Herzele Zout op de wegen... kan het wat minder a.u.b. Binnen in Voltoojingswerken aan rijksweg Gent- Geraardsbergen Blauwe vierkanten voor 1988 Na tien iaar... Haatten Leest oppositie begroting niet Editoriaai Het antwoord van de minister Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 930O AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 23 januari 1987 49* jaargang nr. 4 Weekblad van de S.P. Teveel zout op uw frieten is niet goed voor de gezond heid, daarvan is nu onder hand iedereen wel overtuigd, maar nu sneeuw en ijs hard toeslaan is het toch het mo ment om even de aandacht te vragen voor het probleem van het overdreven gebruik van strooizout om wegen en voet paden berijd- en begaanbaar te houden. Strooizout helpt, maar de ge volgen voor het milieu (én de ekonomie) zijn niet te onder schatten en op lange termijn zou er wel eens een en ander fataal kunnen worden. De cijfers liegen er niet om: in Vlaanderen wordt sinds de winter van 78-79 jaarlijks een berg zout uitgestrooid, gaande van 23.232 tot 85.241 ton, afhankelijk van de strengheid van de winter. Deze cij fers slaan alleen op het strooizout gebruikt door openbare werken en zegt niets over het gebruik door provincie, gemeentes en partikulie- re bedrijven en burgers: zo kan men voor een gemeente als Herzele (15.000 inwoners) rekenen op een uitgave van 1,195 miljoen frank voor vorige winter (zo'n 480 ton zout). Alles bij elkaar een gigantische berg. De gevolgen kunnen dan ook niet uitblijven. Recent onderzoek (in Nederland - in ons land weet men bijna nooit van iets) heeft uitgewezen dat door het massaal gebruik van strooizout: - de bodem verarmt: het zout ver dringt in de bodem deeltjes die belangrijk zijn als plantenvoedsel. De bodem gaat kleven en er is minder doorluchting. - bomen en planten aan de weg kant sterven af: het zout wordt in de planten opgeslagen en die ster ven op de duur af. Nieuwe aanplan tingen kosten veel geld. - de landbouwgrond verzout: ge volg: minder opbrengst - drinkwatervoorraden verzilten: via de afvoer en bij dooi belandt een flinke hoeveelheid zout in de bodem en uiteindelijk in het grond water. Uiteraard een kwalijke zaak. - Allerlei aantastingen doen zich voor: de betonbekleding van wegen wordt aangetast en moet sneller opgelapt worden, het koetswerk van auto's roest sneller, huisdieren moeten oppassen voor uitgebeten poten. Een hele resem negatieve gevolgen dus. Zeker op lange termijn. Wil len wij nu hebben dat bij sneeuw en ijzel iedereen dan maar achter zijn kachel moeten blijven zitten? Bij- Afschaffing overwegen te Denderleeuw, pag. 3 3' Sportnacht te Geraardsbergen, pag. 6 CVP-PVV Regering duwt NMBS-parking te Zottegem naar 1988, pag. 3 Het werk van Louis Paul Boon of de alternatieve prediking van het socialisme, pag. 4 Pensioensparen... bah!, pag. 8 lange niet. Natuurlijk kan je best even nadenken voor je bij glad weer de weg opgaat, maar daar naast zijn er alternatieven om de hoeveelheid strooizout drastisch te verminderen. - Op de wegen moet droog strooi en zo spoedig mogelijk vervangen worden door nat strooien, d.w.z. dat het zout vooraf opgelost wordt in water en door een andere strooi- installatie op de weg wordt ge bracht. Niet alleen maakt dit een efficiënter strooien (en dooien) mo gelijk, maar het laat toe om de hoeveelheid benodigd strooizout te halveren. Door de aldus ontstane besparing wordt de aankoop van de speciale strooimachine op enkele jaren gewoon teruggewonnen. Uiteraard is dit geen wondermiddel maar een halvering van de berg zout is toch al een groot pluspunt in afwachting dat er andere middelen ontwikkeld worden. - Voor voetpaden en andere plaat sen zijn er voldoende andere strooi- middelen dan zout: as, zand. Re cent heeft men in Duitsland "gra nulaat" ontwikkeld, d.i. gemalen sintel, dat als strooimiddel zeer goede resultaten geeft en volkomen onschadelijk is voor het milieu. Hier ligt m.i. een uitdaging voor de werkgroep leefmilieu en het ge meentebestuur om tegen volgende winter een milieuvriendelijker strooibeleid uit te werken. (Dirk V.M.) Deze foto werd genomen in januari 1985. Twee jaar later is hier nog niets veranderd. In "Voor Allen" van 8 februari 1985 stond: "De voltooiing van dit vak is voorzien voor eind 1985"... Mare Galle stelde volgende parlementaire vraag: De streek Geraardsbergen is zeker de minst bedeelde inzake wegenin- frastruktuur. Sedert jaren werkt men aan de N42 (vroeger R56), onbegrijpelijke be slissing om het tracé dat over een vierbanenvak werd aangelegd van af Zottegem tot een tweebanenvak te herleiden tot de autoweg te Kwa- trecht. Sedert twee jaar wordt trouwens niet meer verder gewerkt aan deze N42. Kan de minister mij meedelen: 1. Of nu werkelijk beslist werd deze N42 verder te voltooien op 2- banenvak, terwijl de grondwerken op een 4-banenvak werden aange legd en de onteigeningen zijn gebeurd; 2. Wanneer gaat men verder wer ken aan de N42, zo noodzakelijk voor de ontsluiting van het kanton Geraardsbergen Ik heb de eer het geacht Lid mede te delen dat om budgettaire rede nen beslist werd om het vak van de N42, Wetteren-Geraardsbergen, tussen Gijzenzele en Oombergen (kruispunt De Vos) in eerste faze op 2 rijstroken aan te leggen. De onteigeningen en de grondwerken Van 1 januari 1988 af zullen de automobilisten die van het ene EG- land naar het andere rijden niet langer aan de grens het bekende bord "Douane" zien staan. In plaats daarvan komt er een blauw vierkant bord met gouden sterren dat als twee druppels water op de Europese vlag lijkt. In het midden van dat bord staat dan met witte letters de naam van het land dat men binnenrijdt. Zo ziet een automobilist die bijvoor beeld van Nederland naar België rijdt even voor de grens dat blauwe bord met die sterren en middenin de aanduiding "België 1 km.". Op het moment dat hij de grens pas seert ziet hij dan datzelfde bord met alleen maar "België" in het midden. Voortaan zullen dan alle borden met de naam van het land die men bij het binnenkomen van dat land ziet, hetzij op een autoweg, een haven of een luchthaven, van dit zelfde type zijn. Het idee om "Europese" borden aan de grenzen van de lidstaten te plaatsen is afkomstig van het comi té voor "Het Europa van de Bur gers" dat door de top van Fontaine- bleau in 1984 werd opgericht. Het verslag van dit comité werd vorig jaar tijdens de top van Milaan door de staatshoofden en regeringslei ders goedgekeurd. zijn hierbij voorzien voor een weg met 2x2 rijstroken. Wegens faling van de aannemer liggen de werken stil op het vak Oosterzele-Balegem. Na nieuwe aanbesteding zullen de werken ver- dergezet worden. Op 20 januari 1977 werd in het Volkshuis van Aalst een feest georganiseerd naar aanleiding van mijn terugkeer naar Aalst om er aan politiek te doen. Een lezer heeft me daaraan herinnerd en hij liet mij een lijst geworden van wie o.a. aan die avond had deelgenomen. Ik zal die hier niet hernemen, maar het zal zeker velen plezier hebben gedaan als niet-Aalstenaars te mogen begroeten: Marnix Gijsen, Willy Claes, Mw. Naessens, Will Tura, Johan Verminnen, Paul Roelandt, Jo Röpcke, P. Vermeylen. Sommigen zullen zich herinneren dat dit een prachtige avond werd waarbij Bert Van Hoorick de fakkel overdroeg en mij veel bloed en tranen voorspelde. Er is intussen veel gebeurd op die tien jaar waarbij ik betrokken was. Al vier parlementsverkiezingen, een gemeenteraadsverkiezing, drie jaar nationaal minister, vier jaar gemeenschapsminister, enz.Daarbij lid van het Nationaal Partijbureau, van het Federaal Bestuur, voorzitter van SP-Groot-Aalst. In het Parlement lid van belangrijke commissies als Buitenlandse Zaken en Handel, Binnenlandse Zaken, Onderwijs, enz., enz. Sinds 1977 een ruim gevolgd dienstbetoon met nu een 22.000 dossiers. En tenslotte het gezin waarvoor niet veel tijd overblijft. Maar de keuze was en blijft gemaakt en we zullen ononderbroken en met dezelfde bereidheid verderwerken. Intussen zullen we ook voortgaan met jonge mensen te motiveren om aan politiek te doen. Dit aspekt mag door niemand uit het oog verloren worden. En ik spreek hierbij de wens uit dat naar het voorbeeld van Aalst-Centrum nog meer wijkclubs worden opgericht om onze Partij dichter bij de mens te brengen. We kunnen hierbij het aantal leden van de SP doen toenemen. Degenen die in onze doelstellingen geloven, moeten worden aangesproken. Politieke voorlichtingsvergaderingen moeten veelvuldiger worden, niet alleen nationaal, maar ook gewestelijk en gemeentelijk. We hebben vele overwinningen geboekt in ons arrondissement en in sommige gemeenten. Maar die overwinningen zijn er niet vanzelf gekomen. Daar zit werk achter. Het is ook niet het werk van één of enkele personen, maar van vele militanten. Na die tien jaar vraag ik met aandrang dat nog met méér geestdrift zou geijverd worden om in deze crisistijd (crisis voor velen, geen crisis van banken en vermogenden) ons voor te bereiden om de macht over te nemen waar we ze nog niet hebben. Alleen op die manier kunnen wij wat nog overblijft beveiligen, en voorkomen dat ons nog erger overkomt. Marc GALLE Met deze gevleugelde woor den wou de CVP-schepen van Financiën weer eens de slim ste zijn op de laatste gemeen teraad met als voornaamste agendapunt het goedstemmen van de gemeentebegroting over het dienstjaar 1987. Hij kreeg echter lik op stuk. Met enige vertraging wordt hieron der verslag uitgebracht van een vrij amusante gemeenteraad, waar enig gekibbel voor de nodige hilariteit zorgde. In de toelichting van Van Keymeu- len (CVP) onthielden we dat de gewone dienst in 1986 afgesloten wordt met een batig saldo van 19,8 miljoen. In de buitengewone dienst zijn investeringen voorzien voor een bedrag van 103 miljoen, aan een betoelaging van 60%. Burgemeester Michiels wou zoals altijd de zaak zo snel mogelijk afhaspelen en laten goedstemmen, maar was vergeten dat de oppositie toevallig ook de begroting leest. In zijn kritische beschouwing trok Eeckhout (SP) van leer tegen de 9J00 eetite mij obo"" demagogie van de huidige koalitie. Inderdaad, alles wijst er op dat tegen 1988, jaar van nieuwe ge meenteraadsverkiezingen, alles op gesoupeerd zal zijn en de volgende koalitie dan maar weer de brokken zal mogen lijmen. Hoe zoiets kan? Heel eenvoudig. De eerste drie jaren wordt de personenbelasting verhoogd van 6 naar 8%, worden de opcentiemen op de onroerende voorheffing verhoogd, de belas tingen die in de volgende driejaar lijkse periode dan weer worden verlaagd. Ruikt U hem? Voelt U het? Op deze manier vulden de inwo ners van Groot-Haaltert het ge meentelijk spaarpotje in 1985 met 64 miljoen. Zonder visie op (mid dellange termijn wordt momenteel flink geïnvesteerd, zowat 100 mil joen bij elkaar wat tot een immobi- lisering in 1988 zal leiden. Veel plannen werden reeds gemaakt, he laas weinig uitgevoerd. Michiels probeerde de kritiek te weerlegen en stelde voorop dat de begroting een raming is van ont vangsten en uitgaven met als doel de zaak eerlijk en sluitend te ma ken. Wij kennen onze Willy wel beter. De oppositie onthield zich bij de stemming. Heel vreemd is ook dat de plannen van een gemeentelijk jeugdcen trum weer uit de kast werden ge haald. Maar ja, de verkiezingen in 1988 weet U wel... Wij houden U op de hoogte. Volgende belastingen werden her nieuwd: - gemeentebelasting op de afgifte van getuigschriften en andere admi nistratieve stukken. - gemeentebelasting op ontgravin gen op de kerkhoven 10.000 fr. - opcentiemen op de onroerende voorheffing 1.700 - personenbelasting 6% - belasting op de plaatsrechten op- de markten 35 fir./m2 - belasting op reklamevoertuigen 100 fr./dag - belasting op het afleveren van identiteitskaarten 150 en 25 fr. - belasting op de huwelijkspraal 1.200 fr. - belasting op het begraven van personen vreemd aan de gemeente 1.000 fr. Tenslotte werden de gemeentelijke toelagen voor het dienstjaar 1986 goedgekeurd, toelagen die in de plaatselijke pers reeds uitgebreid aan bod kwamen. Wim Van Hecke

Voor Allen | 1987 | | pagina 1