De gebrekkige dossierkennis van CVP en VU Administratief centrum In gebruik genomen Vlaams regeringsbeleid loopt mank Eindelijk. p Pi k l Gemakkelijker verhuizen Princiepsbeslissingen Kaltestraat en Spinnewiel te Denilerleeuw Binnen in N Herzele SMrrnndissementsfederatie Aalst Vergadering Arrondissementeel SP-Bestuur Editoriaal Werner Van den Stockt Als het van de CVP en de VU afhangt kan de gemeente in 1988 starten met een groot gat in de kas. Voor de CVP en de VU komt het er blijkbaar op aan de meerderheid zoveel mogelijk (dure) princiepsbe slissingen te laten nemen zo dat deze in 1988 niet anders zal kunnen dan de bevolking nieuwe lasten op te leggen. De ontwerp-begroting van CVP en VU spreekt hierover trouwens duidelijke taal. Op een begroting van 300 a 350 miljoen sluit deze met een boni van amper 10.000 frank. Dit boni kan bovendien al leen maar verwezenlijkt wor den door overdrachten van vorige dienstjaren en niet-ge- bruikte werkingskredieten van het vorig jaar. Kleinschalig initiatief te Zottegem: buurtparking in Ledebergstraat weldra een feit, pag. 3 Eerste avond Ninoofs Kwistornooi, daar zijn de Kwismasters reeds, pag. 7 Tussenkomst Willy Vernimmen tijdens debat over werkprogramma Belgisch voorzitterschap E.G., pag. 5 Wat met het muziek- en dansbeleid in Vlaanderen?... een colloquium, pag. 4 Het spelletje van Wllfrled Het is een beetje met de stille trom gebeurd, maar het ad ministratief centrum aan de Kerselarenlaan is enkele we ken terug in gebruik geno men. Op de diensten sociale zaken, kinderopvang, milieu en kuituur na, zijn nu alle diensten van de gemeente overgeplaatst naar het nieuwe centrum. Alles is zo'n beetje in mineur verlopen en het dient gezegd dat als er een dossier een lijdensweg door lopen heeft, het dit wel is. Paul Van der Niepen Senator het café van het Volkshuis te Aalst gaat opnieuw open en dit op zondag 1 februari 1987. Miel en Georgette verwachten hun klanten om het vernieuwd café te komen bezichtigen vanaf 18 uur. Het verhuizen van het ene EG-land naar het andere kan iets gemakkelijker worden in dien de lidstaten de voorstel len aanvaarden die de Euro pese Commissie onlangs op dit gebied heeft gedaan. Woensdag 11 februari 1987 om 20 uur Café "By Slech", Ninovestraat te Haaltert (Terjoden) Aalst receptie 28.2: arrondissementeel SP-congres p Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.81 Postrekeningnr. 000-09.52464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 30 januari 1987 49* jaargang nr. 5 Weekblad van de S.P. Het moet hierbij duidelijk zijn dat we als socialisten niets hebben - we zijn er de pleitbezorgers van - te gen een investeringspolitiek en noodzakelijke werken. Alleen vin den we dat men hierbij planmatig moet tewerk gaan, dat men priori teiten moet leggen en steeds moet uitgaan van een goed voorbereid dossier. Dat de CVP het hierbij niet te nauw neemt en aan opbodpolitiek wil doen is zeer duidelijk. Op de laatste gemeenteraad kregen we hiervan andermaal een aantal staaltjes te horen. Zo vroeg sche pen Van der Poorten een princieps beslissing voor het uitvoeren van verbeteringswerken aan de Kerk straat. De kostprijs hiervan raamde hij op 14.126.000 frank. De werke lijke kostprijs zou volgens de sche pen zelfs lager kunnen zijn. Op de ontwerp-begroting staat er voor de Kerkstraat overigens slechts 10 mil joen ingeschreven. De SP stelde dan ook zeer duidelijk dat voor aleer men tot een dergelijke miljoe- nenuitgave kon overgaan er eerst een meer gedetailleerde lijst moet bestaan van de uit te voeren wer ken en dat men wat betreft de kostprijs van de werken preciezere informatie wenst. Overigens komt het de SP voor dat het niet noodza kelijk is de ganse Kerkstraat op te breken en van nieuwe klinkers te voorzien. Het kan volstaan de put ten uit de straat te halen en wat belangrijk is, de slechtliggende voetpaden te herstellen of heraan te leggen. In dat verband willen we er nog eens op wijzen dat de CVP- fraktieleider Jan De Mesmaeker, die zelf in de Kerkstraat woont, op een vorige gemeenteraad beweerde - op het moment dat de meerder heid het had over de problemen in de Kerkstraat - dat de Kerkstraat er voor hem zelf goed genoeg bijlag en werken voor hem overbodig waren... Op dezelfde manier wou schepen Wilfried De Metsenaere de nieuwe meerderheid sito presto een prin ciepsbeslissing laten nemen over de aankoop van het "Spinnewiel". De aankoop van dit gebouw zou de oplossing moeten brenen voor het plaatsgebrek waarmee de gemeen telijke bibliotheek kampt. De meerderheid onderkent het pro bleem van het plaatsgebrek al lang en is bereid om samen met de andere frakties naar een oplossing te zoeken en initiatieven te nemen. Alleen moet dit gebeuren op basis van een dossier. Wat dat betreft bleef onze fractie bij het voorberei den van de gemeenteraad ander maal op haar honger zitten. Buiten een plan van het gebouw en de vraagprijs (5.900.000 fr.) viel er op het gemeentehuis niet veel te ra pen. Een aantal socialistische raadsleden nam dan zelf het initia tief om ter plaatse te gaan kijken, waar gekonstateerd werd dat het om een zeer ruim pand gaat (1500 m2 nuttige vloeroppervlakte), een pand dat anderzijds niet meer is dan een naakte ruwbouw. Op de raad zelf gaf schepen De Metsenaere dan toch wat uitleg over de bestemming van het ge bouw. ZO'n 650 m2 zou voorbehou den worden voor de bibliotheek, de rest van de ruimte zou kunnen ingericht worden als kultureel cen trum. Wat De Metsenaere in zijn toelichting niet of fout meldde was verder dat het gedeelte van het Spinnewiel dat aan de Stations straat grenst niet in de voorgestelde prijs vervat is. M.a.w. het gebouw zou alleen kunnen bereikt worden via de Sportstraat wat de interes sante ligging van het pand toch al een stuk minder interessant maakt. Over de kostprijs van verbouwings- kosten zweeg de schepen in alle talen. Wel wees hij op het feit dat de verbouwingskosten evenals de aankoop van het gebouw voor 60% procent kunnen gesubsidieerd worden. Hiermee kon SP-raadslid Raymond Van Isterdael het duidelijk niet eens zijn. Vooreerst wees hij er op dat rekening houdend met de waar de van de grond en de maximale benutte oppervlakte door de biblio theek (750m2) de eventuele subsi diëring niet 60% van 5,9 miljoen maar amper een goeie 30% zou bedragen. Verder wees Van Isterdael - die terloops samen met Paul Van der Niepen één van de stichters is van de gemeentelijke bibliotheek - op het feit dat de SP-fraktie zeker niet afwijzend staat ten overstaan van een princiepsbeslissing omtrent de aankoop van het Spinnewiel, maar dat er voor de SP hieraan ander zijds toch een aantal voorwaarden verbonden zijn. Zo moet er een grondige studie gemaakt worden over de totale reële kostprijs, zijn de aankoopprijs, verbouwingen en inrichting, en anderzijds het ter kennis brengen van de bedragen die effektief zullen worden gesubsi dieerd. Raadslid De Bie sloot hierbij aan en pleitte voor een zo ruim moge lijk dossier met opname erin van alle alternatieven, waarna overge gaan werd tot een voorwaardelijke princiepsbesli ssing Volgende week: SP-tussenkomsten en -voorstellen. steun orgen Felle tegenstand van de CVP-oppo- sitie, weinig entoesiasme bij de meerderheid, administratieve ver traging van het dossier... noem maar op, het heeft zich allemaal voorgedaan. Tot overmaat van ramp rezen er nog problemen toen bleek dat voor de bouw asbesthou dend materiaal gebruikt werd. Ge lukkig wezen de metingen uit dat er zich geen vrije asbest in het gebouw bevond, maar het blijft een feit dat de ontwerper onnodige risiko's nam toen hij voorschreef om as besthoudend materiaal te gebrui ken. Bovendien bleek bij de recen te koudegolf de verwarming niet in staat om een treffelijke tempera tuur te realiseren in de kantoren. Gevolg: voortijdige sluiting wegens te lage temperaturen. Welke verborgen mankementen zullen er nog aan het licht komen. Hopelijk niet te veel: het is nu welletjes geweest. De aandachtige lezer zal wel al gemerkt hebben dat de term "voor lopig administratief centrum" hier niet gehanteerd wordt, en ik vind ook dat dit niet (meer) zo is: de wijze van bouwen laat niet toe te spreken van een voorlopig gebouw (in de zin van: gemakkelijk af te breken en elders herop te bouwen): dit centrum zal vele decennia dienst (kunnen) doen en' laat ons eer lijk zijn: dit is een goede zaak, nagenoeg alle diensten zitten bij elkaar in een efficiënte ruimte, en dat kan alleen maar de service aan het publiek ten goede komen, evenals de koördinatie tussen de diensten. Bovendien oogt het ge bouw niet slecht en met wat krea- tieve tuin- en groenaanleg kan het er best aangenaam worden. De kri tiek als zou het gebouw niet cen traal genoeg gelegen zijn onder schrijf ik niet. Het ligt op amper een goeie 500 meter van de Groen- laan en dat kan je moeilijk om schrijven als niet centraal gelegen. Zeker niet als je het bekijkt in de kontekst van groot-Herzele: of ie mand van Steenhuize zich nu naar de Groenlaan of 500 meter verder op moet begeven, dat zal hem wei nig uitmaken. Nee, ik denk dlat de CVP-kritiek vooral voortvloeit uit het feit dat hun eigen prestige-administratief centrum hiermee gekelderd is (kostprijs 4 tot 5 x meer) en de vrees van enkele cafébazen dat ze wat minder pintjes zouden verko pen... Nu ja, de droge lever van de Herzelenaren kennende, denk ik niet dat die kleine (in afstand toch) verhuis veel zal uitmaken voor de bieromzet op de Groenlaan... trou wens, trouwerijen en de gemeen teraad verhuizen niet. Dirk V.M. Zo we de Vlaamse regering, een afspiegeling van de nationale roomsblauwe bewindsploeg, moeten geloven, dan zou het tekort op haar begroting voor 1987 slechts een tekort van 1,7 miljard vertonen. Niets is minder waar, en op een recente persconferentie werd door de SP een en ander gepreciseerd. De werkelijkheid is dat enkel een schijnbegroting met nepcijfers overblijft. Zo is er o.m. niets terug te vinden van de drie miljard inleveringen voortvloeiende uit het Sint- Annaplan. Idem voor de zo'n 4 miljard schulden uit het verleden in de huisvestingssektor. Alles netjes bij elkaar geteld komt men tot een tekort van ruim 23 miljard, dus nogal verschillend van de triomfantelijk geproclameerde cijfers door Geens, Waltniel en companen. Het CVP-boegbeeld draaft eveneens door bij de bewering dat dankzij het werk van zijn regeringsploeg Vlaanderen veel beter economisch boert dan onze landgenoten van over de taalgrens. Een pluim voor de hoed is inderdaad vlug gevonden, maar niet goed beseffende dat de economische verwijdering tussen Vlaanderen en Wallonië al vanaf1968 dateert. Vanaf toen begon het regionaal produkt per hoofd in Vlaanderen systematisch hoger te liggen. Trouwens, in Vlaanderen zelfbestaan heel wat interne verschillen. Neem nu de economische ontwikkelingsgebieden Limburg, de Westhoek, het door mijnsluitingen zwaar getroffen Limburg, het Waasland na de Boel-affaire, en zonder onze eigen regio - ook dik in de tewerkstellingsproblemen - te vergeten. Het beeld door Geens geschetst is inderdaad heelwat minder rooskleurig in realiteit. Einde 1986 waren er in Vlaanderen trouwens niet minder dan 392.000 volledig werklozen, m.a. w. een ongekende piek. En van een echt tewerkstellingsbeleid door de Vlaamse regering is hoegenaamd geen sprake. Het beleid evolueert dus duidelijk van kwaad naar erger, zodat ook de toekomst en het politieke werk door een mogelijke nieuwe coalitie na de volgende verkiezingen ernstig gehypothekeerd wordt. Volgens die voorstellen zal de Eu ropeaan die van de ene lidstaat naar de andere verhuist niet langer aan de grens verplicht worden te bewijzen dat hij ook inderdaad in die "ene" lidstaat gewoond heeft. Verder zal hij zonder een cent te betalen met al zijn spulletjes de grens over mogen en hoeft hij niet langer - zoals thans nog het geval is - het bewijs te leveren dat hij al zijn meubelen, huishoudelijke ap paraten, muziekinstrumenten, kle ding, enz. enz. al minstens drie maanden in gebruik heeft. Ook de bezitters van wijnkelders die hun voorraad flessen graag mee willen nemen naar het nieuwe huis zullen, aan de grens gekomen met hun verhuiswagen, op meer begrip kun nen rekenen. Op voorwaarde dan altijd dat de lidstaten de Commis sievoorstellen aanvaarden. De Commissie vindt namelijk dat de hoeveelheid "gevoelige" próduk- ten, zoals alkohol, tabak en par fums, die zonder formaliteiten en zonder invoerrechten de grens over mogen, in geval van verhuizing aanzienlijk verhoogd moeten wor den. Momenteel is het nog zo dat bij verhuizing men precies dezelfde hoeveelheid drank, tabak en par fum belastingvrij mag meenemen als bij terugkeer in het eigen land na een verblijf van minder dan drie maanden in een andere lidstaat van de Gemeenschap. AGENDA 1. Verslagen 21.11.1986, 6.12.1986 en 26.1.1987 2. Vakantiecentrum "Den Blekkaard" (gecommentarieerde diamontage door medewerker) 3. Schorsing federaal bestuurslid D. Baita 4. Provinciaal beleid: inleidingen door F. De Chou en D. De Meerleer 5. Steunaktie "De Morgen" financiën 6. Voorbereiding nationaal SP-Congres 15.3.1987 7. Goedkeuring statuten SP-Denderleeuw 8. Allerlei - rondvraag Te noteren data: 24.2: arrondissementeel SP-bestuur Oudenaarde-Ronse Karei Van Miert 27.2: akademische zitting t.g.v. officiële opening Volkshuis 4

Voor Allen | 1987 | | pagina 1