Aalst heeft nieuw Volkshuis Binnen in In welk land leven wij Stempel kontroIe vatbaar voor verbetering te Aalst Stempelaars blijven in de kou staan Werkloosheid blijft hoog in gewest Aalst SP-Arrondissementsfederatie Aalst Arrondissementeel SP-Congres Zwartboek Rijks onderwijs ■"N Vandaag vrijdag 27 februari wordt het Aalsters Volkshuis officieel heropend. Een korte historiek van het Volkshuis van Aalst. Secretaris Coördinatiecomité Welzijnsbeleid neemt ontslag te Aalst, pag. 2. OCMW-rusthuis open op 1 april te Herzele, pag. 7 Natuurvriendeninvasie: meer dan 650 A TB-ers op Krakelingentocht, pag. 6 Prioriteitenlijst verbeteringswerken te Denderleeuw, pag. 3 Modernisering rijksweg Zottegem-Oudenaarde nog niet voor morgen, pag. 8 Vrouwenwerk? Neen toch, mannenwerk!, pag. 4 Hoe ziet men eigenlijk belastingsverlaging? pag. 5 Met de S. P. verder vooruit, pag. 8 cT Reeds in augustus 1984 deed SP-raadslid Patrick De Smedt een viertal voorstellen tot verbetering van de dage lijkse stempelkontrole in Aalst. Hij wenste aldus een spreiding van het aantal con troleplaatsen, een wijziging van het beurtsysteem volgens straat of wijk, het verlengen van de stempeltijd tot 30 mi nuten en de kontrolebeurten te beperken tot de voormid dag zoals in de deelge meenten. Ondanks een lichte verbeter ing van de tewerkstelling blijft de werkloosheid in het arron dissement Aalst hoog in 1986. Eind vorig jaar telde het R.V.A.-gewest Aalst 23.567 werkzoekenden, waarvan 9.250 mannen en 14.317 vrouwen. Met een werkloos heidsgraad van 15,9 procent blijft Aalst overigens koplo per op provinciaal vlak. Tewerkstelling Zaterdag 28 februari 1987 om 14 uur Zaal «Germinal», Markt te Herzele (ter voorbereiding van het tweejaarlijks nationaal SP-werkings- en politiek congres) Agenda: 1. Statutair gedeelte Federaal mandaat D. BAIT A 2. Werkingsgedeelte - toelichting nationaal werkingsverslag door Marc GALLE - bespreking/amendering ontwerpresolutie - kandidaturen Partijbureau en Administratieve Commissie. De Voorzitter, De Secretaris, Willy VERNIMMEN Chris VANCOPPENOLLE Bedrijfssluitingen Werkloosheidsgraad Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 60O fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1 Vrijdag 27 februari 1987 49* jaargang nr. 9 Weekblad van de S.P 9300 Aalst Er was een tijd dat Aalst twee socialistische lokalen bezat. Er was het Volkshuis op de Molendries en Ons Huis op de Hopmarkt. Evenwel bevond het Volkshuis, einde van de zestiger jaren, zich in een bouwvallige toestand terwijl Ons Huis, waar de diensten van de socialistische vakbond gevestigd waren, te klein werd om het groei end ABW behoorlijk te huisve sten. En zo ontstond bij de socialistische verantwoordelijken van toen de idee een nieuw Volkshuis te bou wen waar én de vakbond én de partij én indien mogelijk ook orga nisaties behorend tot de coöpera tieve beweging zouden gehuisvest worden. De idee werd werkelijkheid. Op 30 oktober 1971 werd de nieuwe vere niging gesticht. De naam van de vereniging werd "V.z.w. Het Huis der Socialisten". De stichtende le den waren Jules Van Droogen- broeck, Jan Van der Veken, Victor Van Der Heyden, Frans Amant, Bert Van Hoorick, Roger Ponnet, Willy Vernimmen en Leon Van Den Broeck. Reeds tijdens de stichtingsvergade ring besliste men tot de "aankoop van het pand gelegen Houtmarkt 1 te Aalst". Het duurde tot 17 november 1972 voor men klaar was om de werk zaamheden aan te vatten. De firma Ongena werd gelast met de afbraak van het oude gebouw. In afwach ting dat men er zou in slagen de nodige fondsen bij mekaar te krij gen werd een kredietopening aan gegaan. Het nieuwe Volkshuis kwam er. Het Volkshuis op de Molendries, eigendom van de coöperatieve Vooruit in Gent werd verkocht. Ook Ons Huis op de Hopmarkt werd verkocht en in 1975 nam het ABW zijn intrek in de "socialisti sche building" aan de Houtmarkt. Evenwel was er de vreugde om het nieuwe Volkshuis, bij de verant woordelijken groeide de bezorgd heid om de financiële situatie van de vereniging. Immers, spoedig was gebleken dat, onder meer door de stijging van de prijzen in de bouw, de kostprijs van het nieuwe gebouw veel, veel meer hoger lag dan oor- spronkelijk was geraamd, daarbij waren de voorziene inkomsten on der de verwachtingen gebleven en stegen in die tijd de intresten op de leningen tot 17%. Door dit alles zat het Volkshuis van Aalst financieel serieus in de knoei. En toen kwam die zwarte dag van het overlijden van Jules Van Droogenbroeck. Jules Van Droog- enbroeck, gewestelijk sekretaris van het ABW en sekretaris van de V.z.w. Het Huis der Socialisten was de bezieler geweest van het bouwen van het nieuwe Volkshuis. Tijdens een fietstocht in het kader van de propaganda rond de ge meenteraadsverkiezingen van 1976 kreeg Jules Van Droogenbroeck een hartinfarkt en overleed. Het was 4 september 1976. Het overlijden van Jules Van Droogenbroeck betekende én voor de v.z.w. Het Huis der Socialisten én voor het gewestelijke ABW een zwaar verlies. Maar het leven en de socialistische strijd gaat verder. Een absolute noodzaak was het gezond maken van de financiële toestand van de v.z.w. Het Huis der Socialisten. De beheerraad werd hervormd en Herman Van Herzeele werd de nieuwe sekretaris, belast met het beheer en Roger Otte werd de penningmeester en aldus verant woordelijk voor de boekhouding. De beheerraad zelf werd her vormd. Ook het ABW moest rekening houden met de financiële proble men waarmee de v.z.w. Het Huis der Socialisten worstelde. Ten ein de tot een grotere financiële in breng in staat te zijn en om een faillissement van het Volkshuis te voorkomen had in het ABW een interne reorganisatie plaats. Eén van de belangrijkste maatrege len was het feit dat, in overleg met Georges Debunne, toen sekretaris- generaal van het ABW, er in het ABW-gewest Aalst geen nieuwe ABW-sekretaris zou worden aan gesteld. Het ABW-Aalst zou ge leid worden door een Bureau en een College van Secretarissen en een onbezoldigd voorzitter - Her man Van Herzeele - zou instaan voor het dagelijks beleid. Verder werd ook de personeelsbezetting ingekrompen. Er volgden toen moeilijke jaren, maar het lukte! In februari 1984 waren alle schulden bij de bank afbetaald. De v.z.w. Het Huis der Socialisten kende een gezonde financiële toestand. Terloops mag gezegd: ook het ABW stelde het goed. Op enkele jaren tijd steeg het ledenaantal van de socialistische vakbond in het arrondissement Aalst met ruim 3.000 effektieven. En toen kwam de brand. In de nacht van 28 op 29 april 1984 werd een aanslag gepleegd op het Volks huis. De vleugel waar de kantoren van het ABVV gevestigd waren brandde totaal uit. Schade tussen de vijftig en zestig miljoen. Het was een ramp. Maar nog tijdens de brand was er de vastberadenheid: het Volkshuis van Aalst zou herbouwd worden. En zo is ook geschied! Helaas voor de v.z.w. Het Huis der Socialisten waren er nog zwarte dagen in het verschiet. Eerst over leed Vic Van Der Heyden, voorzit ter en mede-stichter van de vereni ging. De vriend Van Der Heyden werd als voorzitter opgevolgd door Roger Otte, die helaas einde vorig jaar eveneens overleed. Beide kameraden verdienen de blijvende dank van de Aalsterse socialisten voor hun jarenlange in zet ten bate van Het Huis der Socialisten. Een nieuw beheerskomitee moet instaan voor de toekomst. Voorzit ter werd Christiane Roelandt, on dervoorzitter is Eddie Monsieur, sekretaris blijft Herman Van Her zele en Luc Godefroid is de nieuwe penningmeester. Vandaag 27 februari is de dag van de officiële heropening van de ge bouwen van het Volkshuis. Het gebouw geeft onderdak aan de diensten van het ABW en van de Centralen. De verzekeringsmaat schappij P.S. heeft er een kantoor en ook der Socialistische Partij is er gehuisvest. De spaarmaatschappij CODEP zal er nog dit jaar een filiaal openen. Verder is het de betrachting in de mate van het mogelijke aan de socio-culturele en jongerenorganisaties behorend tot de Socialistische Gemeenschappe lijke Actie onderdak te verlenen en kans tot werking en ontplooiing. En dan is er het café, de trots zowel van de mensen van de v.z.w. als van architekt De Moor. In Aalst, zegt men, kan men in de schoonste café de goedkoopste pint drinken. Het Volkshuis moet in Aalst de ontmoetingsplaats worden, niet al leen van de SP'ers maar van alle progressieven en syndikalisten. Het is de plaats waar de linksen mekaar moeten vinden. H. Van Herzeele Sommige regimes hebben dikwijls schrijvers die hun mening vrij wilden uiten, opgesloten, gek verklaard, vermoord. Tot degenen die het woord dagelijks gebruiken, behoren ook de journalisten. Zodra een journalist gekneveld wordt of zijn bronnen moet prijsgeven, is het gedaan met het grondwettelijk recht op persvrijheid. Pinochet had het bij de overval op De Morgen niet beter kunnen gedaan hebben dan de ploeg Martens-Gol. Ik ben dezelfde dag samen met Karei Van Miert, Louis Tobback, F. Willockx en enkele Gentse SP- parlementsleden, ter plaatse mijn solidariteit met de journalisten van De Morgen gaan betuigen. Als Minister heb ik mij destijds teruggetrokken uit het Belgisch-Nederlands Ministercomité van de Taalunie, omdat de Nederlandse voorzitter ervan had geoordeeld de P. C. Hooft-Prijs niet te moeten toekennen aan een bepaald schrijver, ondanks het eenparig advies van de jury, die door hem was ingesteld. Dit omdat ik doordrongen ben van de vrijheid van het woord, als medeoprichter van de Stichting Ark van het Vrije Woord, als auteur van werken over L. Couperus, C. Buysse, Marnix Gijsen, die slachtoffers van hun vrijheidsgedachte zijn geworden. Ook was ik verontwaardigd over de houding van de CVP die verhinderd heeft dat het standbeeld van Jan de Lichte in Aalst werd geplaatst. Jan de Lichte is hier voor mij het geestesprodukt van een vrije schrijver, Louis Paul Boon, en deze literaire figuur heeft een beeldhouwer (en welke!), nl. Roel D'Haese geïnspireerd voor het maken van een heerlijk mooi beeld. Het mocht niet in Aalst komen wat erop neerkomt dat Boon en D'Haese worden bestraft. Op 1 mei om 17 uur wordt het Jan de Lichte-beeld in Antwerpen geplaatst.Ik werd gevraagd om er als spreker op te treden. Ik heb dit aanvaard. Ook heb ik aanvaard aanwezig te zijn in Velzeke (geboorteplaats van Jan de Lichte) en in Aalst bij de doortocht van dit beeld dat bij ons moest gestaan hebben, broederlijk in dezelfde stad waar de drukker Dirk Martens zeker ook de vrijheid van het woord en van de kunstenaar zou hebben verdedigd! Marc Galle Omdat er op dit ogenblik nog steeds geen enkel voorstel tot uit voering gebracht werd hernam het SP-raadslid twee voorstellen. Hij drong nogmaals aan op de splitsing van de kontrole in linker- en rech teroever en de uitbreiding van de kontroletijd naar 30 minuten. Tot op vandaag worden nog steeds de circa 1800 stempelplichtigen ge centraliseerd op één plaats ver deeld over acht vrouwen- en acht mannenploegen. In vaak lange rijen aanschuivend moet men nog steeds binnen de vijftien minuten aan zijn stempel zien te komen in een nu weliswaar enigszins verbe terd magazijntje. Dit vernederend beeld kan iedere voorbijgaande Aalstenaar nog da gelijks waarnemen aan de Varkens- markt, aldus De Smedt. Schepen Van Vaerenbergh antwoordde dat door de geleidelijke invoering van de sociale zekerheidskaart het aan tal stempelaars afzwakt. Hij vroeg zich dan ook af of het inrichten van een tweede lokaal nog wel realis tisch is. Hij zal het voorstel op nieuw onderzoeken. In 1984 sprak men ook reeds over de afschaffing van de stempelkontrole, zegt De Smedt en de burgemeester geeft toe dat het CBS dacht dat het invoeren van bewuste kaart vlugger zou zijn gegaan. Terloops vroeg SP-fraktieleider Hooghuys of er reeds verbetering was van de toestand in de deelge meente Moorsel, waar de werklo zen ook buiten moeten wachten. Raadslid Saérens (SP) merkte op dat het lokaal waar vroeger de vuilniszakken werden bewaard nu leeg staat. Raadslid Monsieur (SP) pleitte voor gelijkheid met de deelge meenten waar enkel 's voormiddags wordt gestempeld. Er wordt een oplossing gezocht, zo rondde de burgemeester zoals in 1984 de diskussie af. Volgens de meest recente cijfers bedroeg het aantal tewerkgestelden in privé-sektor en openbare dien sten van het arrondissement Aalst 51.961 personen. De tewerkstelling in de schoen- en konfektienijver- heid daalde met 775 arbeidsters. De voedingssektor telde 158 min der arbeidsplaatsen. Daarentegen De deelnemers worden verzocht de ontwerptekst mede te brengen, verschenen in Voor Allenvan 20102/1987 (pag. 8), desgevallend het gepolycopieerd exemplaar. steeg de werkgelegenheid in de ter tiaire sektor andermaal in 1986 met 269 arbeidsplaatsen. Vorig jaar nam het aantal vrouwelijke bedien den toe van 252 tot 525 personen. In alle sektoren wordt een merk waardige stijging van deeltijdse ar beid vastgesteld. Vorig jaar sloten 19 bedrijven hun deuren in het arrondissement Aalst met een verlies van 551 arbeids plaatsen. Bijna de helft of 234 jobs ging verloren in de konfektiesek- tor. De grootste falingen werden genoteerd in Zottegem met het we genbouwbedrijf De Wilde en in Aalst met de ijzergieterij Vulcain. Ook waren er forse personeelsbes- noeiingen bij FFR Aalst (-106), de Zottegemse breigoedbedrijven Sa nitary (—88) en Cantaert (-54) en een reorganisatie bij Animalia Denderleeuw (-30). In Geraards- bergen steeg de tewerkstelling door de vestiging van Chemogaz in de Schendelbeekse industriezone. Tenslotte waren er personeelsuit breidingen bij de Aalsterse textiel bedrijven Bosteels, Teinturia, ver verij Denderland en het Aalsters konfektiebedrijf Moraco. Op 31 december 1986 telde het arrondissement Aalst 23.567 volle dig werkzoekenden, hetzij een lich te daling met 556 ten aanzien van 1985. De nieuwe werkloosheids graad van het arrondissement Aalst - de verhouding van volledig ver goede werklozen t.o.v. het totaal aantal tegen werkloosheid verze kerd - bedroeg 15,9 procent, hetzij het hoogste percentage van de pro vincie en het derde grootste van de beide Vlaanderen na Brugge en Oostende. Eind vorig jaar waren er 2279 uitkeringsgerechtigde werklo zen tewerkgesteld in de bijzondere tewerkstellingsprogramma's BTK, DAC en tewerkgestelde werklo zen, hetzij een vermindering met 528 t.o.v. 1985. Daarnaast was er vorig jaar een opmerkelijke stijging van het aantal deeltijds werkende werklozen met 773 tot 3355, waar van 2644 vrouwen en 711 mannen. Tenslotte steeg de kategorie oudere werklozen, vrijgesteld van stempel kontrole, van 2766 in 1985 naar 3953 in 1986. (l.d.m.) Het schooljaar 1986-1987 is het vijf de schooljaar onder dezelfde minis ter van Onderwijs, een CVP-minis- ter in een roomsblauwe koalitie. Tijdens deze periode volgde de ene bezuinigingsronde na de andere en telkens werd er gesnoeid in het onderwijsbudget. Steeds opnieuw werden de maatregelen zo gekozen dat het Rijksonderwijs proportio neel meer moet inleveren dan de andere netten. De SP heeft steeds gewezen op de nefaste gevolgen van het onderwijs beleid, zowel in de schoolpaktkom- missie als in het Parlement en bij de Eerste Minister. Het zopas versche nen SP-Zwartboek Rijksonderwijs onderzoekt systematisch en over zichtelijk de weerslag van Martens V en VI op het Rijksonderwijs. De politieke analyse wordt gestaafd met cijfers en objektief feitenmate riaal. Het SP-Zwartboek Rijksonderwijs is te verkrijgen door storting van 100 fr. op rekening 870-0060204-30 van SEVI, Grasmarkt 105 bus 47 1000 Brussel, tel.: 02/513.18.27.

Voor Allen | 1987 | | pagina 1