Runderkwekerij le Erembodegem Nationaal SP-congres samen groeien, samen winnen De winsten privatiseren! Enorme uitdaging A.B.V.V. en S.P. Jaar van het milieu? Binnen in Sociale Verkiezingen 1987 Bericht aan de afdelingen SP-Arrondissementsfeiieratie Aalst Op de gemeenteraadszitting van 24 januari werd door raadslid Freddi Pyck (S.P.) een aanvullend agendapunt geplaatst: «Runderkwekerij breidt uit in de Bergstraat nr. 19 in Erembodegem Aalst». Hieronder volgt zijn tussen komst Netwerk-Aalst wil raakpunt zijn voor vele ideeën, pag. 3 Manneke pis in musea Geraardsbergen, pag. 6 Archeologische Museum is er pas en wordt reeds uitgebreid te Zottegem, pag. 7 Een ander geluid over Zeebrugge, pag. 5 Project '84, pag. 4 De Rode Draad, pag. 4 In Ninove gaan ze de markt onderzoeken, pag. 7 Besluit Onder deze slogan greep vo rige zondag, 15 maart, het tweejaarlijks statutair admini stratief en politiek actualiteits congres van de SP plaats. Dit gebeurde in het Hasseltse cul tuurpaleis. Vanuit de SP-fe- deratie Aalst waren er niette genstaande de eerder onge lukkige congresdag en de toch wel verre verplaatsing bijna veertig millitanten opge daagd. Een ruime federale delegatie met andere woorden. Het congres in een notedop 3/1^4 Om de vier jaar worden er sociale verkiezingen gehou den in de privé-ondernemin- gen voor de verkiezing van de werknemersafgevaardigden in de ondernemingsraden (O.R.) en de Komité's voor Veiligheid en Gezondheid (K.V.G.) (zowel de privé als de non-profit bedrijven). Voor de ondernemingsraden gaat het hem om de onderne mingen die gemiddeld mini mum 100 werknemers te werkstellen en voor de Komi té's voor Veiligheid en Ge zondheid ligt die drempel op 50 werknemers. jjÊÊÊËt Mocht jfcet'A)J De arrondissementele SP-statuten voorzien dat de afdelin gen de lidgelden uiterlijk op 31 maart dienen af te rekenen, dit wat betreft de bijdragen van het voorbije werkingsjaar. We dringen er dan ook op aan dat die afdelingen, welke plichtlngen nog niet nagekomen zijn, dit dan ook jid zouden doen. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.81.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 20 maart 1987 49' jaargang nr. 12 Weekblad van de S.P Op 11 september 1985 diende de exploitant een vergunningsaan vraag in voor het houden van 3 runderen met 4 koeien en 3 kal veren. Op het openbaar onderzoek com- modo et incommodo tot 21.10.1985 werden drie bezwaarschriften inge diend. Uit dit van de werkgroep Leefmi lieu Aalst wenst de S.P. één bijzon der punt aan te halen van de zes nl. "3. Het bedrijf van de exploitant is gelegen in een volgens het gewest plan Aalst afgebakende woonzone. Om deze reden en gezien het feit dat de bebouwing in de direkte omgeving nu reeds zeer intensief is, lijkt de inplanting van een nieuw landbouwbedrijf niet verantwoord. Om stedebouwkundige en planolo gische redenen en gezien de te verwachten groei zou het land bouwbedrijf zich beter onmiddel lijk in een landbouwzone in planten». Zij vroegen de aangevraagde uit breiding zoals de andere twee be zwaren de uitbreiding niet toe te staan. Is het eveneens waar dat op 3 oktober een stadsambtenaar on gunstig advies gaf, omdat de uit breiding van het veebestand binnen de kern van een woongebied onver enigbaar is met de onmiddellijke omgeving? Op 3 maart 1986 verleende het C.B.S. aan exploitant Bergstraat 19 te Erembodegem Aalst een vergun ning, om een vergunde inrichting voor het houden van 3 runderen met 4 koeien en 3 kalveren uit te breiden. Deze werd toegestaan voor een termijn van 2 jaar op proef en de oorspronkelijke ver gunning werd gereduceerd tot een termijn van 10 jaar. Het houden van deze veestapel werd onderworpen aan strenge ex ploitatievoorwaarden, waarvan de volgende voorwaarden de bestrij ding van milieuhinder als deel heb ben: (De S.P. wil zes van deze strenge voorwaarden aanhalen met commentaar). - De verluchting van de stal moet afdoende zijn en aldus geregeld dat de geburen er hinder van ondervin den. De bouwvergunning voor de nieuwe stal werd toch verleend op 12 augustus 1985. Werd er toen advies gevraagd aan de dienst leef- milieu? Gaan ze dit eventueel nog veranderen? - De stal en de omgeving moeten steeds rein worden gehouden. Is het rein langs buiten of binnen en wanneer gaat de stad dit alles con troleren? - Het mest moet op zulkdanige wijze worden weggevoerd dat de buren niet gehinderd worden. Moet de exploitant verwittigen wanneer hij zal wegvoeren? - Dagelijks dient per gestald dier 3 kg. stro als strooisel gebruikt. Moet dit afgewogen worden en gaat de stad dit controleren? - De opstapeling van het mest in de mestput moet overeenstemmend met artikel 160 van het Algemeen politiereglement gebeuren en moet zover mogelijk van naburige wo ningen worden aangelegd. Hier kan een collega gemeenteraadslid en ik zeggen dat men verleden week een nieuwe aan het maken was. Werd er enige controle gedaan door de stad waar hij is ingeplant? Hoe staat het met de afvalwaters? Gaat de stad dit alles nadien controle ren? - Ontgeurende, ontsmettende en insektdodende middelen moeten regelmatig worden gebruikt. Gaat men op het einde van het jaar zijn fakturen van aankoop vragen of alles op zijn verloop laten? De S.P. zou de andere vier pietlut tige punten kunnen aanhalen, maar dan zou het te lang duren. Het C.B.S. meent dat ze bij het stellen van bovengenoemde voor waarden de belangen van de omwo nenden niet uit het oog verloren hebben en er op dat ogenblik geen ernstige reden was om het vergun- ningsbesluit te schorsen of in te trekken. Zou de S.P. stout wezen, Beste Collega's, als ze zou beweren dat deze voorwaarden een belachelijke zaak zijn en sommige politiekers met de kern van de zaak geen rekening wensen te houden. Men gaat nog verder en het paraplusys teem toepassen door te schrijven: «U moogt niet uit het oog verliezen dat de aanvraag door het instellen van de beroepsprocedure door de hogere overheid aan een nieuw on derzoek zal onderworpen worden». Zou de S.P. terug stout wezen als ze zou verklaren dat de stad genoeg elementen bezat om te schorsen of in te trekken. Is het immers niet waar dat enkele jaren terug men in de omgeving aan de St.-Amands- straat en Stillebreek (afstand onge veer 500 meter) gekonfronteerd werd met de problematiek van een veebedrijf. Na een jarenlange mi lieustrijd en mede dank zij de tus senkomst van het huidig stadsbe stuur werd dit landbedrijf uiteinde lijk een voor iedereen aanvaardba re oplossing gevonden, met name de overplaatsing van de uitbating naar een landbouwzone in Moorse 1. Waarom trad de stad voor het geval van de Bergstraat niet tijdig op? Nu zit men met een tweede zaak in de omgeving, met alle politieke, socia le en leefmilieugevolgen vandien. Waarom ging het huidig stadsbe stuur een dergelijk evolutie niet tegen en werd de aangevraagde uitbreiding toegestaan? Op 20 maart 1986 werd door de eigenaar Bergstraat 17 en op 25 maart 1986 door de V.Z.W. Raldes beroep aangetekend tegen de be slissing van het C.B.S. van Aalst. Op 12.12.'l986 besluit de Besten dige Deputatie dat de beroepen niet ingewilligd werden en beves tigd het besluit van het C.B.S. van Aalst van 3 maart 1986. Alleen deed de Bestendige Deputatie en kele aanvullende exploitatievoor waarden vooral in verband met de mestopslagplaats. Het C.B.S. heeft kennis van dit besluit. Na de tus senkomst hier zal ik als provincie raadslid een klachtenbrief schrijven naar de Bestendige Deputatie. La ter zelfs naar Minister Lenssens. De S.P. wil besluiten met te zeggen dat politiekers niet geloofwaardig meer zijn als ze denken met zoge zegde strenge exploitatievoorwaar den een vergunning te kunnen afle veren en er daarbij nadien geen controles gebeuren. Persoonlijk verwittig ik het C.B.S. dat ik gedurende het jaar van het leefmilieu deze zaak ernstig zal volgen. De S.P. hoopt tevens dat het C.B.S. in maart 1988 als de proef tijd voorbij is, de vergunning zal intrekken. Waarom geen oplossing zoeken zoals voor het andere vee bedrijf in de omgeving. Volgens de S.P. kan het trouwens niet ANDERS. Kameraad Pyck heeft hierin alle objectiviteit willen aantonen dat de stad Aalst en de provincie Oost- Vlaanderen hier het gewestplan overtreden. Dat zij beide voor waarden opleggen maar zoals altijd geen controles doen en de zaken laten overtreden. Er is hier geen sprake van familie- of burentwist. Óm deze zaken op te lossen is er een vrederechter. Als dit allemaal mag gebeuren waarom hebben po litiekers nu al de mond vol van het «Jaar van het Milieu». Rechtvaar digheid voor alles. Het congres werd door de federatie Aalst erg goed voorbereid. Op dinsdag 24 februari 11. was nationaal voorzitter Karei Van Miert te gast te Geraardsbergen op een info-bijeenkomst voor de federale besturen van Aalst en Oudenaarde-Ronse. Op de foto het voltallige bureau tijdens deze belangrijke politiek- inhoudelijke vergadering. Het dient trouwens onderstreept dat dit congres op arrondissemen teel vlak goed werd voorbereid: diverse afdelingsvergaderingen, een uitgebreid federaal bestuur (sa men met de collega's van Oude naarde-Ronse op 24 februari en tenslotte een federaal congres te Herzele op zaterdag 28 februari 11.) De uit de discussies gegroeide amendementen op de ontwerpreso lutie werden tenslotte in de geëi gende commissie met goed resul taat verdedigd door Dirk Van der Maelen en federaal secretaris Chris V ancoppenolleEerstgenoemde werd anderzijds door het congres gemandateerd om namens de fedè- ratie Aalst op het congres het woord te voeren. Het dient gezegd dat hij met brio de proef van zijn "maidenspeech" voor een volle congreszaal doorstond. Onder staand vindt men de meest essentië le elementen uit zijn toespraak. Zoals naar gewoonte bracht de na tionale partijsecretaris, in casu Kd. Carla Galle, een toelichting van het werkingsverslag. Het mag onder streept en we zeggen dit niet zonder enige fierheid, dat de federatie Aalst op diverse terreinen erg posi tief uit dit verslag komt. Verkie zingsuitslagen, politieke bijeen komsten, tombola Vandervelde, enz., allemaal zaken die er best mogen zijn. En aan de nog te <t.ST De slogan van de privatisering draait steeds met meer snelheid: de Spaarkas, Distrigas en vooral de R. T. T. zijn nu blijkbaar het mikpunt. Opvallend daarbij het feit dat het juist om die openbare diensten gaat die winstgevend zijn en vooral toch met goede leiding winstgevend kunnen zijn. De waarheid is wellicht dat men op zoek is om de verlieslaten de bedrijven verder te nationaliseren en de winsten te privatise ren. Een opzet van de P. V. V. om steeds minder mensen bestaanszekerheid te geven, zegt men... maar intussen stelt men vast dat dhr. VERHOFSTADT zelf niet keurig optreedt en zijn familie een maximale bestaanszekerheid geeft: vader, zuster en noem maar op - luister naar mijn woorden, maar zie niet naar mijn daden.' Opvallend ook dat men nu met grote snelheid ontmantelt. Bepaalde openbare bedrijven worstelen met een permanent personeelstekort, ontbreken van materiaal voor de uit te voeren werken, nepstatuten allerhande, enz..., enz... Daarbij speelt men dan de faktor produktiviteit. Produktiviteit moet ook in de openbare sektor kunnen echter met een vergelijkbare infrastruktuur en loon als in de privé-nijverheid. Wachten wij nu af hoe de C. V. P. op deze eis gaat reageren; de eerste reakties zijn nietszeggend en dat betekent dat men blijkbaar reeds bereid is om een stap te doen in de richting van VERHOFSTADT. Alles wordt meteen een zaak van de vakbonden en vooral van het Gemeenschappelijk Vak bondsfront. Indien ook daar het A.C.V. met gespleten tong spreekt, lijkt de huidige tendens onomkeerbaar. Kan men hier niet op het gezond verstand van de duizende A.C.V.-militanten beroep doen om samen aktie te voeren tegen: «de winstjagers en de ontmantelaars van het openbaar ambt»? Het wordt NU wellicht de hoogste tijd! Willy VERNIMMEN Europees Parlementslid verhelpen problemen zoals een be tere politieke afdelingswerking in een aantal gevallen wordt naarstig gewerkt. Karei Van Miert werd na tien jaar voorzitterschap opnieuw in zijn funktie herkozen. Hij was trouwens de enige kandidaat en door alle federaties voorgedragen. Voor Van Miert blijven progressieve front vorming en maximale openheid een prioriteit, maar er dient gezocht naar nieuwe formules, voorname lijk toegespitst op de zogenaamde politiek daklozen. Ook een meer constructieve samenwerking met de Parti Socialiste is een prioriteit, met name wat de sociaal-economische politiek betreft, en er werd tevens aangedrongen op de grotere in breng binnen de partij van jonge ren en vrouwen. Van Miert her haalde tenslotte dat alle raketten het land uitmoeten, en deze visie werd trouwens ook door onze eigen federatie nogmaals expliciet geëist. Lees door pag. 8 Vanaf 1 april tot 18 april 1987 zal de stemming per bedrijf gebeuren. Onder Martens VL Vrist het A.B.V.V. voor het eerst sinds de na-oorlogse periodeSpe clalénd^ verkiezingsresultaten om te buitgen in een klinkende ovewinning in 1983. Het A.B.V.V. is daardoor térug op gelijke hoogte kunnen klimmen van het A.C.V. en hopelijk doet het A.B.V.V. het eerlang nog beter allebei meer dan 46% van de stemmen). Politiek zullen deze verkiezingsre sultaten immers geïnterpreteerd worden als zijnde een goed- of afkeuring van het beleid van de huidige neo-liberale regeringspoli- tiek van Martens VI. Er zijn daarom enorme inspannin gen geleverd door het A.B.V.V. om een duidelijke keuze te laten maken door de kiezers via haar vetkiezingskampagne die vooral gericht wordt naar: de jongeren, de vrouwen en de werknemers tewerk gesteld in de K.M.O.-bedrijven. Het A.B.V.V. vertrekt enigszins gehandikapt aan de strijd omwille van: - het groot verlies aan arbeids plaatsen in de grote ondernemin gen waar het het sterkst staat als ook vele sluitingen - de toename van het belang van de K.M.O.-bedrijven waar het vooral het A.C.V. is dat de groot ste partij is - de pamcipatie van de kaders aan deze verkiezingen op het niveau van de O.R. en de mogelijkheid tot het indienen van kandidatenlijsten door hun nationale organisatie het N.C.K., alsook op bedrijfsvlak, zal een belangrijk aantal zetels opleve ren die ten koste zullen gaan van de bedienden- én de arbeidsvertegen- woordigers. Dit dankt men deze vaak anti-: rRTisti^cne or jn de liberalen die jjndikale en corpo raties steunen, deze verkiezin- $eif -inn ei? clan wint ook de bond genoot van Marfgns - Gol en zal dit mogelijkerwijze de regering ver sterken in haar sociale afbraakpoli- tiek. Daarom zijn deze Sociale (syndiksm) verkiezingen, die het A.C.V. Voor 1 mei wou laten door gaan en daarin ook slaagde, ook voor ons als S.P. uitermate belang rijk. Met het oog op de gemeenteraads verkiezingen van 9 oktober 1988 en de daaropvolgende parlements- Europese verkiezingen in 1989 staat er dus veel op het spel. Daarom dat we er zo sterk aan houden mee te werken aan het wellukken van deze verkiezingsslag in de bedrijven: ik wil vooruit - het A.B.V.V. maakt je stem sterk Stem nr. 1. «vii viiiiiwwviiiviiiwi vhvi hiiv nmiw*

Voor Allen | 1987 | | pagina 1