Msjlit 1 Mei-betoging te Geraardsbergen 2 Mei te Ninove Militantisme en sociale zekerheid 'Wü£'j\ 1 Mei te Aalst ABVV 5T «Voor Allen» - 8 mei 1987 - 5 Federale 1 Mei 1987 Vervolg van pag. 1 Het beleid van Martens, Verhofstadt en Co. draait uit op een regelrechte mislukking, uitzondering gemaakt voor de grote ondernemers, de financiële milieus en tutti quanti. Wie dacht dat het kapitalisme "dood" was, heeft zich duidelijk vergist: sociale rechtvaardigheid heeft plaats moeten maken voor ongebreideld winstbejag, de rege ring is gedegradeerd tot een soort waterdrager van het patronaat maar zonder enige tegenprestatie. Volgens onze ex-minister is deze vaststelling geenszins overdreven: de koopkracht blijft verder afbrok kelen, de armoede blijft toenemen evenals de werkloosheid. Alles gaat beter, zeggen de regeringsleden, inderdaad, sinds enige dagen kun nen nu ook de ruim zeshonderd werknemers van het bedrijf Manta in Waasmunster erover meepraten. Een voorbeeld uit de reeks getrof fenen, ook in ons eigen arrondisse ment. Als tegengewicht citeerde Mare Galle nogmaals de principes van het sociaal-ekonomisch SP-Alter- natief, weliswaar aangepast aan de aktualiteit en met prioriteiten voor een aantal krachtlijnen. Trouwens speciaal voor 1 mei werd dit nieuwe aktieprogramma gekoncipieerd. In dit kader pleitte hij voor een aktief industrieel beleid op basis van se- lektieve relance, een strenge en samenhangende prijzenpolitiek, minder belastingen voor inkomsten op werk, het niet raken aan de basisprincipes van de sociale zeker heid, het behoud van het wettelijk pensioen, de niet-verhoging van de pensioenleeftijd voor vrouwen en betaalbare sociale huurprijzen. Speciale aksenten legde Mare Galle ook nog op het behoud van het leefmilieu en, de les van Tsjernobyl indachtig, een radikale stop voor kernenergie. Alternatieve energie bronnen zijn een must. Last but not least kwam het defensievraagstuk aan bod: het SP-standpunt van de SP blijft ongewijzigd, alle raketten uit het land! Mare Galle zag de toekomstper- spektieven van de regering weinig rooskleurig: de dossiers waarmee zij geen raad weet zijn overtalrijk en haar interne doodstrijd is al enige weken begonnen. Weinigen zullen echter om haar heengaan rouwen. De toespraken van Herman De Loor en Willy Vernimmen op di verse plaaltsen te velde liepen zo wat parallel. Centraal stonden twee aspekten. Ten eerste een oproep tot meer en strijdbaarder militantis me, nu meer dan ooit in het teken van de nakende gemeenteraadsver kiezingen en met een dreigende regeringskrisis in het vooruitzicht. Willy Vernimmen had het daarbij over een teruggrijpen naar de echte socialistische waarden, solidariteit, verdraagzaamheid, zekerheid enz. geschetst in een ruimere motivatie van de milijant. Daarnaast vroeg hij speciale aandacht voor de pro blemen van de sociale zekerheid. De SP wil ten allen prijze vermij den dat de sociale zekerheid zou afglijden naar een soort openbare onderstand. Nochtans is dit onder de huidige CVP-PW-regering het geval. De SP stelt dan ook onver kort dat niet mag worden geraakt aan de basisprincipes van de sociale zekerheid en de financiering ervan moet in de toekomst worden veilig gesteld. Boven alles moet de sociale zeker heid een individueel recht zijn en blijven. In verband met de pensioenen stelt de SP dat alle privé- en bijkomende pensioenregelingen geen alibi mo gen zijn om het wettelijk pensioen uit te hollen. Wij pleiten eveneens voor een verhoging van de kleine pensioenen en voor de niet-verho- ging van de pensioenleeftijd voor vrouwen. Daarnaast had Herman De Loor het ook over de nefaste socio-ekonomische ontwikkeling in ons arrondissement zelf en de infra- struktuurproblematiek. En als overtuigd Europeaan stelde Willy Vernimmen uiteraard de hele vre- des- en veiligheidsdiskussie in de Europese kontext. Chris Vancoppenolle AALST GEEN BAKET.ten

Voor Allen | 1987 | | pagina 5