Loopbaanonderbreking in de privé-sektor De gesubsidieerde kontraktuelen Het hoekje van onze Europarlementair EEG-steun voor Turkse gastarbeiders De eerste stempel voor schoolverlaters Januari militiemaand aan de verlenging leger- en burgerdienst aan devemdndering vMÊÊÊméen Vormingsavond: Programmatie 1987 Sinds 1 september 1986 is het systeem van de loopbaanon derbreking in de privé-sektor ingevoerd. De loopbaan kan om diverse redenen deeltijds of voltijds worden onder broken. Bepaling Soorten Venranglngslnkomen Aanvraag Nuttige adressen Vanaf 1 januari 1987 worden de bijzondere tewerkstellings programma's in de gemeen ten en Openbare Centra voor Maatschappelijk Welzijn ver vangen door het stelsel van gesubsidieerde kontraktuelen (Geko's of Gesko's). Nieuw statuut Vrijlating Vrijstelling Ontheffing Uitstel Toepasslngskrlterla Premlevoorwaarden Besluit GEEN ATOOMWAPENS IN EUROPA 25.10.87 Informatie-avond voor dienstplichtigen Op donderdag 29 januari a.s. verloopt de lange wachttijd van 150 dagen voor de jonge schoolverlaters die in juni-juli 1986 afstudeerden en nog steeds werkloos zijn. Zij ont vangen een schamele wacht- vergoeding die niet meer is dan een aalmoes. Wachttijd Wachtgeld Betaling Aktles SV-CSC Aalst Maandag 19 januari 1987om 19.30 u. Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove «Voor Allen» - 16 januari 1987 -5 Bij een loopbaanonderbreking kan elke werknemer voor een bepaalde tijd zijn beroepsarbeid deeltijds of halftijds opschorten met een maximum-vergoeding van 10.504 fr. per maand. De onderbroken arbeidsplaats moet ingenomen worden door een volledig uitkeringsgerechtigde werkloze. De loopbaanonderbre king kan onder dezelfde voorwaar den herhaald worden. Iedere werk nemer die minstens één jaar onon derbroken vol- of deeltijds in de zelfde onderneming werkt, kan een beroepsloopbaanonderbreking aanvragen. De loopbaanonderbre king is evenwel niet toegelaten voor jongeren, tewerkgesteld in het ka der van de stage der jongeren of verbonden door een leerovereen komst. De loopbaanonderbreking kan enkel ingaan met toelating van de werkgever. Sommige kollektie- ve arbeidsovereenkomsten voor zien onder bepaalde voorwaarden het recht op loopbaanonderbre king. De wet voorziet drie soorten loop baanonderbreking. Vooreerst kan de loopbaan voor een bepaalde tijd volledig worden onderbroken. De werknemer, die vol- of deeltijds werkt met minstens een jaar an ciënniteit in dezelfde onderneming, kan zijn beroepsarbeid volledig op schorten voor een periode van zes tot twaalf maanden. Aan het einde van de loopbaanonderbreking kan hij zijn betrekking weer opnemen. De werknemer die zijn beroeps loopbaan volledig onderbreekt, heeft recht op een onderbrekings uitkering, op voorwaarde dat zijn werkgever er zich toe verbonden heeft hem te vervangen door één of twee uitkeringsgerechtigde volledig werklozen of door een daarmee gelijkgestelde werknemer. De werknemer die zijn beroepsloop baan volledig onderbreekt ontvangt een vergoeding van 10.504 fr. per maand. Bij een volledige loopbaan onderbreking van een deeltijdse werknemer wordt de vergoeding berekend in verhouding tot de duur van de deeltijdse arbeid. Na een eerste onderbrekingsperiode kan een nieuwe loopbaanonderbreking onder dezelfde voorwaarden wor den aangevraagd met een maxi mumduur van 60 maanden gedu rende de volledige loopbaan van de werknemer. Ook kan de werknemer overscha kelen van vol- of deeltijdse arbeid naar halftijdse arbeid voor een mi nimumperiode van zes maanden. De werknemer die naar halftijdse arbeid overstapt heeft recht op een onderbrekingsuitkering gedurende maximum 5 jaar indien zijn werk gever zich ertoe verbindt hem te vervangen door een uitkeringsge rechtigde volledig werkloze. De on derbrekingsuitkering bedraagt 6.252 fr. per maand. De werkne mer moet niet langer dan 5 jaar worden vervangen. Tenslotte kan elke werknemer van minstens 50 jaar tot aan de pen sioengerechtigde leeftijd overscha kelen naar halftijdse arbeid. Hij kan aanspraak maken op een on derbrekingsuitkering van maximum 10.504 fr. tot aan de pensioenge rechtigde leeftijd. Het recht op die verhoogde uitkering wordt slechts éénmaal toegekend. Dat betekent dat een werknemer van 50 jaar en ouder die naar een halftijdse be trekking is overgegaan en die be sluit zijn vroegere voltijdse of deel tijdse betrekking terug op te ne men, het recht op de verhoogde uitkering verliest. Indien de werk nemer nadien besluit over te gaan naar een halftijdse betrekking zal de onderbrekingsuitkering slechts 5.252 fr. per maand bedragen «n zal de duur tot 5 jaar beperkt zijn. De onderbrekingsuitkering is een vervangingsinkomen. De werkne mer die een onderbrekingsuitke ring geniet kan deze kumuleren met alle inkomsten die hij vroeger reeds kumuleerde met het loon van zijn hoofdberoep. Het is enkel ver boden een nieuwe aktiviteit als werknemer te beginnen of een bij beroep uit te breiden. Wel mag hij zijn onderbrekingsuitkering kumu leren met een inkomen uit een zelfstandige aktiviteit. Bij een loopbaanonderbreking be houdt de werknemer zijn rechten op werkloosheidsvergoeding, ziek te- en invaliditeitsvergoeding en kinderbijslag. Inzake het pensioen wordt de onderbroken periode voor maximum 60 maanden gelijk gesteld, met een periode van te werkstelling. Voor de eerste 12 maanden van de loopbaanonder breking moeten geen pensioenbij dragen worden betaald. De volgen de perioden worden gelijkgesteld mits de betaling van persoonlijke kwartaalbijdragen waarvoor een aanvraag moet ingediend worden bij de Rijksdienst voor Werkne merspensioenen, Zuidertoren 3, Baraplein, 1060 Brussel. De loopbaanonderbreking moet schriftelijk worden aangevraagd bij de werkgever. Bij wederzijds ak koord van werknemer en werkge ver moet de werknemer bij een ter post aangetekend schrijven een for mulier tot aanvraag van de onder brekingsuitkering zenden aan het gewestelijk wlerkloosheidsbureau van zijn arrondissement. Het recht op onderbreking vangt aan op de datum vermeld op de aanvraag, indien alle nodige dokumenten be hoorlijk ingevuld worden ingezon den binnen de maand na de aan vraag. Wie over de loopbaanonderbreking meer wil weten kan terecht bij zijn vakbond of bij - Het Ministerie van Tewerkstel ling en Arbeid, Belliardstraat 51- 53, 1040 Brussel. Tel.: 02/ 233.50.90. - Rijksdienst voor Werknemers pensioenen, Zuidertoren 3, Bara plein, 1060 Brussel. Tel.: 02/ 423.40.40. - Gewestelijke RVA-dienst, Kei zerlijk Plein 17 B, 9300 Aalst. Tel.: 053/21.26.91. (l.d.m.) De gesubsidieerde kontraktuelen (Geko's of Gesko's) worden werk nemers van de gemeente of van het OCMW. Zij worden aangeworven volgens een arbeidsovereenkomst van bepaalde of onbepaalde duur met een volwaardig sociaal en fi nancieel statuut. Het loon, vakan tiegeld en eindejaarspremie zijn De regering wil de militiewetgeving wijzigen. Het wetsontwerp werd evenwel nog niet goedgekeurd in Kamer en Senaat. Vooralsnog blijft de huidige wetgeving dan ook van kracht. Alle aanvragen tot vrijla ting, vrijstelling, ontheffing en uit stel moeten in januari ingediend worden bij de militiedienst van de woonplaats van de dienstplichtige. De vrijlating kan bekomen worden: - als eerste dienstplichtige uit een gezin van zes of meer kinderen. - als kostwinner die reeds vijf opeenvolgende uitstellen heeft bekomen. - wanneer het gezin reeds twee broeder- of zusterdiensten telt. - op grond van 1 broeder- of zus terdienst en gezinsinkomen niet ho ger dan 360.000 fr. vermeerderd met 90.000 fr. per persoon ten laste. - voor bepaalde kategorieën zoals mijningenieurs, ondergronds mijn- personeel, zeelieden. De dienstplichtige kan worden vrij gesteld op medische gronden (vrij lating) of wegens ontwikkelings hulp. De voorwaarden voor ontheffing worden jaarlijks vastgesteld. Voor 1987 werd dit nog niet bepaald. Een van beide of beide kategorieën komen hiervoor in aanmerking. Of wel een tweede dienstplichtige uit een gezin van 6 of meer kinderen, waarvan een broer ten minste 5 jaar geleden onbepaald uitstel, onthef fing of vrijlating heeft bekomen; ofwel één of meer kinderen ten laste vóór 1 januari van het klasse jaar en vóór de leeftijd van 24 jaar. In beide gevallen moet de dienstplichtige geschikt bevonden zijn voor de dienst van de klasse 1986. De dienstplichtige kan tot de leef tijd van 25 jaar bijv. om studierede nen uitstel van legerdienst verkrij gen dat kan worden ingetrokken tot 25 juli van het jaar van aanvraag. minstens gelijk aan de bezoldiging van het vastbenoemd personeel van het Rijk. De gemeenten of OCMW's kunnen de anciënniteit in de weddebepaling verrekenen. Voor de gesubsidieerde kontrak tuelen betekent het nieuwe systeem een verbetering van hun sociaal statuut. Het nieuwe systeem van gesubsidieerde kontraktuelen valt echter wel gedeeltelijk ten laste van de gemeenten en OCMW's, die per arbeidsplaats enkel nog een forfai taire premie van 230.000 fr. of 400.000 fr. ontvangen. Bij de toe kenning van deze premie wordt geen onderscheid gemaakt naarge lang de opleiding of kwalifikatie van het personeelslid. Enkel de gemeenten en lokale in stellingen kunnen een aanvraag in dienen voor het aanwerven van gesubsidieerde kontraktuelen. Dit wil zeggen: gemeenten, verenigin gen van gemeenten met uitzonde ring van deze met ekonomische finaliteit, openbare centra voor maatschappelijk welzijn, verenigin gen van OCMW's en interkommu- nale centra voor maatschappelijk welzijn. Het lokaal bestuur dat de aanvraag tot tewerkstelling van de Geko's indient treedt ook op als werkgever. De gesubsidieerde kon- traktuele heeft een arbeidsovereen komst en werkt onder verantwoor delijkheid en gezag van het bestuur dat hem/haar heeft aangeworven en tevens de financiële lasten van de arbeidsovereenkomst draagt. Enkel de werkloze die tenminste 6 maanden uitkeringsgerechtigd vol ledig werkloze is of de werkloze die in de loop van het jaar dat zijn aanwerving voorafgaat tenminste 6 maanden uitkeringsgerechtigde volledig werkloze was, komt in aan merking voor een tewerkstelling als GEKO. Werklozen die in een deel tijdse betrekking zijn tewerkgesteld kunnen niet als GEKO worden te werkgesteld. Jongeren die wacht uitkeringen genieten en personen ingeschakeld in een alternatief te werkstellingscircuit (BTK, DAC, TWW) komen in aanmerking voor tewerkstelling als gesubsidieerd kontraktueel. De gesubsidieerde kontraktuelen mogen enkel taken uitvoeren in de niet-kommerciële sektor, hetzij: - taken van sociaal of openbaar nut of van kultureel belang, reke ning houdend met de betrokken regio. - kollektieve behoeften bevredi gen waaraan niet op een andere wijze kan worden voldaan. - geen rechtstreeks of onrecht streeks winstoogmerk nastreven. Om van de premie van 400.000 fr. te genieten gelden volgende voor waarden: 1. Het lokaal bestuur moet de re geling van loopbaanonderbreking en stagiairs toepassen. 2. De gesubsidieerde kontraktue- Jen mogen niet in kommerciële pro- jekten worden ingeschakeld. 3. Het lokaal bestuur moet het ge middelde tewerkstellingsvolume handhaven op het niveau van de periode van 1 april 1985 tot 31 maart 1986 en het aantal vastbe noemde, tijdelijke en konraktuele personeelsleden behouden op het niveau van 30 juni 1985. 4. Minstens 50 procent van het ge- Wenl meentepersoneel moet statutair be noemd zijn. 5. Het lokaal bestuur moet min stens evenveel gesubsidieerde kon traktuelen tewerkstellen als het aantal langdurig werklozen op 30 juni 1985. Lokale besturen die aan al deze voorwaarden voldoen ontvangen een tussenkomst van 400.000 fr. per arbeidsplaats. Indien niet wordt voldaan aan deze voorwaarden be draagt de premie 230.000 fr. Voortaan kunnen de gemeentebe sturen en de OCMW's autonoom beslissen over de aanwerving en de opdrachten van de gesubsidieerde kontraktuelen. Dit houdt kansen in voor funktionele en efficiënte be zetting van het personeelskader. Het nieuwe systeem van gesubsi dieerde kontraktuelen met de meeruitgave voor de lokale bestu ren kan evenwel ook leiden tot afbouw van gemeentelijke tewerk stelling. De regering heeft de ge meenten andermaal voor een moei lijke keuze geplaatst: met minder middelen gelijke tewerkstelling en dienstverlening aan de bevolking waarborgen. (l.d.m.) Op woensdag 21 januari 1987 om 20 uur organiseert SO- LAC een info-avond voor dienstplichtigen. Informatie zal verstrekt wor den i.v.m. aanvragen van uit stel, vrijlating, vrijstelling, het statuut van gewetensbe zwaarde enz. Ook zal men proberen tegen die dag meer inlichtingen te verzamelen over het al dan niet ingaan van de nieuwe dienstplichtreglementering. Deze info-avond vindt plaats in de benedenzaal van het ABW-gebouw, Houtmarkt- Sterrestraat 1 te 9300 Aalst. Bepaalde sociale organisaties die zich inzetten voor de integratie van gastarbeiders hebben momenteel te kampen met financiële proble men. Willy Vernimmen wenste dan ook van de Commissie voor de Europese Gemeenschappen te vernemen of er door de EEG financiële steunverlening kon toegekend worden. In een parlemen taire vraag aan de Commissie verzocht hij om volgende informatie: - Is het mogelijk EEG-steunverlening te bekomen voor Turkse gastarbeiders, die taallessen volgen? - Welke criteria wordt terzake gehanteerd voor het toekennen van deze steun? - Welke projekten kwamen reeds voor steun in aanmerking? Commissaris Marin antwoordde namens de Commissie, dat de EEG financiële steun voor de opneming in het sociale leven van Turkse werknemers en leden van hun gezinnen door de Commissie op diverse terreinen toegekend wordt: - het Europees Sociaal Fonds kent steun toe voor de beroepsoplei ding in kombinatie met een taalopleiding aan migrerende werkne mers, zonder onderscheid van nationaliteit. Een kwantitatieve verdeling per nationaliteit is onmogelijk, aangezien de akties in het algemeen zonder onderscheid op diverse nationaliteiten betrekking hebben; - in het kader van het Aktieprogramma op onderwijsbeleid zijn verschillende modelprojekten ten dele gericht geweest op verbe tering van het onderwijs in de Turkse taal en kuituur: Belgisch Limburg, lager onderwijs (1976-1982), Leiden, lager onderwijs (1977-1980), Enschede, kleuterschool en lager onderwijs (1979- 1982), Marseille, kleuterschool en lager onderwijs (1979-1982), Belgisch Limburg, secundair onderwijs (1982-1987). Een modelprojekt dat van 1982 tot 1986 in Berlijn is uitgevoerd in samenwerking met de Bondsregering en de deelstaat had ten doel leermiddelen uit te werken en in de praktijk te beproeven ten behoeve van Turkse leerlingen van secundaire scholen die het Turks als vreemde taal hadden gekozen. De bijdrage van de Commissie voor het modelprojekt van Berlijn bedroeg 60.000 Ecu per jaar. In dit verband verwijst de Commissaris naar de Richtüjn 77/486/ EEG, die de Lidstaten verplichting oplegt het onderwijs in de taal en kuituur van oorsprong te bevorderen in samenwerking met de Staat van oorsprong en in koördinatie met het normale onderwijs. Bij gelegenheid van de goedkeuring van deze richtlijn is de politieke wil van de Raad en de Lidstaten bevestigd om de doelstellingen van de richtlijn te verwezenlijken ten behoeve van alle kinderen van migrerende werknemers, ongeacht of zij onderdaan zijn van Lid staten of niet, aldus Commissaris Marin. De regeling van de werkloosheids vergoeding toegekend aan jonge werknemers op het einde van hun studies en na de wachtperiode als werkzoekende dateert van 1968. Vóór 1982 bedroegen de uitkerin gen nog ongeveer 17.000 fr. per maand. Jaren van inleveringen en neo-liberaal beleid onder Martens V en VI zorgden ervoor dat de wachttijd werd verdubbeld van 75 tot 150 dagen en dat de wachtver- goedingen fors werden verminderd. De wachtuitkering voor al leenstaande jongeren onder de 18 jaar bedraagt 6.344 fr. per maand of 244 fr. per dag. De jonge school verlater die nog thuis woont ont vangt slechts 6.006 fr. per maand of 231 fr. per dag. De samenwonende schoolverlater jonger dan 18 jaar wiens echtgenoot of bijzit slechts een vervangingsinkomen heeft, krijgt 6.344 fr. per maand. De wachtvergoeding voor jonge schoolverlaters tussen 18 en 21 jaar bedraagt 9.568 fr. per maand voor samenwonenden en 10.218 fr. per maand voor alleenstaanden of voor samenwonenden wiens echtgenoot of bijzit slechts over een vervan gingsinkomen beschikt. Voor meerderjarigen bedraagt de uitke ring 13.338 fr. per maand voor alleenstaanden, 10.218 fr. voor sa menwonenden wiens echtgenoot of bijzit slechts vervangingsinkomen heeft en 9.568 fr. per maand voor de overige samenwonenden. De ge zinshoofden krijgen 23.348 fr. per maand, ongeacht de leeftijd. De werkloosheidsvergoedingen worden betaald door de vakbonden of door de hulpkas voor werkloos heidsuitkeringen. Voor de inschrij ving bij een uitbetalingsaanstelling zijn vereist: - identiteitskaart - gele R.V.A.-inschrijvingskaart, formulier A 23. - trouwboekje van de ouders of persoonlijk trouwboekje - schoolattest - nummer van de bankrekening Van diverse kanten gaan stemmen op om de wachtvergoedingen nog te'verminderen of zelfs af te schaf fen volgens het voorstel van het V.B.O. Het regeerakkoord van Martens VI voorziet de verlenging van de wachttijd. Ook het omstre den Sint-Annaplan bepaalde aan vankelijk een vermindering van het wachtgeld. Daarentegen blijft de jeugdwerkloosheid in Vlaanderen hoog. Daarom zullen de jonge schoolverlaters ook dit jaar akties organiseren op de eerste stempel- dag. Wie wil meewerken aan de akties of meer wil weten over de werkloosheidsvergoedingen voor jonge schoolverlaters kan tijdens de kantooruren terecht bij ABW- Werklozenwerking, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Tel.: 053/78.32.71. Inleiding: Lieve De Ro (Voorzitster) Alle leden op post!

Voor Allen | 1987 | | pagina 5