WEEEBLAD VLAAMS rMEnsVi® SSSKKÏ ■I en Daarom verwijdering van de 16 T, 5I 73 toe Speciale editie Tegen de achtergrond van het neo-liberale beleid neemt de noodzaak van sa menwerking tussen allen met een gelijkgerichte maatschappij-opvatting al leen maar toe. Versnippe ring en onwil tot samen werking speelt enkel maar in de kaart van de neo- liberalen. 1 mei is dan ook niet langer een feest- maar in de eerste plaats een strijddag, en tevens een dag van bezinning over het po litieke en sociaal-ekonomi- sche beleid in ons land. In bovenvermeld kader blijft de progressieve frontvorming en het streven naar maximale openheid een prioriteit. Het mag dan al modieus zijn zich buiten het politieke enga gement te houden, de waarheid is dat men op die wijze in feite het huidige machtsbestel verder laat begaan. Ook Agalev zal gaandeweg met dit dilemma worden gekonfronteerd: ofwel met idealistische standpunten aan de kant blijven staan, ofwel op het terrein maximaal de din gen trachten te verbeteren. Groenen zijn voor de SP geen politieke tegenstrevers in de traditionele betekenis van het woord. Daarvoor sluiten hun ideeën vaak te nauw aan bij authentieke demokratisch so cialistische bekommernissen. Maar ook in een demokratie is beleid een kwestie van macht. Dagdromerij verandert daar niks aan. Om het op een luchti ge manier te zeggen: ook in politiek liggen pijn en plezier dicht bij elkaar, tenminste in dien men de daad bij het woord wil voegen. Konkreet aktieprogramma In het korte bestek van deze bijdrage beperken we ons tot een aantal voor de hand liggen de elementen. Strijd tegen de werkloosheid Dit punt blijft voor de SP de absolute hoofdbekommernis. Logisch, als zelfs minister Han- senne openlijk bekent "J'ai peur qu'on oublie les chö- meurs". Het liberale wonder middel tot oplossing van de werkloosheid is duidelijk een fabel gebleken. Inleveren bete kent weliswaar meer winsten, maar daarom nog geen nieuwe jobs. Vooral als die bijkomende winsten daarenboven in het bui tenland worden belegd. Ar beidsduurverkorting en betere verdeling van de beschikbare arbeid blijven geschikte midde len om een deel van de werk loosheid op te vangen. Even eens essentieel zijn specifieke programma's voor jongeren. Als er geld is om pensioenspa ren te financieren, is er geen excuus mogelijk om op dit vlak geen extra-inspanningen te doen. Rechtvaardigheid is geen ildel woord De CVP-PVV-regering voert een fundamenteel oneerlijk be leid. De sterkste schouders heb ben helemaal niet de zwaarste lasten moeten dragen. Terwijl inkomens uit arbeid evenals de vervangingsinkomens steeds zwaarder worden belast en mochten opdraaien voor de kri- sis, ontsnappen bedrijven, be leggers en vermogens steeds meer aan de fiskus. En toen verleden jaar de daling van de olieprijzen en de inge voerde produkten weer behoor lijk was toegenomen, waren het niet de "werkpaarden" die de haver kregen. De SP zegt daar om krachtig: het is nu de beurt aan inkomens uit arbeid, of het nu om kaderleden, arbeiders of bedienden gaat. Prioritair is de verbetering van hun koop kracht. Sociale zekerheid Eindelijk schijnt ook de CVP tot het inzicht te komen dat het de PVV er echt om te doen is het stelsel van de sociale zeker heid te reduceren tot een soort nationale openbare onderstand. Toch worden telkens weer toe gevingen gedaan die het sys teem op de helling zetten. Voor de SP geldt één zaak: handen af van de sociale zekerheid, net zoals er geen sprake kan zijn van de verlenging van de pen sioenleeftijd voor vrouwen van 60 tot 65 jaar. Een regering met de SP is er een zonder raketten De SP houdt halsstarrig vast aan het reeds vroeger duidelijk aangetoond rakettenstandpunt. Het ziet er trouwens naar uit dat het onwrikbare verzet van de vredesbeweging in het alge meen en van de SP in het bij zonder vruchten begint af te werpen. Hoe de onderhandelin gen verder ook mogen evolue ren, het SP-standpunt blijft dat alle kruisraketten hoe dan ook uit ons land wegmoeten. Even duidelijk is de visie van de SP over de legerdienst: met de SP in de regering wordt de leger dienst teruggebracht tot maximum 10 maand. En tot besluit... Het is allicht voor iedereen zon neklaar dat het geloof in de wondermiddelen en de morali teit van het neo-liberalisme se rieuze klappen begint te krij gen. Sommigen binnen de CVP en de PSC beginnen er afstand van te nemen. Verbaal ten minste. Men blijkt er zich rekenschap van te geven dat deze politiek naar zijn breekpunten gaat. De SP is er vast van overtuigd dat een grondige aanpassing van het beleid zich meer en meer opdringt. De verantwoordelijkheid hier voor komt op de partij af. Niet om er zomaar bij te zijn maar om konsekwent te doen wat men zegt. Chris Vancoppenolle Arrondissementeel SP-sekretaris Vrijdag 1 mei 1987 49' jaargang nr. 18 Weekblad van de S.P Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst - «s'aMe" samen groeien samen winnen 1000

Voor Allen | 1987 | | pagina 1