Aalst Woelige nieuwjaarszitting in gemeenteraad Binnen in Café Volkshuis Aalst geopend Zo kan het echt niet verder Waarom onwaarheden op vergadering Bond der Grote Gezinnen Het pensioensparen, aanlokkelijk maar sociaal gevaarlijk SF-Arrondissementsfederalie Aalst Vergadering Arrondissementeel SP-Bestuur Editoriaal Willy Vernimmen Tijdens de eerste gemeen teraadszitting van 1987 met een overladen agenda van 121 punten, waaronder 13 inter pellaties, werd fel gebakeleid over subsidiëring van liberale jeugdverenigingen, karnaval en het ontslag van de feestlei der Cornand en de vestiging van het nieuwe bejaardente huis. Bouwschandaal te Hofstade, pag. 2 Wielrennen te Erpe- Mere: koers op rollen sportief succes en zonder tegenwind, pag. 3 Ongelooflijk... maar waar: de gemeenteraad te Geraardsbergen, pag. 6 Zottegemse bevolking alweer lichtjes naar beneden, amaaipag. 7 Na de echte mattegaarten een echte Geraardsbergse basketbal-derby, pag. 6 Censuur te Ninove, pag. 6 Volgend Jaar Beter, de nieuwe leider, pag. 6 Tombola Tuur Pikuur of de T.T.P., pag. 3 Door de h. Quintelier - CV P-voorzitter - werden op de algemene vergadering van deze organisatie bemer kingen omtrent mijn persoon uitgesproken, die ik zomaar niet kan negeren, laat staan aanvaarden. 1. Erkenning van "noodgebieden of ontwikkelingszone" 2. Het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling Konklusie De banken en de verzeke ringsmaatschappijen gooien er momenteel tientallen mil joenen tegenaan om het pen sioensparen te verkopen. De CVP-PVV-regering heeft hen inderdaad het mooiste kado gedaan sedert jaren en ze wil len er dus zo veel mogelijk centen uithalen. De regering heeft het pensioensparen zeer aanlokkelijk gemaakt door het feit dat de inleg voor 1986 (te storten voor 14 februari 1987) ten belope van maximaal 2 x 20.000 fr. per gezin aftrekbaar te maken van het belastbaar inkomen. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 6 februari 1987 49' jaargang nr. 6 Weekblad van de S.P. De jongste maratonzitting werd in geleid met een late nieuwjaars boodschap van de burgemeester. SP-fraktieleider Edgard Hooghuys feliciteerde de burgemeester voor de toekenning van de Aalsterse Appelsienprijs. Volgens Edgard Hooghuys verdient de inzet van de burgemeester en de wijze waarop hij zich kwijt van twee zware depar tementen, bewondering. Daarnaast maakte de Aalsterse Persbond ook een terechte keuze met de zuur verdiende citroenprijs voor sche pen De Maght. Daarop dankte de ontroerde burgemeester voor de blijken van sympatie en waarder ing. Bij ordemotie bracht de SP- fraktieleider ook hulde aan de zo pas overleden Ajuinboer, die alle lof verdiende omwille van zijn bij drage en inspanningen voor het behoud van de echte Aalsterse kar na valmentaliteit. De socialistische fraktieleider stelde daarom voor dat de burgemeester in naam van de gemeenteraad het medeleven aan de familie Verbestel zou betui gen. Na deze serene inleiding, volg de een woelig debat over de gedeel telijke verwijzing van SP-interpel- laties naar de besloten zitting. De burgemeester motiveerde de ver wijzing op grond van het persoon lijke en gevoelsgeladen karakter. Volgens SP-fraktieleider Edgard Hooghuys is uitsluitend de gemeen teraad bevoegd voor de verwijzing naar geheime zitting. Uiteindelijk werd besloten de omstreden inter pellaties in openbare vergadering te houden. Vervolgens werd een pak- ket leningen voor een totaal bedrag van 31.376.000 fr. goedgekeurd. Daarbij verzette de oppositie zich tegen een lening van 441.000 fr. voor de levering en plaatsing van een TV-bewakingssysteem in de stedelijke politiecellen. Verwijzend naar zijn vorige tussenkomsten vroeg Roger D'Hondt de verdaging van deze werken tot de behande ling van het wetsontwerp Gol inza ke de veiligheid van de burger in het parlement. Bij een princieps beslissing over de verkoop van een perceel grond nabij de Aelbrecht- laan aan het OCMW voor de op richting van een bejaardentehuis peilde Mare Galle naar de stand van zaken in het dossier en drong hij nogmaals aan op de ontbinding van de vzw Ten Rozen. Anderzijds vond Patrick De Smedt dat het bouwkoncept achterhaald is en niet meer beantwoordt aan een eigen tijdse beleidsvisie inzake huisve sting van bejaarden gericht op thuisverzorging en kleinschalig heid. De bevoegde schepen repli keerde dat de stad enkel bevoegd is voor de verkoop van de gronden aan het OCMW en niet voor de oprichting van het bejaardentehuis. Na enige administratieve punten nam Dolores Baïta andermaal de jeugdschepen op de korrel voor de omstreden betoelaging van de libe rale jeugdverenigingen «Jongeren- service» en «Liberaal Vlaams Stu dentenverbond». Volgens Dolores Baïta hadden beide verenigingen geknoeid in hun werkingsverslagen om een fiktieve werking te verdoe zelen. De telefonische rondvraag bij de bestuursleden, waarvan de gesprekken op band werden geregi streerd, bevestigt dat beide vereni gingen 'papieren'-verenigingen zijn en geen werking meer hadden tij dens de periode juli '84-juni 1985 en juli '85 tot juni 1986. De korzeli ge jeugdschepen verwees naar het gunstig advies van de jeugdraaad, de werkbezoeken en hield voor dat de kontrole voortaan stipter zal worden uitgevoerd. Zonder de om streden feiten te weerleggen, tilde hij zwaar aan de registratie van telefoongesprekken zonder toe stemming van de betrokkenen. Ook werd geïnterpelleerd over kar naval en de impasse binnen het stedelijk feestkomitee. Nadat Van Mossevelde een overzicht gaf van de huidige moeilijkhedén in het stedelijk feestkomitee, wou hij we ten waar de beruchte ontslagbrief van feestleider Cornand was geble ven. Roger D'Hondt betreurde dat geen gevolg werd gegeven aan de vele positieve voorstellen in de ge meentelijke kommissie voor feeste lijkheden. Ook herinnerde hij aan de erbarmelijke toestand van de stadsreuzen die na een jaar nog steeds niet zijn hersteld - voorts verwees "hij naar de heibel inzake de vervallen staat van de verwaar loosde stadswerkhallen. Nog steeds weigert de schepen voor openbare werken enig overleg met het Aal- sters Karnavalverbond. Tenslotte noemde Roger D'Hondt de instel ling van de wisselbeker Alfons Sin- gelyn overbodig, omdat het de kompetitiegeest tussen de groepen zou stimuleren. In hun repliek maakten zowel de burgemeester als de schepen voor feestelijkheden zich sterk voor de kwaliteit van Aalst Karnaval 1987. De kuituurschepen stelde de ope ning van het karnavalmuseum in het vooruitzicht tegen eind juni. Daarnaast werd nog uitvoerig gede- bateerd over een vriespremie voor het personeel, de toekomst van het Aalsters Coördinatiekomitee voor welzijnsbeleid, het Europees So ciaal Fonds, reorganisatie van de stempelkontrole en het gebruik van de stadsvijvers bij vriesweer. LDM. Op zondag 1 februari 1987 is het vernieuwd café van het Volkshuis op de Houtmarkt te Aalst geopend. Op het einde van de maand volgt dan de officiële opening van het ganse vernieuwde complex, (foto Filip Bogaert) Sinds de regeringen Martens V en VI aan de macht zijn, maken we een inflatie mee van wetten, dekreten en reglementen. Deze overmaat van wetten en besluiten heeft de administratie zodanig overspoeld dat zelfs de beste departementen zijn ontwricht geraakt. Deze inflatie blijkt trouwens ook uit het toenemend aantal pagina's van het Belgisch Staatsblad. In 1985 was het volume van de stapel Staatsbladen twee keer zo hoog als in 1960. In dat jaar waren er 9.988 bladzijden nodig om alles te publiceren wat de staatsburger hoort te weten over de wetten die hem beheersen. In 1985 liep dat pakketje op tot niet minder dan 18.982 bladzijden. Als men daarbij rekening houdt met het feit dat al deze wetten, besluiten en reglementen door de administratie, waarvan het personeelsbestand de laatste jaren gevoelig is verminderd, dienen verwerkt en bestudeerd te wordendan kan men best begrijpen dat de betrokken diensten dit kompleks geheel niet langer aan kunnen. Hierdoor ontstaat een voortdurende juridische onzekerheid en verhoogt de natuurlijke neiging tot onverschilligheid, want de ambtenaren weten echt niet meer waaraan zich te houden. De bestaande regels worden afgeschaft, de nieuwe deugen niet en zijn onuitvoerbaar en niemand durft nog te beweren de wet volledig onder de knie te hebben. Kortom, de ambtenaren stikken als het ware onder de massa's nieuwe wetten en besluiten, waarvoor zij zelfs de tijd niet vinden om ze behoorlijk en ernstig door te nemen, met als uiteindelijk gevolg een ontevreden publiek en het in diskrediet brengen van de openbare diensten. Hoog tijd dus dat daar een einde wordt aan gesteld, want zo kan het echt niet verder! Herman De Loor Volksvertegenwoordiger Misschien is het een vorm van naïvi teit, of mag ik geloven dat dit opzet niet kwaadaardig is en enkel berust op het niet kennen van bepaalde procedures. Ik verwijt niemand dat ze deze procedure niet kennen en daarom enkele puntjes op de i opdat iedereen zijn verantwoorde lijkheid zou kennen en begrijpen. De E.G.-Commissie kan alleen be slissen op basis van objektieve nor men, en dit op voorstel van de Nationale Regeringen. De nationa le regering doet de fout alles voor te stellen bij wijze van beoordeling "arrondissementen". Welnu, wan neer het duidelijk is dat gebieden zoals Geraardsbergen, Brakel en Ronse binnen de arrondissementen Aalst-Oudenaarde werkelijk "noodgebieden" zijn, dan wordt dit totaal ongedaan gemaakt wanneer men het geheel van deze arrondis sementen gaat toetsen aan de E.E.G.-normen. Dit heb ik tot ver velens toe gezegd, maar de druk moet uitgaan van de lokale en voor al van intercommunale besturen. Ook binnen het kader van dit Fonds betreft het beslissingen die gebonden zijn aan voorstellen van de lokale besturen, met dien ver stande nochtans dat zij werkver schaffend zijn. Nu weet ik wel dat daar heel wat interpretatiemogelij kheden zijn, maar de realiteit is dat wij beperkt zijn in onze keuzes. Wanneer - en dit is inderdaad nog mogelijk - wij een groots opgezet programma voor toerisme kunnen opzetten, zouden wij nog voor fi nanciële steunverlening in aanmer king kunnen komen. Eerstdaags verschijnt van mijn hand een brochure waarin op be vattelijke wijze kan vernomen wor den hoe dergelijke projekten die nen ingediend te worden. Maar ook dan moet dit een globaal voorstel omkaderen, omdat toerisme slechts in aanmerking genomen wordt als dit in een globaal pakket verwerkt Ik geloof dus dat de h. Quintelier misschien wel te goeder trouw be paalde bemerkingen heeft ge maakt. Moest dit anders zijn dan zou ik dat persoonlijk erg betreu ren, er is geen enkele aanleiding om enige grond van wantrouwen of vijandschap op te roepen. De kandidaat-pensioenspaarders worden de meest fantastische voor waarden voorgehouden en worden naast het spaarkontrakt nog allerlei bijkomende zaken aangepraat (bij komende betaling van premie voor risikodekking bij overlijden vóór de pensioenleeftijd, enz...). De banken en de verzekerings maatschappijen moeten echter de uitleg aan de kandidaat-spaarder volledig geven en de mensen liefst ook wijzen op o.a. het risiko dat men loopt wanneer men bij de banken belegt (men schrijft dan in op aandelen die schommelen met de ekonomische situatie op de markt), op het feit dat men ernstig moet rekening houden met de infla tie (wat is 1.500.000 fr. nog binnen 20 jaar?) en het feit dat bij de uitkering een belasting verschul digd is van 16,5%. Overigens dient de spaarder ook gewaarschuwd te worden voor vol gende punten: 1. Zoals bij het KB 15 Monory- Declercq zal lang niet iedereen kunnen deelnemen aan het pen sioensparen. Men moet immers nog spaarcenten hebben! 2. Voor gepensioneerden en men sen vanaf 55 a 60 jaar is het systeem absoluut niet meer in teressant als spaarsysteem doch enkel als financiële aftrek. 3. Hoe meer men verdient hoe voordeliger het fiskaal voordeel: wie een hoog inkomen heeft, heeft een hoge belastingsvoet en heeft dus meer voordeel dan iemand met een laag inkomen. 4. Het belastingsvoordeel dat aan de inschrijvers wordt toege kend, komt natuurlijk ten laste van de Schatkist, diegenen die niet meedoen betalen dus on rechtstreeks voor hen die wel meedoen. 5. Het gevaar is zeer reëel dat men Woensdag 11 februari 1987 om 20 uur Café "Bij Slech", Ninovestraat te Haaitert (Terjoden) AGENDA 1. Verslagen 21.11.1986, 6.12.1986 en 26.1.1987 2. Vakantiecentrum "Den Blekkaard" gecommentarieerde diamontage door medewerker) 3. Schorsing federaal bestuurslid D. Baita 4. Provinciaal beleid: inleidingen door F. De Chou en D. De Meerleer 5. Steunaktie "De Morgen" financiën 6. Voorbereiding nationaal SP-Congres 15.3.1987 7. Goedkeuring statuten SP-Denderleeuw 8. Allerlei - rondvraag het pensioensparen zal aangrij pen om de wettelijke pensioe nen te verminderen. De PW steekt het niet onder stoelen of banken dat zij in de toekomst voor iedereen een soort mini mumpensioen wil (op niveau van het bestaansminimum) en voor het overige moet men maar zélf sparen. De CVP speelt in dit spel mee. De SP is de mening toegedaan dat de regering er beter had aan gedaan iets te doen voor de wettelijke pensioenen in plaats van kado's uit te delen aan banken en verzekerin gen. Overigens zal het systeem vooral draaien om het bekomen van het fiskaal voordeel, en het element ''pensioen" is voor de meesten volkomen bijkomstig. De regering lost dus fundamenteel niets op. De SP vreest dat het pensioensparen een eerste aanlok kelijke maar gevaarlijke stap is in de afbraak van de sociale zeker heid. Best eens nadenken, a.u.b.! Marc Galle

Voor Allen | 1987 | | pagina 1