zmK>\ WWiWWWiimxWWJftfó De Morgen Progressief dagblad voor Vlaanderen Wordt bouw rijksadministratie! centrum dit jaar nog begonnen MI nCMCCM ALbtlVlttiw Maximumsnelheid voor alle 12 lidstaten NEGEHT/G KM. per uur beter Bond Moyson afdeling Zottegem huldigt jubilarissen fcJIPi llf HET 1/iIP W ftri VifflWrUti rG SP-Zottegem Algemene Statutaire Ledenvergadering Ongeveer twee en een half jaar geleden besliste minister van Openbare Werken Oli vier dat Zottegem een rijksad- ministratief centrum zou krijgen. Dat centrum zou ingeplant worden op een terrein gelegen op de hoek van de Broeder Marèslaan en de Lyceum straat, meer bepaald tegen over de Rijksmiddenschool (R.M.S.) op de wijk Bevegem. Ondanks herhaalde tussen komsten vanuit Zottegemse hoek, bijv. op 20 juli 1984 en op 4 december 1985, zag het er naar uit dat een definitieve aanpak voor onbepaalde tijd naar de koelkast verwezen dreigde te zijn. Voorlopige spoorparklng: Egmontstede neemt recht in eigen handen Vredegerecht blllft te Zottegem dankzij parlementaire wakkerheid Uitstel De aanhouder wint De pogingen van de Europe se Commissie om de nationa le maximumsnelheden te har moniseren zullen door vele automobilisten in Europa ge zien worden als bemoeizucht. Maar Stanley Clinton Davis, de Europese commissaris ver antwoordelijk voor transport en milieupolitiek, vindt dat hiervoor dwingende redenen bestaan. «Voor Allen» - 13 februari 1987 - 5 mmmrn Aktiviteiten: Zaterdag: 10.00 u.: Officiële opening door burgemeester Herman De Loor 14.00 u.: Uiteenzetting over mens- en milieuvriendelijke projekten door Pol Nijs, Netwerk Vlaanderen, 't Knopke, sketches Fairgroep. Zondag: 11.30 u.: Aperitiefkoncert door Toots Jazz Quintet 19.30 u.: Optreden 't Krisiskabaret Doorlopend te bezichtigen stands: POB Zotte gem, JAC Gent, VZW Weerwerk (A.B.V.V.), A.C.V., A.C.L.V.B., Creyfs Interim, De Kiem, De Wroeter, 't Knopke, LindebulkhoeveVelocyclage, Mercurius, Drukte, Netwerk Vlaanderen, Hinkelspel, en andere... Naar aanleiding van de viering van hun vijftigjarig huwelijksjubi leum bracht een delegatie van de Bond Moyson, afdeling Zottegem, een bezoek aan het echtpaar Van Overmeire Albert-Verpoest Elza uit de Krommestraat 2 te Zottegem-St.-Goriks-Oudenhove. Bij deze gelegenheid werden zij door de plaatselijke voorzitter, Laurent Stalpaert, en afdelingsverantwoordelijke André De Loor, in de bloemetjes gezet. Wij wensen Albert en Elza nog vele gelukkige jaren. Vrijdag 27 februari 1987 om 19.45 u. Volkshuis, Markt te Zottegem Agenda - Administratief verslag (Etienne Uytterhaegen) - Financieel verslag (Marleen Haelterman) - Politiek verslag Dirk Van Herzeele) - Verkiezing 10 uittredende rechtstreeks verkozen bestuursleden - Verslag gemeente- en nationale politiek (Herman De Loor) In toepassing van de statuten zal er overgegaan worden tot de rechtstreekse verkiezing van de voor de helft uittredende bestuursleden met stemrecht. De kandidaturen worden verwacht bij de voorzitter, kd. Roger Serbruyns, Tweekerkenstraat 16 te 9620 Zottegem, uiterlijk op 23 FEBRUARI 1987 OM 20 UUR. Op 26 december 1986 richtte Her man De Loor een nieuwe parle mentaire vraag terzake aan minis ter Olivier. Het ministeriële ant woord heeft inmiddels de Egmont- stede bereikt. En voorwaar, deze keer lijkt het niet om een jobstij ding te gaan: indien alles zijn nor maal verloop kent, zouden de wer ken voor een nieuw administratief centrum effektief in het derde tri mester van dit jaar een aanvang kunnen nemen. Een verslag daar om van dit laatste parlementaire initiatief en van de vruchten ervan voor onze lezers. Het ruime terrein dat voor het administratieve centrum voor de Staat werd aangekocht, bleef er vanaf de onteigening braak bij lig gen, dit tot begrijpelijke verwon dering en vanzelfsprekend ook tot ergernis van menige pendelaar die zich 's morgens vroeg naar Zotte gem begeeft en er zich van zijn wagen wil ontdoen. De parkeermo- gelijkheden aan de Broeder Marès laan en aan de Lyceumstraat waren immers tot op grote hoogte ontoer eikend. Precies het terrein bestemd voor het administratieve centrum, dat er blijkbaar toch niet de eerste jaren zou komen, kon daarom een uitweg bieden: na verharding zou het im mers uiterst geschikt zijn als voor lopige spoorparking. Het Zotte- gems stadsbestuur bleef voorzeker niet bij de pakken zitten, want prompt begon het onderhandelen met het ministerie van openbare werken, juist met het oog op het kunnen benutten van het bovenge noemde terrein als tijdelijke par keerruimte. De stad kon o.a. bedingen dat ze het terrein inderdaad mochten ni velleren en licht verharden, dit vol ledig op eigen kosten. Momenteel weet elke pendelaar deze beslissing van het Zottegemse bestuur naar volle waarde te schat ten: de voorlopige spoorparking is inmiddels een werkelijkheid gewor den. Tegen een kleine jaarlijkse huurprijs, is de stad Zottegem nu in staat de honderden Zuidoostvlaam- se treinpendelaars datgene ter be schikking te stellen, wat de over heid - meer bepaald Openbare Werken en vooral het Ministerie van Verkeerswezen - als hun eerste plicht hadden dienen te beschou wen! Begin 1984 waren bepaalde krach ten aan het werk met het oog op de overheveling van het Vredegerecht van Zottegem naar Herzele, dat inderdaad op dat ogenblik reeds over een administratief centrum be schikte. Vooral het feit dat te Zot tegem nog geen administratief cen trum voorhanden is, was voor som migen een argument om op zoge naamde bezuinigingsgronden, de volledige verhuis van het Zotte gemse vredegerecht te gaan be pleiten. Ons blad van 10 augustus 1984, alsmede De Morgen van 8 augustus 1984 en ook een aantal andere kranten, schonken ruime aandacht aan deze hele problematiek. Met fierheid kan de SP-afdeling Zotte gem evenwel stellen dat het vooral door haar aktie is geweest dat het noodlottige tij kon worden ge keerd. Uit het antwoord dat de Minister van Openbare Werken, Herman De Loor op 8 augustus 1984 toe stuurde, bleek immers duidelijk dat het nieuwe complex bestemd zou zijn voor de diensten van Financiën én Justitie. Het bouwontwerp, dat zou worden opgemaakt op basis van de programma's van de voor noemde departementen, zou trou wens geen enkele ruimte voorzien voor andere diensten. Het ministeriële antwoord bevatte toen ook de mededeling dat het begin van de werken voor de bouw van het administratief centrum voorzien was voor april 1987; het einde bleek toen voorzien te zijn voor maart 1988. De aanbesteding tenslotte zou reeds worden gehou den in het vierde kwartaal van 1985. De raming van het totale complex bedroeg (alweer toen) ruim 120 miljoen. Ongerust over het uitblijven van verdere berichten besloot de Zotte gemse burgemeester zich op 4 de cember 1985 andermaal tot minis ter Olivier te wenden. In een schrijven van 17 januari 1986 verduidelijkte de minister dat inge volge programmawijzigingen van het ministerie van Financiën, dat samen met het ministerie van Justi tie het nieuwe centrum zou betrek ken, inderdaad nog steeds geen definitief ontwerp voor de oprich ting ervan door de Regie der Ge bouwen kon worden opgesteld. Rekening houdend met die toe stand, aldus de minister, zou het aanbestedingsdossier, met een jaar vertraging dus, slechts kunnen beëindigd worden tijdens het laat ste kwartaal van 1986. De aanbesteding van de werken op haar beurt zou pas einde 1986 een feit kunnen zijn. De definitieve vastlegging van de uitgave zou dan begin 1987 ten laste van het fysisch programma 1987 van de Regie der Gebouwen genomen worden. Teleurstelling dus wegens de ver traging, anderzijds - herhalen wij het nogmaals, dankzij de Zotte gemse onverzettelijkheid - vreugde wegens het geïmpliceerde behoud van de zetel van het vredegerecht te Zottegem. Het argument als zou het Vredege recht om bezuinigingsredenen naar Herzele moeten worden overge bracht, zou dus voorgoed vervallen eens het administratieve centrum van Zottegem een werkelijkheid zou zijn geworden. In vergelijking met Herzele heeft Zottegem overi gens te bieden: zijn centrale lig ging, zijn dichter openbaar ver voernet en zijn veel uitgebreider dienstensektor, die de verhuis van het Zottegems vredegerecht naar Herzele derhalve onverantwoord en ook totaal overbodig zou maken. Op 26 december 1986 richtte Her man De Loor zich opnieuw met een parlementaire vraag tot minister Olivier. Graag wou hij van de minister vernemen of de vroeger voor het einde 1986 beloofde aanbesteding inmiddels had plaatsgehad, verder - in bevestigend geval - aan welke onderneming de werken werden toegewezen en voor welk bedrag, voorts wanneer de werken zouden worden aangevat en wat de voor ziene einddatum zou zijn en, tot slot, welke diensten van financiën en van justitie precies in het ge noemde complex zouden worden ondergebracht. Uit het antwoord van de minister dat op 3 februari 1987 aan ons kamerlid verstuurd werd, blijken deze keer een aantal positieve vooruitzichten. Vooraf wordt ge steld dat de werken momenteel nog niet zijn toegewezen, dit doordat de heersende kredietbeperkingen een aanbesteding in 1986 niet meer hebben toegelaten. De aanbesteding lijkt evenwel voor zeer binnenkort gepland te zijn, want het ministeriële antwoord zegt letterlijk: voor zover de toegestane kredieten dit toelaten, kunnen de werken een aanvang nemen in het derde trimester van 1987. In het nieuwe administratieve centrum zullen zowel de diensten van het Vredegerecht als die van Financiën worden ondergebracht. Het Vredegerecht, dat nu in een gebouw gelegen aan de Grotenber- gestraat nr. 60, eigendom van de stad, is gehuisvest, zal er dus een definitief onderkomen vinden. Ver der zal het nieuwe centrum onder dak bieden aan alle diensten van Financiën die in gehuurde gebou wen zijn gehuisvest, nl. de Direkte Belastingen en de BTW, nu gedeel telijk gehuisvest in een gehuurd gebouw (H. Hartplein), het Kadas ter en een tweede deel van de BTW-diensten, nu gehuisvest in een gehuurd gebouw (G. Scho- ckaertstraat), de Domeinen even eens ondergebracht in een gehuurd gebouw en tenslotte ook nog de Diensten van de Douane en Accijn zen. Vermelden wij tot slot nog dat de duur van de totale uitvoering mag geraamd worden op drie jaar. Als wij de minister deze keer mo gen geloven, zal de Egmontstede dus eind 1990 over het zo lang beloofde administratieve centrum kunnen beschikken. Eindelijk zal het geduld van de Zottegemse amb tenaren dan toch beloond zijn! Laat ons samen alvast het beste verhopen! Striktere beperkingen, zo meent hij, zou levens redden en de druk van de vervuiling verminderen. On derzoek heeft aangetoond dat wan neer de gemiddelde snelheid met 1% wordt verminderd het aantal dodelijke ongelukken met 4% af neemt en het aantal verwondingen met 3%. Lagere snelheden betekenen ook minder uitlaatgassen, in het bijzon der nitrogeen oxyden (NOX) die volgens vele geleerden voorname lijk verantwoordelijk zijn voor het afsterven van bossen. Indien de gemiddelde snelheid wordt vermin derd tot 100 km. per uur dan zou den de NOX-uitlaten met 10% da len. Dat dit geen nadelige gevolgen heeft voor de verkoop van snelle wagens blijkt uit de verkoopcijfers in de Verenigde Staten, een land met lage maximumsnelheden. De Commissie denkt aan een «nor male» snelheid van 120 km. per uur voor autowegen. Op autowegen met een goede veiligheidsreputatie zou de maximumsnelheid hoger kunnen liggen en lager op wegen die door bebouwde kommen of bossen lopen. Bussen en zware vrachtwagens zouden aanzienlijk langzamer moeten rijden dan au to's en motorfietsen. De maximumsnelheid op alle ande re wegen zouden, zoals thans ook het geval is, aanzienlijk lager lig gen. In de meeste EG-landen is dat verschil momenteel 30 km. per uur. De maximumsnelheid in de be bouwde kom zou dezelfde blijven. De maximumsnelheden in de EG variëren momenteel van 100 tot 140 km per uur op autowegen en van 80 tot 110 km. per uur op secundaire wegen. Dit zijn de snelheden voor gewone auto's. Voor vrachtwagens en bussen liggen ze lager en varië ren van 60 tot 100 km. per uur in alle lidstaten behalve in het Vere nigd Koninkrijk waar de maximum snelheid 112 km. per uur is. Wettelijke snelheidsbeperkingen gelden overal behalve op de Duitse snelwegen waar de aanbevolen snelheid voor auto's en motorfiet sen 130 km. per uur is. Tot dusver spreekt de Commissie alleen nog maar in haar verslag aan de Ministerraad over de snelheids beperkingen. Later zal zij met ge detailleerde wetsvoorstellen komen. BIJ EEN SNELHEID VAN 120 KM/UUR STOOT UW AUTO 60% MEER STIKSTOFOXIDEN UIT DAN BIJ 90 KM/UUR. STIKSTOFOXIDEN VEROORZAKEN O.A. DE 'ZURE REGEN'. RIJDT DAAROM RUSTIGER DAT IS BOVENDIEN GOEDKOPER EN VEILIGER 1

Voor Allen | 1987 | | pagina 5