Televisie onderweg naar de 21eeeuw i F SPAARBANK Een kindvriendelijk en eigentijds gezinsbeleid in de stad Brugge "De malaise bij de posterijen Na Dendermonde, wat met U.K.A.-^ Aalst JSSL Kanaal 90 HIER ZIJN DE WINNAARS van onze grote tombola «klavertjevier» 4 - 8 mei 1987 - «Voor Allen» door C.S.C.-Vormingswerk Gewest Aalst Jan de Lichte, of beter ge zegd, zijn bronzen skulptuur, blijft verbazend aktueel. Nog maar net was dit magistrale werk van Roel D'Haese te bewonderen, amper voor één dag dan nog, in Jan's geboor tedorp Velzeke, of nu wordt het reeds weer elders ingehul digd. Te Antwerpen, in het "beeldenkerkhof' (sic Roel D'Haese) van het Antwerpse Middelheimpark. Persoonlijk zagen we de bronzen hulde blijk aan Louis Paul Boon ook liever te Velzeke blijvend op een sokkel (de op paas maandag gereserveerde loka- tie kon onmogelijk beter) of tenminste in Aalst waar de artistieke schepper zelf het ge wild had. De Vlaamse Raad heeft - het is ondertussen bekend - het kabeldekreet goedgekeurd. Daarmee is wettelijk de weg geëffend voor het doorbreken van het omroepmonopolie van de BRT. Maar er liggen nog aardig wat vragen op tafel. Dat Brugge een stad is die op toeristisch vlak, het pareltje van Vlaanderen is, zal je wel bekend zijn. Dat Brugge een stad is die een kindvriendelijk en eigentijds gezinsbeleid tracht te voeren, valt niet zo dadelijk op. Praktische Informatie Het programma Praktisch Programma Vriendenkring Socialistisch Postpersoneel Aalst SP-Federatie Aalst ACOD-Post Gent/Aalst Vrijdag 22 mei 1987 om 19o30 Volkshuis, Houtmarkt-Aalst Roger De Clippeleire-voorzitter Vlaamse Vriendenkringen Socialistisch Postpersoneel en Nationaal Secretaris ACOD-Post spreekt over: gevolgd door debat \ËT My Alle postmensen worden verwacht Hl CSC Velzeke en CSC Studiekring Zottegem Groepsdeelname Vieze Gasten met "Schemerstad" 680.999 524.875 560.321 'Stpwmmmrn 364.264 230.698 S.V. Jan de Lichte naar Middelheim Boon en Galle, twee oude vrienden, wie kon overtuigender de auteur en de literaire en artistieke uitingen benaderen. Dat was echter niet naar de zin van de CVP-PVV-koalitie alhier. Wat denk je wel, zo'n authentieke brok pure volkskuituur in de stad, nee zeg... Dus werd het uiteindelijk Antwerpen maar, misschien in af wachting dat... en daar werd het in de namiddag van 1 mei officieel ingehuldigd. Roel D'Haese zelf was present (tegen zijn zin?), burge meester Bob Cools voerde de offi ciële stadsdelegatie aan en onze eigenste Mare Galle, Boon- en D'Haesevriend, er om de gelegen- heidsspeech te houden. Een vier honderdtal genodigden luisterden aandachtig, erg geboeid zelfs, naar onderstaande "uit het leven gegre pen" woorden van onze volksverte genwoordiger-letterkundige Ik ben afkomstig uit een door mij geliefde stad met een woelig verle den. Een streek waar altijd het pauperisme van velen in schrille tegenstelling heeft gestaan met de welstand van enkelen, waar passies vlug oplaaien, waar collaboratie welig heeft getierd en het verzet telkens weer vlug wortel heeft ge schoten, stad van overloperij van partij tot partij, van verheerlijking en vergruizing, waar het socialisme spoedig de massa achter zich kreeg, en waar de doorbraak zich het eerst heeft gemanifestfeerd door de op komst van een Priester Daens, die ook onze schrijver Louis Paul Boon heeft geboeid. Een interessante stad van kritisch en chagrijnig ple zier met volkskarnaval, dat voor sommigen een heel jaar duurt. Ik ben afkomstig uit de voorstad, die intussen is gegroeid, een voor stad met namen die volkswijken aanduiden: Spaarzaamheidsstraat, N aarstigheidsstraatV ooruitzicht- straat, Volksverheffingsstraat, Welvaartstraat, Bedrijvigheids straat enz. In die wijk woonde ook Louis Paul Boon, een buurman als het ware die ik van kindsbeen heb gekend. Achter die wijk staat het Kasteeltje van verdoemenis! De Grote Markt van Aalst is het toneel geweest van karnavalvreugde en van vreselijke gebeurtenissen. We waren er getui ge van een aanslag op Hendrik Elias, van repressie-aktiviteiten, van betogingen tegen de enorme plaatselijke werkloosheid en oude of nieuwe armoede. Er staat een Roel D'Haese mooi belfort met als leuze "Nee spe nee metu". Er is het standbeeld, niet mooi, van Dirk Martens, druk ker van het vrije woord. Er hangt de rotte sfeer van misdaad, van sociale onrechtvaardigheid, van op stand tegen de gevestigde orde en van vergelding van de wraak tegen velen, o.a. tegen Jan de Lichte die er werd geradbraakt. De sociaal geëngageerde schrijver Louis Paul Boon heeft zich opge steld tegen de kleinburgerlijke ge noegzaamheid en hij schrijft: "Dat is de eeuwige domheid van de kleine man die zich voorstelt, peins eens, dat ook hij al mag beginnen a-sociaal te leven." Boon smeekt, duwt en dringt, schopt soms om tot groter begrip en solidariteit te komen, hij wil het socialisme voortdurend weer ver der opbouwen. De tedere anarchist geraakte soms in zware buien van ontmoediging en vroeg zich af: "Wat heeft het alles voor zin? Jan de Lichte is een getergde die, jonge man, om zich heen de zwarte ar moede zag, onderdrukking, ver knechting, profitariaat, ontaarding. Als we niets meer te verliezen heb ben, hebben we alles te winnen. Boon heeft over De Lichte .een meesterlijke roman geschreven, hij heeft met het weinige dat hij kon vinden over Jan de Lichte, een literaire held geschapen, die dege nen die de roman hebben gelezen uit hun herinnering niet meer kwijt raken. Diezelfde Jan de Lichte had ook op Roel D'Haese, eveneens afkomstig uit het arrondissement Aalst, grote indruk gemaakt. Al in zijn kinderjaren had men hem als dé boeman voorgesteld. En toen mijn voorganger Bert Van Hoo- rick, als schepen van kuituur, hem ongeveer twintig jaar geleden vroeg, iets te maken voor Aalst, heeft hij geantwoord: "Voor Aalst maak ik alleen Jan de Lichte". De verschrikkelijke Jan de Lichte uit zijn kinderjaren wou hij uit zichzelf bevrijden als ware het om uit zichzelf, via zijn kunst, het kwaad te rukken, maar tegelijk wou hij de wanhopige in een wan hopige tijd, met de handen strelen. Na hem uit zachte was te hebben gekneed, de jongeman die de revol te van de grote en nooit nutteloze helden had gevoeld, de mythe, de fantasie, die één van de ontelbaren was die hoopte voor hem en zijn volk of volkje dat eens door solida riteit meer rechtvaardigheid zou heersen, maar die wellicht de gave niet had om zijn revolte om te zetten in de nodige macht om din gen te veranderen. Ach, burgemeester, promotoren, geachte aanwezigen, hoe graag hadden wij Jan de Lichte van Roel D'Haese in onze stad waarvan wij een deeltje zijn, in de stad van Louis Paul Boon en van D'Haese zelf, gehad. Het heeft niet mogen zijn. Ondanks onze persoonlijke bemoeiingen en die van vele ande ren, konden wij niet op tegen de kortzichtigheid, de domme verwar ring tussen werkelijkheid en kunst, de woordvoerder van de belang rijkste fraktie in de gemeenteraad noemde Jan de Lichte "een dief, een inbreker, een moordenaar, een symbool van laagheid en onmense lijkheid, een lustmoordenaar, een wraakmoordenaar. Daarom mocht het monument als hulde aan een schrijver, L.P. Boon, er niet komen. Over degenen die het volk arm en onwetend lieten, verknechtten en verkrachtten, sprak hij met geen woord. Maar die hebben al lang hun monumenten. Zoals sommigen daden van verzet blindelings veroordelen, en zich niet willen afvragen waaróm een Che Guevara het wapen had opge nomen, waaróm onderdrukking en honger tot alles kunnen leiden. On ze dichter Hugo Claus heeft het zich wél afgevraagd in zijn onverge telijke verzen over Jan de Lichte! Prinsen, prinsessen, generaals, mi nisters, klerken, gij die ter kerke gaat naar de gezon gen messe, prijst de werkman die de tarwe doet rijzen zolang hij van de tarwe zijn part niet pakt. Prijs zijn klagen, zijn steunen, zijn verdriet want daarmee verdient hij een le ven na dit leven terwijl gij alvast vóór het verrijzen in uw gekleurde, brokaten, ordentelijke, doorvoede dagen danst. Anderen leren, anderen worden gevoed en leren. Anderen hebben een vaderland, dat steekt hen in militaire kleren en in de grond. De mateloze grond. Het Beest van de Apocalyps zou komen, dat preekte men, en wel op het einde van de tijden. Ik heb het eerder gezien, te paard, in vol ornaat; het zegende en ordonneerde de troepen in onze straat. Het Beest kon in onze tijd op aarde aarden omdat het ons van jongsaf liet geloven dat het de ordening was van Hem Hierboven. Het heeft ons veel peren gestoofd, het Beest toen het onderwees wat waar is. De waarheid van koning, burg graaf, kannunik, notaris, fabels over het goede, het ware, het schone over boete, vergaren, demonen. Het leerde: het aards bestaan is van geen tel, er is een onsterfelijke ziel nu en later en er is veel kans dat zij belandt in de buik van de hel. Waarom zit Maurits, Maarschalk van Saksen dan nu al op zijn schimmel als op een troon in de hemel en eet hij nu al kalkoen en patrijs en pauw. Nu al rijstpap met gouden lepels en drinkt hij zich blauw en viert hij blauwbloedig feest en regeert hij met zijn gnomen van economen over het wraakzuchtige beest van een staat die winst en rente vreet en schijt en vermenigvuldigt, recht schrijft met kromme regels geregeld naar een onwrikbare wet der dingen die alleen wie niets heeft beschul digt? Hoewel wij U benijden, U, bevol king van Antwerpen, verheugen wij ons er toch over dat de Stad van Heren, zoals Marnix Gijsen Ant werpen noemde, haar armen heeft geopend - en dit, zoals Roel D'Haese heeft gevraagd: op 1 mei - voor iemand die, evenzeer als de Antwerpenaars, zoals Pol de Mont in zijn Sinjorenlied schreef: "Hij kan niet, wil niet, zal niet bukken!" - deel uitmaakt van ons historisch patrimonium dat ons heeft gemaakt wat we zijn. Zijn ons belangrijke Archief en Museum voor Vlaams Cultuurleven hier ook niet onder gebracht? Maar Jan de Lichte, noch L.P. Boon, mogen in een museum als zodanig worden geplaatst. Hun plaats ware beter daar geweest waar massa's mensen hen kunnen zien. Maar dat is misshien een wens voor later? Draag zorg voor dit tedere beeld, van de wanhopige die niet anders heeft gekund, een hulde aan een ander teder man, Louis Paul Boon, gemaakt door iemand die, hoewel terecht wereldvermaard geworden, zichzelf is gebleven: een Vlaming die het verleden van zijn volk niet is vergeten en nu een beeld uit zich zelf heeft gereten als hulde aan Boon, maar ook als symbool van de opstandigheid die zal blijven tot iedereen zal kunnen léven. Marc Galle Hoe zal op de kommerciële zender de verhouding liggen tussen infor matie, vorming en ontspanning? Hoe ziet een "kommerciële" nieuwsdienst eruit? Wat wordt het aandeel van de produkties van ei gen bodem? Zal de Vlaamse beeld industrie opgewassen zijn tegen het massale én goedkope aanbod van Amerikaanse pulpseries? Maar er is meer. Er is bijvoorbeeld de SP die klacht wil neerleggen bij het Hof van Straatsburg, die vindt dat ook de BRT toegang moet krijgen tot de omroeppubliciteit en die - eens ze opnieuw regeringsver antwoordelijkheid heeft - het ka beldekreet wil wijzigen. Bovendien - en dit wordt in de hele kabeldiskussie wel eens vergeten - voorziet het dekreet ook de moge lijkheid om lokale televisiestations op te richten. Wie gaat met die mogelijkheid iets doen en wie gaat dat dan betalen? Kan de sociaal-kulturele sektor hierin afwezig blijven? De CSC dacht van niet. Ze wil daarom de hele problematiek van het nieuwe Vlaamse medialand- Het gevoerde beleid in Brugge is de moeite waard om eens onder de loupe te nemen. Vandaar het geplande bezoek aan een aantal realisaties van Brugge. Voor wie een aantal konkrete ini tiatieven van naderbij wil bekijken, is dit een unieke gelegenheid. Je kan zeker inspiratie en ideeën opdoen in het kader van de komen de gemeenteraadsverkiezingen. Wanneer: donderdag 21 mei 1987 Waar? Samenkomst om 9u30, Ste delijk Infocentrum (vlakbij de vis markt), Braambergstraat 15, 8000 Brugge. Kostprijs: 180 fr. voor middagmaal, koffie en alle dokumentatiemate- riaal. Wie meer wil weten over het be- schap eens duidelijk uittekenen. Antwoorden zoeken op technische vragen, op strategische vragen, op ideologische vragen... We willen dat doen samen met U op donder dag 21 mei in het Kasteel van Ham te Steenokkerzeel. 10.00-10.45 u.: Johan Op de Beeck over "Het einde van de public broad-casting" 10.45-11.15 u.: Michel Gewillig over "Technologische vernieuwin gen" (high-definition TV, stereo- TV...) 11.15-11.45 u.: Jacques Van der Sichel over "Internationale ontwik kelingen van het televisie-nieuws" 11.45-12.15 u.: Bert Hermans over "De BRT in een nieuw media landschap" 12.15-12.35 u.: vragen 12.35-13.30 u.: broodjesmaaltijd 13.30-14.15 u.: Luc Van den Bos sche over "Het kabeldekreet: knel punten en mogelijkheden" 14.30-16.30 u.: werkgroep lokale TV met een inleiding door Alex Fordijn. Datum: dondedag 21 mei van 10 tot 16.30 u. Plaats: Kasteel van Ham te Steen okkerzeel Prijs: 250 fr., dokumentatiemap en broodjesmaaltijd inbegrepen. Inschrijvingen: C.S.C.Keizerslaan 13, 1000 Brussel. Tel.: 02/ 513.26.12. zoek aan de stad Brugge kan te recht bij de Socialistische Vrou wen, Keizerslaan 13 te 1000 Brussel - tel.: 02/513.28.78 - post 158. Inschrijvingen graag vóór 15 mei 1987. 09.30 u.: Ontvangst in het stedelijk infocentrum 10.00 u.: Welkomstwoord en inlei ding door Georgette De Vriese, schepen van de stad Brugge. Voorstelling van de verschillende sociale diensten en realisaties van de stad, o.a. dagmoeders, kinder opvang, gehandicapten- en bejaar denbeleid. Diskussie en vragen. 12.30-14.00 u.: Middagmaal. 14.00-15.00 u.: Geschiedenis van het vluchthuis met mogelijkheid tot diskussie over de werking van het vluchthuis en vrouwenhuis. 15.00-16 u.: Bezoek aan de stadsbi bliotheek waar het kinder-, speel- en opvangcentrum gevestigd is evenals de bibliotheek en de lees- groepjes voor kinderen. 16.00-16.30 u.: Bezoek aan het vluchthuis 17.00 u.: Evaluatie en slot. Zondag 10 mei 1987 om 20 uur Tent, binnenparking Egmontkasteel Afspraak aan de tent om 19u45 WINNEN EEN WAGEN i AUDI 100 J QOLF c WINNEN EEN VIDEO PHILIPS VHS \nnmmm7m. B 09 261.342 09 livmiimimiM 810.139 09 309.658 ÊiytmwbiMMA 589.248 I 528.303 09 598.606 09 De trekking werd uitgevoerd op 22 opril 1987 onder toezicht von Meester Daniel TAEkELS, gerechtsdeurwaarder te Vilvoorde. Alle uitgereikte biljetten namen deel oan de trekking. Alle voorziene prijzen worden daadwerkelijk toegekend. De op 1 september 1987 niet uitge reikte prijzen blijven eigendom van C0DEP. BENT EEN VAN DE GELUKKIGE WINNAARS Neem dan vlug contact op met onze hoofdzetel: tel. 02 2149775 U krijgt er alle nodige Inlichtingen l.v.m. de overhandiging van uw prijs. Hartelijke gelukwensen aan de winnaars, CODEP coöperatieve vennootschap CODEP Hoofdzetel: Galllei'laan 5, bus 16, 1030 Brussel, tel. 02/2149711 en 75

Voor Allen | 1987 | | pagina 4