Racisme en het eenrichtingsverkeer Leedse SP nu met drie zetels in College Mogen de Europeanen nog nadenken Gemeente raad Herzele Van't belastingsfront, geen nieuws SP-ArrondissemeHtslederatie Aalst Centrumlaan Binnen in Lede Willy Vernimmen ^.S? 7 loo Tijdens de raadszitting van 22 januari werden meerdere vra gen gesteld door raadsleden. Vorige week kreeg U reeds verslag omtrent de vragen in verband met de verkeerssitua tie in de Langemuntstraat en het censureren van een Stede lijke Jeugddienstfolder. Thans gaan we verder met de vragen die de SP-fraktieleider stelde aangaande de toepas sing van de Wet op het Racis me te Ninove. Kd. Verekens richtte zijn vragen tot de heer Burgemeester. Racisme Geen prijsverhoging in de rustoorden van Aalst, pag. 2 Waar blijft de alomgewaardeerde Aalsterse kreativiteit, pag. 2 Kleine Geuzebaan te Welle wordt gerenoveerd, pag. 3 Wordt bouw Rijksadministratief Centrum dit jaar nog begonnen te Zottegem?, pag. 5 Twee ploegen verbeteren wedstrijdrekord te Ninove, pag. 4 Eenrichtingsverkeer Tijdens de gemeenteraadszit ting van 27 januari 11. nam de Leedse gemeenteraad akte van ontslag van Schepen Ras- schaert (PW), dit in uitvoe ring van het in 1982 afgeslo ten bestuursakkoord. De raad verkoos Erwin Brante- gem (SP) als nieuwe schepen. Dus meteen goed nieuws, want op de laatste gemeen teraad moesten de belastingen gestemd worden en tegenover vorig jaar is er niets gewij zigd: met zijn 6% personen belasting en 1700 opcentie men is Herzele nog geen be lastingsparadijs, maar zitten we toch in de laagste belas- tingskategorie van Oost- Vlaander en. De Her zeiena ren mogen dus niet klagen. Noteer volgende belangrijke data.'.' 1» Dinsdag 24 februari 1987 oni 20 uur Volkshuis Markt 15 te Cneraardsbergen 2. Zaterdag 28 februari 1987 om 14 uur /aai "Germinal" Markt te Herzele van zondag 15 maart te Hasselt Redaktie - Administratie - Publiciteit Vrijdag 13 februari 1987 49* jaargang nr. 7 Weekblad van de S.P. Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. OOO-O052464-21 Maandabonnement: 50 fr. Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 930O Aalst "Bij mijn weten zijn er in Ninove nog geen incidenten met noemens waardige afloop geweest die het gevolg waren van door racisme of xenofobie ingegeven daden." Al dus Urbain Verekens. "Af en toe hebben wel bepaalde verschijnselen en feiten aan het licht geljracht dat racisme ook som mige Ninovieters niet vreemd is. In 1981 diende ik in dit verband een voorstel van politiereglement in om de fameuze bordjes "Interdit aux étrangers" te doen verdwijnen en/ of te voorkomen. Gelukkig, vermoed ik voor sommi gen, is daar in de gemeenteraad nooit over gestemd want voor hen kwam de redding uit het parlement waar men goed opschoot met een ontwerp van Wet op het Racisme, waarmee men er zou voor zorgen dat o.a. de kwestieuze borden so wieso zouden verdwijnen en waar mee men definitief komaf zou ma ken met alle door racisme ingege ven akties. De Wet werd gestemd op 30 juli 1981 en de bordjes verdwenen, ook in Ninove. Vijf jaar later komt nochtans aan het licht dat sommigen het met deze wet niet zo nauw nemen en haar dus overtreden. De feiten: bepaalde herbergiers weigeren vreemde klanten omwille van hun uiterlijk (kleurlingen) te bedienen. In de Wet staat nochtans onder art, 2: "Hij die bij het leveren of bij het aanbieden van levering van een goed of een dienst op een plaats die voor het publiek toegankelijk is rassendiskriminatie bedrijft jegens een persoon wegens zijn ras, zijn huidskleur, zijn afkomst of zijn na tionale of etnische afstamming, wordt gestraft met gevangenisstraf van acht dagen tot drie maanden en met geldboete van 26 frank tot 200 frank of met een van die straffen alleen." Uit een persartikel in een lokaal maandblad is gebleken dat zowel U, mijnheer de Burgemeester, als de heer Politiekommissaris, betrok ken zijn geweest bij een situatie die kon wijzen op een overtreding van het geciteerde wetsartikel. De juiste toedracht en het juiste feitenrelaas is mij niet bekend, maar niettemin zou ik er toch wil len op wijzen dat art. 4 van de wet 0.a. het volgende zegt: "Met gevan genisstraf van 15 dagen tot een jaar wordt gestraft ieder openbaar offi cier of ambtenaar, ieder drager of agent van het openbaar gezag of van de openbare macht die een persoon wegens het ras, de huids kleur, de afkomst of de nationale of etnische afstamming, de uitoefe ning van een recht of van een vrijheid, waarop deze persoon aan spraak kan maken, op willekeurige wijze ontzegt." Het is hoegenaamd niet mijn be doeling om iemand in beschuldi ging te stellen. Ik wil met deze tussenkomst alleen bekomen dat een openbaar bestuur een zekere alertheid aan de dag zou leggen t.a.v. mensen die het niet zo nauw nemen met wettelijke voorschrif ten, vooral wanneer deze te maken hebben met principes van menselij ke gelijkwaardigheid en verdraag zaamheid. Daar begint vrede en de geviseerde overtreders zouden ook daar 'ns moeten over nadenken. Ik heb in mijn brief om dit punt aan de dagorde te brengen een drietal vragen gesteld en ik wil ze hier herhalen: 1. Onmiddellijk aansluitend op wat ik daarnet stelde, vraag ik mij dus af of er een initiële klacht nodig is wanneer een wetsovertreding wordt vastge steld. 2. Werden in Ninove reeds klach ten neergelegd m.b.t. het over treden van de zogenaamde Wet op het Racisme? 3. Zo ja, werd in dat verband ook P.V. opgesteld?" In zijn antwoord ging de h. Burge meester vooral in op de passage waar zijn ambt werd vermeld en op de inhoud van het geciteerde maandblad ('t Klokzjiël van 6 no vember 1986, nvdr). Omtrent dit laatste zouden we de lezer de raad willen geven om het jongste num mer (februari 1987) van 't Klokzjiël te raadplegen waarin de Burge meester aangaande de racistische praktijken op zijn verantwoorde lijkheid wordt gewezen als hoofd van politie. Voor 't Klokzjiël vol staat het niet dat de Burgemeester zich van de zaak afmaakt door voorbeelden te geven van persoon lijke tussenkomsten m.b.t. perso nen van vreemde nationaliteit, 't Klokzjiël gaat er o.a. niet mee akkoord dat de Burgemeester op de gemeenteraad de indruk zou wekken dat door de briefwisseling met 't Klokzjiël zijn houding in verband met de racistische praktij ken in Ninove geregeld is, en "op een misverstand bleek te berusten, dat intussen is weggewerkt." Het misverstand was dat de h. Bur gemeester niet zou aanwezig ge weest zijn bij een door 't Klokzjiël (in het novembernummer) geci teerd feit. Kd. Verekens merkte op dat al wat de h. Burgemeester zegde, wellicht wel juist was, maar dat het uitein delijk niet de bedoeling was van de tussenkomst om hem "aan te val len" en te wijzen op tekortkomin gen van hem persoonlijk. De Bur gemeester moest dit punt niet zo personaliseren. Verekens vroeg en kel waakzaamheid vanwege het stadsbestuur en zou graag ant woord gekregen hebben op zijn vragen. Op de eerste vraag was het ant woord negatief en er hoeft dus geen klacht te zijn om t.a.v. een wetso vertreding op te treden. Op de andere vragen was er een antwoord dat twee klachten waren ingediend maar erg veel bijkomen de informatie was er dienaangaan de niet. Kd. Verekens stelde zich voorlopig tevreden met het ant woord en stelde voor om onder vier ogen na de vergadering even de klachten te bekijken omdat dit ten slotte toch over persoonlijke din gen gaat. Achteraf is gebleken dat in de brief van de h. Politiecommis saris met informatie aan de Burge meester geen verdere details wer den vermeld. Daar zal later dan nog wel worden op teruggekomen. Het is inmiddels traditie dat in elke raadszitting dit probleem aan de orde wordt gesteld, waarbij men Als gevolg daarvan zetelt de SP nu met drie schepenen in het College, met name onze getrouwe Maurice Minnebo, nu al onafgebroken sche pen van met de fusie van 1.1.1977, René Cobbaut sedert 12.2.1986 en nu Erwin Brantegem sedert 27.1.1987. Tijdens een korte toespraak voor de raad dankte Erwin Brantegem de meerderheid voor het in hem gestelde vertrouwen: "Met deze is dan ook het laatste luik van de bestuursovereenkomst wat betreft de mandatenwisseling strikt nage leefd." Brantegem stak het niet onder stoe len of banken dat hij wegens recht geaardheid en openheid, reeds meermaals de politieke pil diende te slikken, doch stelde hij: "Ik ben blijven doorvechten en dit wordt nu beloond". Brantegem deed ook een oproep naar de jongeren: "De raad hier is aan het vergrijzen. Wij zetelen hier met vijfentwintig mensen en amper vier daarvan zijn beneden de veer tig jaar. Het is geen steen die ik smijt naar de ouderen maar de handschoen naar de jongeren. Neem die handschoen op, door te werken én door te zetten kom je er". Tot slot nog dit: Erwin Brantegem is de jongste schepen uit de Leedse geschiedenis. De politiek sekretaris dan van elk punt dat er ook maar in de nabijheid van komt ge(mis)- bruik maakt om vroegere beslissin gen op de helling te brengen. Bij een punt omtrent termijnver lenging van uitvoering voor fase .1 van de kollektorwerken in de bin nenstad was het dit keer VU-ster De Kegel die nu plots wenste te weten waarom de richting van de Lavendelstraat werd omgekeerd. Schepen Durant herhaalde nog maals (wellicht al voor de vierde keer) hoe de huidige "éénrichting" in de binnenstad tot stand was ge komen (o.a. de voorbereidende vergaderingen van de Verkeers- kommissie met betrokkenen van de wijken) en vroeg om de evaluatie te maken in de loop van de maand mei en dan eventueel wijzigingen aan te brengen. Fraktieleider Verekens merkte op dat elke fraktie de gelegenheid had gekregen om doorheen de verschil lende voorbereidende vergaderin gen (verkeerskommissie en Vere nigde Sekties) om voorstellen te doen en opmerkingen te maken. Blijkbaar ging toen iedereen ak koord want het verkeersplan en later het toepasseüjke politieregle ment werden door de Raad goedge keurd. Lees door pag. 4 i ft «7 CENTULE IS De h. Willy De Clercq, EEG-Commissaris belast met Buitenlandse Betrekkingen en Handelspolitiek, doet meer dan zijn best om aan te tonen hoe de Europeanen zich verzetten tegen wat ik zou willen noemen: "de economische dictatuur van de Verenigde Staten op Europa". Men hoeft persé geen anti-amerikaan te zijn om te beseffen dat de laatste stuiptrekkingen van de V.5. te rangschikken zijn in het zoeken naar oplossingen voor hun eigen werelddeel, en die ik zou zeggen de problemen in hun totaliteit willen afwentelen op de brave Europese burgers. Wie aandachtig de discussie over de landbouwgrondstoffen volgt, komt tot de volgende conclusie: 1. Europa heeft enorme overschotten van granen. Alleen de cultuur van maïs was een produkt waar de Europese landbouwer nog enig vooruitzicht had. Gedaan met de Europese plannen; de overschotten kunnen nog toenemen en de Europese burger kan maar betalen. De chantage voor mogelijke invoerheffingen op Europese produkten (chocolade, witloof e.a.) werd dermate hard gesteld dat men werkelijk nog met veel moeite kan spreken over "een bevriende handelspartner". Het is nu duidelijk dat de Europese landbouwbevolking de speelbal is geworden van de Amerikaanse houding. De moeilijkheden met de landbouwbevolking zullen nog toenemen en het zou best kunnen dat op relatief korte termijn ook bepaalde agro-alimentaire industrieën heel wat moeilijkheden zullen krijgen. Het toppunt stellen de Amerikanen echter met het probleem "Airbus". Op zoek naar mededinging inzake toepassing van nieuwe technologieën heeft Europa miljarden gespendeerd inzake "research" in deze sektor. Airbus is dus meer dan zomaar een konkurrerend vliegtuig - nevensectoren spelen hierbij bijna een fundamentele rol. Wanneer de Amerikanen dit nu ook met eenzelfde brutaliteit stellen, dan vragen wij ons in gemoede af wat volgens de V.S. de Europeanen nog wel of niet mogen doen... Of zou het toch zó zijn dat wij toch slechts voor hen een goedbetaalde kolonie mogen blijven.en daarmee basta. Dienen wij misschien maar als bliksemafleider voor hun buitenlandse politiek die in het wereldgebeuren steeds meer en meer in vraag gesteld wordt? Indien men nu nog het wetenschappelijk onderzoek wil afremmen, dan mogen wij ons toch de vraag stellen: "Mogen wij nog nadenken van Reagan en Co?". 2. 3. 4. Toch nog even vermelden dat vol gend jaar de belasting op de fiets- platen wordt afgeschaft, kwestie van het mens- en milieuvriendelijke fietsen te promoten. Dit jaar kon dit niet meer om technische re denen. Het grootste hoofdstuk van de avond vormde de bespreking van de begroting voor 1987. Om de zaak wat vlotter te laten verlopen had men gevraagd om vragen en opmerkingen vooraf schriftelijk in te dienen en het dient gezegd dat de CVP zijn huiswerk goed had ge maakt: een drie bladzijden tellend dokument met veel vragen werd ook aan de pers uitgedeeld (zelfs aan ondergetekende "om niet te diskrimineren", aldus de h. De Pooter). Het zou ons te ver leiden om het ellenlange debat hier tot in de details weer te geven, maar toch een greep uit de trommel. Tot nu werd nog geen frank geïnd van de belasting op de permanente uit hangborden (voor 1987 begroot op 500.000 fr.). Een en ander schijnt misgelopen bij de rijksontvanger van de belastingen: een bedenkelij ke situatie, als we zien dat de gemeente het nu ook weer niet zo breed heeft. Het gemeentebestuur is vast van plan om dit niet zo te laten. Een miljoen hoopt men ook te innen bij de verkoop van de grond mommmm InieidiiCAg* Rt^tionnfll §1? voorzitter ICflrcI Miert waarop het oude gemeentehuis van Woubrechtegem zich bevond. Onze brandweergasten zullen dan weer büj zijn te horen dat men op dit moment in onderhandeling is met de brandweer van Merelbeke voor de aankoop van hun elevator (een goede "occasie", zoals dat heet). Op de vraag van de CVP om bij Openbare Werken gelden te voor zien voor een lijstje straatnamen, werd gereplikeerd dat het kollege zijn prioriteiten zal leggen... maar dan ruimer dan de 4 straten die de CVP voorstelde. 500.000 frank is ook voorzien voor de aankoop van terrein(tjes) voor de aanleg van wijkspeelpleintjes, die nu al bestaan in Herzele, Bors- beke en Ressegem. Meteen is dit een oproep om het bestuur mee te delen wie terreinen kent die in aanmerking komen (qua ligging en qua oppervlakte) voor aankoop door de gemeente in de overige deelgemeenten naast de opgesom de drie. Tot slot melden we nog dat 1,8 miljoen voorzien wordt voor een gemeentelijke dienst voor opvang- gezinnen. 't Is nu maar te hopen dat de Vlaamse minister voor het ge zin, mevr. Rika Steyaert, meewil inzake de erkenning. De raad verliep op klassieke wijze: geen incidenten, wat rommelig... misschien toch deze (voor de SP een prettige) anekdote: Eliane Lip- peveldts verweet kameraad Van Hende dat hij maar eens moest ophouden met steeds op de bres te springen en te antwoorden voor zijn kollega's schepenen. Nu ja, het is niet prettig om steeds op een gefundeerde wijze antwoord te krijgen, maar wie schetst onze ver bazing als Eliane de wind van voren krijgt van haar eigen partijgenoot Wellens. Deze replikeerde met te zeggen dat men daarop geen kritiek moest uiten... en hij feliciteerde Serge met zijn dossierkennis, 't Is van de oppositie dat ge het moet hebben. Dirk M.

Voor Allen | 1987 | | pagina 1