Jan de Lichte te gast in geboortedorp Velzeke Binnen in Nu zijn we to wel benieuwd Stiefmoederlijke behandeling wegeninfrastruktuur Zuid-Oost-Vlaanderen :x Sluiting OCMW-Ziekenhuis op gemeenteraad Het inmiddels beroemd ge worden beeldhouwwerk "Jan de Lichte" door Roel D'Hae- se gekreëerd ter nagedachte nis van Louis Paul Boon en ter verheerlijking van diens pleidooi voor meer menselij ke solidariteit en sociale rechtvaardigheid, komt dan toch naar Velzeke. Echter niet voor lang, want na een eendagstrip naar zijn heimat, vertrekt het beeld op 20 april definitief naar het openlucht museum Middelheim te Ant werpen, waar het permanent zal tentoongesteld worden. Dekenij Koolstraat Aalst voert strijd op leven en dood, pag. 2. Agent 007 heeft het ei van Columbus gevonden, pag. 3 35 jaar Wezenvrienden: ontstaan en groei speciaal voor de talrijke sportliefhebbers in Geraardsbergen, pag. 6 Verbod op roken in openbare gebouwen: sigarenglorie en tabaksgenot te Geraardsbergen, pag. 4 Hoe sterk is het eenzame rijksonderwijs, deel 2, pag. 8. Gemeentelijke mandatarissendag voor vrouwen, pag. 5 Jan de Lichte slachtoffer van zijn tijd Slag om de skulptuur IJveren voor de "doortocht" Op 7 april jl. stelde Herman De Loor tijdens een interpel latie de diskriminatie van de Zuidoostvlaamse regio inza ke sociaal-ekonomische ont sluiting andermaal scherp aan de parlementaire kaak. Vorige donderdag behandel de de gemeenteraad de princi peovereenkomst tussen OCMW en H. Hartenzieken huis m.b.t.'de stedelijke hos pitaal-problematiek. Ruim zeventig aanwezigen, het me rendeel OCMW-personeelsle den woonden de publieke de batten bij. Het standpunt van de SP-fractie in de OCMW- raad kreeg reeds ruime aan dacht in «Voor Allen» van twee weken terug. Op de ge meenteraadszitting zelf ver woordde Kd. Fons Schorreel in volgende bewoordingen de visie van de Ninoofse SP. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 17 april 1987 49* jaargang nr. 16 Weekblad van de S.P. I 0% ~~7 De onthulling van het beeldhouw werk op de Penitentenlaan belooft ongetwijfeld een primeur voor de Egmontstede te worden, want voorheen werd het beeld nog ner gens aan het publiek voorgesteld. Bij de Zottegemse beleidslieden zijn de verwachtingen dan ook hooggespannen. Ons blad berichtte onze lezers reeds eerder, meer be paald op 25 november 1983 en op 6 maart 1987 ,zeer uitvoerig over de Zottegemse belangstelling voor Roel D'Haeses skulptuur, dat voor al onder impuls van onze SP-man- datarissen Herman De Loor, bur gemeester en Freddy Van den Bos sche, schepen van Kuituur. Door de afwezigheid van burge meester Herman De Loor, als Bel gisch parlementslid belast met een missie in het buitenland, zal de leiding berusten in de handen van schepen Freddy Van den Bossche, die het onder zijn bevoegdheid res sorterende Zottegemse Centrum voor Streekgeschiedenis een goed gestoffeerde persmap heeft laten samenstellen. Aangezien het dossier "Jan de Lichte-Roel D'Haese-Louis Paul Boon" steeds een aangelegenheid is geweest die de gemeenschappelijke progressieve aktie nauw aan het hart heeft gelegen, kunnen wij het onze lezers ook deze keer niet ont houden uitvoerig in te gaan op de voltreffer die de onthullingsplech tigheid te Velzeke ongetwijfeld wordt. Vooral voor hen die met de plaatsing van het standbeeld in het arrondissement Aalst zelf begaan zijn geweest, moet deze onthul lingsplechtigheid een beloning zijn van de harde strijd die gevoerd diende te worden, want niet alleen de definitieve standplaats van de skulptuur maar ook de "doortocht" te Velzeke alleen al had zijn open en eveneens zijn verdoken bela gers! Om de figuur van Jan de Lichte te begrijpen, dient vooreerst het tijds- kader waarin zijn optreden te situe- De keuze viel op de Jan de Lichte- figuur zoals deze uit één van Boons meest geëngageerde .gelijknamige romans naar voren was getreden. Aanvankelijk was het de bedoeling dat te Aalst, de geboorteplaats van Louis Paul Boon, één van Vlaande- rens grootste schrijvers van deze eeuw, een monument zou opgericht worden. Het SP-VU-PW-bestuur van de keizerlijke stede liet daartoe in haar begroting 1981-1982 vijf mil joen inschrijven ter oprichting van het monument. Men zou voor 60 procent in de kosten tussenkomen, de overige 40 procent zou door de Louis Paul Boon-vereniging wor den samengebracht. Al spoedig moest evenwel blijken dat deze vereniging haar beloften niet kon waarmaken. Begin 1983 trad in Aalst een min der L.P.B.-vriendelijk bestuur aan, dat resoluut besliste het projekt fataal van haar agenda af te voeren. Dan rees levendige belangstelling vanuit de hoek van Zottegem. De deelgemeente Velzeke is immers het geboortedorp van de beruchte roverskapitein. Op 18 december 1983 kon het Zot tegemse Kollege van Burgemeester en Schepenen Minister Poma offi cieel melden dat het de princieps beslissing had genomen om het Jan de Lichte-standbeeld aan te kopen. Een brief van minister Poma, van 21 december 1983, maakte evenwel een brutaal einde aan de Zottegem se illusies. Burgemeester Herman De Loor stak zijn spijt niet onder stoelen of banken, want samen met de Zottegemse SP-mandatarissen had hij ervoor geijverd dat Louis Paul Boon, nadat hij dat weinig eervolle lot te Aalst in eigen stad had moeten meemaken, tenslotte zeker niet uit de streek die hij in zijn boeken' zo vaak uitgebreid be schrijft, zou worden verbannen. De blauwe excellentie Poma, naar ver luidt de "Middelheim Promotors" persoonlijk niet ongenegen, beslis te er evenwel anders over. Vanaf het ogenblik dat bekend ge raakte dat het begeerde beeld vanaf mei 1987 zijn definitieve stand plaats in Middelheim zou krijgen, drukte de kunstenaar Roel D'Hae- se de wens uit dat Jan de Lichte zijn geboortedorp Velzeke toch alvast een laatste groet zou brengen. Het lag meer bepaald in de bedoe ling van de kunstenaar zelf, van dr. R. De Smet als direkteur van Euro- palia en - last but not least - van een aantal SP-mandatarissen zoals Mare Galle, Herman De Loor en Freddy Van den Bossche, respek- tievelijk gewezen minister, Zotte- gems burgemeester en schepen van kuituur, beiden laatsten tegelijk ouwe trouwe Velzekenaren, om de ren is, geschetst. De eerste helft van de 18de eeuw was voor de Zuidelijke Nederlan den een rampzalige periode. De ekonomische krisis, samen met de Oostenrijkse Successieoorlog wa ren de voedingsbodem voor de to tale verzwakking van het gerechte lijk apparaat. Landloperij, vage- bondage en kriminaliteit waren schering en inslag geworden. Lees door pag. 5 De bronzen gedenkplaat die (i.p.v. het beroemde Jan de Lichte- skulptuur) over enkele maanden in de kerkmuur te Velzeke zal worden ingemetseld. Tekst: Jan de Lichte - 1723-1748 - "Veur giene chanterik peu" In het regeerakkoord van Martens VI, dat door het parlement in november 1985 werd goedgekeurd, is voorzien in een hervorming van de dienstplicht- en de militiewetten. Aan de basis van deze hervorming liggen alweer budgettaire en besparingsmaatregelen, waaraan door Martens VI alles ondergeschikt gemaakt wordt. Om deze financiële problemen te ondervangen heeft de regering beslist de duur van de dienstplicht te verlengen en het aantal uitstellen en vrijlatingen drastisch te verminderen. Met dit uitvloeisel van het Sint-Annaplan wordt voorzien in de vervanging van 4.000 vrijwilligers door 6.000 dienstplichtigen. In de Senaat werd het desbetreffend wetsontwerp reeds goedgekeurd door de meerderheidspartijen en sinds enkele weken is het thans in bespreking in de Kamerkommissie van Binnenlandse Zaken. De algemene bespreking ervan is al achter de rug en men is begonnen met de artikelsgewijze diskussie. Door de S. P. werd dit ontwerp reeds met hand en tand bekampt, maar nu is er ook heel wat kontestatie en tegenwind gekomen vanwege de CVP. Ook daar groeit met de dag het ongenoegen over dit ontwerp. Door de kristendemokraten werden dan ook - en dit vooral onder druk van de katolieke jeugdraad en van het A CW - een aantal amendementen ingediend, waarmee minister Michel van Binnenlandse Zaken erg verveeld blijkt te zitten. Bij de liberalen stelt dit wetsontwerp duidelijk geen problemen en staat die partij volledig achter de geplande hervormingen, met alle nadelige gevolgen vandien voor onze bevolking en jonge mensen. Na het paasreces wordt dit wetsontwerp verder behandeld en we zijn nu toch wel benieuwd of de CVP alweer bakzeil zal halen. Herman De Loor Volksvertegenwoordiger Vooral het naar de koelkast verwij zen van de nodige modernizerings- werken aan de vitale verbindingen Wetteren - Geraardsbergen - Les sen en Aalst - Ninove en Brakel werd door hem zwaar op de korrel genomen. Herman De Loor hekelde vooral de schijnheiligheid van de nationale regering inzake de argumentering van het gevoerde wegenbeleid. In verband met de reducering van de weg Wetteren-Geraardsbergen tot een tweestrokenweg te Ooster- zele en op andere plaatsen (tegen over een vierstrokenweg elders) merkte hij op: hoe kan men een gewest effektief willen.ontsluiten, als men een weg, gericht op die ontslui ting, plots begint te koncipiëren vol gens de bestaande noden? Waar is de logica nog? Voorts brak hij in verband met de Zottegemse wegenproblematiek de zoveelste lans voor een veel snelle re aanpak van de modernizerings- werken aan de Buke, aan de Kloos terstraat en Smissenhoek en aan de Rijkestraat. Ook gispte hij het uit stellen van een beslissing inzake het wellicht nodeloos door de stad moeten aankopen van dure bouw gronden aan de Meerlaan. Tot slot drukte hij zwaar op het geweten van de minister van Open bare Werken door te stellen dat alleen boze diskriminatiepolitiek er de oorzaak kan van zijn dat Zuid oost-Vlaanderen in de greep blijft van werkloosheid en van pendelar- beid, terwijl ontplooiing in natio naal en internationaal verband evengoed tot de mogelijkheden had kunnen behoren. Toen ik voor de eerste maal het probleem van de erkenning van de V-dienst stelde in de gemeenteraad van november 1983, heb ik nooit gedacht dat het niet erkennen van deze bedden het einde zou kunnen betekenen van het openbaar zie kenhuis van Ninove. Tussen de periode 1983 en vandaag ben ik hier in deze raad reeds negen maal tussen gekomen over dit pro bleem, vooral omdat ik naarmate de tijd vorderde de overtuiging kreeg dat de uitblijvende beslissing wel eens verstrekkende gevolgen zou kunnen hebben op de samen werkingsovereenkomst tussen de v.z.w. H.Harten en het OCMW i.v.m. de bouw van een voor Nino ve zo noodzakelijke "Nieuw Zie kenhuis". Vandaag moet ik tot mijn spijt vaststellen dat mijn oproepen tij dens vorige tussenkomsten tever geefs waren. Het was volgens vele van mijn kollega's niet aan de ge meenteraad om over deze vrij inge wikkelde materie van het OCMW te debatteren. Eén ding is echter zeker, het is deze gemeenteraad die vandaag deze princiepsovereenkomst moet goed- of afkeuren, en waarin ondermeer vervat zit de sluiting van het open baar ziekenhuis. Dit dossier dat ons ter goedkeuring vandaag wordt voorgelegd is een van de belangrijkste, om niet te zeggen het belangrijkste dossier dat tijdens deze legislatuur behandeld is geworden. Ik hoop dat dit dossier ons doen inzien heeft dat ook deze gemeen teraad een zeer belangrijke stem heeft in de dossiers van het OCMW. Het wordt tijd dat wij ook vanuit deze gemeenteraad aan een ernstig OCMW-beleid kunnen werken. Hiervoor reken ik niet zozeer op de schepen van Sociale Zaken, maar vooral op de mensen van het OCMW. De OCMW-begrotingswijziging die straks in punt 35 ter sprake zal komen, is hiervan een sprekend voorbeeld. Met zijn ±140 perso neelsleden is het OCMW een van de belangrijkste werkgevers van deze stad. Als dienstencentrum heeft het een niet onbelangrijke taak voor de verdere ontwikkeling en de uitbouw van de stad Ninove. Het OCMW moet zijn sociale rol in de toekomst ten volle kunnen ver der zetten, daarom moeten zij één beleid uitstippelen op lange ter mijn. Het is aan ons om hen de instrumenten ter beschikking te stellen. Wanneer het Openbaar Ziekenhuis op 1.1.1988 zijn deuren zal sluiten, dan is dit rechtstreeks het gevolg van het M.B. van 12.12.1986 van minister Dehaene, welke voorziet dat klinieken met minder dan 75 bedden moeten verdwijnen. Kleine ziekenhuizen moeten van daag verdwijnen omwille van ver keerde beleidsopties, die vele jaren geleden werden genomen en waar door overal Akademische- en ande re mastodont-ziekenhuizen werden neergeplant. Kleine ziekenhuizen worden als dusdanig liniair gestraft ten voorde le van grotere ziekenhuizen en dit terwijl de ligdagprijs in een klein ziekenhuis veel lager is. Een rare manier van besparen...! De grote vraag blijft echter nog steeds of het nodig was deze maat regel zo lineair toe te passen, of het niet beter ware geweest wat ruimte te geven en de verschillende toe standen plaats per plaats te onder zoeken. En wat hoor ik een paar weken ge leden? CVP-minister Lenssens, bevoegd voor deze materie binnen de Vlaamse Gemeenschap, verklaart dat de eerste lijnszorg moet gesti muleerd worden, de patiënt moet zo dicht mogelijk binnen zijn woon omgeving kunnen opgevangen wor den. Ook bij de PVV komt er reaktie bij monde van haar voorzitter, de nor men zouden voor de kleinere zie kenhuizen soepel moeten toegepast worden, Lees door pag. 7

Voor Allen | 1987 | | pagina 1