EOlTORiaAL Korte en unanieme in Erpe-Mere gemeenteraad Rekeningen kerkfabrieken voor het eerst negatief geadviseerd te Aalst Binnen in Wat met het UKA-kantoor te Aalst De zaak H. te V. CVP bindt in Taxistop te Zottegem "De malaise bij de posterijen Na Dendermonde, wat met U.K.A.-Aalst?" Vlaams e Vrlen \tienkh ng Socialistisi ;A Poslpe oneel ACOD-Post Gent-Aalst Vriendenkring Socialistisch Postpersoneel Aalst SP-Federatie Aalst Vrijdag 22 mei 1987 om 19u.30 Volkshuis, Houtmarkt-Aalst Aankoop auto en bromfiets Verkopen en slopen Wegeniswerken Afschaffen Dieveweg Roger De Clippeleire- voorzitter Vlaamse Vriendenkringen Socialistisch Postpersoneel en Nationaal Secretaris ACOD-Post spreekt over: gevolgd door debat Alle postmensen worden verwacht UI Doelstellingen Veilig Verzekering Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 15 mei 1987 49* jaargang nr. 20 Weekblad van de S.P Vorige dinsdag haspelde de gemeenteraad, in afwezigheid van de raadsleden Van den Steen P., Van Durme L. en Vindevogel D. en van sche pen Mallefroy, een 15 punten tellende agenda af in onge veer drie kwartier. Alle pun ten werden daarenboven una niem goedgekeurd. De raad zegende trouwens zichzelf: de zitpenningen werden opgetrok ken van 950 naar 1900 fr. per zit ting, met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1987. Deze verhoging werd voorgesteld door de provinciegouverneur en beoogt de gelijkschakeling in de verschillende provincies. Sedert geruime tijd werden tal van administratieve stukken niet meer thuisbezorgd door de gemeentelij ke politie. Er werd dan ook een personeelslid belast met deze thuis- bestelling. Om deze nieuwe dienst verlening naar de bevolkig toe vlot te laten verlopen besliste de raad een rijwiel met hulpmotor aan te kopen om bijvoorbeeld militiestuk ken, onderzoeken naar modo en incommodo, uitnodigingen afhalen nieuwe passen e.d. te bedelen. Voor de dienst "Openbare Wer ken" zal een stationwagen aange schaft worden. Er is een krediet voorzien van 450.000 fr. doch de motor moet 2000 cc zijn, vermits deze regelmatig zware aanhangwa gens moet trekken. Het gemeentebestuur is reeds ge ruime tijd bezig zich te ontdoen van enkele voormalige gemeentehui zen, die niet meer gebruikt worden door de gemeente en derhalve in verval geraken. Zo werd reeds eerder beslist de gemeentehuizen van Bambrugge en Burst in verschillende loten te ver kopen. Ook het gemeentehuis van Vlek- kem wordt verkócht, doch een strook van 1,8 m breed zal afge staan worden aan de parochiale werken. Aldus wordt de toegang tot de parochiale zaal verbreed ter wijl het te verkopen perceel een_ weinig verkleint. Het oud-gemeentehuis van Vlek- kem wordt niet verkocht, doch ge sloopt. De grond wordt voorlopig niet verkocht. Een rooilijnplan uit 1957 van de deelgemeente Mere voorziet een verbreding van de rooilijn van 5 meter naar 10 meter. Teneinde de ze rooilijn te kunnen realiseren wordt bij elke verkaveling gratis grondafstand bedongen. Aan de Leirekensweg te Eronde- gem werd een voorlopig rooilijn plan goedgekeurd met een breedte van 6 m. Daardoor hoöpt men de problemen met de riolering te kun nen oplossen. Achteraan deze doodlopende weg wordt een pijpe- kop voorzien. Op verzoek van de NMBS wordt het watervoorzieningsnet aan de overweg Veldstraat-Stokt aange past. De werken worden geraamt op 360.000 fr. en integraal betaald door de NMBS. De gemeente Haaltert plant verbe- teringswerken aan de Bosstraat. Deze straat vormt over een afstand van 147 m de grens met de deelge meente Mere en noemt daar Top molenstraat. De werken worden geraamd op 17 miljoen, waarvan echter slechts 2 miljoen ten laste van Erpe-Mere. Daarom werd Haaltert als opdrachtgevend be stuur aangeduid. De Dieveweg te Erpe schijnt een moeilijk te vinden wegeltje te zijn dat daarenboven sedert jaren niet meer gebruikt wordt en daardoor ontoegankelijk is geworden. De vraag tot gedeeltelijk afschaffen van deze Dieveweg is echter onmo gelijk vermits er bezwaarschriften ingediend werden die ontvankelijk en gegrond zijn. Voor twee eige naars zou immers de toegang tot hun eigendom onmogelijk worden. De ingediende aanvraag werd der halve afgewezen. J.V.M SP-raadslid Patrick De Smedt kon tijdens de laatste gemeenteraad (14 april 11.) zijn oren niet geloven. Inder daad, voor het eerst sinds jaren werden de rekeningen van de kerkfabrieken ook door de meerderheid afge keurd. Waarnemend burgemeester De Maght stelde dat de kerkfabrieken (op 4 na) alle teveel en te hoge kredietoverschrijdingen hadden ge maakt in 1986 om positief geadvi- Gemeenteraadsdiscussie over de ziel van het kind: Aalsters CVP- PVV-bestuur kiest voor vrij P.M.S., pag. 2 Krisis geen alibi om sociale klok terug te draaien, pag. 2 Gorbatsjov gedribbeld door Platini te Appelterre - Eichem, 'pag. 6 Bezoek aan het Horta- museum, pag. 4 Jos Muyres (Nederlander) pareert: "JefCoeck, ter zake", pag. 4 Milieu-weekend en milieudag, pag. 5 seerd te kunnen worden. Gunstig advies kon enkel verleend worden aan de Protestantse kerk, Sint-Martinus Gijzegem, Sint-Mar- tinus Moorsel en OLVHemelvaart Nieuwerkerken. Patrick De Smedt, die sinds jaren op basis van dezelfde argumentatie via negatieve adviezen sanctione rend wenste op te treden werd vroeger nooit gevolgd. Hij toonde zich dan ook verheugd over het voorstel van de waarnemende bur gemeester. Hij stelde nogmaals dat negatieve advisering de meest dwingende wijze is om de kerkfa brieken ertoe aan te zetten hun begrotingen op een ernstiger wijze op te maken. "Vijftien van de acht tien kerkfabrieken maakten zich in 1986 schuldig aan in totaal 104 kredietoverschrijdingen", aldus De Smedt. Op een onthouding voor St.-Paulus na, omwille van het feit dat zij als nieuwe parochie nog geen begro ting hadden opgemaakt, volgde de SP-fraktie het voorstel van de meerderheid. Of was het de meer derheid die de SP volgde? De VU stemde gunstig voor alle reke ningen. Tijdens dezelfde zitting gaf de raad aan de kerkfabriek Sint-Jozef Aalst machtiging voor een lening van 123.368 fr. Ook werd 100.000 fr. supplement goedgestemd bovenop de voorziene 2 miljoen stadssubsi- die voor de restauratie aan de Be gijnhofkerk. Tenslotte werd ook het voorontwerp voor herstellings werken aan de Sint-Martinuskerk Aalst (130.898.840 fr.) gunstig geadviseerd. Sinds het einde van vorig jaar duiken bij de Posterijen voortdurend plaatseijke so ciale konflikten op. De Post wordt immers gereorgani seerd in het kader van het plan "Post 90", dat het resul taat is van de doorlichting van het studiebureau Team Con sult. En dit heeft nogal wat gevolgen op het vlak van de tewerkstelling. In de media werd ruimschoots aan dacht besteed aan het eerste UKA- kantoor DENDERMONDE dat op 20 december 1986 plechtig werd ingehuldigd. Ondertussen blijkt duidelijk dat het Plan 90 te Dender- monde grondig faalt: brieven wor den laattijdig besteld en kranten hebben soms tot drie dagen vertra ging... En zeggen dat men aan de klanten een betere service be loofde! In het najaar zou ook te AALST met een UKA-kantoor gestart wor den. Wat is nu een UKA-kantoor? Een UitreikingsKantoor (U.K.) van het type A is een kantoor dat 24 uur op 24 werkt. In totaal moe ten over het land een 65-tal UKA's komen. Het UKA-kantoor Aalst dat dus een regionaal kantoor zou worden, zou volgende kantoren omvatten: de kantoren van de hui dige fusiegemeenten, Lede, Sint- Lievens-Houtem, Erpe-Mere, Haaltert, Denderleeuw, Ninove, Herzele en Geraardsbergen. Het spreekt vanzelf dat een derge lijke reorganisatie niet alleen gevol gen heeft voor het kliënteel, maar ook voor het personeel. Om één en ander te verduidelijken spreekt op 22 mei 1987 om 19u30 in het Volks huis te Aalst, Roger De Clippelei- re, voorzitter van de V.V.S.P. en Nationaal Sekretaris A.C.O.D.- Post. Op deze avond die ingericht wordt, samen met ACOD-Post Oost-Vlaanderen, mag geen enkel personeelslid van de Post ontbre ken !- "Much a do about nothing", schreef William Shakespeare reeds een paar eeuwen terug, maar de titel van deze komedie blijft sprankelend actueel nu bijzonder in het licht van de recentste politieke ontwikkelingen in ons landje: de zaak H. te V. zoals de hele Happart-mallemolen eufemistisch omschreven wordt, is door een partijtje koehandel tussen CVP en PW dan toch niet uitgegroeid tot struikelsteen voor de regering Martens VI. Vaudeville of tragi-komedie met de Voerense (ex)burgemeester-eerste schepen-waarnemend burgemeester (hoe geraakt jan-met-de-pet nog uit deze hele wirwar?) als hoofdacteur en de PSC als organisator die met de winst aan de haal gaat. Katholieken en liberalen hebben dus de strijdbijl (voorlopig?) begraven. Vorig weekend nochtans schreeuwden de voorzitters van PSC en PRL nog moord en brand over het uitvindsel van de Limburgse CVP voor het sturen van een regeringscommissaris naar Voeren. Het kan echter verkeren, zei Bredero reeds, en in dit specifiek geval keerde de wind nog veel vlugger dan gedacht. Via RTL dreigde premier Martens bijna onverholen met de mogelijke val van de regering en zie, de PW, machtsgeil zoals steeds, riep al spoedig op tot bezinning. De regering moest een nieuwe kans krijgen want er zijn nog zoveel andere zaken te doen. Vorige woensdag zou dan voor de regeringstoekomst de cruciale dag moeten worden, maar ook dat werd een lachertje. Na nochtans harde en terechte interpellaties in de Kamer van o.m. Marc Galle, Vic Anciaux enz. kwam premier Martens doodleuk verklaren dat de regering binnenkort een wetsontwerp zal indienen voor de oplossing ten gronde voor de problematiek van de politieke mandatarissen in de taalgrensstreek en de Brusselse randgemeenten. Voor het serene verloop van de nakende gemeenteraadsverkiezingen zou het parlement reeds spoedig er de goedkeuring mogen aan geven. Vliegt het nochtans korrekte alles oplossende wetsvoorstel-Galle van de SP ook nu weer naar het verdomhoekje? SP-fractievoorzitter Louis Tobback bestempelde het hele geschipper tussen de regeringspartijen als een reusachtige koehandel met als enige bedoeling het nog eventjes verlengen van de looptijd van de wankele coalitie, reeds lang ondergraven door allerlei serieuze meningsverschillen? Het kushandje van madam Neyts naar Tobback en Van Miert een veeg teken aan de wand? Hoe dan ook, de PSC heeft duidelijk haar zin gekregen: de Limburgse Bestendige Deputatie zal afzien van de procedure tot sturen van een regeringscommissaris, en gouverneur Vandermeulen zal dan ook niet in beroep moeten gaan. En daarenboven zal in het te verwachten wetsontwerp de eis tot taalkennis van de streektaal wellicht geen verkiesbaarheidsvoorwaarde meer zijn. Voor hoelang nog deze mallemolen? Allicht had Engelse William uit de aanhef ook rond dergelijke toestanden, "wereldschokkende dorpspolitiek", een cynisch stuk kunnen uit de ganzeveer schudden. Paul Van der Niepen Sénateur Onbekend is onbemind. Zo vergaat het momenteel ook nog enigszins de lifthaltes die reeds in heel wat Vlaamse steden en gemeenten ingericht zijn. Betaald liften- is noch tans voor velen interessant, vooral als aanvulling op het openbaar vervoer voor tra- jekten en tijdstippen waar dit laatste niet in staat is om aan de verplaatsingsbehoeften van de bevolking te voldoen. Begin 1986 bestonden reeds in 60 gemeenten in totaal 195 lifthaltes. Die lifthaltes zijn veilige afspraak- punten voor automobilisten en kos- tendelende lifters. Aangezien op het genoemde ogenblik in de Eg- montstede ook reeds 24 aangeslo ten taxistop-gebruikers woonden, besloot de stedelijke overheid al evenzeer te gaan meewerken en tot de installatie van lifthaltes over te gaan. Momenteel bevinden zich in Zottegem reeds een tweetal derge lijke lifthaltes. Een derde wordt gepland voor de zeer nabije toe komst. Daar vele niet-gemotori- seerde weggebruikers tot nu toe nog enigszins onwennig staan tegenover het verschijnsel Taxistop en daar diezelfde taxistop toch heel wat voordelen te bieden heeft, gaan wij ten behoeve van onze lezers uitvoerig in op het taxistop-lifthal- teprojekt in zijn geheel. Het Centrum voor Positieve Aan wending "TAXISTOP", gevestigd te Onderbergen 51-Gent, probeert reeds sinds enkele jaren met pro- jekten als TAXISTOP en CAR POOL de leemten van het open baar vervoer op te vullen en dit voornamelijk in de niet-stedelijke gebieden waar, zoals bekend, het openbaar vervoer onmogelijk in staat is en kan zijn om aan de verplaatsingsbehoeften van de ge bruikers te voldoen. Zoals blijkt uit experimenten in Nederland, wordt het sukses van dergelijke projekten aanzienlijk verhoogd indien het betaalde liften gekombineerd wordt met lifthaltes. Deze vaste afspraakpunten tussen liftbieders en liftzoekers hebben naast een praktische ook een sym bolische betekenis, waardoor het "elkaar meenemen" bij het ruime publiek eveneens gemakkelijker in gang vindt. De Nederlandse erva ring leert immers dat de bevolking precies via lifthaltes de stap naar het "elkaar meenemen" veel ge makkelijker zet. Zoals reeds hogerop gezegd, zal het lifthaltenet dat momenteel in heel Vlaanderen langzaam tot stand komt, vooral aan inwoners van niet-stedelijke gebieden een nieuw verplaatsingsmiddel bieden, dit als aanvulling op het openbaar vervoer. Lifthaltes beveiligen in grote mate het liften. Lifthaltes bieden immers het voordeel dat vanuit de omge ving en vanwege de andere lifters een grotere sociale kontrole tot stand kan komen. Men kan met lifthaltes, zeker in kleine gemeen ten, vrij gemakkelijk achterhalen wie bij wie is ingestapt en wanneer. En dat op zichzelf is al een stevige preventie tegen eventuele misdadi ge bedoelingen. Bovendien bieden de bij TAXI STOP aangesloten leden nog een extra-beveiliging, vermits zij, naast een verzekering, ook een persoon lijke lidkaart met foto bezitten, die jaarlijks moet worden hernieuwd. Aangesloten automobilisten van hun kant ontvangen een zelfklever die op de voorruit van hun wagen kan worden aangebracht. Er leeft bij de bevolking een taai misverstand dat zegt dat automobi listen die lifters meenemen, niet verzekerd zijn. Lees door pag. 7

Voor Allen | 1987 | | pagina 1