CVP op hoge benen, tweemaal weggebeend Postpersoneel en kliënteel slachtoffer stuurloze politiek P. D'Hondt Regeren zond volmachten voor hoelang Hoorzitting kende groot sukses Gemeenteraad Herzete Binnen in Zottegem Sociaal drama Nog slechts één loket open Herman De Loor Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 10 april 1987 49* jaargang nr. 15 Weekblad van de S.P. Het was wel koers met hin dernissen op de laatste ge meenteraad. Een eerste maal bijeengeroepen op donderdag 26 maart was het al afgelopen bij punt 15 (daarvoor waren eigenlijk maar een aantal lo pende zaken afgehandeld zoals een aantal aanvullende verkeersreglementen ter gele genheid van de driedaagse van De Panne). Bij ontstentenis van twee van de drie VU-raadsleden (enkel schepen Fermon waS aanwezig voor de VU) beschikte de bestuursmeerderheid maar over 11 stemmen en de oppo sitie kon dus de vergadering laten stoppen als ze het aftrapte... er was dan immers geen helft van de raadsleden aanwezig. En zo ge schiedde het... de CVP wou de lening voor de aankoop van een graaf- en laadmachine niet goed keuren (niet nuttig voor de ge meente, oordeelde ze) en vroeg de schorsing. De meerderheid voelde nattigheid en besloot de gemeen teraad op te schorten. Gevolg: ge meenteraad gedaan en 32 punten wachtend op een oplossing. De koalitie had dus nog even de tijd om zich te bezinnen en op vrijdag 11. werd de gemeenteraad opnieuw bijeengeroepen. Deze keer was de meerderheid voltallig zodat de CVP alleszins haar ob- struktiepolitiek niet kon herhalen. Hing de lente in de lucht, dit had dan toch geen weerslag op het hu meur van de CVP. Waren er geen problemen bij de goedkeuring van leningen voor werken aan het wa- terleidingsnet in de Bergestraat en werken aan de Markt, Steenhuize- straat, Neerwegstraat en Helle straat, begon de herrie over de aanwerving van drie gesubsidieerde kontraktuelen. 39 Gesko's zijn al in dienst sinds 1 januari, die al in dienst waren als BTK'er, DAC'er of TWW'er, om het kontingent van 42 op te vullen, moesten er dus nog drie aangeworven worden. Maan den verwarring, wellesnietesdiskus- sies, deden de zaak slabakken (was er nu een examen verplicht of niet) ofschoon o.m. de bibliotheek en de dienst leefmilieu de mensen brood- Erembodegem tegen de T.G.V., pag. 2 Wandeling of fietseling, geen kaas van gegeten, pag. 2 A.T.B. Geraardsbergen 50 jaar, pag. 6 Dossier: Hoe sterk is het eenzame rijksonderwijs, pag. 8 Conference te Florence, pag. 4 Eliane, de dissidente, pag. 4 nodig hebben. De meerderheid be sliste dan maar, na voldoende in lichtingen te hebben ingewonnen, om zo snel mogelijk, zonder de rompslomp van examens, jury, kos ten en vele maanden vertraging, de drie resterende Geko's aan te wer ven (aan ervaren kandidaten geen gebrek). Dit zinde de CVP niet, die uiteraard liever de gemeentedien sten geblokkeerd ziet en de CVP deed dan ook bijzonder veront waardigd. De raad besloot ook om het oude gemeentehuis van Sint-Antelinks te laten afbreken, wat kd. Desmedt de terechte opmerking ontlokte dat bij onderhoud van de gebouwen, het gemeentehuis en -school wel andere nuttiger bestemmingen had kunnen krijgen dan afbraak. Het volgende punt zorgde voor heisa: de gemeente wil op het einde van de Bareelstraat een stuk grond ko pen (nu een sluikstort) om er een parking aan te leggen (de treinhalte Hillegem is vlakbij). De CVP rea geerde hierop furieus: ze beschul digde de meerderheid dit te doen voor privé-doeleinden, met name wordt kd. E. Van Melckebeke gevi seerd die daar vlakbij woont. Deze replikeerde dat hij op zijn privé- terrein genoeg plaats had voor 3 auto's en de beschuldigingen uit de lucht gegrepen waren. Ook raadslid De Spiegeleer deed lastig (zijn sta tionsplein wordt immers niet vlug genoeg gemaakt naar zijn gedacht). Resultaat: de CVP en De Spiege leer bolden het af... 't werd dus een heel stuk rustiger. De raad keurde nog een aantal werken goed inzake openbare ver lichting (o.m. het ondergronds brengen van het draadnet in de Kerkstraat). Vermelden we tenslot te nog dat de raad besliste om voor het medisch schooltoezicht voor het gemeentelijk onderwijs naar Zotte- gem te gaan. d.v.m. Opvoering van de produktivi- teit, bezuinigingen, reorgani saties, herstrukturering, ver schillende begrippen met een zelfde doel: "een besnoeiings programma toepassen op de rug van het postpersoneel" met als gevolg minder service aan het kliënteel. Het resultaat van de politiek van P. D'Hondt ingezet begin 1982 biedt gedroomde argumenten om tot de ontmanteling van de Post als over heidsbedrijf over te gaan: - door het stelselmatig verminde ren van de staatstussenkomst in de exploitatiebegroting; - door het systematisch verhogen van de lasten voor de gebruikers door jaarlijkse tariefverhogingen; - door het verminderen van de dienstverlening aan de gebruikers en aan de klanten, wegens de ach tereenvolgende besparingsmaatre gelen; - door het stelselmatig inkrimpen van de werkgelegenheid in de Post, die nu reeds op ongeveer tiendui zend voltijdse betrekkingen moet worden geraamd; - de blindelings, lineair toegepaste personeelsinkrimping leidde tot so ciale wantoestanden. Hierbij willen wij één van de socia le drama's vermelden die zich mo menteel in het Aalsterse afspeelt. De heer Roger Ottoy is reeds sinds april 1949 tewerkgesteld in het postkantoor van Erembodegem. Daar verzekert hij tot eenieders voldoening reeds 30 jaar een bin nendienst. Hij is 56 jaar oud en heeft 38 jaar dienst bij de Regie der Posterijen. Vanaf 16 februari werd zijn dienst van 7u36 teruggebracht op 4u30 per dag. Een bezoldiging op basis van een prestatie van 4u30 per dag is onmogelijk om er een gezin mee te onderhouden. Daarom ziet hij zich verplicht dagelijks in Oost-Vlaan- deren te gaan pendelen om in ande re postkantoren een afwezige kolle- ga te gaan vervangen en zodoende een volledige wedde te behouden. Onze vrees voor de sociale gevol gen van deze saneringspolitiek van P. D'Hondt: niet alleen neemt de tewerkstelling bij de Post verder af, maar ook de werkomstandigheden en de toekomstmogelijkheden van het personeel worden hierdoor zwaar gehypothekeerd. Vandaar dat de Post, als overheids bedrijf, met sommige winstgevende onderdelen, als een rijpe vrucht in de schoot valt van de privatiserings managers van deze konservatief- liberale regering. Ten bewijze daarvan de politiek van Staatssekretaris Paula D'Hondt bij de Posterijen, waar de sane ringspolitiek van de regering, ge koppeld aan de uitvoering van het reorganisatieplan "Post 90" op ba sis van het onderzoeksrapport "Team Consult" op 5 jaar tijd nog maar eens 10.000 banen zal kosten, terwijl het werkvolume en het werkritme worden opgevoerd en de ontreddering ten top stijgt ingevol ge het doordrukken van onvol doend voorbereide en ondoordach te maatregelen zoals gebeurd is te Dendermonde, waar men aan dit postkantoor sinds 1 februari jl. 22 bijkomende personeelsleden heeft moeten afzenden teneinde aan het kliënteel, weliswaar nog altijd met vertraging, haar briefwisseling te kunnen uitreiken. len met de openstelling van één loket. Een bediende staat gedurende deze periode in voor het opnemen van de telefoon, de opvang van vele klanten, tewerkgesteld in de omrin gende fabrieken, personeel van de RTT, Ministerie van Financiën en Rechtbank, met als gevolg té lange wachttijden. Vanaf 16 u terug slechts één loket opengesteld voor het publiek. In de dienst "Verzending" van het zelfde postkomplex is de toestand nog slechter. Ingevolge personeelstekort is steeds één of meerdere diensten onbezet, gevolg: geen verlof. Het zomerverlof wordt voor velen uit zichtloos. Bediening van de sorteermachine door ongeschoold personeel (te werkgestelde werklozen). Zodoende ondervinden ook de Het is duidelijk dat de publieke sektor en meer bepaald de Regie der Posterijen, ingevolge de nefaste politiek van P. D'Hondt, meer nog dan dat in de voorbije jaren het geval is geweest, verplicht wordt een deel van de opgelegde sanering af te wentelen op de klanten en op de gebruikers en dat tariefverho gingen en een verdere terugschroe ving van de dienstverlening daar van een onafwendbaar gevolg zijn. Dat deze gevolgen inderdaad reëel zijn, kan men regelmatig vaststel len in het postcomplex Aalst 2 (Werf 8). Sinds 1 februari werden de verster kingsdiensten op de eerste en laat ste dag van de maand afgeschaft. Daar waar in het verleden over de middag, tussen llu30 en 14 u meer dan een loket open was, dient het kliënteel zich thans tevreden te stel- klanten de weerslag van een voor de Post "kamikazebeleid" waarbij door Paula D'Hondt een ware rava ge wordt aangericht. Het postpersoneel in het algemeen en de postgebruikers in het bijzon der kunnen herstruktureringsplans "a la Ghyselinck" best missen. Herstrukturering in funktie van de tijdsevolutie op gezonde basis met aanwending en uitbouw van de noodzakelijke infrastruktuur en in formatie willen wij wel. Begeleidende investeringen die ons als een efficiënt werkende over heidsdienst kan laten werken, krij gen we niet. Het postpersoneel heeft er genoeg van! Van mevrouw D'Hondt en van de reaktionaire politiek die ze de laat ste jaren oplegt aan de Regie der Posterijen, aan haar personeel en aan de bevolking. De periode van de bijzondere machten voor de Regering is op 31 maart 1987 afgelopen. Sedert zijn aantreden in 1981 heeft Premier Wilfried Martens hiervan tot vandaag zeer handig gebruik weten te maken. Circa vijfhonderd genummerde koninklijke besluiten werden tijdens deze twee legislaturen getroffen, waaronder de meeste in de zeer gevoelige sektoren als de sociale zekerheid en het onderwijs. Door het parlement gedurende al deze tijd buiten spel te zetten is hij erin geslaagd niet alleen de tegenstellingen binnen zijn eigen regering, en binnen zijn eigen partij te kamoefleren. maar ook al de nefaste sanerings- en inleveringsmaatregelen klakkeloos te doen aanvaarden, zonder dat het bestaan van zijn regering maar enigszins in gevaar werd gebracht. Deze rooms-blauwe regering heeft zich omzeggens uitsluitend hierdoor in stand kunnen houden. Dat er gedurende deze periode weinig of geen parlementair initiatief kon worden aan de dag gelegd, zal haar een zorg wezen. Maar nu vanaf deze maand premier Martens zijn regeringsbeleid zal dienen te voeren binnen het gebruikelijk parlementair kader, zal zijn regering zeker kwetsbaarder worden. Bepaalde maatregelen zoals de wijziging van de pensioenleeftijd voor de vrouwen en de verlenging van het brugpensioen, welke ingevolge het negatief advies van de Nationale Arbeidsraad nu niet bij volmacht kon worden doorgedrukt, zullen wellicht op groter verzet en tegenstand stuiten wanneer de Regering Martens deze in 1989 toch wil doorvoeren. Andere inleveringsmaatregelen, waarvan nogmaals de gewone man, de minstbedeelde en de sukkelaar het grote slachtoffer zullen worden, zullen hopelijk kunnen verhinderd worden. De huidige syndikale verkiezingen, die thans in de bedrijven aan gang zijn, kunnen de regering misschien een vingerwijzing of een verwittiging geven in deze richting. Wel wetende dat het regeringsbeleid in de komende dagen en maariden niet zo vlot meer zal verlopen als voordien, proberen de heren Martens-Verhofstadt de bevolking gunstig te stemmen door het lanceren van de hervorming van de fis kale wetgeving. Zij doen het via alle mogelijke publicitaire middelen voorkomen alsof de burgers van het land weldra minder belastingen zullen dienen te betalen. Is hun slogan "een zachtere fiskaliteit" voor iedereen slechts een dekmantel voor nieuwe hardere maatregelen ofwel een poging om de vuige slagen te verdoezelen, die de gewone man tot dusver heeft gekregen? Met de regering Martens-Verhofstadt weet men nooit.Laten wij in elk geval op onze hoede zijn.teneinde op het gepaste moment te kunnen reageren. Paul Van der Niepen Senator dttö«v Op maandagavond 30 maart organiseerde de huidige SP- VOP-koalitie haar jaarlijkse hoorzitting over het gevoerde en nog te voeren beleid. Het was kwart over acht toen Her man De Loor, Zottegems burgemeester, de deze keer talrijk opgekomen deelne mers welkom heette. Een kleine 100 personen (zijnde meer dan het dubbele van vorig jaar) hadden zich immers naar de Bevegemse Vijvers begeven om er op ak- tieve zowel als op receptieve wijze te participeren aan deze inspraakvergadering, die vol gens de Zottegemse burge meester wel de laatste in de rij voor de legislatuur 1983-1988 zou kunnen zijn. Men kan zich immers de vraag stellen of een hoorzitting op slechts enkele maanden van de verkiezing verwijderd, nog echte zin zou hebben. Al bij al werd het een hoorzitting die een zeer sereen en vooral zeer openhartig verloop kende. Voor aleer met zijn uiteenzetting over het gevoerde beleid te beginnen, verontschuldigde de burgemeester de door ziekte verhinderde schepen Van den Bossche en Galle en dank te de zeskoppige perstafel voor de aanwezigheid en de betoonde be langstelling. Zoals reeds gezegd, hield de Zotte gemse burgervader namens het Kollege van Burgmeester en Sche penen een inleidende toespraak, die een overzicht van het tijdens het voorbije jaar gevoerde beleid in een notedop op het oog had. Zie hier de belangrijkste punten van deze toespraak. Vooral de kleinschalige projekten heeft de koalitie verder willen ver wezenlijken. Zo werd flink werk gemaakt van de verbetering van de voetpaden. De Tweekerkenstraat en de Gro- tenbergestraat zijn momenteel nog aan de beurt. Circa 18 maanden resten nu ook nog om het Centrum en eventueel andere deelgemeen ten aan te pakken. Steeds heeft het huidig bestuur al les in het werk gesteld om het kulturele en het verenigingsleven en de bevolking de nodige infrastruk tuur ter beschikking te stellen. En kele voorbeelden: de gemeenteschool en conciërge woning te Strijpen, de gemeen teschool te Leeuwergem. de school en de sportzaal te Erwetegem, het auditiezaaltje in het Centrum, het aangekochte C.O.C. te Velzeke, alwaar ook het Archeologisch Mu seum van Zuidoost-Vlaanderen zal worden uitgebreid, het domein Breivelde dat een revalorizatie zal ondergaan, enz. Ook de wegeninfrastruktuur werd verbeterd: de Doolbosweg te Vel zeke wordt momenteel aangelegd, voor de Meersstraat werden alle nodige plannen opgemaakt, ook voor de Rodestraat werd de rooilijn goedgekeurd, voor de Ragestraat is de administratieve molen nog aan het draaien, de Wolvenstraat wordt wellicht nog dit jaar hersteld, voor de Lippenhovestraat zijn de voor ontwerpen klaar (wachten op goed keuring provincie), de Paddestraat tot slot zal via de ruilverkaveling tegen eind 1987 een gedaantewisse ling in positieve zin hebben onder gaan, ook voor de Potaardestraat zijn de plannen binnen en wachten nog enkel op goedkeuring. Lees door pag. 5

Voor Allen | 1987 | | pagina 1