Raad nagenoeg eensgezind Onze gemeentevergeten, verwaarloosd,jerloederd Moeten er nog problemen zijn Ambachtelijke zone een must voor Lede Oproep ABW - Nationale Militantenconcentratie Erpe-Mere Binnen in Hofstade Letle Aan de werklozen van het gewest Aalst A.B.V.V.-Aalst 15 ia -10 neen §2^ Eddy Dierickx 25 la Katstraat Bibliotheek Personeel Besluit mmmmmmmmtmammmm Zaterdag 28 maart heeft te Brussel emu tenconcentratie plaats. Toespraken door: André Vanden Broucke Voorzitter ABW Jean Gayetot Algemeen Secretaris ABW Er is muzikale! ABW-Nationale Militan- Deze militantenconcentratie zal plaatsgrijpen in de Magdalena- zaal, begin 10 uur. Het ABW-Aalst roept él zijn milOpnÜfen #lt het arrondissement Aalst op om aan jleïe ^föVf-Militantenconcentratie deel te nemen. We vragen dat de militanten van de verschillende steden en gemeenten zouden willen samenkomen te Aalst om 9 u. aan het Volkshuis op de Houtmarkt. We hebben immers niet meer de tijd om over het ganse arrondissement autocars in te leggen. We vertrekken stipt uit Aals! om 9e15. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 930O AALST - Tel.: 083/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-31 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: BOO Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 27 maart 1987 49* jaargang nr. 13 Weekblad van de S.P Vorige dinsdag kwam de ge meenteraad van Erpe-Mere samen om een 17 punten tel lende agenda te bespreken. De raad keurde hiervan 15 punten unaniem goed: moe ten wij hieruit afleiden dat het schepenkollege zijn werk per- fekt doet? Of is het scherp van de oppositiesnede? Slechts op 2 punten ontstond een diskussie tussen meerderheid en oppositie, die uiteindelijk uitmond de in een tegenstem van de oppo sitie. Zo stemt de CVP traditioneel tegen wanneer het over Steenberg gaat. Hoewel die houding tijdens de vori ge gemeenteraadsverkiezingen geen winstpunt heeft betekend, blijven zij toch volharden en keur den de lening, groot 268.000 fr., voor de erelonen van de technische raadgever bij de gerechtelijke ont eigeningen in Steenberg niet goed. Blijft de CVP koppig volharden voor sommige punten, voor andere draaien zij als een tol. Toen enkele jaren geleden IVIE GOV, de intercommunale vereni ging in de elektriciteits- en gasdis tributie van Oost-Vlaanderen werd opgericht, stemde de CVP tegen de intrede van Erpe-Mere in deze ver eniging. Wanneer nu het schepencollege aan de raad voorstelt de gevraagde wijzigingen aan de statuten niet goed te keuren en de deur op een kier te laten om, eventueel zoals de provincie, uit de vereniging te kun nen treden, is het de CVP die tegenstemt. Op hun onkonsekwen- te houding gewezen door de be voegde schepen, kon CVP-raadslid Van Wilder niets méér inbrengen dan dat hij zich zijn stemgedrag van toen niet meer herinnerde. Op deze twee diskussiepunten na echter was alles peis en vree. Zo was de raad akkoord om aan het oud-gemeentehuis van Erpe her stellingswerken te laten uitvoeren: vooral deuren en ramen zullen ver nieuwd worden, wat toch geraamd wordt op een bedrag van 862.695 fr. Zottegemnaren zeg uw mening, pag. 7 Overdonderend sukses voor bibliotheek promotie te Erpe-Mere, pag. 7 Locomotiva Brno en Vokajap, of verstaat u geen Nederlands, pag. 6 Derde Belfort happening te Aalst, pag. Voor de politie zal een personen wagen aangekocht worden, voor de dienst leefmilieu een pomp met benzinemotor, omdat met de dom- pelpomp die thans gebruikt wordt regelmatig moeilijkheden zijn. De kerkfabriek van Burst, die zin nens is buitengewone herstellings werken te laten uitvoeren aan het orgel - raming 500.000 fr. - kreeg het fiat van de raad mits het aanvra gen van de hoogst mogelijke toela ge. De gemeente zal dan het ver schil bijpassen. Naar aanleiding van een verkave- lingsaanvraag van gronden, gelegen langs de Katstraat, keurde de raad een nieuw stratentracé goed, zodat de weg van 5 m. op 8 m. kan gebracht worden. Tijdens het on derzoek werden tegen dit plan geen klachten op het gemeentehuis bin nengebracht. Tevens zal de open bare verlichting in de Katstraat ver beterd worden. Langs de Impe- straat verwierf de gemeente 367 m2 grond op kosteloze wijze. Te Burst werd een gedeelte van de Smeiersweg afgeschaft. Enkele dagen na de geslaagde pro motiedag, kwam de bibliotheek op nieuw ter sprake. De raadsbeslissing van 12 novem ber 1986, waarin het geldelijk sta tuut en de weddeschalen van het leidend en technisch bibliotheek personeel werden vastgesteld, werd door de gouverneur gedeeltelijk goedgekeurd, namelijk voor het ge deelte waarvoor de provincie be voegd is. De rest van deze beslissing werd reeds goedgekeurd door de minis ter van kuituur, zodat hiermee een voorlopig administratief punt kan gezet worden achter het dossier van de oprichting van de gemeentelijke bibliotheek. Van de heren Beirens Robert, agent-hoofdbrigadier en Ooghe Willy, onderwijzer, werd wegens hun nakende oppensioenstelling het ontslag aanvaard. De prestaties van mevr. Inge De Moor, bijzondere leermeesteres in de niet-konfessionele zedenleer, werden aangepast als gevolg van het van school veranderen van een leerling, terwijl mevr. Ria Van de Velde als waarnemende lagere on derwijzeres werd aangesteld. (j.v.m.) Na meer dan vier jaar CVP- PW-beleid past het om een evaluatie of beoordeling te maken van wat het huidig stadsbestuur voor onze ge meente heeft gedaan, of liever wat het niet heeft gedaan. Op het Kulturele- en Onderwijs- vlak stellen we vast dat enerzijds voor de oprichting van een biblio theekfiliaal in het gemeentehuis nog niets werd uitgevoerd en dat anderzijds het opstarten van een afdeling van de akademie voor mu ziek, ballet en toneel in de gemeen teschool ongunstig werd geadvi seerd. Voor Openbare Werken, Leefmi lieu en Ruimtelijke Ordening is de toestand nog dramatischer. Jaren aan een stuk heb ik de slechte toestand van het wegdek van ver schillende Hofstaadse straten aan geklaagd bij de bevoegde schepen; ik heb sommige straten zoals Blek testraat, Sint-Annastraat, Over- broekstraat, Babbelaarstraat, Eeckhoutstraat en Molenstraat uit geroepen als het parcours voor de rally Parijs-Dakar. Uiteindelijk werden hier en daar verbeteringen aangebracht. Voor sommige stra ten is dit echter maar een lapmiddel en bij nader toezien is hier nog veel werk te verrichten, ook aan de slechte toestand van de landbouw- en wandelwegen wordt geen oplos sing gegeven. De manier waarop het woonwagen probleem (station, achterste Blek te) wordt aangepakt, is een doorn in het oog van ons leefmilieu. Voeg daarbij nog de stank van de Dender tijdens de zomermaanden en men kan Hofstade gerust bestempelen als een lelijke, vuile gemeente. Bijna vier jaar geleden startte een stuurgroep aan de Herwaardering van het Dorp van Hofstade. Talrij ke vergaderingen waarbij bewo ners, beleidsmensen en techniekers betrokken waren, hebben plaatsge vonden. Uiteindelijk werd het dos sier voor erkenning doorgestuurd aan de bevoegde minister. Tot op heden is er nog niets konkreet ge beurd en blijft het bij papier en plannen. Het stadsbestuur van Aalst heeft trouwens de slechte gewoonte om dossiers en/of projekten te laten aanslepen, bijv. het Kultureel Cen trum, het Nieuw Stedelijk Zieken huis, het Nieuw Rustoord, enz... het wordt werkelijk de onvoltooide symfonie. Daarentegen stellen we vast dat om partijpolitieke redenen of voor blauwe partijvrienden wel zaken worden geregeld. Zo slaagde men erin om een zelfbedieningszaak niet te laten openen, maar aan een politieke vriend daarentegen werd wel de toelating gegeven om een riante villa te bouwen zonder de wettelijke voorschriften te respek- teren en dit nadat hij eerst op een onwettige manier ganse terreinen had volgestort. Op het gebied van de sport- en jeugdwerking ziet het er evenmin rooskleurig uit. De sportverenigin gen noch de sportbeoefenaars van Hofstade kunnen niet of toch wei nig op ondersteuning (financieel of logistiek) van het stadsbestuur re kenen. Daarenboven stelt men vast dat dit in andere gemeenten wel kan. Hier wordt wel degelijk een politiek van twee maten en twee gewichten toegepast. De gemeente Hofstade werd door het CVP-PW-stadsbestuur al vier jaar stiefmoederlijk behandeld. Als dit allemaal te wijten is aan onbe kwaamheid dan is dit erg; indien het echter om slechte wil zou gaan, dan is dit nog veel erger en dient het afgestraft te worden. De Hofstadenaars zullen dan ook niet aarzelen om ten gepasten tijd (gemeenteraadsverkiezingen van oktober 1988) hiervoor de rekening te presenteren aan CVP-PW Gedurende jaren heeft het CVP- PW-stadsbestuur hoge belastingen opgelegd aan de inwoners, die hier voor weinig of niets in de plaats hebben gekregen. Een andere ploeg met bekwame mensen is er nodig om het tij te doen keren. Jaar van het milieu: milieu bedreigt te Herzele, pagc 8 Voetpaden krijgen voorrang te Lede, pag. 6 Lede, plattelandsgemeente - op uitzondering van een paar kleine bedrijven een ge meente zonder ambacht of industrie. Niet vergelijkbaar met bijvoorbeeld Erpe-Mere, een gelijkaardige plattelands gemeente maar goed voorzien van industriezone. 97% van de Leedse aktieve bevolking dient te pendelen naar werk- gelegenheidsgebieden buiten de grenzen van onze ge meente. De koalitiemeerderheid wil nu een voorstel uitwerken om Lede te voorzien van een ambachtelijke zo ne. Het gewestplan geeft buiten een paar kleine reeds bezette stuk jes ambachtszone nog twee grotere zoneringen aan. Deze bevinden zich op de Keiberg te Lede en aan de Wichelsesteenweg te Lede naast het bedrijf Brantano. Beiden te klein, zeker de inplanting langs heen de Wichelsesteenweg doch een ruiling via een bijzonder plan van aanleg (B.P.A.) zou hier een oplossing bieden. De lokatie langsheen de Keiberg zou te ongunstig zijn volgens spe cialisten, de Wichelsesteenweg zou beter geschikt zijn doch daar liggen de problemen eerder op menselijk vlak. Om de ambachtelijke zone daar te verwezenlijken dient men een landbouwer te onteigenen voor 6,5 ha landbouwgrond (weiland). "Mijn bedrijf wordt omzeggens met 35 a 40% verkleind. Deze weide is De voorbije maand werd gekarakteriseerd door een resem politieke bedrijvigheden, zowel nationaal als internationaal. Uiteraard was er- intrinsiek voor de SP dan - de diverse voorbereidingen op afdelings- en federaal niveau van het SP- werkingscongres gekoppeld aan een beschouwing over de politieke actualiteit. Maar er was nog meer. Inderdaad, ook internationaal roerde er heel wat. De grootste blikvanger was ongetwijfeld de oproep van Sovjet partijleider Gorbatsjov om alle Euro-raketten (S.S.-20ers, Cruise Missiles en Pershing U's) binnen een termijn van vijf jaar op te doeken. Deze ontwapeningsvoorstellen sluiten aan bij een ruimere beweging die zich in de Sovjetunie aan het voltrekken is: dissidenten worden vrijgelaten, de partijbureaukratie wordt aangepakt, de media vertonen een veel grotere openheid. Meteen is het duidelijk dat de bal nu ligt in het kamp van Reagan. Nationaal is hét probleem dat cruciaal blijft dat van de werkloosheid en rechtstreeks hieraan gekoppeld dat van de overheidsfinanciën. Het Planbureau voorziet in haar projekties een verdere toename van de werkloosheid tot minstens het jaar 1990. Een verdere toename met 39.000 werklozen wordt hierbij vooropgesteld tegen 1990 (536.000 naar 575.000). De oorzaken moeten o.m. gezocht worden bij de overheidspolitiek (vb. Sint-Annaplein), de zwakte van ons uitvoerpakket waardoor ons marktaandeel op de buitenlandse markten daalt, de toenemende invloed van de invoering van nieuwe technologieën. Meer dan de helft van het jobverlies moet, volgens een studie, toegeschreven worden aan de gevolgen van automatisering en procesverbetering. Dit stemt tot nadenken. Het begrotingstekort voor 1987 dreigt o.m. door deze werkloosheidsgroei min. 21 miljard F regeringscijfers) en max. 40 miljard F SP-cijfers) te bedragen. Daardoor kunnen er nieuwe besparingsmaatregelen verwacht worden waarbij vermoedelijk de overheidsbedrijven zoals N.M.B.S., R. T. T. en Regie der Posterijen zouden geviseerd kunnen worden en onrechtstreeks daardoor privé-bedrijven zoals Bell Telephone. Ook de sociale sektor, meer in het bijzonder de ziekenhuizen worden zwaar aangepakt. De nieuwe bezettingsgraadnormen impliceren dat de helft van de OCMW-ziekenhuizen gesloten zouden worden wat minimaal 6.000 jobs zou kosten. De N. B. B. wees er ten andere, in haar jaarverslag, op dat de bedrijven en de regering met de vinger moeten gewezen worden, dat de gevolgen van de verderzetting van het neo-liberale beleid nefast zijn voor onze ekonomie, niet-doorberekening gedaalde energie- en .grondstojfenprijzen in de verkoopprijzen en daardoor een onrechtvaardige inkomensevolutie: inkomens loontrekkenden: 1% inkomens zelfstandigen 9% inkomens uit vermogen bedrijfsinkomens winsten) ~L 20% Zware kapitaalsuitvoer van ongeveer 180 miljard fr. netto over 1986! Uiteindelijk scharen wij ons ook achter de vele sympathiebetuigingen aan het adres van De Morgen: de huiszoekingen in het kader van de aktie Vogelpik zijneen ware aanslag op de vrije meningsuiting en betekenen dat de uitvoerende macht haar invloed alsmaar vergroot op een totaal ondemokratische wijze. Fraudedossiers mogen blijkbaar niet meer het daglicht zien en hierover moet in alle talen gezwegen worden. De SP heeft hiertegen sterk en vrijwel onmiddellijk gereageerd; de regeringspartijen reageerden nauwelijks of zeer dubbelzinnig. Chris Vancoppenolle Federaal Secretaris In tegenstelling tot vorige maanden is er in het RVA-Gewest Aalst geen vrijstelling van stempelkon- trole op dinsdag 31 maart a.s. In 1987 is er voor de volledig uitke ringsgerechtigde werklozen van het gewest Aalst vrijstelling van stem- pelkontrole op donderdag 30 april, vrijdag 29 mei, vrijdag 31 juli, vrij dag 30 oktober en donderdag 31 december. voor mij onmisbaar en de leefbaar heid van mijn bedrijf komt zwaar in het gedrang", aldus de landbouwer. Reden misschien om te zoeken naar mogelijke alternatieven die dergelijke zaak kunnen vermijden. Ondertussen steken geïnteresseer den wel de kop op en de vraag naar een ambachtelijke zone in Lede groeit stilaan. De vraag is en blijft echter de meest geschikte plaats vinden voor derge lijke inplanting. Een probleem dat zeker en vast nog niet van de baan is. De SP dient zich hieromtrent drin gend te bezinnen, om in de komen de maanden na onderzoek van ver schillende mogelijkheden, een klaar standpunt in te nemen. Edwin Brantegem

Voor Allen | 1987 | | pagina 1