Bouwdossier Hofstade wie wordt hier beloond 1 Mei-optochten Progressief denken, niet verwarren met socialisme Sociale Zekerheid een vangnet met steeds grotere gaten Lezers Voor Allen opgelet Binnen in Oe Socialistische Gemeenschappeliike Aktie - Arrondissementsfederatie Aalst roept op tot deelname Willy Vernimmen Europees Parlementslid Rudy De Leeuw Tijdens de gemeenteraad van 27 januari werden door Ro ger D'Hondt en Van Mosse- velde een aantal vragen ge steld betreffende de behande ling van een bouwdossier in de Meersstraat te Hofstade. Naar goede gewoonte, zo werd meermaals door wijlen burgemeester Uyttersprot be vestigd, worden alle in de raad gestelde opmerkingen en vragen aan een extra onder zoek onderworpen. Omdat Roger D'Hondt meende geen voldoende antwoord te heb ben gekregen op zijn vragen hernam hij zijn interpellatie. ganse arrondissement, zai er geen gewone editie van Voor Alien zijn. Oeweek Nieuw bejaardentehuis in Mijlbeek: stad blijft bij de pakken zitten, pag. 2 Haaltert Cuba, pag. 4 Zottegems Marktplein wordt gerenoveerd, pag. 5 Jan de Lichte in het dorp waar hij thuishoort, pag. 5 Europa van de Atlantische Oceaan tot de Oeral, pag. 4 Dossier: Pluk geen vruchten van apartheid, pag. 8 Vrijdag 1 mei: 10 uur te Aalst (vertrek Volkshuis, Houtmarkt) Toespraken door Chris Roelandt, Herman Van Herzeele en Mare Galle 15 uur te Geraardsbergen (vertrek Volkshuis, Markt) Toespraken door Willy Vernimmen en Herman De Loor Zaterdag 2 mei: 15 uur te Ninove (vertrek Volkshuis, Geraardsbergsestraat) centrAL£ Eind dit jaar organiseert de SP een nationaal kongres met als thema de sociale zeker heid. De bedoeling is dat de socialisten hun standpunt met betrekking tot dit vangnet te gen sociale risiko's en tegen slag aktualiseren. Het is in het bijzonder het recht van de socialistische beweging om terzake hervormingsvoorstel len te formuleren omdat zij aan de basis liggen van een echte sociale zekerheid! Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst vrijdag 24 april 1987 49* jaargang nr. 17 Weekblad van de S.P Het raadslid wenste een aantal "in breuken op de wet" nogmaals in de verf te zetten. Art. 50 van de wet op Stedebouw en Ruimtelijke Ordening (3de ali nea) weigert een bouwvergunning op een perceel grond gelegen aan een weg die gelet op de plaatselijke toestand onvoldoende is uitgerust. Dat is in Hofstade zeker het geval, aldus D'Hondt. Deze voorwaarden werden dan ook opgenomen in de door de stad afgeleverde bouwvergunning. Daar aan deze reglementering door de bouwheer niet is voldaan houdt dit een overtreding in van de wet. Overigens zei het raadslid in het dossier een brief te hebben terugge vonden van een stadsambtenaar die het schepencollege erop wijst dat de buurtweg (Meersstraat) vooraf gaandelijk door de aanvrager moet worden uitgerust. 5- In dezelfde geest moet ook de brief worden geïnterpreteerd welke het CBS op 17 juli 1985 aan de eigenaar stuurde en waarbij aan zijn oor spronkelijke bouwaanvraag geen gunstig gevolg werd gegeven om wille van, ik citeer: "vervoer voor een ambachtelijk bedrijf over de oeverweg (Meersstraat) vanuit de Hekkestraat is niet verenigbaar met de stedebouwkundige gegevens". De wet voorziet bovendien dat een wegenisdossier op voorhand moet ingediend worden met beschrijving van de materialen, zowel voor de funderingslagen als voor het weg dek en de boordstenen. Dit dossier moet door het CBS worden goed gekeurd, onderzocht door de tech nische diensten en voor advies voorgelegd aan de Gouverneur. Raadslid D'Hondt verklaarde op de gemeenteraad terzake geen "vergelijkende" dokumenten te hebben teruggevonden in het dossier. Het feit dat de bouwheer bij de diensten van AROL een dokument wist te versieren om het bedrijf en de wegenis tegelijk te laten gebeu ren bewijst wettelijk niets. Overi gens heeft hij zijn eigen voorstel tot op heden niet toegepast! Het is het stadsbestuur dat de bouwvergun ning aflevert en dus ook moet toe zien op de wettelijke verplich tingen. De feitelijke bouwaanvraag is in gediend op naam van een p.v.b.a. voor het stapelen van eiken meu belhout, verder burelen, archief, refter, kleedkamers en woongele genheid. Het perceel is gelegen in een op het Gewestplan ingekleurd "dienstverleningsgebied". Art. 9 van de Wet op de gewestplanning zegt omtrent de bouwvoorwaarden in dergelijke gebieden: "voor zover de veiligheid en goede werking van het bedrijf of de inrichting het ver eist kunnen ze woongelegenheid bevatten". Een dubbelzinnige in terpretatie van deze wet is onmoge lijk. De werken aan het bedrijf dienen eerst uitgevoerd te worden vooraleer een bouwvergunning voor de woonst mag afgeleverd worden. Dit is trouwens een regel voor elke KMO-zone, waarom zou men er anders deze betekenis aan hebben gegeven. Tijdens een plaatsbezoek op 11 december hebben de stadsdiensten vastgesteld dat de ruwbouw van de villa voltooid was, vandaag is ze bewoonbaar zonder dat er ook maar een miniem gedeelte van het nijverheidsgebouw is gerealiseerd. Bovendien stelde ik op plan vast dat het woonhuis is opgericht op privé-gronden en niet op deze van de p.v.b.a. Is de stad hier van plan de meerwaarde voor partikuliere grond toe te passen? "Ik moest uit mijn onderzoekingen afleiden dat de bouwvergunning om andere dan wettelijke redenen is afgeleverd", zo verklaarde Roger D'Hondt. Het is niet mijn bedoeling het hele dossier vandaag opnieuw aan te halen maar toch zijn er nog enkele frappante vaststellingen, zo stelde hij. 1. Het stadsbestuur vaardigt een verbod uit om wagens van meer dan 1 1/2 ton niet tot de Meers straat toe te laten maar het ver bodsteken wordt dagelijks meermaals overtreden. 2. De bankwaarborg van 1 miljoen is allerminst een verzekering dat de stad het geld in handen krijgt. Anderen werden ver plicht een waarborg in de kon- signatiekas te storten. 3. Op 22 september besliste het CBS een serieuze openbare ver lichting te plaatsen in de Meers straat, de toegangsweg tot de villa. In deze stad liggen vele bewoonde straten sinds jaren te wachten op een degelijke ver lichting. 4. Hoe staat het met het exploita tiedossier van het bedrijf? Het is 25 jaar geleden dat in dit land de belangrijke wet op de Ruimtelijke Ordening en Stede- bouw is gestemd. Ze zijn vanuit een sociaal, ekonomisch en esthetisch oogpunt opgevat. Roger D'Hondt besloot met een citaat van gemeen schapsminister Jean Pede, naar aanleiding van het "Jaar van het leefmilieu", in een regeringsmede deling op radio en televisie: "In die plannen worden de ruimteaanspra ken voor de meest noodzakelijke funkties, zoals het wonen, het wer ken, de rekreatie en de infrastruk- tuurvoorzieningen, oordeelkundig afgewogen. De beschikbare ruimte is immers schaars, zodat er niet mag mee geknoeid worden. Dezelfde stedebouwwet voorziet ook de pro cedures hoe bouw- en verkavelings vergunningen kunnen verkregen worden en werden voor de overtre ders van de wet zware straffen en herstelmaatregelen in het vooruit zicht gesteld." Schepen A. De Maght antwoordde dat er geen overtredingen van de wet zijn gepleegd maar weerlegde de argumenten van Roger D'Hondt niet op basis van de wet. Overigens bleek er binnen het sche penkollege een kortsluiting te zijn toen haar kollega en partijgenoot schepen Doorns verklaarde niets af te weten van een exploitatiedossier. De Maght verklaarde dat ook dit dossier in haar bezit was, wat als hoogst eigenaardig moet worden beschouwd. **tro« Vandaag hebben blijkbaar het woordgebruik en de woordkeuze een belangrijke plaats ingenomen in de politieke vertaling naar de gewone mens toe. Wij zouden een reeks voorbeelden kunnen aanhalen, waar men naargelang de omstandigheden het woord gebruikt dat het best past in de politieke en syndikale omgeving; bv.vandaag wordt er nooit meer buitengegooid in een bedrijf - het bedrijf bouwt af en daarmee basta. Vandaag wordt niemand meer uit de werkloosheid gesmeten, hij is doodgewoon geen vergoedbare meer wegens artikel zoveel en daarmee basta. In beide gevallen is het duidelijk dat het woordgebruik de lading moet verdoezelen of in vele gevallen de situatie onverstaanbaar maken. Deze inleiding om aan te tonen dat men ook vandaag vaak progressiviteit in al zijn vormen in vergelijking stelt met het socialisme. Ik stel trouwens vast dat heel wat mensen en groeperingen hun progressief denken vaak eenzijdig, laat staan hypokriet gebruiken. Is het een vorm van progressiviteit in een Europees Parlement rond te lopen met een gescheurd hemd, jeansbroek (liefst vuile) en kapotte sandalen. Voeg bij dit alles als het kan een baard en U bent "progressief'. Is het een vorm van progressiviteit pleidooien te houden voor de "kleinschaligheid in de landbouw" en tegelijk de ekonomische gevolgen niet te willen onderzoeken? Is het een vorm van progressiviteit aan armoede voorbij te gaan als men niet beseft wat eigenlijk armoede betekent? Is het een vorm van progressief denken als men bijv. in Antwerpen wonende alle ordentelijke verkeersbanen in Zuidoost-Vlaanderen onmogelijk maakt, terwijl men zelf alle mogelijke autoroutes gebruikt? Is het een vorm van progressiviteit vanuit zijn riante villa pleidooien te houden tegen nodeloos gebruik van gronden? Waarom deze voorbeelden? In de eerste plaats bestaan zij en wijzen zij op een vaak hypokriete instelling. In de tweede plaats citeer ik ze omdat de problemen die ik aanraak reëel zijn en bijgevolg in een ruimer kader hun oplossing dienen te krijgen en dat socialisten de plicht hebben het probleem van de dualiteit "ekologie- ekonomie" in zijn werkelijke gedaante te ontleden en oplossingen voor te stellen. De ekoloische beweging moet ook de natuurlijke vijand zijn van het kapitalistisch systeem, echter is deze strijd een onderdeel van een globale socialistische strijd. De klassieke socialistische kritiek op het kapitalisme staat nog recht overeind wat mij betreft. Het gaat nog steeds om een vermaatschappelijking van het ekonomisch leven. Niet op een centralistische manier, maar onder andere door decentralisatie en door meer bedrijfsdemokratie. En het gaat ook nog steeds om het hooghouden van de solidariteit met de achtergestelden in de samenleving die geen maatschappelijke invloed kunnen uitoefenen. Hoe kan de arbeidersbeweging op moderne wijze greep houden, nee krijgen op de ekonomische processen? Hoe zorgen we ervoor dat de mensen die willen werken zich niet hoeven te schamen voor hun werkzaamheden? Hoe kunnen we de ekonomische aktiviteit met andere woorden richten op produkten die maatschappelijk nuttig zijn? Hoe kan de kwaliteit van de arbeid verbeterd worden? Dit is zeker geen eenvoudige opdracht, maar uiteindelijk zal men aan deze problemen een oplossing dienen te geven. De strijd voor socialisme was nooit gemakkelijk of eenvoudig. Immers, het was onder vooral het impuls van Achiel Van Acker dat de besluitweg van 28 december 1944 tot stand kwam. Hierin wer den de grote principes van deze volksverzekering vastgelegd. Een sociale zekerheid waarvan de basis de solidariteit is en die dus niet teruggrijpt naar sussende liefdadig heid, noch steunt op het principe van de "staat van behoefte". Het SP-Congres over de sociale zekerheid wordt voorafgegaan door een ruimere diskussie binnen de rangen van de socialistische bewe ging. Daartoe wordt eerstdaags een werkgroep opgericht binnen het fe deraal SP-bestuur, aangevuld met deskundigen en geïnteresseerden uit de ganse gemeenschappelijke ak tie, en zelfs - als het van ons af hangt - uit de nieuwe sociale bewe gingen. In een eerste faze zal een werktekst besproken worden die opgesteld is door het socialistische studiecen trum SEVI. Vragen zullen zijn: Op welke principes moet een ver nieuwde sociale zekerheid geba seerd zijn? Hoe moet deze worden georganiseerd en beheerd? Moeten we tot een eenheidsstelsel komen tussen arbeiders, bedienden, amb tenaren en zelfstandigen? Waar ligt de verantwoordelijkheid van de pa troons en van de overheid? Hoe moet deze sociale zekerheid wor den gefinancierd? Wat betekent so lidariteit anno 1990, of zelfs in het jaar 2000? Om deze diskussie te stimuleren willen we in een van de volgende "Voor Allen" een algemeen beeld schetsen van de huidige sociale ze kerheid. Bovendien zullen we de verschillende analyses weergeven die leven binnen onze rangen. We zullen tevens de elementen formu leren van wat wel eens de "groene" sociale zekerheid wordt genoemd, en vertrekt van de idee van het basisinkomen. Hopelijk zullen de publicaties om trent dat dossier verschillende par tijgenoten en vrienden stimuleren om mee te werken in de federale werkgroep sociale zekerheid.

Voor Allen | 1987 | | pagina 1