Verbeteringswerken aan Paddestraat! Hoelang gaat dat nog duren? Partijwerking en Politieke Actie O.C.M.W.-rustoord tussen de snijbloemen? Eerstdaags aanbesteding te Zotte gem Binnen in Leefmilieu Aalst Congres zondag 15 maart 1987 Cultureel Centrum Hasselt .is"? I Zoo Tot jolijt van alle Paddestra- ters, wandelaars en natuur liefhebbers, tot groot genoe gen van de huidige Zottegem- se beleidslieden, tot spijt ook van wie het benijdt: deze keer is de kogel voor de Padde straat binnenkort, meer be paald op 30 maart e.k., wer kelijk door de kerk! Dan im mers gaat de Nationale Land maatschappij, onder wiens bevoegdheid de ruilverkave ling Balegem-Velzeke valt, resoluut over tot de aanbeste ding van de werken aan de Paddestraat en de Molenbos te Velzeke. De Paddestraat: een historisch en toeristisch unieum Onveilige rusthuizen in Aalst, pag. 2 Aalst krijgt er een kerk bij, pag. 2 Dorpsherwaardering voor Hof stade, pag. 3 De werkgroep leefmilieu zit niet stil te Herzele, pag. 8 De SOM doet het!, pag. 5 Een tip voor Erpe- Mere: De geklede mens, pag. 4 Wezen vrienden maakt zich klaar voor de beslissende sluitingsmatch, pag. 6 lSWott«*ro° Voormiddag (10-13 u.) Bespreking van het werkingsverslag en de ontwerp-resolutie. Inleiders: Carla GALLE (administratief gedeelte) Karei VAN MIERT (politiek gedeelte) Namiddag Verkiezingen partijvoorzitter, bureauleden en Administratieve Commissie. Vervolg van de bespreking. Repliek: Louis TOBBACK Stemming over ontwerp-resolutie Slottoespraak: Willy CLAES Op 24 februari wordt het O. C. M. W. -bestuur door de Stad in kennis gesteld van de principiële belofte tot de ver koop van gronden (Ael- brechtlaan) aan het O.C.M.W. voor de oprich ting van een bejaardentehuis op voorwaarde dat de gron den thans in gebruik door het bloemenveredelingscentrum kunnen vrijgegeven worden. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr000-0953464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vemimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 13 maart 1987 49* jaargang nr. 11 Weekblad van de S.P In de tweede helft van 1987 kunnen die werken dan zonder problemen aangevat worden. Vooral daar onze S.P.-mandatarissen te Zottegem Herman De Loor als burgemeester en Freddy Van Den Bossche als schepen van Landbouw het als een erezaak beschouwden het Padde- straatdossier tijdens de legislatuur 1983-1988 tot een goed einde te brengen, heeft dit feit een meer dan gewone betekenis. Het ogenblik dus om uitvoerig bij de «kasseien» (in de Wetstraat zou men zeggan de «keien») van de vooral uit de Ron de van Vlaanderen beroemd en berucht geworden Paddestraat te blijven stilstaan Maar weinig Zuidoostvlaamse we gen mogen de eer smaken zó in de belangstelling te staan als de Vel- zeekse Paddestraat. Velzeke zelf is een rustig landelijk dorp dat momenteel tot de fusie Groot-Zottegem behoort. Precies daar kronkelt en hobbelt de Paddestraat, een ca. 2 km. lange weg die vertrekt van het Romeins plein of het centrum van Velzeke, langs de Molenbeek en over de Zwalm naar Roborst (Munkzwalm) toe. Ook dat laatste dorp getuigt met zijn afgedankt stationnetje en zijn mooie dorpskom van een grote oude landelijke klasse. Aan de Paddestraat bevinden zich een 47-tal woningen: van arbeiders- woonsten tot middelgrote agrari sche bedrijven. Noemenswaardig zijn er ook het Archeologisch Museum van Zuid- Oost-Vlaanderen, vanaf 15 novem ber 1986 (gratis) ten behoeve van het publiek opengesteld, alsmede de geklasseerde hoeven «Het Scha- liënhof» en «De Moriaan», nu een taverne. Hier en daar wordt de weg afgezoomd door een bomenrij. De Paddestraat verkeert evenwel sinds mensenheugenis in een uiterst erbarmelijke toestand. Putten en verzakkingen zijn er troef. De gro te plassen en modderpoelen maken het de weggebruiker verre van aan genaam. Vooral de lokale landbou wers en bewoners ondervinden hiervan grote hinder. Ondanks die huidige ellendige staat kan de Paddestraat nochtans bogen op een roemrijk verleden. Ze is immers een nagenoeg intakt geble ven fragment van een prehistori sche weg van Boulogne-sur-Mer naar Keulen, een aloude «zoutrou- te», die zich plaatselijk te Velzeke met het landschap van de terras- struktuur associeert. Tijdens de Vroegromeinse tijd werd deze weg strategisch benut en op Romeinse leest geschoeid. Ge tuige hiervan is o.a. de Vroegro meinse legerplaats van Velzeke, aan de Paddestraat gelegen. Langs deze weg ontwikkelde zich ook de belangrijke vicus of nederzetting van Velzeke, die de rol van toen malige provinciehoofdplaats moet hebben vervuld. Zo had Velzeke een heus forum romanum, twee tempels, een agglomeratie met han delsgebouwen, een centraal crema torium, etc. Het luisterde trouwens naar een volwaardige naam uit die tijd: Falciaco, wat «boerderij van Falcius» betekent. Nu zeggen wij: Velzeke! Toen de romanizatie in Vlaams-België ophield te bestaan, in 263/67 na Kristus, bleef de weg dienst doen: allerlei versterkingen tegen de noordelijke Germaanse invallers werd erop aangelegd. Geen wonder dat de Egmontstede het van meetaf aan opnam voor een totale revalorizatie van de genoem de weg onder de vorm van een herkasseiing, gekoppeld aan het in tegrale behoud van de oorspronke lijke terrasstruktuur, dit mede in het raam van haar inspanningen om het Archeologisch Museum van Zuid-Oost-Vlaanderen volwaardig uit te bouwen, om bovendien al daar een openluchtmuseum met de rekonstruktie van Romeinse flora en allerlei elementen zoals Ro meinse kelders in te richten en ten slotte om ook een onmiddellijk bij de Paddestraat en bij het museum aansluitend villacomplex opnieuw bloot te leggen en zelfs gedeeltelijk Lees door pag. 7, Toestand na uitvoering van de werken Dat er tijdens de beleidsperiode van Martens V en VI al één en ander uit de hand is gelopen, zal wellicht niemand meer durven tegenspreken. Zo is er in de eerste plaats de uitholling van de parlementaire kontrole, die zonder voorgaande is in de Belgische geschiede nis. Hiervoor is niet alleen het volmachtenregime verantwoor delijk, dat nu eindelijk op 31 maart aanstaande teneinde loopt, maar ook met het laattijdig indienen van de rijksmiddelenbe groting en het uitblijven van de departementale begrotingen, werden de grenzen van het demokratisch fatsoen op grove wijze overschreden. Ondanks de dreigementen van vice-premier Verhofstadt, lijkt hierin geen schot en verandering te komen. Heel wat ministers blijven potdoof en beletten het demokratisch funktioneren van onze parlementaire instellingen. In de tweede plaats is er de slechte werking van de administra tie zelf, die door de ploeg Martens-Gol met opzet in de hand is gewerkt, via het gebrek aan een doordacht en ernstig perso neelsbeleid. De groeiende verpolitizering en de toenemende invloed van de ministeriële kabinetten, hebben een ware ontwrichting van de overheidsdiensten veroorzaakt. Steeds meer dossiers worden door de kabinetten naar zich toegetrokken en de ervaring en deskundigheid van de administratieve diensten gaan aldus verloren. Slecht werkende openbare sectoren zijn uiteraard het gedroomde alibi voor de liberale privatizeerders. Zij voelen zich thans echt in hun nopjes. Dat de A.C.V.-vleugel binnen de regering zich hierbij op sleeptouw laat nemen, blijft natuurlijk een onverantwoorde en onbegrijpelijke houding. Velen in dit land, vragen zich daarom terecht af hoelang dat nog gaat duren? Wat ons betreft mag het morgen al veranderen! Herman DE LOOR, Volksvertegenwoordiger. De Vlaamse Socialisten stellen vast dat de Bond Beter Leefmilieu in 1987 zonder voldoende wer kingsmiddelen en personeel dreigt te vallen. Door de blokkering van de B.T.K.- en D.A.C.-projekten werden de aanvragen in 1986 niet tijdig behan deld. Bovendien komen de DAC- projekten met betrekking tot het leeftnilieu niet in aanmerking voor vrijstelling van bijdragen (Minis terieel Besluit Verhofstadt-Han- senne). Momenteel is de tewerk stelling bij de Bond Beter Leefmi lieu herleid tot twee gesubsidieerde personeelsleden en één gewetens bezwaarde. De SP met waardering voor de werking en de pluralistische opstel ling van de Bond als koepel van de milieubeweging, is van oordeel dat de Bond Beter Leefmilieu over vol doende werkingsmiddelen moet kunnen beschikken, temeer omdat 1987 werd uitgeroepen tot het Eu ropees Jaar van het Leefmilieu. De Vlaamse Socialisten zullen dan ook de nodige stappen ondernemen om de begroting van de Vlaamse Executieve in die zin te wijzigen. De bouw van een nieuw rustoord wordt, naast het cultureel centrum en het nieuw stedelijk ziekenhuis, alweer een eindeloos, of moet ik stellen een «uitzichtloos» dossier. Het had nochtans anders gekund indien het stads- en het O.C.M.W.- bestuur op een ernstige wijze reke ning hadden gehouden met mijn voorstellen en opmerkingen terzake: juni 1986 (uittreksel zitting Raad - opmerking S.P.-raadslid Die- rickx): «Aan de opmerkingen van de brandweercommandant dient vol daan te zijn uiterlijk op 31.03.1988... De kans is groot dat de gestelde termijn niet gehaald wordt en het risico bestaat dat de erkenning van beide rustoorden in het gedrang wordt gebracht en ze met sluiting worden bedreigd. Hetzelfde geldt voor de oprichting van een nieuw rustoord t.v.v. het rustoord St.- Lieven, waarbij gebleken is tijdens het laatste overlegcomité van 14.07.1986, dat er geen eensge zindheid bestaat in de schoot van het Schepencollege omtrent de in plantingsplaats voor het op te rich ten rustoord. Op de ene plaats (Zwembadlaan) bestaat een B.P.A. sedert 1975, dat voorziet in de oprichting van eens gezinswoningen en dat geen of on voldoende ruimte voorziet voor de oprichting van een rustoord. De andere plaats (Albrechtlaan), waar de Intercommunale «Land van Aalst» gevestigd is, kan moeilijk als inplantingsplaats worden aangewe zen zolang geen alternatieve vesti gingsplaats voor de Intercommuna le wordt voorzien.» Deze laatste opmerking werd door de stad onderzocht en er was blijkbaar geen vuiltje aan de lucht, integendeel, er is geen probleem en het OCMW krijgt zelfs meer grond beschikbaar! augustus 1986 (uittreksel uit de zitting van het vast bureau - schrij ven van schepen Doorns): «Kabinet van de Schepen van Leef milieu, Grondbeleid en Huisves ting, Aalst 14 aug. 1986 Aan de heer R. Goossens Voorzitter OCMW Gasthuisstraat 40 9300 AALST Geachte Heer Voorzitter, Naar aanleiding van uw... Ingevolge de beslissing het bloe menveredelingscentrum gelegen aan de Aelbrechtlaan op stadsgron- den eerlang naar een andere vesti gingsplaats zal verhuizen, is het mogelijk u een grotere oppervlakte ter beschikking te stellen. Met hoogachting, getekend A. DOOMS Schepen.» Het OCMW-bestuur, gerustge steld, voldaan en naïef gaat over tot de aanstelling van een ontwer per (oktober 1986) voor de oprich ting van een nieuw rustoord op grond die.door de stad in februari 1987 ter beschikking wordt gesteld onder opschortende voorwaarde dat het Bloemenveredelingscen trum een nieuwe vestigingsplaats krijgt. Ik vernam in dit verband dat het stadsbestuur aan de Provincie heeft voorgesteld een perceel grond in de omgeving van Hof ter Somergem ter beschikking te stellen. De Pro vincie heeft deze beslissing evenwel verworpen op grond van het feit dat deze grond gelegen is in een sociale bouwzone, conform het gewest plan. Graag vernam ik wanneer de Stad op de hoogte werd gebracht van deze beslissing, was dit vóór 27.01.1987 en kregen wij op deze wijze opnieuw een voor het OCMW waardeloos onroerend goed? «Opnieuw» omdat ons voor twee of drie jaar ook de Fiberfleet, waarde loos voor het OCMW, uiteindelijk opgedrongen werd als ruil voor de gronden aan de Zandberg. In concreto houdt dit in dat de serres van het Bloemenveredelings centrum op de huidige plaats blij ven staan. Eigenaar De Bondt be schikt over een 50-jarig pacht- contract en «laat zijti rechten geld en» tot de stad hem een nieuw perceel aanwijst. Dit betekent eveneens dat de voor het rusthuis toegewezen gronden tot nader order niet kunnen worden vrijgemaakt en dat het bijna zinloos is om architecten ontwerpen te la ten maken vooraleer men de defini tieve inplantingsplaats kent. Ook de grondonderzoeken zullen wor den belemmerd door de aanwezig heid van de serres. Men mag aannemen dat bij gelijk welke procedure het nog minimum één a twee jaar zal aanslepen voor aleer het OCMW zekerheid ver werft over de beschikbare bouw grond of haar bouwplannen con creet kan uitvoeren. Intussen blijft het OCMW ook wachten op de uitvoering van de door de stadsdelegatie beloofde ontbinding van de V.z.w. «Ten Ro zen», privé-bouwheer voor een rustoord op dezelfde grond aan de Aelbrechtlaan!!! Ludieker kan het niet, de stad wijst dezelfde grond aan drie verschillen de personen of instellingen toe (Bloemenveredelingscentrum OCMW en VZW «Ten Rozen»)! Ware het niet dat vele oudjes een uitzichtloze oude dag slijten in de «krotten» van St.-Lieven. CVP-PW-meerderheid, wordt de ze situatie bewust in de hand ge werkt? Ik kan mij niet van de indruk ontdoen dat de coördinatie tussen het Stads- en OCMW-be stuur in deze zaak lichtvoetig wordt opgenomen. Wie St.-Lieven kent, weet dat zich voor deze vooroorlog se instellingen een oplossing op dringt. Maart 1988 is overigens de deadline voor dit rustoord dat dan onverbiddelijk geen oudjes meer mag opnemen. E. DIERICKX, O. C. M. W. -raadslid.

Voor Allen | 1987 | | pagina 1