Parlementaire vraag toestand wegverkeer op Denderbruggen Betere invalswegen voor Denderleeuw [/- Parkeren blijft betaalbaar Bode Marcel De Bakker geeft het roer door Brand verwoest Artemis-Welle I Gemeenteraad 35 werknemers technisch werkloos Werner Van den Stockt Vraag nr.82dd. 25.11.1086 van Paul Van der Nlepen Sedert jaren veroorzaken de Den derbruggen van Huissegem-Sas en Teralfene-Sas te Denderleeuw, die slechts over één rijstrokk beschik ken, een enorme hinder als gevolg van het toenemend verkeer. De gemeenteraad blijft nu zoals in het verleden bestendig aandringen bij de voogdijoverheid en bij Uw Departement om aan deze hinder lijke toestand de gepaste oplossing te geven. Zo werd ondermeer voorgesteld om bedoelde bruggen dringend van twee rijstroken te voorzien in af wachting van de aanleg van een nieuwe verbindingsweg Dender- leeuw-Liedekerke-Teralfene met een vaste Denderbrug. Dit projekt werd in het verleden herhaaldelijk in het vijfjarenplan opgenomen. Momenteel is niet alleen de hinder maar ook het gevaar vooral aan de bruggen te Huissegem-Sas zo acuut geworden dat bij hoogdringendheid de aanpassingswerken zouden moe ten kunnen gebeuren. Desgevallend zou het probleem reeds gedeeltelijk kunnen opgelost worden indien in de eerste faze de ophaalbrug te Huissegem-Sas zou verbreed worden. Hierbij aanslui tend zou het gemeentebestuur de voorziene verbredingswerken aan de Kasteelstraat kunnen laten uit voeren. De flessenhals zou op die wijze uit nog slechts één smalle brug bestaan. De werken aan de waterval (barrage) zouden dan in een latere fase kunnen uitgevoerd worden. Mag ik van de Minister via het Bulletin van Vragen en Antwoor den vernemen: 1. hoever het staat met de plannen tot aanpassing van de twee Sas- bruggen te Huissegem enerzijds en die van Teralfene anderzijds. 2. Tegen wanneer worden de aan passingswerken aan deze brug gen in het vooruitzicht gesteld? Op hoeveel worden de kosten van deze werken geraamd? Zijn de kredieten hiervoor reeds in de begroting 1987 opgenomen? 3. Tegen wanneer is het begin van de realisatie van het projekt van de nieuwe verbindingsweg Den derleeuw - Liedekerke - Teral fene met vaste Denderbrug en aansluitend op de Rijksweg AIO te Essene gepland? In hoeveel fazen zal de volledige uitvoering gebeuren en in welke volgorde en op welk tijdstip? Op hoeveel wordt de kostprijs van ieder geplande fase geraamd? Antwoord van do minister van Openbare Werken Als antwoord op zijn vraag kan ik het geacht Lid het volgende mede delen. 1.1. De nieuwe vaste brug over de stuwgeul te Denderleeuw (gehucht Huissegem) moet, gelet op het be staande stratenpatroon en de ruim tebeperking, ter plaatse van de hui dige brug worden ingeplant. Dit betekent dat de stuw moet worden afgebroken om de nieuwe brug te kunnen bouwen. Om de wateraf voer van de Dender te kunnen verzekeren is het bijgevolg vereist een nieuwe stuw te realiseren, vooraleer met de nieuwe brug te kunnen aanvangen. Ten einde de verkeershinder tot het minimum te beperken is het aange wezen om bij het bouwen van de nieuwe brug over de stuwgeul ter- zelfdertijd de nieuwe ophaalbrug over de sluisgeul te verwezenlijken. Het uitvoeren van de werken ver eist voor beide bruggen immers het volledig onderbreken van het weg verkeer. Door de gelijktijdige uit voering wordt de hinder voor het verkeer dus minimaal. Verder moet er ook op gewezen worden dat op beide bruggen één richtingsverkeer geldt, zodat het herbouwen van één brug geen op lossing brengt voor het verkeers probleem te Huissegem. Thans wordt het projekt door mijn diensten bestudeerd. De aanbeste ding van het werk is voor eind 1987- begin 1988 in het vooruitzicht te stellen, voor zover de budgettaire middelen in de begroting 1988 kun nen vrijgemaakt worden. Ik wens hier nog aan toe te voegen dat de bestaande bruggen nog in goede staat verkeren en regelmatig aan inspekties worden onderwor pen. Eventuele herstellingen zul len, zo het nodig is, onmiddellijk worden uitgevoerd. 1.2. De studie voor de bouw van een nieuwe brug over de stuw en een nieuwe brug over de sluisgeul te Teralfene, is bijna afgerond. Op verzoek van de gemeente Dender leeuw verleent mijn departement thans echter prioriteit aan het pro jekt te Huissegem. Het studiewerk dat aanvankelijk prioriteit verleen de aan het projekt te Teralfene, werd, na de tussenkomst van de gemeente, volledig gericht op de bruggen te Huissegem. Het uitvoeren van de werken te Teralfene is, gelet op de budgettai re beperkingen en de band met de werken te Huissegem, slechts te plannen na uitvoering van laatstge noemd projekt. 2. De werken te Huissegem wor den geraamd op 150 miljoen frank, deze te Teralfene op 50 miljoen frank. In de begroting 1987 is geen krediet hiervoor ingeschreven. 3. De realisatie van het projekt van de nieuwe verbindingsweg Dender leeuw - Teralfene - Essene (N208) is als volgt gepland: a) Complex N208/A10 te Essene (Affligem) - Aansluitingscom plex met de AIO autosnelweg. Dit is de eerste fase. De uitvoe ring der werken startte begin oktober 1986. Kostprijs: 211 miljoen fr. Het einde van deze eerste fase is voorzien in de tweede helft van 1988. (Uitvoeringstermijn: 320 werk dagen) b. De tweede fase is ter studie. Het betreft de bouw van een brug onder de spoorlijn te Sint-Ka- tharina-Lombeek (nabij station Essene-Lombeek). Raming: 50 60 miljoen frank. Aanbesteding: ten vroegste eind 1987 of begin 1988, in funktie van de beschikbare kredieten. c. De derde fase is eveneens ter studie. Het betreft de bouw van een vaste brug over de Dender te Liedekerke/Denderleeuw. Raming: 50 miljoen fr. Aanbesteding: ten vroegste eind 1987, begin 1988, eveneens in funktie van de beschikbare kre dieten. d. De vierde fase is insgelijks ter studie. Het betreft de wegenis- werken vanaf de Thontlaan te Denderleeuw tot de AIO te Es sene (ca. 5 km.) Raming: 250 300 miljoen frank. Aanbesteding: kan nog niet ge programmeerd worden, zeker niet voor midden 1989. De ophaalbrug met 70 meter verder de vaste brug en waterstuw: nachtmerrie voor alle weggebruikers De SP heeft de laatste maan den een duidelijke stempel ge drukt op de beslissingen inza ke de infrastruktuurwerken in de gemeente. De bedoeling is uiteindelijk om via een effi ciënte en verantwoorde poli tiek van Openbare Werken een aantal verkeersproblemen op korte of halflange termijn uit de weg te ruimen. Ondermeer hebben de socialisten een aantal opmerkingen geformu leerd en het advies van de gemeen teraad onderschreven met betrek king tot de geplande verbindings weg naar de snelweg Brussel-Oos- tende, met een vaste overbrugging van de Dender ter hoogte van het industriepark te Liedekerke en een klaverblad te Essene. Op de gemeenteraad werd het standpunt van de SP-fraktie i.v.m. de Kasteelstraat en de Denderbrug gen geformuleerd door Rudy De Leeuw. Tijdens de gemeenteraad werd - en dit met het doel het belang van de bevolking te dienen - afgesproken om aktief tussen te komen aan gaande de uit te voeren werken aan de Denderbruggen, bij de Minister van Openbare Werken. Middels een vraag van senator Paul Van der Niepen en het antwoord erop door de minister van Openba re Werken, krijgen we een duide lijk overzicht van de stand van zaken betreffende de Dender bruggen. De interventies van onze mandata rissen maken het mogelijk het SP- standpunt terzake te aktualiseren en verder uit te diepen. We geven hierbij de tussenkomsten weer van deze SP-mandatarissen. Binnen het SP-bestuur en de nieu we bestuurskoalitie, zal in het ka der van de begroting 1987 en gezien de plannen van Openbare Werken de ganse problematiek opnieuw ter sprake komen. De Kasteelstraat: naar een goedkope oplossing Hieronder geven we de belangrijk ste passages weer uit de tussen komst van Rudy De Leeuw over de verbredingswerken aan de Kas teelstraat. In de gemeenteraad werd reeds meermaals gepleit voor een ern stige aanpak van de problematiek van de Kasteelstraat en de ver keershinder te Huissegem. Het projekt ter verbreding van de ze straat werd reeds maanden terug op een hoorzitting in aanwezigheid van de burgemeester en mezelf ter sprake gebracht. Bij het projekt "NINA" - de in planting van een nieuw winkelcen trum op de Kasteelstraat - hebben we aangedrongen op het voorzien van de nodige parkeerruimte. Ter hoogte van de Aldi-winkel werd gepleit voor de aanleg van zebra paden, om de voetgangers in deze verkeersdrukke straat te bescher men. Al meerdere malen hebben we met het ministerie van Openba re Werken kontakt genomen,en voor 1987 zijn nu waarschijnlijk kredieten voorzien, om twee brede bruggen met twee rijstroken te bouwen en om een nieuwe water- stuw of "barrage" te konstruerén. Al deze inspanningen zijn erop ge richt de toegang tot Denderleeuw te verbeteren. We menen dan ook dat de verbredingswerken die nu gepland worden in 1987 kunnen uitgevoerd worden. Dit kan goed koop - er valt slechts 910.000 frank te lenen - zonder kosten voor de omwonenden op het vlak van ver- haalbelasting voor het verbeteren en aanleggen van voetpaden. Door de werken met eigen perso neel uit te voeren in fazen, eerst links dan rechts van de weg, kan dit projekt snel en goedkoop gereali seerd worden. Door de verbeteringswerken te plannen in het voorjaar 1987, bij relatief goed weer, zal dit projekt tijdig klaar zijn opdat nadien de werken aan de Denderbruggen kunnen starten. Mocht blijken dat dit dossier bij het ministerie van Openbare Werken snel vordert, dan zou men zelfs kunnen overwe gen de verbreding te realiseren, gelijktijdig met de werken aan de brug en de stuw. Een verregaande coördinatie met de diensten van het ministerie van Openbare Werken is hier meer dan noodzakelijk, temeer daar de wer ken aan het Klaverblad te Essene (AIO Brussel-Oostende) ook in realisatie gaan. Een derde overbrugging van de Dender te Denderleeuw ligt in het verschiet. Tekst en foto s: G. De Leeneer en R. De Leeuw De waterstuwgeul verplaatsen: meer dan een kunstwerk (Huissegem- Denderleeuw) Als eigentijds nieuwjaarsge schenk bedachten CVP en VU de Denderleeuwse pende laars met een verhoging van het parkeergeld op de pendel parking (Kouterbaan). Be doeling was het huidig maandabonnement (250 fr.) op te trekken tot 300 frank, zijnde een stijging van 600 frank op jaarbasis. Aan de hand van een aantal cijfers verklaarde raadslid Van den Stockt met deze verhoging niet akkoord te zullen gaan. In zijn repliek wees hij op het feit dat 80% van de wer kende beroepsbevolking van het arrondissement Aalst pendelt - voor Denderleeuw moet dit cijfer zelfs nog hoger zijn - en dat een groot deel van deze pendelaars aan gewezen is op het spoor. Vanuit sociaal oogpunt kan hier al gekon- kludeerd worden dat de tarieven niet te hoog mogen zijn. Als type voorbeeld haalde het SP-raadslid het meest voor de hand liggende voorbeeld aan: iemand die van Denderleeuw naar Brussel pendelt. Indien de betrokkene een sociaal abonnement heeft betaald 1.630 x 12 of 19.560 frank. De helft hiervan wordt terugbetaald door de pa troon. Gebrukt deze pendelaar de wagen dan komt bij deze 9.780 frank nog eens 3.000 frank parkeer geld bij, wat als totale kostprijs per jaar 12.780 fr. geeft. Een pendelaar met een gewoon abonnement betaalt van zijn kant 2.190 fr. per maand wat op jaarba sis 29.080 fr. geeft. Telt men hier het abonnement voor de pendel parking bij dan komt deze pende laar op een jaaruitgave van 32.080 frank. De conclusie van dit alles is dat Voor dinsdag 20 januari a.s. heeft de nieuwe meerderheid een ge meenteraad samengeroepen. Als agendapunten vermelden we de princiepsbeslissing betreffende de aanwerving van twee schoonmaak sters, het organiseren van een se- lektieproef voor het aanleggen van een werfreserve bedienden Geko's, de overname van gronden en wege- nissen van de S.M. Werkerswel zijn, princiepsbeslissingen betref fende verbeteringswerken aan de Kleine Ganzenbaan en renovatie van het Landuit (omgeving NMBS- halte Iddergem) en een vraag be treffende de wachthuisjes van de autobuslijn Aalst-Denderleeuw (grondgebied Welle) (w.v.d.s.) Grote bakschletlng Op 16 en 17 januari gaat er in café Sportvrienden (bij Roger, Roden- bachstraat Leeuwbrug) een grote bakschieting en pitjesbak door. De opbrengst ervan gaat naar de orga nisatie van de koers op kermis Leeuwbrug, koers die door Jean Van der Weeën samen met een schare medewerkers op deze volk rijke buurt wordt georganiseerd. Aanvang telkens om 18.30 uur. Kaartersclub Achturenhuls De januarikaarting, de vijfde van het seizoen, zal uitzonderlijk en dit wegens de eindej aarsfeestdagen, doorgaan op vrijdag 16 januari te 20 uur. Iedereen van harte welkom. pendelen duur is, rekening hou dend met het feit dat de Dender streek en onze gemeente voorna melijk kleine en middelgrote in komens telt zelfs zeer duur. Raadslid Van den Stockt wees in zijn tussenkomst verder op de prijs- evolutie van de treintarievén. Uit de sociale statistieken van het NIS blijkt dat tussen april 1982 en april 1986 (Martens V en VI) de NMBS- biljetten met 45,5% en de abonne menten met 49,59% gestegen zijn. Daartegenover staat dat de inflatie in deze periode 32,2% bedroeg wat met andere woorden betekent dat het spoor in deze periode netto minstens 13 17% duurder gewor den is. Raadslid Van Isterdael wees er aansluitend ook op dat de pendel parking van de gemeente zelfs met de huidige abonnementsprijs een zeer winstgevende zaak is. Na vijf jaar zijn de aanlegkosten van de parking reeds gerekupereerd. Ge zien de geringe onderhoudskosten moet de parking in de komende jaren op jaarbasis zelfs een netto winst kunnen opleveren van één miljoen. Finaal werd het VU-CVP-voorstel dan ook weggestemd en blijft de prijs voor een maandabonnement op 250 frank. (p.l.) Het hoort tot de geplogendheden dat wanneer een verdienstelijk par tijlid een funktie neerlegt daar even te blijven bij stilstaan. Met de jaar wisseling stopt onze partijbode Marcel De Bakker met zijn aktivi- teit. Jarenlang, hoeft het gezegd, in weer en wind, met de fiets of de bromfiets werden de wegen van Denderleeuw, Iddergem en Welle doorkruist om de partijgelden en de gelden Voor Allen te verzame len. Was de betrokkene afwezig dan kon Marcel de week daarop aan een extra rit beginnen. Zijn taak heeft Marcel steeds nauwgezet uitgevoerd. Op de fede rale vergaderingen kwam het meer dan eens aan bod en waren we hierover niet minder fier. De "bode van Denderleeuw" was er gekend, zijn zaken waren steeds in orde. Op het einde van de maand decem ber meldde ons de bode het roer te willen overlaten aan iemand an ders. Wij zullen hem missen, maar kunnen het begrijpen. In naam van mezelf en van de partijafdeling Groot-Denderleeuw wens ik U en uw echtgenote te danken voor de vele uren ronde en het fijne werk dat er gedurende al deze jaren werd geleverd. Opgelet! Marcel blijft wél de bode voor het syndikaat. F. Verbrugge Marcel en echtgenote in de bloemetjes gezet door senator Van der Niepen, fraktievoorzitter, G. Couck en voorzitter F. Verbrugge. Donderdagavond even na 18 uur brak een hevige brand uit in de gebouwen van de kou- senfabriek Artemis te Welle. Het vuur greep zo vlug om zich heen dat de brandweer van Denderleeuw voor een praktisch onmogelijke op dracht stond. Een grote hoeveelheid chemica liën, die in de hangaars opgeslagen lag, zorgde voor vlammen van 30- 40 meter hoog en een enorme rook ontwikkeling. In een mum van tijd stond het ganse bedrijf dan ook in lichtelaaie. Toen de vlammen over sloegen naar de tweede hangaar werd een beroep gedaan op de brandweer van Aalst en de Civiele Bescherming van Liedekerke. Veel mocht dit niet baten want na amper een goed uur werd de hele fabriek met een oppervlakte van 3.000 m! volledig met de grond gelijk gemaakt. Even dacht men er zelfs aan de ganse buurt omwille van ontplof fingsgevaar te laten onruimen. Uit eindelijk gingen 2 hangaars met een belangrijk machinepark en een gro te hoeveelheid nylon in de vlam men op. De schade wordt op een 35 miljoen geraamd. Bij Artemis werkten op piekmomenten zo'n 35 vrouwelijke arbeidskrachten. Voor hen is er in de streek niet direkt vervangbare werkgelegenheid en de vraag is of - en waar en wan neer - de zaak nog heropgestart zal worden. «Voor Allen» - 16 januari 1987 - 7 S:-

Voor Allen | 1987 | | pagina 7