Naar een schuldloze echtscheiding Het lawaai dat huishoudelijke apparaten maken Caritas Catholica - Verzorgingsinstellingen in de clinch met CVP-minister Dehaene 3* Het hoekje van onze Europarlementair S.E.V.I.-Sludiedag Vaka- campagnedag Korrespondenten «Voor Allen» Vermindering grondbelastingen huurders Reagan en Chirac met de rug tegen de muur In het kader van het SEVI werkte een werkgroep een voorstel uit tot radikale ver nieuwing van de Belgische echtscheidingswetgeving. Graag willen wij dit voorstel op een studiedag ter bespre king voorleggen aan de be trokkenen en geïnteresseerden. Programma Praktisch Believe kopi) binnen te brengen ten laatste dins dagmiddag. De teksten wel ke later toekomen zullen dan de volgende week ver- Tombola Socialistisch Jeugdverbond Oost- Vlaanderon 1255 3225 1737 3766 2521 2456 2566 1310 1394 1757 2530 2019 1256 3090 1879 1602 2662 3737 1966 2001 3829 3960 1342 3187 3448 3422 1822 1509 3416 3679 3888 2021 3442 1578 3345 1623 3139 1568 1467 1747 3700 1765 1199 1219 3600 3498 1662 3899 2396 3126 CSC Geraardsbergen CSC Studiekring Geraardsbergen Zaterdag 10 januari om 19.30 u. Volkshuis, Markt 15 te Geraardsbergen Bijeenkomst afdelings verantwoordelij ken De verzorgingsinstellingen voor bejaarden aangesloten bij Caritas Catholica, dat zijn er zo'n goeie 200, zijn boos, erg boos op minister van so ciale zaken Jean-Luc Dehae ne. RVT-bedden opgericht, ziekenhuisbedden afgebouwd Iedereen boos op Jean-Luc De kosten swingen de pen uit Dehaene zegt -niet» Marc GALLE Rechts geweld Amerika: "We are the world" Privé-oorlog «Voor Allen» - 9 januari 1987 - 5 De staat, de overheid, de wetgever moet er zich van onthouden vast te leggen op welke wijze mensen moe ten samenleven (het hetero-sexuele monogame huwelijk) en hoe zij een huwelijksband al dan niet kunnen doorbreken. Wij gaan er van uit dat elkeen als vrij en autonoom indivi du op elk ogenblik de keuze moet kunnen maken welke relaties hij aangaat, en dat de overheid zich daartegenover zo neutraal mogelijk moet opstellen. I.v.m. echtschei ding betekent dat dat een echtge noot niet alleen moet toestemmen om te huwen, maar ook moet blij ven toestemmen om gehuwd te blij ven, en dat hij dus uit de huwelijks boot moet kunnen stappen wan neer hij om één of andere reden meent dat te moeten doen. Men stapt echter niet uit een relatie zoals uit een paar vuile sokken. Aangezien er eventueel kinderen zullen zijn, moet een regeling wor den getroffen voor hun verdere opvoeding: daarbij moet de voor keur gaan naar een regeling waarbij beide ouders hun rechten en plich ten blijen opnemen. Aangezien een huwelijk ook een ekonomische eenheid vormt en vaak ekonomi sche afhankelijkheidsbanden smeedt, moet elk bij het opbreken van een huwelijksrelatie de verant woordelijkheid op zich nemen om de gevolgen daarvan te dragen: de partner die omwille van de relatie zijn of haar ekonomische zelfstan digheid opgaf, moet opnieuw op het spoor van ekonomische zelf standigheid worden gezet. Bij dit alles moet steeds zoveel mogelijk worden gestreefd naar een onderlinge overeenkomst tus sen de scheidende echtgenoten. Dat is - o zo kort - het standpunt dat we in een publikatie met zoveel meer woorden verduidelijken, ar gumenteren en uitwerken. Daar over willen we graag een debat aangaan. Op de studiedag zullen in de voor middag drie gastsprekers het bin nen het SEVI uitgewerkte voorstel voorzien van hun kommentaar en bedenkingen. In de namiddag is er in drie werk groepen diskussie met alle deelne mers. De studiedag wordt voorgezeten door Prof. Willy Calewaert. 09.00 u.: Onthaal 09.30 u.: de krachtlijnen van het SEVI-voorstel door volksvertegen woordiger Luc Van den Bossche 10.00 u.: Commentaar en beden kingen bij het voorstel door drie gastsprekers: - Prof. A. Heyvaert, U.I.A. - Mr. M. Van Look, advokate - Prof. G.P. Hoefnagels, Erasmus- universiteit Rotterdam 12.30 u.: Middagmaal 14.00 u.: Diskussie in 3 werk groepen: - Werkgroep A: echtscheidings procedure - Werkgroep B: de regeling t.a.v. de kinderen - Werkgroep C: de uitkering tus sen echtgenoten 16.00 u.: Pauze 16.20 u.: Verslag van de werkgroe- penl6.45 u.: Slotdebat: één tegen drie! Luc Van Den Bossche, voorzitter van de SEVI-werkgroep "Echt scheidingsrecht", wordt over het SEVI-voorstel ondervraagd door vertegenwoordigers van "belangen groepen". Datum: zaterdag 17 januari 1987 Plaats: U.I.A.Universiteitsplein, Wilrijk, Gebouw R (parking 3 en 4) Prijs: 600 fr. Daarvoor krijgt u vooraf het boek "Vermits het recht niet tot liefde kan dwingen..." toegestuurd en daarin is ook het middagmaal inbe grepen Kinderopvang: is mogelijk: gratis voor kinderen beneden 3 jaar, 200 fr. voor kinderen boven 3 jaar. Inschrijven: kan tot 9 januari Na storting op rekening 870- 0060204-30 van het SEVI, met ver melding "studiedag echtscheiding naam deelnemer", krijgt u de nodige praktische inlichtingen en dokumentatie opgestuurd. Het deelnemersaantal is beperkt tot 150. Voor meer inlichtingen kan U steeds terecht bij: Lodewijk De Witte, SEVI, Grasmarkt 105 bus 47, 1000 Brussel. Tel.: 02/ 513.18.27. 1987 wordt voor de vredesbeweging een belangrijk aktiejaar. Hoogte punten hierin zijn een nationaal initiatief rond "verzoekschriften" aan het Parlement en een nieuwe massamanifestatie op 25 oktober. Het VAKA (Vlaams Aktiekomitee tegen Atoomwapens) geeft de start met een nationale "campagnedag" op 10 januari a.s. Voor al wie zich aktief in de ko mende akties wil inschakelen is de ze dag een niet te missen gebeurte nis: zaterdag 10 januari van 9.30 u. tot 17 u. in het Kultureel Centrum van Berchem, Driekoningenstraat 128 (bij Berchem, Station), inlich tingen inschrijvingen en folders bij VAKA nationaal, Muntstraat 8, 2000 Antwerpen (tel.: 03/ 232.53.81). De ministers van industrie van de Europese Gemeenschap hebben onlangs hun goedkeuring gehecht aan een gemeenschappelijk sys teem van consumentenvoorlichting op het gebied van lawaai dat door huishoudelijke apparaten zoals mixers, afwas- en wasmachines enz. wordt gemaakt. De lidstaten zijn onder het nieuwe systeem niet ver plicht van fabrikanten te eisen dat ze informatie over het lawaai dat hun produkten voortbrengen op de etiketten vermelden. Mochten zij dit echter wel willen doen dan geeft het systeem de standaardvorm voor de etiketten aan. Dit etiket, dat aan het produkt vastgemaakt dient te zijn, moet vermelden hoeveel la waai het apparaat maakt en het aantal decibels wordt volgens een gemeenschappelijk systeem geme ten. Op die wijze kunnen appara ten die uit verschillende landen af komstig zijn met elkaar worden vergeleken. In de overeenkomst wordt echter met geen woord ge sproken over de maximum hoeveel heid lawaai dat zo'n apparaat mag voortbrengen. Euro focus 36/86 Programmatie 1987 Inleidingen: Willy Vernimmen (CSC) en D. Van der Maelen (CSC Studiekring) Achteraf receptie en benefiet-De Morgen (21 u.) En met reden, de RlZIV-tussen- komst in de kosten voor de verzor ging van zwaar zorgbehoevende be jaarden is té ontoereikend. Dehae ne zelf weigerde elke verhoging. Het eigenaardige van de zaak is dat de Caritas-instellingen thans hun heil zoeken bij de oppositie om toch nog aan de eisen tegemoet te komen. Inderdaad, de socialisti sche parlementairen worden van diverse zijden met brieven be stookt. Komt het berouw toch na de zondeval, of zijn de oogleden eindelijk toch opgetrokken? Een bondige situatieschets. In 1977 publiceerde het V.V.I. zijn «Grijsboek» over de rusthuizen. Daarin werd aandacht gevraagd voor de toenemende vergrijzing van de bevolking en werd gewezen op de onrustwekkende stijging van de zorgbehoevendheid van de be jaarden opgenomen in rusthuizen. In dit Grijsboek werd gepleit voor de oprichting van rust- en verzor gingsbedden. Het concept van de oprichting van deze bedden werd op 27 juni 1978 ingeschreven in de wet. Tot in 1982 hebben de rusthuizen moeten wachten om deze wet te zien uitvoeren via de volmachtsbe- sluiten nrs. 59 en 60. De grote teleurstelling was echter dat de op richting van de rust- en verzorgings tehuizen op een voor ons totaal onaanvaardbare wijze gekoppeld werd aan de bouw van ziekenhuis bedden. Het gevolg hiervan is dat na 4 jaar op datum van 1/11/1986 slechts 3.265 van de 11.283 in Vlaanderen voorziene bedden konden worden erkend. De rusthuizen zagen bo vendien dat de helft van deze bed den werden erkend in een zieken huismilieu. Sinds 1982 tracht men voor de rust huizen die geen of onvoldoende verzorgingsbedden bekwamen een verhoging te bekomen van de tus senkomst van de ziekteverzekering in de stijgende kosten van de ver zorging. Het enige resultaat was dat in 1986 voor de meest zorgbehoevende be jaarden die in principe in aanmer king komen voor de toekenning van het R.V.T.-forfait a rato van 969 F per dag, in de nomenclatuur voor verpleegkundigen een toeslag werd voorzien van 43 F voor zover aan die bejaarden een toilet werd toegediend en rekening houdend met een verzekerbaarheid aan 100%. Met inbegrip van deze toeslag van 43 F wordt aldus voor de categorie van zwaar zorgbehoevende bejaar den een gemiddelde tussenkomst van het R.I.Z.I.V. gerealiseerd van 225 F per dag. Het verschil tus sen dit bedrag en het R.V.T.-forfait van 969 F moet door de bejaarde zelf bekostigd worden. Ondervraagd over zijn intenties m.b.t. de uitbouw van rust- en verzorgingstehuizen, verklaarde minister J.L. Dehaene op 14 en 15 oktober tijdens de debatavonden met de beheerders en de directies van verzorgingsinstellingen, dat de rusthuizen, die reeds 10 jaar wach ten op deze verzorgingsbedden, nog maar 5 jaar langer geduld moe ten oefenen. Dit is onaanvaardbaar! De rusthui zen zien zich meer en meer voor een onmogelijke opdracht ge plaatst. Het decreet op de rusthuizen dd. 5 maart 1985 van minister R. Steyaert verplicht de rusthuizen tot opname van zorgbehoevende be jaarden en legt hen minimum per- soneelsnormen op o.a. inzake ver plegend en verzorgend personeel. Hierdoor worden de rusthuizen verplicht naast de kosten voor acco- modatie en verblijf in toenemende mate kosten voor de verzorging ten laste te leggen van de bejaarden en hun familie. Voor de grote meerderheid van de bejaarden, in casu de hoogbejaar den met een minimumpensioen, worden de dagprijzen van de rust huizen onbetaalbaar. Een groeiend aantal bejaarden, vooral de hoogbejaarden met een minimumpensioen, kunnen de dag prijzen, die omwille van de verzor- gingskosten blijven stijgen, niet meer betalen. Indien de instelling die kost aan de bejaarde integraal doorrekent, wordt deze bejaarde vaak herleid van verzekerde in de ziekteverzekering tot behoeftige aangewezen op OCMW-steun. Op 17 oktober 1986 werd door het V.V.I. aan Minister J.L. Dehaene een voorstel overgemaakt om, in afwachting van de realisatie van de in de programmatie voorziene 20.000 verzorgingsbedden, met een forfaitaire tussenkomst voor ver zorging van 969 fr. per dag, vanaf 1 januari 1987 de RlZIV-tussen- komst voor zwaar zorgbehoevende bejaarden in rusthuizen op te trek ken tot een forfait van 403 fr. per dag en dit voor de kosten van verpleegkundige verzorging. Het antwoord hierop van Minister J.L. Dehaene op 10 december 1986 was, dat hij per 1 januari 1987 geen enkele verhoging kan toestaan. Wel was hij bereid, om in het kader van het RIZIV een speciale com missie te installeren die belast zou worden met het uitwerken van een globaal en fundamenteel kader voor de financiering en de regle mentering van de verzorgingsse ctor. Uiteraard is dit slechts de typische pleister op een houten been. Ondertussen mogen de be jaarden en de verzorgingsinstellin gen voor de centen opdraaien. De nationale politiek wordt de jongste weken duidelijk overscha duwd door de gebeurtenissen in het buitenland. Er zijn in de eerste plaats de massale studentenprotesten in Frankrijk. Met vele honderdduizenden zijn studenten en scholieren er op straat gekomen om de rechtse regering van premier Chirac te dwingen haar wetsvoorstel, dat een aantal belangrijke onderwijsher vormingen wou doorvoeren, in te trekken. En dit is uiteindelijk ook gelukt. Een grote overwinning voor de Franse studentenbeweging, waarbij het entoesiasme echter in belangrijke mate getemperd wordt door het feit dat de regering eerst gekozen had om met geweld dit verzet in de kiem te smoren, wat - naast talloze zwaargewonden - het leven gekost heeft aan de 22-jarige Malik Oussekine. Het is inderdaad pas nadat CHirac volledig met de rug tegen de muur kwam te staan, zijn kansen op het presidentschap in het gedrang dreigden te komen (binnen anderhalf jaar zijn er verkiezin gen), en de verdeeldheid binnen zijn regering te groot werd, dat beslist werd terug te krabbelen. Belangrijk om de onthouden in heel deze zaak, is inderdaad "de voorkeur" die rechts aan de dag legt om protest met geweld en repressie de kop in te drukken. In dit verband moeten de inspanningen van figuren zoals onze Minister van Justitie Gol, om het repressieapparaat (rijkswacht, inlichtingendiensten, enz.) te versterken, verder met de grootste hardnekkigheid bestreden worden. Want morgen vallen er in de straten van Gent, Brussel of Leuven slachtoffers ten gevolge van het brutale optreden van de zgn. ordehandhavers. Ook president Reagan komt in steeds nauwere schoentjes te zitten. Aanleiding daartoe vormt het uitlekken van ultra-geheime wapenle veringen aan aartsvijand Iran en vooral de financiering van de zgn. contra's in Nicaragua met de opbrengst van deze wapenverkopen. Zoals het in "Panorama" een paar weken geleden nog duidelijk te zien was voert Reagan reeds een aantal jaren een soort privé-oorlog tegen het Sandinistische Bewind in Nicaragua. Wat nu de wapenverkoop aan Iran betreft: Iran is zoals U weet, reeds jarenlang in een oorlog verwikkeld met het buurland Irak. Dat ze voor deze oorlog wapens uit de Verenigde Staten zouden krijgen was haast ondenkbaar: de gijzeling van de gehele V.S.-ambassade in dit land, die Jimmy Carter uiteindelijk zijn herverkiezing als president heeft gekost, was een te grote vernedering geweest voor het fiere Amerika. Het zogezegde middeleeuwse, demokratische Iran van de ayatollah Khomeiny werd dan ook tot vijand nummer 1 uitgeroepen. Dat nu uitlekte dat er toch wapens werden verkocht aan dit land, betekent uiteraard een enorme klap voor het zo geprezen buiten lands beleid van Reagan (en de V.S.). Daar blijft eigenlijk geen spaander meer van heel, omdat het elke geloofwaardigheid kwijt is. Ditzelfde buitenlands beleid dat Amerika en het Amerikaanse volk zijn fierheid (zeg maar superioriteitsgevoel) teruggegeven had; dat het mogelijk maakte dat Reagan de verregaande ontwapeningsvoor stellen van Gorbatsjov naast zich neer kon leggen, en daarvoor bijna zelfs applaus oogstte. Dit buitenlands beleid dat steeds de onvoorwaardelijke steun genoten had van de bondgenoten in Europa, maar datzelfde Europa tot een vazalstaat degradeerde: de kruistocht tegen het internationaal terro risme, de invasie van Grenada, de bombardering van het Libische Tripoli, de installatie van kruisraketten ondanks het massale verzet, de steun aan de Star Wars-visioenen, het zich goedschiks neerleggen bij de kunstmatige wisselwaarde van de dollar..., dit alles werd door de Europese regeringsleiders, onze Leo Tindemans en Wilfried Martens op kop, steeds opnieuw goedgepraat, en zelfs volmondig gesteund. Nu bjjkt dat zij die het voor het zeggen hebben in "Het Witte Huis" met Reagan op kop, eigenlijk geen haar anders (laat staan beter) zijn dan hun voorgangers, - staan onze Europese meelopers pas goed in hun hemd. Meer nog dan deze wapenleveringen, is het vooral het uitlekken van de even geheim gehouden financiering van de zgn. "Contra's", die bij het Amerikaanse Kongres en de publieke opinie in het verkeerde keelgat geschoten zijn. Anders dan dit bijv. in ons land het geval zou zijn, stort de pers zich op deze zaak om ze tot op de bodem uit te pluizen. En dat dit nare gevolgen kan hebben heeft ene Richard Nixon aan den lijve ondervonden: tengevolge van het zgn. "Watergate"-schandaal werd hij verplicht af te treden als President. Ook het Parlement dekt dergelijke schandalen veel minder toe, dan bij ons (denken wij maar aan het Heizeldrama). Ook vanuit die hoek zullen president Reagan en bepaalde van zijn ministers het nog hard te verduren krijgen. De gevolgen van heel deze onverkwikkelijke affaire zijn momenteel nog nauwelijks te overzien, maar dat deze verstrekkend zullen zijn, zowel in de Verenigde Staten zelf, als in de rest van de wereld, dat staat wel vast. Iedereen die een woning huurt ont vangt in de komende dagen van het ministerie van Financiën een for mulier voor het aanvragen van ver mindering van onroerende voorhef fing (grondbelastingen). Hoeveel bedraagt deze verminde ring? - 10% per kind ten laste voor elk gezin dat tenminste 2 kinderen in leven heeft. - 20% voor elk gezin met een ge handicapt persoon (minstens 66%) ten laste. Wie krijgt deze vermindering? Indien de huurder zelf de onroeren de voorheffing moet betalen zal de vermindering op het aanslagbiljet afgetrokken worden. Indien de eigenaar de onroerende voorheffing betaalt zal de vermin dering ook toegepast worden en mag de huurder deze van zijn huis huur aftrekken. De huurders zullen verwittigd wor den van het bedrag van de vermin dering.

Voor Allen | 1987 | | pagina 5