OCMW-tewerkstelling van kansarmen Mag en werkloze arbeid verrichten? Verhoging bestaansminimum DE hOR6EU Brugrustpensioen verlengd ABW-brochures Sociaal recht Aan de werklozen gewest Aalst Algemene Centrale ABW- Aalst Uitbetaling van weerverletzegels Nieuwe technologieën Infofolder jobstudenten Steunposter De Morgen Go-cart-finale I Dé finale fuif: Solac-folder legerdienst «Voor Allen» - 22 mei 1987-5 In deze tijden van toenemen de verarming en hoge werk loosheid is de tewerkstelling van kansarmen een prioritai re opdracht voor het OCMW. Naast de bestaande mogelijk heden werd de toegang tot de arbeidsmarkt voor gerechtig den op bestaansminimum on langs versoepeld. Rechtstreekse tewerkstelling Opleldingsprojekten Nieuwe arbeidskansen Besluit Tijdens de periode van werk loosheid mag een werkzoe kende onder bepaalde voor waarden arbeid verrichten voor eigen rekening of voor rekening van een derde zon der het recht op werkloos heidsvergoeding te verliezen. Toegelaten arbeid Werk voor rekening van derde Werk voor eigen rekening Gelegenheidswerk Voortzetting bijberoep Samenwonen met zelfstandige Vrijstelling stempelkontrole) Inlichtingen Pensioen Vakantieregeling werklozen 1987 Eddie Monsieur Gewestelijk sekretaris Op 23 mei sluiten de "ABVV-Jongeren" hun "Ronde van Vlaanderen" af. Dan wordt in Gent immers de finale georganiseerd van de go-cart-races die overal ten lande plaatsvonden voorde bouw van een fietsenfabriek in Nicaragua. Kom kijken en fuiven: Zaterdag 23 mei, 20 uur, Vrijdagmarkt te Gent Vanaf 22 uur In "De Grote Avond", Huldevetterskaai 40 te Gent Een derde van de bestaansmini mumtrekkers is jonger dan 30 jaar. Het gevaar is groot dat de afhanke lijkheid van het OCMW van deze niet-uitkeringsgerechtigde werklo zen zich van jaar tot jaar zal besten digen. Hun kansen om nog ooit ingeschakeld te worden in het ar- beids- en beroepsleven worden steeds kleiner. De opleiding en de tewerkstelling van deze kansarmen zijn dan ook zeer belangrijk voor de sociale integratie. Volgens arti kel 60 par. 7 van de organieke OCMW-wet van 8 juli 1976 kan het OCMW zelf hulpbehoevenden te werkstellen. Thans werden onge veer 1100 personen aldus tewerkge steld bij de OCMW's. De Vlaamse centra worden hiertoe overigens krachtig aangespoord door de ver deelsleutel van het Bijzonder Fonds voor Maatschappelijk Welzijn. Tien procent van dit fonds worden verdeeld naar rato van de verdeel- lasten die voortvloeien uit toepas sing van artikel 60. In Charleroi startte het OCMW met een werk ploeg van bestaansminimumtrek kers voor het opknappen van open bare gebouwen. Ook werd een werkplaats opgericht voor recycla ge van tweedehandsmeubelen. Daarnaast werd in samenwerking met lokale welzijnsverenigingen een opleidingsprojekt opgestart. In Antwerpen werd vanuit het plaat selijk buurtopbouwwerk een alter natief centrum voor beroepsoplei ding uitgebouwd. Het OCMW van Ukkel schakelt bestaansminimum trekkers in voor zijn eigen diensten en instellingen o.m. als onderhoudspersoneel in het rust oord, bejaardenhelpster, admini stratieve kracht en voor het onthaal en animatie. Een tewerkstelling op grond van artikel 60 biedt vele voordelen. De betrokkene wordt opnieuw ingeschakeld in de ar beidsmarkt en kan zijn rechten op sociale zekerheid herstellen. Ook kunnen de OCMW's beroep doen op een tegemoetkoming (ten belope van 50 procent van de eigen uitgaven) van het Europees Sociaal Fonds, dat akties steunt voor be roepsopleiding en bevordering van de werkgelegenheid voor jongeren en bepaalde kategorieën werklozen ouder dan 25 jaar. Soms kan het OCMW de hulpvra ger niet zelf tewerkstellen maar moet een beroep gedaan worden op derden. In het kader van artikel 60 van de OCMW-wetgeving kunnen OCMW-kliënten ook ter beschik king worden gesteld van gemeen tebesturen, vzw of zelfs een privé- onderneming. Vooralsnog is de tweede en derde mogelijkheid evenwel uitgesloten in Vlaanderen. Kreatieve OCMW's kunnen ook experimenteren, al dan niet in sa menwerking met bestaande instel lingen of diensten. De inbreng van het OCMW kan zeer verscheiden zijn. In Sint-Lambrechts-Woluwe heeft de sociale dienst van het OCMW in samenwerking met vrij willigers een werktafel opgericht. De dienst zoekt werkaanbiedingen, registreert de werkzoekenden, brengt partijen met elkaar in kon- takt. Dit is alvast zinvoller dan een vast aantal werkattesten per week of per maand te laten voorleggen. Ook kunnen de OCMW's mee werken aan alternatieve opleidings- en arbeidsprojekten, waarbij de deelnemers niet zomaar tewerkge steld worden maar ook aktief bege leid worden naar zelfstandigheid. Deze hulp houdt het midden tussen individuele begeleiding bij het zoe ken naar werk en de aanwerving op basis van artikel 60. Het OCMW kan ook alfabetiseringsprojekten en basisedukatie voor volwassenen steunen. Het OCMW kan dergelij ke initiatieven zelf opstarten of steunen door materiaal, infrastruk- tuur en begeleidend personeel ter beschikking te stellen. Na lang aandringen werden de bij zondere arbeidscircuits zoals BTK, DAC, stages, tewerkgestelde werk lozen en interdepartementeel fonds onlangs opengesteld voor de ge rechtigden op bestaansminimum. Voortaan worden bestaansmini mumtrekkers, die minstens 40 jaar oud zijn en samenwonen met per sonen, waarvan het inkomen niet meer bedraagt dan 313 maal de maximale dagelijkse werkloos heidsvergoeding, hetzij 337.779 fr. op jaarbasis, toegelaten tot DAC- projekten. De leeftijdsvereiste geldt niet voor alleenstaanden die sedert minstens 6 maanden onon derbroken het bestaansminimum ontvangen. Onder dezelfde voor waarden is ook het stelsel van ge subsidieerde kontraktuelen toegan kelijk voor de bestaansminimum trekkers. Recent werden ook maat regelen uitgevaardigd voor de te werkstelling als huispersoneel. In de privé-sektor kan een werkgever een werknemer, die met brugpen sioen gaat en reeds meer dan 5 jaar bij hem werkt, vervangen door een werknemer, die minstens 6 maan den gerechtigd is op het bestaans minimum. Tenslotte wordt vrijstel ling van de patronale sociale zeker heidsbijdragen verleend aan de werkgever, die tussen 1 januari 1987 en 31 december 1987 overgaat tot de netto bijkomende aanwer ving van een werkzoekende, die sinds minstens 6 maanden het be staansminimum ontvangt. Volgens een ministeriële brochure verwacht de Staatssecretaris voor Maatschappelijke Emancipatie, ge let op de moeilijke maatschappelij ke toestand (sic) van de bestaans minimumtrekkers, een bijzondere inspanning en kreativiteit van de OCMW's. Hopelijk krijgen deze centra dan ook de nodige financiële middelen om hun wettelijke opdracht te ver vullen. Ingevolge het Sint-Anna- plan werden de kredieten van het «Bijzonder Fonds voor Maatschap pelijk Welzijn» alvast verminderd met 225 miljoen. Bovendien werd het bestaansminimum vanaf 1 ja nuari 1987 met 2 procent verhoogd. De helft van deze stijging, hetzij zowat 70 miljoen, komt ten laste van de OCMW's. Overigens zullen de OCMW-steunaanvragen door de Sint-Annamaatregelen in de so ciale zekerheid (werkloosheid, arti kel 143, pensioenen) nog toene men. Aan vrijblijvende intentiever klaringen van de beleidsverant woordelijken en regeringsvriende- lijke «wetenschappelijke» armoe- de-onderzoeken van CVP-senator Prof. De Leeck, hebben de OCMW's geen boodschap. (LDM). Bij de toegelaten aktiviteit van een volledige uitkeringsgerechtigde werkloze wordt een onderscheid gemaakt tussen: - werk voor rekening van een derde - werk voor eigen rekening - gelegenheidswerk - voortzetting van bijberoep - samenwonen met zelfstandige - vrijstelling van stempelkontrole De RVA gaat ervan uit dat een werkloze voor werk altijd betaald wordt, zelfs als hij een karweitje opknapt voor zijn moeder (als ze niet in woont) voor een gehandi- kapte vriend of een gepensioneerde gebuur. Ook kost en inwoon wordt als loon of materieel voordeel be schouwd. De werkloze mag wel onbezoldigde arbeid verrichten voor een derde. Hij moet vooraf gaand en schriftelijk aangifte ver richten bij de gewestelijke werk- loosheidsinspekteur van de R.V.A. De aangifte moet de identiteit van partijen, de duur, de frekwentie en de plaats van het werk vermelden, zij moet uitdrukkelijk bepalen dat het werk GRATIS wordt uitge voerd en door beide partijen wordt ondertekend. De gewestelijke werkloosheidsinspekteur belist over de toekenning van werkloos heidsvergoeding voor de betrokken dag, doch kan hij na aangifte geen sanktie meer uitvaardigen. Indien de loonarbeid voor rekening van derde wordt uitgeoefend in het kader van een deeltijdse arbeids overeenkomst, blijft het recht op werkloosheidsvergoedingen vol gens bepaalde kriteria van toepas sing. De werkloze heeft recht op uitke ringen in zoverre hij geen arbeid verricht die ingeschakeld is in het ekonomisch ruilverkeer van goede ren en diensten en de aktiviteit beperkt is tot het normaal beheer van zijn eigen bezit. Een eigen woning bouwen of verbouwen mag niet, ongeacht de dag en het uur waarop het werk wordt verricht mag een werkloze alle huishoude lijk werk verrichten, de stoep reini gen en kledij voor zijn gezin ver vaardigen. Ook mag hij zijn tuin onderhouden en bebomen voor zo ver hij de produkten van zijn tuin (bloemen, groenten, zaden) niet verkoopt. Hij mag herstellingen uitvoeren aan zijn voertuig in zo verre het niet gebeurt voor de ver koop. De werkloze mag alle onder- houds- en herstellingswerken uit voeren aan onroerende goederen, die erop gericht zijn de waarde van het bezit in stand te houden (her schilderen of opnieuw behangen, scheuren in een muur dichten, dak werken, een onklare elektrische lei ding herstellen en vervangen). De werkloze mag ook alle werken uit voeren met het oog op de verbete ring van zijn persoonlijk komfort (het vervaardigen van muurkasten enz...). Daarentegen mag hij geen werken uitvoeren die de waarde van zijn goed aanzienlijk verhogen, (bouw van een garage, plaatsen van een garage, aanleggen van nieuwe dakbedekking). Tenslotte wordt een onderscheid gemaakt tussen werken die voor eigen huisvesting worden uitgevoerd en die welke met het oog op verkoop of verhuur van woningen (bv. herinrichting van woning in kamers en verdiepin gen) verricht worden. Indien een werkloze occasioneel voor eigen rekening een werk uit voert dat verder gaat dan het nor maal beheer van zijn eigen bezit of indien hij/zij occasioneel voor een derde een bezoldigde aktiviteit uit oefent, verliest hij/zij een werk loosheidsuitkering voor elke dat waarop hij gewerkt heeft. Nadien ontvangt de werkloze zijn gewone werkloosheidsvergoeding. De werkloze moet vooraf het overeen stemmend vakje van zijn stempel kaart schrappen, zelfs indien de aktiviteit wordt uitgeoefend op een zaterdag, zondag of wettelijke feestdag. Indien een aktiviteit wordt uitgeoefend voor een derde, moet deze de schrapping parafre- ren alvorens het werk wordt aange vat. Na de uitoefening van het gelegenheidswerk, moet de betrok kene geen nieuwe aanvraag om uitkeringen indienen, tenzij de ak tiviteit meer dan 3 dagen heeft geduurd. De werkloze mag geen bijberoep uitoefenen, tenzij hij het vroeger als werknemer reeds uitoefende. De voortzetting van bijberoep is toegestaan onder volgende voor waarden: 1. Het bijberoep werd reeds uit geoefend tijdens de arbeidsperiode die onmiddellijk voorafging aan de aanvraag om uitkeringen. 2. Het bijberoep moet worden ver meld bij de aanvraag om werkloos heidsvergoedingen 3. De aktiviteit mag niet worden uitgeoefend tussen 7 en 18 uur, op week- en zaterdagen. Wanneer de werkloze het bijberoep uitoefent op zondag of wettelijke feestdag, verliest hij per gewerkte dag één dag werkloosheidsvergoeding in de week. 4. Het uitgevoerd werk mag niet behoren tot een beroep: - dat uitsluitend uitgeoefend wordt na 18 uur (vb. nachtwaker) - uit de horecasektor, de vermaak- ondernemingen of behorende tot de beroepen van leurder, reiziger, verzekeringsagent- of makelaar tenzij de verrichte arbeid van ge ring belang is. - tot de bouwnijverheid zoals voor zien bij de wet van 6 april 1960. Zijn de voorwaarden vervuld, dan kan de werkzoekende naast zijn werkloosheidsuitkeringen een loon ontvangen tot beloop van 40 pro cent van de werkloosheidsvergoe dingen. Indien de werkloze meer bijverdient dan worden zijn werk loosheidsvergoedingen verminderd met een bedrag dat de 40 procent overschrijdt. Als de werkloze teveel bijverdient, kan de RVA het recht op werkloos heidsuitkeringen weigeren. Om op nieuw toegelaten te worden, zal de werkloze het bijberoep moeten stopzetten. De RVA is erg wantrouwig tegen over werklozen die samenwonen met een zelfstandige. Daarom moet de werkloze via zijn uitbetalingsinstelling aangifte doen bij de RVA met vermelding van het soort beroep van de zelfstandige, zoniet kan hij uitgesloten worden. Zelfs indien de werkloze niet helpt, moet aangifte worden verricht tenzij - bij de indiening van de aanvraag om werkloosheidsvergoeding - bij de aanvangsdatum van het samenwonen, tijdens de periode van werkloosheid. - vanaf de datum waarop de sa menwonende zich vestigt als zelf standige. De werkloze mag de zelfstandige, waarmee hij samenwoont niet hel pen, tenzij hij vroeger reeds mee hielp en daarvan bij de aanvang van de werkloosheid aangifte deed. (zie uitoefening bijberoep). De werkloze die zich vrijwillig e(i kosteloos ter beschikking stelt van een openbare dienst, van een in, stelling van openbaar nut, van een door de Staat ingerichte, erkende of gesubsidieerde onderwijsinstel ling, van een kultureel centrum, jeugdhuis of vereniging zonder winstoogmerk kan een vrijstelling van stempelkontrole bekomen. Daartoe moet de werkloze bij de gewestelijke werkloosheidsinspek teur een aanvraag indienen, samen met een attest van de betrokken instelling. Op de dagen waarop hij niet tewerkgesteld is moet de werk loze zich onderwerpen aan de stem pelkontrole. De werkloosheidsreglementering op toegelaten arbeid bevat vele begrippen (normaal beheer, gering belang, gelegenheidswerk, ekono misch ruilverkeer, kumul), waar van de betekenis niet altijd duide lijk is. De wetgeving en de sankties zijn evenwel zeer streng en kunnen op «sluikwerk» aanleiding geven tot schorsing en uitsluiting. De werkloze kan voor alle informa tie terecht bij: RVA - Gewestelijk Werkloosheids- I bureau, Keizerlijk Plein 17 B, 9300 Aalst, tel. 053-21.26.91. - ABW-werklozendienst, Hout markt 1, 9300 Aalst, tel. 053- 78.32.71. LDM) Op 1 januari 1987 worden het be staansminimum, het gewaarborgd inkomen voor bejaarden en de ba sisuitkeringen voor mindervaliden ingevolge indexstijging verhoogd. Ingevolge de index-aanpassing be draagt het bestaansminimum voor samenwonende echtgenoten 20.895 fr. per maand, voor een al leenstaande persoon of voor een persoon die enkel samenwoont met ongehuwde minderjarige kinderen ten zijnen laste 15.641 fr. per maand en voor elke andere gerech tigde die met één of andere persoon samenwoont 10.488 fr. per maand. Dezelfde bedragen gelden voor het gewaarborgd inkomen voor bejaar den en de basisuitkeringen voor mindervaliden. Deze nieuwe aan passing is het gevolg van de norma le overschrijding van de spilindex. De lonen, wedden en overige socia le uitkeringen worden evenwel niet aangepast aan de stijging van de index der kleinhandelsprijzen. In gevolge een volmachtsbesluit van 30 maart 1984 wordt de eerste in dexaanpassing (indexsprong) van lonen, wedden en sociale uitkerin gen vanaf 1 april 1984 ingeleverd door de werknemers en rechtheb benden. Bij Koninklijk Besluit van 31 maart 1987 werd het brugrustpensioen verlengd tot 31 december 1988. Door deze maatregel komen werk nemers die nu nog tewerkgesteld zijn en 60 jaar worden vóór 1 december 1988 nog in aanmerking voor het brugrustpensioen. Wie reeds 58 jaar is en voor 31 decem ber 1989 de leeftijd van 60 jaar bereikt kan van brugpensioen over stappen op brugrustpensioen. u/VST H£ MCT *vJS>T, IK" BCW Zopas verscheen in de ABW- reeks "Sociaal Recht" een kleine, handige gids ten behoeve van de (toekomstige) gepensioneerden van de privé-sektor. Op veertig pagina's vindt de lezer het ant woord op enige belangrijke vragen zoals: - wanneer heb je recht op een pensioen? - welke formaliteiten moet je daar voor vervullen? - moeten er belastingen op betaald worden? - mag je nog werken na pensione ring? - welke is de regeling van brugrust pensioen? De ABW-pensioenbrochure is gratis te verkrijgen bij ABW-Na- tionaal. Hoogstraat 42, 1000 Brus sel, op 02/511.80.67 en in de gewe stelijke ABW-kantoren. Ook werklozen hebben recht op jaarlijkse vakantie. Echte vakantie is het wel niet. De volledig uitke ringsgerechtigde werklozen ontvan gen immers geen vakantiegeld. Daarentegen hebben zij wel vrij stelling van stempelkontrole gedu rende 24 dagen. Over die vakantie regeling, hoe en wanneer je vakan tie kunt nemen en welke formalitei ten daarvoor moeten vervuld wor den, heeft de ABW-Werklozen- werking een overzichtelijke bro chure opgesteld. De brochure "Vakantieregeling voor werklozen 1987" is gratis te verkrijgen bij de ABW-Werklo- zenwerking, Watteeusstraat 10, ÏI00 Brussel en in de gewestelijke BW-kantoren. Naar aanleiding van de wettelijke feestdag op donderdag 28 mei a.s. is er voor de volledig uitkeringsge rechtigde werklozen van het gewest Aalst algehele vrijstelling van stem pelkontrole op vrijdag 29 mei. De eerstkomende stempelkontrole volgt op maandag 1 juni a.s. In 1987 is er voor de volledig uitke ringsgerechtigde werklozen van het gewest Aalst een algemene vrijstel ling van stempelkontrole op 31 juli, 30 oktober en 31 december. Langs deze weg brengen wij er onze leden van in kennis dat zij hun weerverletzegels vanaf heden op onze burelen kunnen inleveren, voorzien van het rekeningnummer van hun financiële instelling. Bij de inlevering verzoeken wij on ze leden tevens dat zij hun lidboek je ABVV, in regel, zouden voor leggen. Teneinde een vlot verloop van de betaling, die mag aanvangen op 22.5.1987, te kunnen plannen, vra gen wij dan ook dat zo spoedig mogelijk een gevolg aan deze op roep zou gegéven worden. Dat de nieuwe technologieën een enorme invloed zullen hebben op onze toekomstige manier van leven en werken, is nu al duidelijk voel baar. Vanuit die vaststelling is en kele jaren geleden de "Stichting Technologie Vlaanderen" (STV) opgericht. Ze is er gekomen nadat de vakbonden hadden geëist dat de Vlaamse executieve in haar DIRV- aktie ook aandacht zou besteden aan de maatschappelijke aspekten van de technologische evolutie. In het kader van werkzaamheden heeft de STV een aantal brochures uitgewerkt die op eenvoudige wijze een complex probleem behandelen: Veiligheid en gezondheid van werknemers die werken met nieu we technologieën, veroorzaakt innovatie nu meer of minder geschoold werk, wat kunnen we leren van technolo gie-begeleidingsinitiatieven in het buitenland en tenslotte een brochure over biotechnologie in Vlaanderen. De brochures zijn te verkrijgen bij het sekretariaat van de Vlaamse Intergewestelijke, Hoogstraat 42 te 1000 Brussel, 02/511.64.66, toestel 160. Vragen naar Jean-Marie Debaene. De kostprijs bedraagt circa 40 fr. per exemplaar. Zopas verscheen bij de ABVV- Jeugddienst een nieuwe infofolder "Jobstudenten gevraagd" met in formatie over arbeidskontrakt job studenten, loon, sociale zekerheid, werkloosheid en belastingen. De info-folder is gratis te verkrijgen bij ABW-Jeugddienst, Watteeus straat 10, 1000 Brussel op tel.: 02/ 513.07.72 en in de gewestelijke ABW-kantoren. Zopas verscheen bij de v.z.w. Solac een nieuwe brochure over leger dienst met informatie over vrijla ting, vrijstelling op medische gron den of wegens ontwikkelingshulp, ontheffing en uitstel militaire dienstplicht, militievergoedering, burgerdienst en het statuut van ge wetensbezwaarde. De nieuwe So lac-folder Legerdienst is gratis te verkrijgen bij de v.z.w. Solac en bij de gewestelijke ABW-Jeugd dienst, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Tel.: 053/78.32.71. Het Steunkomitee "De Morgen" Z.-O.-Vlaanderen heeft van de steunposter nog vijftien exempla ren over. De tekening is gedrukt op Steinbachpapier, zwart, serieuze dikte en is gezeefdrukt. Ten behoe ve van de verzamelaars worden deze unieke stukken nog verkocht voor de prijs van driehonderd frank. De opbrengst hiervan wordt gebruikt voor de abonnementen kampanje voor de krant. Wie ge ïnteresseerd is kan een briefje schrij ven of telefoneren naar het sekreta riaat, Groenlaan 39, 9550 Herzele 053/62.64.36. Telefoneren kan en kel tijdens de permanentie op woensdag en donderdag tussen 12 en 17 u., vrijdag tussen 12 en 19 u.

Voor Allen | 1987 | | pagina 3