Toerisme in het bloed Herstelkuur WmÈÈms V Gelijke spoorwegtarieven Kinderfeest Bond Moyson Denderleeuw Mare Galle dient wetsvoorstel In rond Civiele Bescherming Nieuwe ABW- brochure tussen school en werk Aanleggen wachtlijst van klerken Bericht aan de SP-afdelingen Eindafrekening lidgelden en "Voor Allen" Toelichting Dames en Heren, Wetsvoorstel Enig artikel Om herstellenden na een ziekteperiode toe te laten de nodige krachten op te doen die tot volledige genezing kunnen leiden, hebben de le den van een ziekenfonds de mogelijkheid enige weken te verblijven in herstellings oorden. Bepaling Verblijf Oplegkosten De Europese Gemeenschap is een grote toeristische attraktie hetgeen waarschijnlijk ver klaart waarom zijn inwoners zulke aartstoeristen zijn. VOO Evenals de luchtvaartmaat schappijen willen ook de spoorwegen maar al te graag meer klanten krijgen. Tegelij kertijd willen de regeringen dat de spoorwegen speciale tarieven berekenen voor be paalde kategorieën van reizi gers zoals bijv. de grote ge zinnen en sociaal of lichame lijk gehandicapten. Tot op heden mochten we reeds de eindafrekeningen van een aantal afdelingen!onderafdelingen ontvangen. Teneinde onze verplichtingen na te komen dringen wij er anderzijds wel op aan dat de overige afdelingenI onderafdelingen ten spoedigste de respektievelijke eindsaldi der SP-bijdragen en de abonnementsgelden "Voor Allen" korrekt zouden vereffenen. De eindafrekeningen dienen in principe vóór 31 januari geregeld te zijn. Alle korrespondentie terzake moet gestuurd worden naar de arrondissementele penningmeester Kd. Freddy Van den Bossche, Kouterken 1 te 9620 Zottegem. 8 - 16 januari 1987 - «Voor Allen» De foto's bewijzen dat andermaal het kinderfeest een groot suksesd was. Een groot sukses dankzij de inzet van het voltallige bestuur. Fred's kindercarrousel zorgde voor een onvergetelijke kindernamiddag (foto Gerrit De Leeneer) Het bestuur, samen met de Kerstman druk in de weer bij het uitdelen van de geschenken (foto Gerrit De Leeneer) De uitgaven van de brandweerdien sten zijn een zware last voor de gemeenten. Deze diensten vervullen niet enkel taken van gemeentelijk belang maar ook taken van nationaal be lang, en nog meer, de grootte van hun uitgaven wordt grotendeels be paald door de personeelsnormen, de lokalen en materieel opgelegd door de Staat. Anderzijds zijn de wijze van tus senkomst van de brandweer en de werking van de dienst onverenig baar met de bepalingen van de gemeentewet en het algemeen reg lement op de gemeentecomptabili- teit, inzonderheid wat de begro ting, de beperking van de kredieten en de verplichte uitgaven betreft, die duidelijk aantonen dat deze brandweerdiensten niet enkel ge meentelijke taken hebben. Kortom, de huidige vermindering van de financiële middelen van de gemeenten maakt de lasten van de brandweerdiensten ondraaglijk. Daarom wordt voorgesteld dat de Staat voor 50% zou tussenkomen in de lopende lasten van deze dien sten. Een artikel 12bis, luidend als volgt, wordt in de wet van 31 december 1963 betreffende de civiele bescher ming ingevoegd: "Artikel 12 bis. - De staat kan aan de gemeenten die een centrum vor men van een groep en aan de gemeenten die een brandweer dienst onderhouden, bedoeld res- pektievelijk in artikel 10, eerste lid en vierde lid, een toelage toeken nen gelijk aan 50% van de wer kingskosten en de personeelskosten van de brandweerdienst. De forfaitaire en j aarlij ke retribu tie, bedoeld in artikel 10 en de andere bijdragen in de kosten voor tussenkomst te betalen door de an dere gemeenten, worden berekend, na aftrek van het gedeelte gedekt door de toelage." 26 NOVEMBER 1986 M. Galle Zopas verscheen de nieuwe bro chure van de ABW-Jeugddienst "De overgang school-werk". De brochure brengt een bondig over zicht van de verscheidene tewerk stellingssystemen tussen school en werk zoals deeltijds leren, alterne rend leren, industrieel leerkon- trakt, middenstandsleerkontrakt. Daarnaast wordt uiteengezet hoe veel jongeren momenteel in deze systemen zitten en wordt hun so ciaal statuut toegelicht. Tenslotte bevat de brochure het standpunt en het alternatief van de ABVV-jon- geren. De brochure kan tijdens de kantooruren gratis worden beko men op het ABW-Jongerensekre- tariaat, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Tel.: 053/78.32.71. Herstellinsoorden zijn geen klinie ken, d.w.z. dat wie er heen gaat voldoende moet hersteld zijn opdat hij/zij zichzelf zou kunnen behel pen. Toch kunnen de residenten steeds beroep doen op een arts, verplegend personeel en kinesist. Voor een herstelstatuut komen de leden en gezinsleden in aanmerking die: - nood hebben aan herstelverlof ingevolge een akute aandoening: akute ziekte, ongeval, recente hos- pitalisatie met of zonder heelkundi ge ingreep. - nood hebben aan herstelverlof wegens een chronische aandoening: een hartkwaal, reuma, nerveuze depressie en onder regelmatige ge neeskundige behandeling staan. Voor de leden die een herstellings- kuur volgen na een akute aandoe ning beloopt het verblijf van mini mum 15 dagen tot maximum 2 maanden, afhankelijk van de ernst der aandoening. Zieken die aan een chronische aan doening lijden kunnen onder de vastgestelde voorwaarden een her stelkuur volgen van minimum 15 tot maximum 21 dagen. Bij een verblijf in een herstellings oord na akute of kronische aandoe ning worden de verblijfkosten ge deeltelijk betaald door de mutuali teit met een persoonlijke tegemoet koming of opleg ten laste van de herstellenden. De herstellende kan vergezeld worden door een begelei dende persoon. Voor deze persoon is geen tussenkomst voorzien. De Belgische Dienst voor de Bui tenlandse Handel, E. Jacqmainlaan 162 te 1210 Brussel, een openbare instelling die onder het Ministerie van Buitenlandse Zaken, Buiten landse Handel en Ontwikkelingssa menwerking ressorteert, zal eer lang een wachtlijst aanleggen van nederlandstalige en franstalige klerken. Aan het vergelijkend exa men dat hiervoor wordt afgenomen kunnen vrouwen en mannen deel nemen. I. Deelnemingsvoorwaarden a) Belg zijn b) een bewijs van onberispelijk ge drag kunnen voorleggen c) de burgerlijke en politieke rech- •ten genieten d) voor de mannelijke kandidaten, voldaan hebben aan de voorschrif ten van de wetten op de dienst plicht e) houder zijn van een regelmatig uitgereikt diploma of getuigschrift dat toegang verleent tot de graden van niveau III van het rijksperso neel f) op de datum van de afsluiting van de inschrijvingen de leeftijd van 30 jaar niet bereikt hebben. II. Examenprogramma A. Schriftelijke proef over algeme ne vorming B. Mondelinge proef over algeme ne vorming C. Proef over de talenkennis III. Alleen zij die het vereiste mi nimum der punten hebben behaald worden als voor het examen ge slaagd beschouwd. De aanvraag tot deelneming aan dit vergelijkend examen moet inge diend worden op het formulier "openbare besturen", uitgereikt door de postkantoren en voorzien van postzegels voor een bedrag van 200 fr. De inschrijving moet in voldoende gefrankeerde omslag, ten laatst eop 23 januari 1987 aan volgend adres verstuurd worden: Belgische Dienst voor de Buiten landse Handel, examencommissie, E. Jacqmainlaan 162, bus 36, 1210 Brussel. Een door het gemeentebestuur eensluidend verklaard afschrift van het diploma moet bij het inschrij vingsformulier gevoegd worden. Zij die ingeschreven hebben tenge volge de oproep in het Belgische Staatsblad van 5 november 1986, blijven geldig ingeschreven en die nen dus geen nieuw inschrijvings formulier in te sturen. Inlichtingen kunnen bij de perso neelsdienst van de B.D.B.H. inge wonnen worden. Van de twaalf lidstaten verdient Italië het meeste geld met toerisme en geven de Duitsers als toeristen het meeste uit in het buitenland. Dit blijkt uit een statistiek die on langs door de Europese Commissie werd opgesteld om na te gaan welk aandeel elke lidstaat heeft in de werelduitgaven aan en ontvangsten van toerisme. De harmonisatie van al die reduc ties in de hele Gemeenschap zou een onmiddellijk en duidelijk merkbaar gevolg hebben op de le vensstandaard van de mensen. En meer nog dan dat, het zou een verdere stap zijn in de richting van het Europa der Volkeren, een idee, dat tijdens de Europese topkonfe- rentie in de zomer van 1984 werd gelanceerd. De Europese Commissie heeft er bij de Spoorwegen zowel als bij de lidstaten op aangedrongen de kor tingen die op kommerciële of socia le gronden worden gegeven te har moniseren op het internationale treinverkeer. Maar in een rapport aan de Ministerraad zei de Com missie vorige maand dat de harmo nisatie van de verschillende tarief- strukturen in de Gemeenschap nog steeds een ver verwijderd doel is, voornamelijk omdat regeringen en spoorwegen niet willen meewer ken. De Commissie betreurt dit ten zeerste. Zij wijst er dan ook op dat een Gemeenschap die de levens standaard snel wil verhogen ook moet bewijzen voorstandster te zijn van gemakkelijker verbindingen en contacten tussen haar burgers. Maar toch is er in het rapport sprake van vooruitgang op het ge bied van harmonisatie van de kom merciële tariefredukties. De nieu we redukties die geldig zijn voor het overgrote deel van het Europe se spoorwegnet omvatten redukties voor (1) personen onder de 26 jaar (de BIGE-kaart en de Inter-Rail Card); (2) gezinnen (halve prijs voor het tweede en elk volgende kaartje voor gezinsleden die samen reizen) en (3) 65-plussers die met de speciaal voor hen gemaakte kaart heel goedkoop kunnen reizen. Maar de zaak van de redukties op sociale gronden ziet er nog weinig hoopgevend uit. Dit soort tarieven worden van regeringswege aan de spoorwegen opgelegd die daar dan een vergoeding voor ontvangen. Wel werd er vorig jaar en Europees systeem voor tarieven voor blinden ingevoerd. Maar voor andere groe pen gehandicapten heeft men nog steeds niets bereikt. Dit komt om dat zowel de kategorie van mensen die voor een reduktie in aanmer king komen als de hoogte van de Binnen de Gemeenschap zijn er op toeristisch gebied nogal wat ver schillen tussen Noord en Zuid. Het zonovergoten Zuiden verdient meer aan het toerisme dan het er aan uitgeeft. Dat is het geval voor Italië, Griekenland, Spanje en Por tugal. Daartegenover staat dat de Duit- reduktie van land tot land verschilt. Aangezien dit soort redukties door de regeringen wordt opgelegd is het aan hen om hierin de nodige veran deringen te brengen, aldus het Commissie-rapport Een voorstel voor een uniforme oplossing voor grote gezinnen kwam in 1985 tot stand evenwel zonder deelname van de Britse en sers en Nederlanders meer geld aan toerisme in het buitenland uitgeven dan zij in eigen land ontvangen. Frankrijk en het Verenigd Konink rijk zijn landen waar de inkomsten en uitgaven vrijwel in evenwicht zijn. EUROFOCUS 35/86 Ierse regering. Sedertdien hebben Denemarken, Nederland en Luxemburg te kennen gegeven dat ze eerst een oplossing willen voor het probleem van de financiële kompensatie. Hiermee is de hoop vervlogen op een snelle regeling op Gemeenschapsniveau voor de grote gezinnen. EUROFOCUS 35/86 Ontvangsten Uitgaven 2 2 1 1 Bondsrepubliek Duitsland 6 19 Griekenland 2 0,5% Spanje 8 1 OL, f\ Verenigd Koninkrijk 6 7 o^ea/£o De Kerstman bij zijn intrede van een bomvolle zaal (foto Gerrit De Leeneer)

Voor Allen | 1987 | | pagina 8