van Rome. Volgens de SP dienen de beleids- aksenten gelegd te worden daar waar de bevolking vandaag van Europa en haar instellingen het meest verwacht. Zo bijvoorbeeld op het sociaal-ekonomisch terrein. Vanuit de neo-liberale inspiratie ziet men volgens de S.P. ook op Europees vlak de strijd tegen de werkloosheid al te zeer als een afgeleide van het economisch-fi- nancieel beleid. Gecoördineerde arbeidsduurverkorting en betere verdeling van de beschikbare ar beid is blijkbaar voor de meeste Europese regeringen geen reële be kommernis. Het Belgisch Voorzitterschap moet zich in dit verband resoluut aanslui ten bij de heel wat positiever voor stellen van de Voorzitter van de Europese Commissie, Jacques De- lors. Ook dient hij dringend steun te krijgen voor zijn relance-beleid. Het is ook hoognodig dat er, in tegenstelling tot de passieve hou ding van de Raad van vandaag, dringend werk gemaakt wordt van de Vredeling-richtlijn. Voor 1987 is er een voorzien tekort van ongeveer 160 miljard BF. Er dient dringend een verhoging van de eigen middelen te komen (ver hoging van het BTW-percentage) maar dan wel op voorwaarde dat het Gemeenschappelijk Land bouwbeleid hervormd wordt in zijn totaliteit. Meer eigen middelen zijn ook nodig zo men andere Europese beleidsvormen naast het landbouw beleid tot ontplooiing wil laten ko men, bv. het research en develop- ment-beleid, nieuwe technologieën (o.a. op tele-communicatiegebied). Als het Belgisch Voorzitterschap op dit punt faalt, dreigt de Ge meenschap in een diepe krisis te recht te komen. De enorme landbouwoverschotten (voornamelijk zuivel en runds vlees) waarmee wij vandaag gecon- Perskonferentie Europarlementslid Willy Vernimmen: Belgisch Voorzitterschap van de E.E.G. test voor Europees engagement van de regering. De SP deed alvast enkele opmerkelijke beleidssugges ties. fronteerd worden, wijzen hoe lan ger hoe meer op de toenemende ontsporingen van het Gemeen schappelijk Landbouwbeleid, aldus Willy Vernimmen. Een ware malaise die niet alleen de toekomst van het G.L.B. zwaar hypothekeert, maar ook deze van de Gemeenschap in haar totaliteit. Een diepgaande hervorming dringt zich, volgens de SP, dan ook op. Hierbij dient o.m. geopteerd te worden voor: - een drastische besnoeiing in het ongebreideld garantiesysteem; - een aanpassing van het commu nautaire prijsniveau aan dat van de wereldmarkt, gepaard gaande met een welbepaald sociaal struktureel beleid; - alternatieve afzetkanalen voor de overschotprodukties (non-food, bosbouw). De bezorgdheid van de Europea nen t.o.v. het milieu is terecht nog toegenomen (Tsjernobyl, Sandoz). lees door pag. 5

Voor Allen | 1987 | | pagina 1