mC Het Crocusconclaa op zoek naar nieuwe miljarden X. >v Nationaal SP-Congres Binnen in vRim Arrondissementsfederatie Aalst V©- rt f Jie-o De nacht van zaterdag 28 op zondag 29 april 1984. leder- een herinnert zich allicht de bomaanslag welke quasi gans het Volkshuis in as legde. Nu, zowat 34 maanden na het pijnlijke gebeuren, is het ge bouw volledig heropge bouwd. Vrijdag laatstleden werd onder grote belangstel ling het vernieuwde complex officieel en feestelijk geopend. Politieke vluchtelingen in Aalst, pag. 2 r\ Racisten hebben ongelijk, ook al zijn het socialisten, pag. 3 Olof Palme week, pag. 4 De "Rode Draad", pag. Opgepast: Jan de Lichte is weer op doortocht!, pag. 7 Als een feniks uit zijn asse De groet van de SP-federatie Aalst Een Socialistisch Gemeenschappelijk Centrum voor alle linksen 5; c,—sAT PLAN CC Hasselt Zondag 15 maart 1987 van 10 tot 18 uur Cultureel Centrum, Kunstlaan te Hasselt Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 930O AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0953464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 6 maart 1987 49' jaargang nr. 10 Weekblad van de S.P Volkshuis Aalst officieel heropend Vanaf 18 uur konden de aanwezi gen alle lokalen rustig bekijken. Tijdens deze zgn. "opendeur-uren" gaven de diverse verantwoordelijk heden en personeelsleden trouwens ruimschoots aanvullende infor matie. In de kelderverdieping bevinden zich thans een aantal vergaderloka len van verschillende grootte. Op het gelijkvloers zijn de algemene ABW-diensten gehuisvest (werk- lozendienst, sociaal recht, compu tercentrum). De onderscheiden vakcentrales huizen op de eerste verdieping, de lokalen van de SP/ CSC-federatie, de kantoren van fe deraal sekretaris Chris Vancoppe- nolle en volksvertegenwoordiger Mare Galle en een volledig ver nieuwde ruime feestzaal-annex- congreszaal op de tweede verdie ping. Totale kostprijs van het ge heel: zo'n slordige zestig miljoen. Het gebouw is echter dan wel pie kfijn in orde, zo ook het café dat nu tot een erg gezellige ontmoetings ruimte is uitgegroeid. Een bezoek overwaard. Ook Codep en de PS- verzekeringen hebben er een eigen kantoor. De feestzaal was bomvol gelopen toen Kd. Christiane Roelandt, voorzitster van de v.z.w. "Huis der Socialisten", het akademisch ge deelte officieel inleidde. "Het Volkshuis van Aalst is als een fe niks uit zijn asse herrezen", ver klaarde zij fier. En terecht, los van het stukje aangehaalde mythologie, is het inderdaad een feit dat het Volkshuis nooit mooier was. Luc Goedefroid, algemeen sekretaris van Bond Moyson, maakte van de gelegenheid gebruik om een op roep te doen om de Socialistische Gemeenschappelijke Actie in het Arrondissement - de verantwoor delijken van alle takken waren trouwens present - nieuw leven in te blazen. Een uitgestoken hand die in het kader van de komende ver kiezingen zeker niet kan genegeerd worden. Namens de SP-federatie Aalst voerde voorzitter-Europarlements lid Willy Vernimmen het woord. Hij deed dat in volgende bewoor dingen: "Het woord voeren tussen Christia ne Roelandt en Herman Van Her- zeele is voor een SP-federale voor zitter eerder een ongewone taak, temeer daar beiden met hun orga nisatie Bond Moyson en A.B.V.V. de financiers zijn van dit enig prachtig gebouw. Solidariteit is geen ijdel woord. Een gebouw dat beantwoordt aan de behoeften: ook arbeiders heb ben recht op een degelijk onthaal en op een moderne infrastruktuur. Wij hebben - toen wij in 1970 - "Het Huis der Socialisten" opricht ten zeker niet gedacht dat wij op amper 15 jaar tweemaal het Volks huis zouden inhuldigen. Wanneer wij in 1971 een v.z.w. hebben gesticht, was dit uit bittere noodzaak en ook al omdat wij voor de buitenwereld het bewijs wilden leveren van onze grote herwonnen eensgezindheid. Men mag inder daad niet vergeten dat na de twee de wereldoorlog de socialistische beweging een scheuring heeft ge kend die jarenlang diepe wonden heeft geslagen. Het is trouwens met de komst van Jules Van Droogenbroeck dat wij banden tussen de SP, Bond Moy son en het ABW konden aanha len. Intussen moest de SP het maar doen met het oude Volkshuis op de Molendries. Toch denken velen van ons met een zekere weemoed terug aan de vijftiger en zestiger jaren. Het was een periode, en zeker met de komst van Bert Van Hoorick, van intens militantisme, het Volkshuis was bijna dagelijks het centrum waar zowel het politie ke als het kulturele leven hoog scoorden. Helaas, zoals het meer maals het geval is, kon de Coöpera tieve Vereniging de Verbroedering niet meer aan de behoeften van deze tijd Voldoen. Wij blijven hun toch grote erkentelijkheid verschul digd. Zoals het vaak in onze bewe ging gebeurt, hadden wij oog voor alles behalve voor een degelijk fi nancieel beleid, wat voor de Coöperatief was, beschouwden wij als kollektieve eigendom met alle gevolgen die daaraan verbonden zijn. 1971 was dus een noodzaak. Maar ook de oprichting van dit gebouw liep niet zo gesmeerd als wij had den kunnen denken: aangegane en gagementen konden niet doorgaan en de kruistocht naar geld binnen de beweging was bijna legenda risch, maar dikwijls ook hopeloos. Toen het Volkshuis klaar was kwa men de financiële moeilijkheden, maar ook hier bleef Jules Van Droogenbroeck geloven in de goe de afloop, zijn antwoord op een vraag van mij was overduidelijk: "nog nooit heb ik een Volkshuis weten afbreken en uiteindelijk zal de solidariteit binnen de beweging het wel opbrengen". Dit is dan ook gebeurd en hier moet onze dank vooral gericht wor den naar Bond Moyson. Het was dan ook voor velen werke lijk een genadeslag toen in 1984 het gebouw in de vlammen opging. Maar wij hielden vertrouwen in Herman Van Herzeele die op 1 mei plechtig verklaarde dat het Volks huis te Aalst binnen de kortst mo gelijke tijd zou herbouwd worden. En men heeft woord gehouden, waarvoor oprechte dank. Als SP-federatie zijn wij U dank baar. De verplichtingen die wij aangaan zullen wij trachten na te komen. Wij hopen dat dit prachtig gebouw opnieuw het centrum kan worden van militantisme, van politieke strijdvaardigheid en kulturele werken. Of mag ik eindigen met de slot- waarden uit het boek van August De Winne "Door Arm Vlaande ren": "Wanneer wij de apostels zien die voor dat werk ijveren met standvastigheid, wanneer wij de in stellingen aanschouwen, zo uiteen lopend van aard en inrichting, maar allen hetzelfde beogend, dan ont bloten wij eerbiedig het hoofd en danken die pioniers van ganser harte." Hoofdschotel op de akademische zitting was de gelegenheidstoe spraak van gewestelijk ABW- voorzitter Herman Van Herzeele. Ook zijn tekst publiceren we inte- foto filip bogaert graal: "Op dit moment wens ik in de eerste plaats terug te denken aan onze goede vriend Jules Van Droogenbroeck. Hij is de grote bezieler geweest, naast anderen, van de idee om in Aalst een nieuw Volkshuis te bouwen. Alleen dege nen die Jules Van Droogenbroeck dagelijks en van dichtbij kenden kunnen zich rekenschap geven van de ontzaglijke inspanningen die Ju les Van Droogenbroeck heeft gele verd. Ik denk terug aan een andere ka meraad die zeer begaan was met dit Volkshuis: Vic Van der Heyden, gewezen voorzitter van de v.z.w. Het Huis der Socialisten. Vic Van der Heyden was een opgewekt ie mand en een zeer goed kameraad. Vic was de socialistische beweging - en dan in het bijzonder de A.C.O.D., zeer toegewijd. Het dient onderstreept dat hij zich voor dit Volkshuis bijzonder heeft inge zet. Op die rampspoedige morgen van 29 april 1984 stonden Vic en ik te kijken naar de brand. En, alhoe wel sprakeloos, hebben we toen één ding onder mekaar afgespro ken: dat we hoe dan ook dit Volks huis zouden herbouwen. Het doet me leed dat de Vic dit moment niet meer mag meemaken. Lees door pag. 5 Sedert het aantreden van de regering Martens VI na de verkiezingen van oktober 1985 is het voor de bevolking van ons land, behoudens voor een kleine groep van bevoorrechten, er vandaag nog niet beter op geworden. Alle mooie kiesbeloften en naderhand alle drastische saneringsmaatregelen ten spijt blijft de werkloosheid enorm groot, neemt de armoede angstwekkende vormen aan, is de openbare schuld gestegen tot bijna 6000 miljard terwijl het voorziene begrotingstekort van 417 miljard voor 1987 wellicht zal overschreven worden niet met 21,5 miljard zoals vice- premier Verhofstadt beweert maar wel met 40 tot 60 miljard. Voor de werklozen is 1986 met meer dan 8900 werklozen erbij een zwart jaar geworden. En 1987 kondigt zich nog slechter aan. Volgens de regering zelf zal het Sint-Annaplan alleen al 18.000jobs kosten in 1987. Van haar banenplan van november 1986 is niets in huis gekomen en toch wil deze regering nog altijd geen verplichting opleggen aan het patronaat. Maar dat betekent dat momenteel circa 12,1 procent van de beroepsbevolking zonder werk zit. Als gevolg hiervan en mede door de nefaste ingreep in de sociale zekerheid verschijnen in de media bijna dagelijks schrijnende, haast ongelooflijke beelden en verhalen over mensen, die in mensonwaardige omstandigheden leven, waarvan het aantal steeds maar toeneemt. Minder gealerteerd door de verslechtering van het algemeen welzijn van de burgers dan wel door het verder uit de hand lopen van de staatsuitgaven, zijn de topministers tijdens het krokusverlof in conclaaf bijeengekomen voor een begrotingskontrole en voor het nemen van tegenmaatregelen op basis van een vijfpuntennota, voorgelegd door begrotingsminister Verhof stadt. Bij het ter perse gaan is nog niet geweten welke beslissingen er getroffen werden. Wel schijnen de besprekingen niet gemakkelijk te verlopen rekening houdend met de uiteenlopende eisen, die de diverse koalitiepartners stellen. De CVP wenst niet meer geraakt te zien aan de sociale zekerheid en de nationale opvoeding. Haar franstalige zusterpartij, de PSC, heeft een soortgelijke houding maar voegt er aan toe dat het begrotingstekort rustig een 20 miljard hoger mag uitvallen dan de geraamde 417 miljard. De PW stelt dat de sanering van de overheidsfinanciën onverminderd moet doorgevoerd worden minstens tot in 1990, doch verzet zich tegen elke verhoging van de fiskaliteit en de parafiskaliteit. De PRL onderschrijft de visie van haar vlaamstalige tegenvoeter doch kant zich tegen de verdere bezuiniging op nationale opvoeding, aldus haar franstalige onderwijsminister in bescherming nemend, die ervan beschuldigd wordt de Sint- Annamaatregelen in het franstalig onderwijs niet uitgevoerd te hebben. De handige compromis-politiek van premier Martens kennend, valt het te betwijfelen dat deze grondige tegenstellingen aanleiding zulllen geven tot een regerings'crisis. Wel kan men verwachten dat de kristen-demokraten, zoals in de voorbije jaren, zich terug zullen neerleggen bij de reactionaire politiek van de liberalen.zodat de gewone man eens te meer het slachtoffer zal zijn van deze saneringsronde. Voorwaar, geen bemoedigend vooruitzicht voor al dezen, die in de voorbije jaren door deze CVP-PW-regering zo zwaar getroffen werden. Paul Van der Niepen Senator Het congres van de SP-Arrondissementsfederatie Aalst, bijeen op zaterdag 28 februari te Herzele, veroordeelt het optreden van het gerechtelijk apparaat tegen "De Morgen" 1987, waarbij schromelijk misbruik wet de wet tegen de geest ervan in. Sedert de onafhankelijkheid van België is de persvrijheid zelden zo brutaal belaagd als nu gebeurd is. Daarom vindt het congres het noodzakelijk dat alle politici, van welke strekking ook. bij hoogdrin gendheid een wet goedkeuren die de journalist het recht geeft zijn bronnen te beschermen. Deelnamekaarten tot 5 maart te bekomen bij federaal secretaris Chris Vancoppenolle (tel. 053170.51.51 of 054133.00.00).

Voor Allen | 1987 | | pagina 1